Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobranie głośników do zwrotnic

22 Mar 2019 21:00 399 23
  • Poziom 4  
    Witam, potrzebuje pomocy w dobraniu głośników. Dostałem "w spadku" Kolumny unitra tonsil soundfinder 250. Niestety same glosniki nie do odzyskania :/ ale zwrotnice sprawne i tu zaczyna się moje pytanie - jakie glosniki najlepiej kupić wiem że muszę uważać na moc a nie wiem jak to liczyć ;) i może polecacie jakieś strony do kupna takowych;)
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Skoro uszkodzone - wymienić lub regenerować.
    Zwrotnica była dobierana/liczona pod konkretne modele głośników - nie odwrotnie.
  • Poziom 4  
    Wiem że to zwrotnica do głośników ;) No właśnie chciałbym je wymienić na oryginalne lub na dobre zamienniki - te co były w środku to nie orginały więc znam parametrów tych głośniczków ;/
    Dzięki za odpowiedź :)
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Tonsil lub Protonsil - serwis firmowy we Wrześni - Regenerują i sprzedają nowe głośniki.
  • Poziom 4  
    Dziękuje! Jednak jeśli bym chciał kupić sobie inne głośniki, to zwrotnice też nowe ( dopasowane ) tak ?
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Nie kupuj innych głośników prócz tych które były oryginalnie bo po prostu to nie zagra porządnie - to jakbyś wrzucił do puszki kilka głośników - grają - ale jakość wiele pozostawia do życzenia.
  • Poziom 4  
    Hmm , dobra. Wielkie dzięki ;) teraz muszę jeszcze ogarnąć jakie głośniki tam były i je zamówić :)
    edt.
    W sumie to np na tej stronie tonsila nie ma głośniczków wszystkich GDN 16/40/12 15Ω, trzeba czatowac na allegro pewnie ;/
  • Poziom 4  
    Chyba wychodzi moja nieumiejętność posługiwania się internetem ;) jeszcze nie umiem - albo jestem ślepy, jutro poproszę dzieciaki żeby zobaczyły na Facebooku ;)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    pezo1199 napisał:
    Niestety same glosniki nie do odzyskania :/

Wszystkie?
    Do tego wszystkie są nieoryginalne?

Powinny być takie głośniki: 2x GDN 16/40/2, GDWK 8-12/120, GDM 10/80.

Wątek najlepiej przenieś do działu "Głośniki i Zestawy głośnikowe".

Pozdrawiam.
  • Poziom 4  
    Głośniki może i sprawne niektóre , ale nie oryginalne ;p a chce zrobić dobrze :D nie mogę nigdzie takich dostać ;/
  • Moderator Akustyka
    Pokaż zdjęcia tych głośników. Od strony membrany i magnesów.
    Kupowanie innych niż w oryginale nie ma sensu. Obudowa i zwrotnica są projektowane pod konkretne głośniki. Nie da się zmienić głośnika w istniejącej kolumnie tak, aby nie spowodować pogorszenia brzmienia.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    pezo1199 napisał:
    nie mogę nigdzie takich dostać ;/

Jakich?
    GDWK 8-12/120 oraz GDM 10/80 są dostępne w Tonsilu. https://www.skleptonsil.pl/gdwk-8-12-120-8-ohm,id676.html https://www.skleptonsil.pl/gdm-10-80-2-8-ohm,id690.html
    Poza tym, każdy z tych głośników da się zregenerować.

Z GDN 16/40/2 może być problem, ale niekiedy pojawiają się na portalach po regeneracji a jak masz choćby same kosze z układem magnetycznym, to też je można zregenerować.
    O zamiennikach, innych przeróbkach kolumn już napisano wyżej, więc nie będę powtarzał.

Pozdrawiam.
  • Poziom 4  
    O, naprawdę ich nie widziałem, trochę nie ogarniam szukania na tej stronie :/ a tych 16/40/2 potrzebuje aż 4..:/ a co do tych co posiadam to pisałem - nie oryginalne to jakieś zamienniki
    Jest t różnica pomiędzy 16/40/2 a 16/40/1?
  • Moderator Akustyka
    pezo1199 napisał:
    Jest t różnica pomiędzy 16/40/2 a 16/40/1?
    To zupełnie różne głośniki. Inny kosz, inny obwód magnetyczny, inna membrana, inna cewka. Nawet łączówki są inne.
  • Poziom 4  
    Oh-.- dziękuję, nie znam się za bardzo na tym :/ czuję że ciężko będzie skompletować całość ;(
  • Poziom 43  
    Nie będzie łatwo.
    Tych GDN 16/40 było kilka wersji i zawsze był problem z ich dostępnością.
    Próbowałem znaleźć te 16/40/2 i niestety, ani sztuki. Nie wiem czy nie podpasowały by GDN 16/40/4?
    Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale w Soundfinder 250 stosowano chyba jeszcze jakiś inny model GDN/16/x/x, ale kto wie czy i zwrotnica nie była inna.

Trza od czasu do czasu, przetrząsać portale - może kiedyś się pojawią te 16/40/2, albo kupić kolumny z tymi głośnikami, nawet z uszkodzonymi zawieszeniami i zlecić komuś (Tonsil, Umifon?) regenerację.

Pozdrawiam.
  • Poziom 4  
    Właśnie dzisiaj odpisał mi gościu z serwisu że postarają się poszukać takich, a nóż coś znajdą ;) ogólnie myślałem że glosniki zamknę w 400 zł ale nie zapowiada się na to
  • Poziom 43  
    Jak byś wrzucił fotki wszystkich głośników, to może część (GDWK? GDM?)by się dało odratować.

Pozdrawiam.
  • Poziom 4  
    Haha, ale już pisałem z 2 razy że glosniki które były w środku to jakieś zamienniki - pewnie włożone bo takie leżały to włożyli ;) jedyne co mnie zastanawia że kolega wyżej napisał że głośnik nazywa się 16/40/2 a ja znalazłem informację że 16/40/12 pasują ;) jest ktoś w stanie potwierdzić które?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    pezo1199 napisał:
    Haha, ale już pisałem z 2 razy że glosniki które były w środku to jakieś zamienniki

Myślałem że chodziło tylko o niskotonowce.

pezo1199 napisał:
    edyne co mnie zastanawia że kolega wyżej napisał że głośnik nazywa się 16/40/2

Post #40, tego wątku to potwierdza: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1022258-30.html

pezo1199 napisał:
    a ja znalazłem informację że 16/40/12 pasują ;)

Pasują, ale do Soundfinder 130. Stosowano w nich GDN 16/40/12-8 om lub GDN 16/40/1-8om .
    https://unitraklub.pl/node/3070
    Prawdopodobnie GDN 16/40/12, był produkowany w dwóch wersjach impedancji, bo w tym temacie (#3), jest mowa o GDN 16/40/12 o impedancji 15 om: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2603252.html i takie być może by podpasowały do Twoich kolumn.

Pozdrawiam.
  • Poziom 4  
    Ah, dzięki wielkie za pomoc chłopaki :) Ale ogólnie się załamałem - myślałem że łatwa sprawa "wszystko na necie jest" a tu nie mogę dostac ich nigdzie ;/ cóż kupie te co są dostępne - a na razie w resztę włożę co innego i będę obserwował czy gdzieś się takie nie pokazały. Szkoda że aż 4 potrzebuje ;p
  • Poziom 43  
    DjMapet napisał:
    albo kupić kolumny z tymi głośnikami, nawet z uszkodzonymi zawieszeniami i zlecić komuś (Tonsil, Umifon?) regenerację.

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Jak masz dawce części : zawsze idzie coś opchnąć w coś zainwestować. Postronni i rodzina mówią na to zbieractwo. Ja bym się nie czarował. Oryginały na góre i średnie tony. Na bas jakieś cztery powtarzalne głośniki. Ja bym wepchnął o odpowiednim SPL i nie czarował się.