Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Program do sterowania wtryskiwaczem CR do testera ręcznego.

06 Cze 2019 22:50 381 11
  • Poziom 29  
    Witam. Chciałem na arduino zbudować tester elektryczny podający ze 3 impulsy np 2ms 3 ms i 5ms. Szukam jakiegoś gotowca bo troszkę pisania tam jest. Proszę o jakieś sugestię gdzie szukać i pytania. Dodam ze mam caly moduł z wyswietlaczem tym lcd dwulinijkowym. Jak napisałem jakiś błąd to przepraszam. Pozdrawiam.
  • PCBway
  • Poziom 36  
    wacek.wacek napisał:
    Witam. Chciałem na arduino zbudować tester elektryczny podający ze 3 impulsy np 2ms 3 ms i 5ms. Szukam jakiegoś gotowca bo troszkę pisania tam jest. .

Chcesz zaoszczędzic na papiere czy atramencie?
    wacek.wacek napisał:

Proszę o jakieś sugestię gdzie szukać i pytania.

90% sukcesu na otrzymanie trafnej odpowiedzi, to umiejętnośc zadania pytania....
    wacek.wacek napisał:

Dodam ze mam caly moduł z wyswietlaczem tym lcd dwulinijkowym.

Jak napisałem jakiś błąd to przepraszam.

Jeszcze nic nie napisałeś, więc nie masz błędu.(!)
    Napisz chocby kawałek kodu, zawsze ktoś cos doda, uzupełni, poprawi sam dopiszesz (?) i w efekcie będziesz miał możliwie fukcjonujący code.

Jak często te impulsy mają sie generowac?
    Czy maja to byc pojedyncze impulsy, czy też określony ciąg/ (generowana fala impulsów)?
    Czym maja one byc wyzwalane/poczatkowane i w jakich odstępach występowac?
    W jaki sposób chcesz przełączac generator z jednego trubu na drugi, /trzeci.
    Który z parametrów i w jaki sposób chcesz regulowac: czas trwania (2,3,5 msec), czy częstotliwośc ich generowania.. (potencjometrem , czy skokowe zdefiniowane wartości) ?
    Na jakim napięciu pracuje twój wtryskiwacz, i jaki jest wymagany sygnał dla jego otwarcia?
    Czy ten opcjonalny display/wyświetlacz posiada adapter I2C, czy jest to "golec"?
    Dla takiej akcji możesz zacząc od skonfigurowania jednego z timerów (prawdopodobnie Timer1) w trybie :"Phase Correct PWM Mode ", gdzie wszystkie paramery ustawisz i będzie pracowac bez udziału processora.
    Processor wykorzystasz do obsługi LCD i do doraźnej zmiany parametrów pracy timera , jako funkcje pomocnicze; ewentualnie do obsługi ADC jeżeli zastosujesz w systemie potencjometr,/druga ewentualnośc - encoder - dla wyboru opcji w rozbudowanym menu. Wtedy, wszystkie parametry możesz zmieniac encoderem...

e marcus
  • PCBway
  • Poziom 29  
    Przełączanie skokowe bez potencjometru. Wyswietlacz nie golas tylko kompletny z przyciskami. Czas moze być coś np co 1000ms miedzy włączeniem czasu 2 3 lub 5 ms . Ewentualnie wyzwalanie pracy wtrysku przyciskiem. Na razie wtryskiwacz będzie pracował na napięciu auta. Elektronikę ogarnę. Na wyjściu będzie wzmacniacz który mam w generatorze PWM o obciażalności bodajże 80 amper czy sto już nie pamiętam. Tylko wstawię pomiędzy cyfrowym generatorem a koncówka wzmacniacza np rozłączalne gniazdo małego jacka i wykorzystam ten wzmacniacz na mosfetach chłodzony wentylatorem i zabezpieczony termikiem.
    Po prostu zerknal bym na gotowca. Pozmieniał piny ewentualnie w programie do procesora. Ewentualnie zastosował inny procesor .W tej chwili ma arduino mikro z gotowym bootladerem i wejsciem mikro usb. Wszystko do dogrania.
  • Poziom 30  
    wacek.wacek napisał:
    Pokazywać np który czas jest aktualnie stosowany.

Do tego wystarczyło by kilka LED-ów, ale ok, ma być bajer.

Nadal nie odpowiedziałeś na pytanie, co to za moduł z LCD i klawiaturą?
    Jak więc można pomóc gdy się nie wie jakie układy peryferyjne masz?
    Szklana kula jest w konserwacji więc ja nie potrafię pomóc, bo liczba możliwych opcji jest ogromna.
  • Poziom 13  
    Ten moduł to pewnie coś typu keypad Shield

Do obsługi wyświetlacza używasz biblioteki Liquid Crystal.

Wszelkie informacje jak podłączyć i które piny odpowiadają za co, wraz z przykładowym kodem znajdziesz na stronie sklepu z takim modułem lub na stronie producenta.

Przykładowy kod:
    https://www.velleman.eu/downloads/files/downloads/sketchvma203.ino

Gdzie szukać informacji.

Wszystko masz praktycznie w przykładach w Arduino IDE.
    Uruchamiasz oprogramowanie Arduino i ładujesz przykład.
    Plik/przykłądy/01Basics/AnalogReadSerial (przydatny do odczytu stanu przycisków shielda)
    Plik/przykłądy/01Basics/blink (ustawienie pinu jako wyjście i sterowanie nim - użycie delay(ms))
    Plik/przykłądy/LiquidCrystal/HelloWorld (obsługa wyświetlacza LCD, należy poprawić tylko nr pinów) np const int rs = 8, en = 9, d4 = 4, d5 = 5, d6 = 6, d7 = 7;
    Oczywiście wszystko zależy jak podłączysz moduł do swojego arduino (około 9/10 kabelków) powodzenia.

Informacji szuukaj też na https://www.arduino.cc/en/Reference/Libraries
    oraz na necie np YT - jest tego na prawdę bardzo dużo
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    wacek.wacek napisał:
    To jest ten moduł wyswietlacza na zdjęciu.
    Spróbuje coś wyrzezbić. I dam znać jak wyszło. Docelowo myślę o pompie CR napędzanej silnikiem do kompletu.

Skoro to jest bardzo popularny LCD/keypad shield, kompatybilny z Arduino ; gdzie ta kompatybilnośc ma szczególne znaczenie w odniesieniu do arduino-uno.
    Zrezygnuj więc z Pro-Micro, i zamiast tej płytki wystarczy ci najtańszy clone Uno. W ten sposób pozbędziesz się wszystkich przewodów (!), których na obrazku jest dośc dużo (chociaż nie jest jeszcze wszystko podłaczone !)
    Złożysz te dwie płytki jedna na drugą - beda pasowac jak "rękawiczka do ręki"!.
    Jedyny przewód jaki będziesz potrzebował oprócz GND to: sygnał z wybranego wyjścia arduino do sterownika wtryskiwacza. Zasilanie może byc w zasadzie dowolne;- na przykład z baterii 9V albo 12V z systemu testowego.

Ponieważ na płytce masz zespolony keypad analogowy, to z tego powodu będzie wymagane w programie korzystanie z ADC.

e marcus
  • Poziom 29  
    Na te niepodłączone przewody nie ma co patrzeć. Używane to było do rożnych celów m in do programowania atmegi. A mikro nie musi byc docelowo. Zakupiłem je bo ma być wykorzystane do zrobienia emulatora czujnika oleju. Calkiem mozliwe ze wykorzystam sam procesor . To właściwie dziesiąta sprawa. Napewno będzie ten wyswietlacz. A procesor jaki mi się nawinie. I nie bedzie tej kabloteki.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    wacek.wacek napisał:
    Na te niepodłączone przewody nie ma co patrzeć. Używane to było do rożnych celów m in do programowania atmegi. A mikro nie musi byc docelowo. Zakupiłem je bo ma być wykorzystane do zrobienia emulatora czujnika oleju. Calkiem mozliwe ze wykorzystam sam procesor . To właściwie dziesiąta sprawa. Napewno będzie ten wyswietlacz. A procesor jaki mi się nawinie. I nie bedzie tej kabloteki.

Z pewnością możesz wszysko zrobic w oparciu na "wireless".....

Wygąlda że już wiesz wszystko i dalsza pomoc z tej strony jest zbędna.
    Kontynuuj temat bez mojej 'ingerencji'...

e marcus