Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy komputer jednopłytkowy w formacie pico-ITX z i.MX8M

ghost666 24 Maj 2019 11:41 258 0
 • Nowy komputer jednopłytkowy w formacie pico-ITX z i.MX8M
  Na targach Embedded World 2019 firma Habey prezentować będzie swój najnowszy komputer jednopłytkowy - EMB-2238. Jest to niewielki moduł w formacie pico-ITX, oparty na układzie i.MX8M. Zaprojektowany został z myślą o aplikacji w systemach sterowanych z pomocą głosu.

  Firma zaprezentowała dwa demonstracyjne układy oparte na nowym module. Jeden wykorzystuje usługę głosową Alexa od Amazona, a drugi wykorzystuje system Snips, dzięki czemu działa lokalnie i nie wymaga połączenia z Internetem, by uzyskać dostęp do serwerów np. Amazona, jak w przypadku pierwszego demonstratora.

  Specyfikacja komputera EMB-2238:

  * SoC: i.MX 8M od NXP z czterema rdzeniami ARM Cortex-A53 taktowanymi zegarem 1,5 GHz oraz jednym dodatkowym rdzeniem Cortex-M4 taktowanego zegarem 266 MHz do zastosowań czasu rzeczywistego. Dodatkowy procesor graficzny Vivante GC7000L/GC7000LVX ze wsparciem dla OpenGL/ES 3.1, OpenGL 3.0, Vulkan oraz OpenCL 1.2;
  * RAM: wbudowane 2 GB pamięci LPDDR4, maksymalnie do 4 GB obsługiwane przez system;
  * Przestrzeń dyskowa: wbudowany iNAND Flash o pojemności 8 GB, slot na kartę microSD i 256 KB pamięci EEPROM z ochroną przed zapisem;
  * Wyświetlanie obrazu: pojedyncze złącze HDMI, wspierające obrazy o rozdzielczości: 4096×2160 przy 60Hz oraz jeden interfejs MIPI-DSI z czterema liniami, wspierający panele o przekątnej 7”, 8”, 10,1” o rozdzielczości do 1920 x 1200;
  * Stereofoniczne wyjście audio oraz monofoniczny wzmacniacz mocy (2 W) w klasie D. Dodatkowo 40-pinowe wyprowadzenie dla ośmiu kanałów cyfrowego audio (8 x wejście i 8 x wyjście), interfejs SAI1 z 32-bitowym dźwiękiem z próbkowaniem 384 kHs i wsparciem dla TDM plus pojedyncze interfejsy SPDIF i QSPI;
  * Ośmiokanałowe cyfrowe wejścia SAI5 dla macierzy mikrofonów;
  * Wejście dla kamery: MIPI-CSI;
  * Gigabitowy port Ethernetowy z opcjonalnym PoE; opcjonalnie można dołączyć kartę na PCIe z drugim portem sieciowym;
  * Wi-Fi 802.11 b/g/n;
  * Bluetooth 4.0;
  * Dwa porty USB 2.0 typu A i dwa dodatkowe na złączach szpilkowych. Pojedynczy port USB 3,0 typu C wspierający OTG;
  * Porty RS-232/485;
  * Wbudowany watchdog i programowalny reset systemu z timerem;
  * Zasilanie 5 V DC lub poprzez PoE;
  * Wymiary: 100 mm x 72 mm (format pico-ITX);
  * Zakres temperatur pracy: od 10°C do 60°C.

  Nowy komputer jednopłytkowy w formacie pico-ITX z i.MX8M
  Wraz z tym komputerem jednopłytkowym, oferowane jest kilka kart rozszerzeń, w tym moduł PoE (Power over Ethernet) i moduł audio/wideo z zestawem mikrofonów.

  Firma dostarcza system operacyjny w postaci gotowego do instalacji obrazu Yocto Project Linux (wersja 4.9 z Qt i Wayland), pakiet SDK dla urządzeń Amazon AVS (Alexa Voice Service), sensorów TrulyHandsfree Wake. Dostępne jest także wsparcie dla systemu operacyjnego Android w wersji 8.1.0.

  Producent przygotował także stronę Wiki wyjaśniającą, w jaki sposób samodzielnie zbudować obraz Yocto i współpracować z Amazon Alexa. Znajdziemy także prezentację z gotowymi rozwiązaniami do kontroli systemu poleceniami głosowymi.

  Nowy komputer jednopłytkowy w formacie pico-ITX z i.MX8M


  Wszystkie te dodatki korzystają w różnym zakresie z szerokich cyfrowych możliwości audio układu i.MX8M w różnym stopniu, ale EMB-2238 jest produktem szczególnie skoncentrowanym na aplikacjach sterowania dźwiękiem czy głosem.

  W module znajdziemy dodatkowo inteligentny moduł kodera Cirrus Logic CS47L24 z dwurdzeniowym procesorem DSP i koncentratorem audio o wydajności 300 MIPS. Potrójny DAC, zintegrowany w tym układzie, oferuje zakres dynamiki 115 dB, częstotliwość próbkowania od 8 kHZ do 192 kHz i przetwarzanie Enhanced DRE (eDRE) dla stosunku sygnału do szumu (SNR) o wartości aż 121 dB.

  CS47L24 wykorzystuje podwójny cyfrowy mikrofon MEMS EMB-2238; układ posiada wbudowany algorytm tłumienia szumów dla wielu mikrofonów oraz eliminacji echa akustycznego (AEC). 40-pinowe złącze rozszerzeń zapewnia wielokierunkowe, przestrzenne 8-kanałowe cyfrowe wejścia audio dla macierzy mikrofonu w standardzie DMIC (SAI5).

  Dodatkowo komputer ten wyposażony jest w takie opcje audio jak wzmacniacz klasy D o mocy 2 W, 8-kanałowy cyfrowy interfejs wejściowy i wyjściowy (SAI1) oraz interfejsy audio typu SPDIF i QSPI.

  Źródła:
  https://www.cnx-software.com/2019/02/17/pico-itx-i-mx8m-board-snips-offline-voice-control/
  http://linuxgizmos.com/i-mx8m-driven-pico-itx-sbc-features-dual-dsp-audio-module/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9663 postów o ocenie 7772, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom