Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP EliteBook 8560p i5 - Laptop nie uruchamia się i miga dioda baterii

24 Maj 2019 18:00 216 10
  • Poziom 3  
    Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu problemu odnośnie w/w laptopa.
    Znajomy instalował od nowa system i po którymś razie laptop się wyłączył i koniec pieśni.
    Efekt jest taki, że miga z częstotliwością około 1 s dioda led ładowania baterii. Przejrzałem net, ale nic konkretnego nie znalazłem.
    Dioda led z oznaczeniem pioruna miga cyklicznie i przez cały czas, kiedy jest włożona bateria. Kiedy dołączę dodatkowo zasilacz, to efekt jest identyczny, jak z samą baterią. Jeśli wyjmę baterię i podłączę tylko zasilacz, to efekt jest identyczny, jak w poprzednich przypadkach. Przycisk zasilania niczego nie zmienia.
    Wykonałem twardy reset zgodnie z zalecaniami (wyjęta bateria, odłączony zasilacz i przycisk trzymany przez kilkanaście sekund) i nic.
    Wymontowałem napęd dvd, dysk twardy, pamięć ram (1x4gb) i dalej nic. Z pamięcią na pokładzie i ze zmianą jej miejsca (wolny slot) też zero reakcji na włączanie laptopa. Zasilacz daje 19,5 volt.
    Kolega prosił o instalację systemu, ale kompa nie da się odpalić. Sugerował, że może włącznik się popsuł, ale mi się jakoś nie wydaje (objaw migającej diody).

Proszę o jakieś info, jeśli ktoś miał podobne doświadczenia z hp.
  • PCBway
  • Red. Komputery FAQ
    Zasilacz mimo że podaje prawidłowe napięcie może nie być sprawny. Ważna jest linia ID, sprawdź czy czasem nie masz złamanego pinu w złączu zasilającym.
  • Poziom 3  
    Witam i bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Na tą chwilę co mogłem, to sprawdziłem. Mianowicie wtyczka samego zasilacza wygląda na ok. Napięcie między rurką zewn. a wew. wtyczki =19,5v. Miedzy rurką zewn. a cienkim pinem około 18,5v niestabilne.
    Ponad to po wyjęciu baterii pomierzyłem na złączu laptopa, które zasila baterię
    (zasilacz włączony). Jest tam 8 styków-blaszek. Ostatnie 2 od prawej są dłuższe i myślę, że masa. I teraz między masą(dwa ostatnie dłuższe od prawej), a pierwszym z lewej=1,46v. Na drugim od prawej=1,46v. Na trzecim 0,04v. Na czwartym 3,33v.
    Na piątym 0v. Na szóstym 3,33v.

Na moim laptopie Lenovo jest inaczej.
    Na pierwszym od lewej 2,68v, na drugim 2,69v, na trzecim 3,29v, na czwartym 3,29v, na piątym 3,29v. Dwa ostatnie, to masa.

Wiem, że to co innego, ale na wszystkich pinach jest jakieś zasilanie.

Musiałbym gdzieś znaleźć drugi zasilacz i może baterię do sprawdzenia, ale czy na tym etapie z wynikłych pomiarów można już coś wywnioskować ???

Nadmieniam, że nie zajmuję się tego typu naprawami na co dzień, a tylko pomagam komuś, jak się da.

Czy może być tak, ze sygnalizacja diody może mówić o wyładowaniu baterii, a zasilacz, czy też obwody nadzoru ładowania są nie sprawne??? i dla tego laptop nie "rusza".

Może jeszcze ktoś chciałby się wypowiedzieć??? Pozdrawiam.

PS.
    Właśnie okazało się, że żona ma HP. Co prawda inny model, ale zasilacz ok i niestety nic to nie pomogło. Bateria gdzieś jest, ale była stara i chyba nie trzymała.
    Nie mniej jednak powinien ruszyć na samym zasilaczu, a tu nic.
  • PCBway
  • Red. Komputery FAQ
    No powinien ruszyć na samym zasilaczu.
    Prawdopodobnie układ chargera lub KBC masz uszkodzony. Trzeba poszukać schematu i przemierzyć okolice chargera i KBC.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za info.
    Poczytałem trochę o KBC i widzę, że to nie mały problem. Lutowałem kilka stm-ów
    144 nóżki hobbystycznie, ale na nowych pcb. Tu najpierw trzeba usunąć stary i przy okazji nie naruszyć reszty i tu są małe obawy, czy się podejmować.
    Druga sprawa, czy faktycznie to, ale na to pytanie nikt na 100% nie odpowie no bo i jak. Czyli jednym słowem lipa. Pomyślę, co dalej, a na razie wielkie dzięki sylweksylwina, że zechciałeś zabrać głos w temacie. Najlepszego na weekend.
  • Poziom 27  
    Pomiary ze złącza baterii wydają się dobre o ile dobrze zrozumiałem Twoje pomiary. Podajesz najpierw pierwszy z lewej póź niej drugi z prawej i.t.d.
    Przyjmij że masa to pin 7 i 8 oeaz podaj jeszcze raz wyniki pomiarów. Na pozostałych pinach względem masy.
    3.3V LDO jest bo są linie sda i scl na złączu baterii.
    Ściągnij schemat /jest dostępny w necie/.
    Rozbierz laptopa i zrób pomiary zgodnie z zasadami. Najpierw pomierz rezystancje do masy na cewkach przetwornic.

Dodano po 51 [sekundy]:

Tutsj masz link do schematu
    http://kythuatphancung.vn/download/hp-elitebo...0p-inventec-clasch-uma-laptop-schematics.html
  • Poziom 3  
    Wielkie dzięki Stani12
    Schemat niezmiernie pomocny. Podaję jeszcze raz pomiary. A wiec patrząc od dołu laptopa mam 8 pinów w złączu do baterii. Ostatnie dwa z prawej strony traktuję, jako masa i tam podłączam minus od multimetru "na stałe" podczas pomiarów. Zmieniam tylko pozycje przewodu + od miernika. Zaczynam od lewego, pierwszego pinu i przesuwam się coraz bliżej tych dwóch masowych.
    Pin 1 od lewej=1,46v, pin 2 od lewej=1,46v, pin 3 od lewej=0,04v, pin 4 od lewej=3,33v pin 5 od lewej=0v, pin6 od lewej = 3,33v.
    Małe wyjaśnienie. Piny z napięciem 1,46v na początku podają wyższe napięcie, które szybko spada i ustala się na 1,46v. Mój miernik, to METEX kupiony ponad 30 lat temu
    o rezystancji 1Mohm (a wiec 100% oryginalny :), a nie dzisiejszy chińczyk). Gdybym mierzył jakimś wskazówkowym np. 100Kohm/volt, to wynik pewnie byłby inny.
    Natomiast piny z napięciem 3,33v podają od razu to napięcie na mierniku.

Nie mam na tyle czasu, a żeby zajmować się tylko tym laptopem po pracy, ale postaram się w miarę szybko coś działać i pisać o ewentualnych postępach.
    Jutro komunia, więc odpada, ale po niedzieli wieczorkiem podejdę do tematu.
    To będzie pierwsze doświadczenie z takim tematem, a wiec zobaczymy.
    Dzięki.
  • Poziom 3  
    Witam.
    Niestety trochę czasu upłynęło, ale dzisiaj ukończyłem kompletnie rozbiórkę laptopa. Mam płytę główną na stole ze złączem do zasilacza. Gniazdo zasilania poprzez przewód i wtyczkę podpięte pod płytę. Po zasileniu dioda sygnalizacyjna z rysunkiem pioruna mruga, jak na początku. Nie reaguje na przycisk zasilania.
    Mam teraz takie pytanie, czy tak ogołocona płyta ze wszystkiego (pamięci i procek również), gdyby była sprawna, to powinna ruszyć cokolwiek ?. Chodzi mi np. o podpięty wentylator i zmiana świecenia diody. Kiedyś jakąś przypadkową płytę od stacjonarnego komputera podłączyłem pod zasilanie kompletnie pustą i np. wentylator wpięty w złącze ruszył i kręcił się. Sorry za takie pytania, ale nie grzebałem w do tego stopnia rozebranych laptopach i nie mam doświadczenia.
  • Poziom 27  
    Goła płyta - nie musisz zauważyć, że rusza ale dostrzegłbyś, że coś się dzieje po naciśnięciu power, jeśli byś miał pomiar pobieranego prądu.
    Z włozonym procesorem już powinno dać się zauważyć kontrolkę zasilania ale nie było by obrazu jeśli nawet miałbyś podłączoną matrycę lub monitor zewnętrzny.
    Przy testowaniu płyt zwraca się uwagę właśnie na pobór prądu i robi pomiary.
    Na początku bez zasilania, rezystancje cewek przetwornic w stosunku do masy.
  • Poziom 3  
    Dzięki Stani12
    Ja wiem, ze bez procka nic w rodzaju karta graficzna i podobne rzeczy nie ruszą. Kompletna noga to nie jestem :), ale nie mam doświadczenia w tak głębokim "penetrowaniu" elektroniki na płycie. Od groma tego i małe Hi. Inie wiadomo na ile ta usterka się rozeszła. Nawet wczoraj odpaliłem stara płytę atx kompletnie pustą i np. wentylator odpalił podpięty do gniazda i normalnie pracował, a więc napięcia poszły i utrzymywały się do momentu wyłączenia zasilacza.
    Chodziło mi o to,że czy 100% tak odpalanych powinno dać taki sam efekt, czy nie koniecznie. Piszę tutaj o sprawnych płytach oczywiście. Jutro jeszcze pokombinuję, a jak nie dam rady, to zaproponuję kupno używanej sprawnej (150-200zł na alle....)
    . Tak będzie chyba w moim przypadku najrozsądniej. Będę pisał o efektach. Dzięki za odzew.
  • Poziom 3  
    Witam ponownie.
    Trochę późno odpisuję, ale naprawiłem laptopa. Zakupiłem płytę za 165zł na al...
    Okazała się dobra. Delikatnie się różniła (Grafika ati), dodatkowy modem telefoniczny i jakieś dodatki. Tak czy inaczej po dokładnym złożeniu poszło. Poinstalowałem wszystko, co trzeba i dzisiaj oddałem. Mam nadzieję, że będzie śmigać.
    Dziękuję wszystkim za chęć pomocy. Zamykam temat. Pozdrawiam.