Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Schemat // Inteligentne terrarium sterowane z avr][zasilanie][led1W]

28 Maj 2019 23:06 123 1
  • Poziom 1  
    [Schemat // Inteligentne terrarium sterowane z avr][zasilanie][led1W]

AVR - ATmega32A-PU
    U1 - to moduł ESP8266
    A1384UA - analogowy czujnik poziomu cieczy
    Użyte moduły przekaźników są 2 kanałowe z optoizolacją - styki 7A/240VAC - cewka 5V
    Do układu będzie dodatkowo podłączone 10xLedRGB oraz 10xLed 1W, ledy sterowane pwm(kanałów 7)
    Napięcia które będą potrzebne to 3,3V 5V i 12V.

Mam kilka pytań co do schematu:
    Czy radiator do LD117 powinien być duży? Obecnie posiadam 2x1cm. pod 3,3V jest tylko zasilanie ESP.

Czy podłączenie ESP z AVR przez rezystorowy dzielnik napięcia ma sens? Czy może lepiej zasilać po prostu AVR z 3,3? A może konwerter napięć?

W jaki sposób zasilić ten projekt? Zastanawiam się nad dwoma zasilaczami impulsowymi 12v oraz 5v na szynę din.
    Opcja 2 to zasilacz mini ITX / Flex ATX, problem jest taki że mam ograniczone miejsce na wszystko, prostopadłościan 40cm x 10cm x 10cm.
    Może macie jakiś inny pomysł?

Kolejny aspekt to oświetlenie led.
    Początkowo miały być tam diody rgb(pasek lub zwykłe), jednak w końcowej wersji będzie 10x zwykłe led rgb THT oraz oświetlenie do wzrostu roślin składające się z 10x 1W led(1xUV,2xRoyalBlue,1xBlue,1xFullSpec,2xRed,3xDeepRed). W takim wypadku zastanawiam się nad 3 kanałami RGB, 1 kanale UV, 1xFullSpec, 1xRoyalBlue, 1xDeepRed.
    Zatem kanałów pod Ledy było by 7, chciałbym alby wszystkie były sterowane z pwm.
    Czy do tego celu mógłbym użyć ULN2803 lub ULN2003?
    Czy może zrealizować to w inny sposób?

Proszę o wyrozumiałość, to mój pierwszy wpis tutaj i mam nadzieję że nie ostatni. :D
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 14  
    Kensaj napisał:
    Czy radiator do LD117 powinien być duży? Obecnie posiadam 2x1cm. pod 3,3V jest tylko zasilanie ESP.

Spadek napięcia w takiej sytuacji to 1,7V, z tego co widze to jeżeli zasila to tylko jeden układ scalony to i bez radiatora by się obeszło, bo prąd prłynący przez ten układ będzie niski.
    Kensaj napisał:
    Czy podłączenie ESP z AVR przez rezystorowy dzielnik napięcia ma sens? Czy może lepiej zasilać po prostu AVR z 3,3? A może konwerter napięć?

Najlepiej chyba uzyć stabilizatora który jest już zaimplementowany na schemacie.
    Kensaj napisał:
    W jaki sposób zasilić ten projekt? Zastanawiam się nad dwoma zasilaczami impulsowymi 12v oraz 5v na szynę din.
    Opcja 2 to zasilacz mini ITX / Flex ATX, problem jest taki że mam ograniczone miejsce na wszystko, prostopadłościan 40cm x 10cm x 10cm.

Użycie zasilacza komputerowego wyeliminuje problem z napięciami, bo dostarczy je sam zasilacz. Skoro masz mało miejsca użyj zasilacza 12V i obniż napięcia do 5V i 3.3V. Możesz też przymierzyć czy się zmieści. Sam zasilacz też można pozbawić skorupy i zyskać troche miejsca.
    Kensaj napisał:
    Kolejny aspekt to oświetlenie led.
    Początkowo miały być tam diody rgb(pasek lub zwykłe), jednak w końcowej wersji będzie 10x zwykłe led rgb THT oraz oświetlenie do wzrostu roślin składające się z 10x 1W led(1xUV,2xRoyalBlue,1xBlue,1xFullSpec,2xRed,3xDeepRed). W takim wypadku zastanawiam się nad 3 kanałami RGB, 1 kanale UV, 1xFullSpec, 1xRoyalBlue, 1xDeepRed.
    Zatem kanałów pod Ledy było by 7, chciałbym alby wszystkie były sterowane z pwm.
    Czy do tego celu mógłbym użyć ULN2803 lub ULN2003?
    Czy może zrealizować to w inny sposób?

A może użyć zwykły tranzystor np. NPN lub Mosfet-N z bazą sterowaną przez rezystor do pinu 7 i dociągającym do masy.