logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Lokalizacja przycisku do furtki w nietypowym domu - jakie sugestie?

chudy_b 28 Mar 2019 23:38 6204 13
  • #1 17872989
    chudy_b
    Poziom 20  
    Posty: 622
    Pomógł: 37
    Ocena: 48
    Cześć

    Mam dość nietypowy dom. Wąski i długi. Wejście z boku, z wejścia nie widać bramy i furtki, a odległość to z 40m. Zastanawiam się gdzie najlepiej umieścić przycisk otwierania furtki. Przy głównym wejściu odpada, bo wypuszczani goście musieli by gwizdać, klaskać że już doszli do furtki i żeby im otworzyć. Już lepiej byłoby w garażu, bo z niego furtkę widać, ale trochę głupio wypuszczać gości przez garaż. Najwygodniej byłoby umieścić przycisk przy samej furtce. Tylko czy to bezpieczne? Złodziej przeskoczy płot i sobie otworzy. Tylko że jak przeskoczy, to już mu otwieranie furtki średnio jest potrzebne. Równie dobrze można zamontować po prostu klamkę od wewnętrznej strony furtki. Jak to rozwiązujecie? U moich znajomych takiego przycisku nie ma i właściciel zawsze szuka pilota od bramy, bo furtki od środka nie może otworzyć. Tzn. może z domofonu, ale jakoś mu nie po drodze.
  • #2 17873003
    zetdeel
    Poziom 39  
    Posty: 3461
    Pomógł: 717
    Ocena: 879
    W ogœle nie masz widoku na furtkę z żadnego okna? Na ogół przycisk otwierania montuje się przy oknie, z którego widać furtkę. Przy braku bezpośredniej widoczności rozważ lustro na słupku lub kamerę.
  • #3 17873025
    chudy_b
    Poziom 20  
    Posty: 622
    Pomógł: 37
    Ocena: 48
    zetdeel napisał:
    W ogœle nie masz widoku na furtkę z żadnego okna?


    Mam z jednego. Małego w sypialni. Trochę bez sensu umieszczać w sypialni przycisk. Będzie kamera nad garażem z widokiem na furtkę i bramę. Podgląd na manipulatorze alarmu przy salonie. I to jakoś tam załatwia temat. Pomyślałem, że może bezpośrednio przy furtce po wewnętrznej stronie umieścić nie przycisk, a czytnik pastylek. Mógłbym wtedy odprowadzić gości do furtki i im otworzyć. Zgrabnie i elegancko. Sam wychodząc, też mam załatwiony temat. Tylko nie widziałem wideodomofonów z możliwością podpięcia dodatkowego czytnika pastylek.
  • #4 17873041
    suworow
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 8802
    Pomógł: 650
    Ocena: 1276
    chudy_b napisał:
    Tylko nie widziałem wideodomofonów z możliwością podpięcia dodatkowego czytnika pastylek.

    Ja nie widziałem jeszcze takiego do którego takowego by się nie dało dołożyć : )
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3529688.html

    chudy_b napisał:
    Najwygodniej byłoby umieścić przycisk przy samej furtce. Tylko czy to bezpieczne? Złodziej przeskoczy płot i sobie otworzy. Tylko że jak przeskoczy, to już mu otwieranie furtki średnio jest potrzebne

    Tu chyba sam sobie kolega odpowiedział :)
    Jeżeli kolega obawia się jednak tego przycisku otwarcia, można pokusić się o przycisk dzwonkowy podłączony pod wideodomofon i sygnalizujący że goście dotarli do furtki.
    Pomyślałbym jeszcze o diodzie na monitorze/ w jego okolicach sygnalizującej otwartą/ niedomkniętą furtkę.
    pozdrawiam
  • #5 17873048
    chudy_b
    Poziom 20  
    Posty: 622
    Pomógł: 37
    Ocena: 48
    suworow napisał:
    Ja nie widziałem jeszcze takiego do którego takowego by się nie dało dołożyć : )


    Słusznie. Taki znalazłem:

    https://www.aco.com.pl/pl,produkt,ins-acc-autonomiczny-czytnik-brelokow-i-kart-zblizeniowych

    Jest też wersja z klawiaturą, co może być nawet lepszym pomysłem, bo nie trzeba nosić karty.

    suworow napisał:
    Pomyślałbym jeszcze o diodzie na monitorze/ w jego okolicach sygnalizującej otwartą/ niedomkniętą furtkę.


    Trzeba by jakiś kontaktron na furtce zamontować. Dałoby się go podpiąć do INTEGRY tak, by nie wyzwalać alarmu a jedynie powiadamiać na manipulatorze stosownym komunikatem?
  • #7 17873112
    luk009
    Poziom 5  
    Posty: 71
    Ocena: 4
    Ja osobiście widziałbym 2 pomysły. Dołżenie szyfratora z pastylkami lub ekektrozaczep z pamięcią i jak ktoś od Ciebie wychodzi teoretycznie otwierasz, furtka jest otwarta. Ktoś wychdzi przez furtkę zamyka i elektrozaczep się zamyka.
  • #8 17873399
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Posty: 15913
    Pomógł: 2094
    Ocena: 2933
    Przycisków otwarcia może być więcej. Montowałem klientowi w domu przy drzwiach wejściowych ale także przy furtce od wewnątrz, bo tak sobie zażyczył. Ten przy furtce nie jest widoczny od strony ulicy.
    Odnośnie złodzieja, to on raczej zakradnie się gdzieś od tyłu.
  • #9 17876665
    ROWE
    Poziom 34  
    Posty: 1987
    Pomógł: 239
    Ocena: 533
    Przzycisk otwierania furtki - gdzie umieścić? W dowolnym miejscu.

    W elektronice dokładasz tylko kondensator i wedle potrzeby wydłużasz czas podtrzymania rygla , np. 5, 10, 15 ...... sekund.
    Goście lub Ty sam zdążysz wyjść lub wejść w tym ustalonym czasie.
    ((Gdy z mieszkania widzisz bramkę, to nawet nie potrzeba dodatkowego przycisku bo jest on już w unifonie.
    Jak chcesz się pobawić możesz od elektroniki dociągnąć lub wykorzystać dodatkową wolną żyłę i zrobić to na przełączniku.))

    Czyli w każdym czasie wybierasz, otwieranie standartowe (z regóły to 4 sekundy) i drugie położenie, to o wydłużonym czasie.
  • #10 17876735
    chudy_b
    Poziom 20  
    Posty: 622
    Pomógł: 37
    Ocena: 48
    Na ten moment zdecydowałem że najlepszym rozwiązaniem będzie zamek szyfrowy. Najpewniej z klawiaturą żeby nie biegać z kartami/pastylkami, choć są takie co obsługują wszystko co się da. Zamek umieszczony na słupku furtki po wewnętrznej stronie. Dwustrefowy, żeby też bramę otworzyć w razie potrzeby. Na razie temat pozostawiam otwarty, bo może ktoś jeszcze na coś wpadnie. Teraz tylko wybór wideodomofonu. Skłaniam się ku VIDOS DUO zintegrowany ze skrzynką pocztową. Ale to inny temat. Nie mogę się doliczyć, ile tam przewodów pociągnąć. Dwie skrętki żelowane ziemne wystarczą? Oczywiście trzeba także obsłużyć bramę. Choć brama to pewnie z panelu domofonu jest sterowana, więc teoretycznie, jeśli nie ma przycisku otwierania w domu, to dwa przewody powinny wystarczyć.
  • #11 17876740
    ROWE
    Poziom 34  
    Posty: 1987
    Pomógł: 239
    Ocena: 533
    chudy_b napisał:
    Najpewniej z klawiaturą żeby nie biegać z kartami/pastylkami, choć są takie co obsługują wszystko co się da.

    Nie biegać?
    Najpierw spróbuj u kogoś tego i tamtego a przekonasz się że to wygodne, np. w nocy, dla starszych rodziców, gdy jesteś trochę podchmielonym, w towarzystwie nie chcesz zdradzić kodu, klawiatura w zimie zamarznie itd. itp. ale to Twój wybór.
    Transondery RFID mogą być jednocześnie też jako karty i breloki do kluczy, .

    Widze, że przy tylu wątpliwościach z tym zagadnieniem związanych wskazane by było zlecić całościowo inwestycje instalatorowi o wyższych umiejętnościach, on to wszystko na bieżąco Ci rozwiąże, lub najlepiej wyspecjalizowanej f-mie.
    Bo im głębiej pójdziesz w las tym więcej drzew!
  • #12 17876755
    chudy_b
    Poziom 20  
    Posty: 622
    Pomógł: 37
    Ocena: 48
    ROWE napisał:
    Najpierw spróbuj u kogoś tego i tamtego


    Tych co znam, to wcale nie mają tego ogarniętego. Biegają po piloty do bramy, bo furtki nie są w stanie otworzyć od środka. Stąd ten temat.

    ROWE napisał:
    przekonasz się że to wygodne, np. w nocy, dla starszych rodziców, gdy jesteś trochę podchmielonym, w towarzystwie nie chcesz zdradzić kodu, klawiatura w zimie zamarznie


    Są zamki obsługujące wszystko, już to napisałem.

    ROWE napisał:
    Widze, że przy tylu wątpliwościach z tym zagadnieniem związanych wskazane by było zlecić całościowo inwestycje instalatorowi o wyższych umiejętnościach


    Oczywiście że tak. Tym bardziej że temat nie kończy się na domofonie, to tylko odprysk dużego projektu.

    ROWE napisał:
    Bo im głębiej pójdziesz w las tym więcej drzew!


    Wiem o tym. Ale im więcej sam się dowiem, tym łatwiej będzie omówić projekt z instalatorem.
  • #13 17876995
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Posty: 15913
    Pomógł: 2094
    Ocena: 2933
    Tak jak już wcześniej napisałem, przycisków można mieć więcej. Istotne jest to, że w takim przypadku do sterowania elektrozaczepem musi być użyty przekaźnik. Zawsze też w przyszłości można dołożyć radiolinię, aby dodatkowo otwierać furtkę pilotem. Podłączamy wtedy wyjście odbiornika równolegle do instalacji biegnącej do przycisków.
  • #14 17878668
    ROWE
    Poziom 34  
    Posty: 1987
    Pomógł: 239
    Ocena: 533
    chudy_b napisał:
    Są zamki obsługujące wszystko, już to napisałem.

    I słusznie, czyli takie dwa w jednym, tj powszechne i wiadome.
    Np. takie, ma wszystko: https://www.genway.pl/vidi-ac-2cs-autonomiczny-czytnik-kart-z-szyfrato.html

    zybex napisał:
    Tak jak już wcześniej napisałem, przycisków można mieć więcej. Istotne jest to, że w takim przypadku do sterowania elektrozaczepem musi być użyty przekaźnik.


    Domyślam się że przycisk w połączeniu z typowym systemem domofonowym w moim przypadku to nie musi być przekaźnik, opisywałem wyżej w poście 9.
    Warunek, że elektronika domofonu winna być typowa, mieć zacisk ozn. np. "KE" która uruchamia rygiel.
    Może tu być rozsiana dowolna ilość przycisków lub te co są już w unifonach. Najprojsze rozwiązania są najskuteczniejsze.
    W przypadku uruchamiania rygla przez obwód mikrofonu, jt. też możliwe, ale jest bardziej skomplikowane.
    Kondensator zawsze gdzieś się upnie, z przekaźnikiem już jest gorzej bo z reguły trzeba go umieścić poza wzm. domofonu chyba, że wszystko jest w oddzielnej skrzynce, to wtedy nie ma estetycznego znaczenia.
    Wiem co piszę, wiele takich poczynań począwszy od lat 80- tych zrobiłem, i sam inwestorom to polecam, szczególnie tam gdzie bramki mają z obu stron pochwyty i przy tym są ażurowe.
    Pózniej sąsiedzi zwracają sie również o takie przystosowanie, bo koszt jest znikomy.
    Jest wiele różnych takich trików, tj. jeden z nich.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono problem lokalizacji przycisku otwierania furtki w nietypowym, wąskim i długim domu, gdzie furtka jest oddalona o 40 m od głównego wejścia. Użytkownicy sugerują różne rozwiązania, takie jak montaż przycisku w garażu, przy furtce od wewnętrznej strony, czy zastosowanie czytnika pastylek. Wskazano na możliwość użycia wideodomofonu z dodatkowymi funkcjami, jak sygnalizacja dotarcia gości do furtki. Proponowane są także zamki szyfrowe oraz systemy z przekaźnikami, które umożliwiają otwieranie furtki z różnych miejsc. Uczestnicy dyskusji podkreślają znaczenie bezpieczeństwa oraz wygody użytkowania, a także możliwość rozbudowy systemu o dodatkowe elementy, takie jak radiolinie czy kontaktrony.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA