Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Marantz 5025 - brak tranzystora na silniku mechanizmu napędu

09 Cze 2019 11:06 315 19
  • Poziom 8  
    Zakupiłem niesprawny magnetofon Marantz 5025. Magnetofon ma bardzo przyśpieszone obroty przy odtwarzaniu. Zauważyłem brak tranzystora , który oryginalnie powinien być zamontowany na obudowie silnika. Jaka jest rola tego tranzystora? Jaki jest jego typ?
    [img] Marantz 5025 - brak tranzystora na silniku mechanizmu napędu [/img] Marantz 5025 - brak tranzystora na silniku mechanizmu napędu
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przypuszczam, że jest to tranzystor szeregowy stabilizatora obrotów silnika. Typ? Coś a'la BD139 jeśli stabilizacja jest w napięciu dodatnim względem masy układu.
    Bez tego tranzystora stabilizacji nie ma, a silnik zasilany jest napięciem bezpośrednio z zasilacza, przy zwartych punktach lutownicznych odpowiadających C i E tranzystora.
  • Poziom 31  
    Osobiście to rozpocząlbym poszukiwania jakiegoś współczesnego zamiennika całego silnika, oryginalnego stabilizatora w silniczku może już nie udać się naprawić. Szukać silniczka do magnetofonu/CD/DVD, zasilanie DC 12V, z wbudowanym stabilizatorem obrotów. Z tego co można znaleźć w necie potrzebny jest silniczek z lewymi obrotami, prędkość około 2000RPM.
    Z instrukcji serwisowej wynika, że kółko pasowe na oryginalnym silniku powinno się dać łatwo zdemontować, jest skontrowane z boku śrubką.
    Szukałbym silniczka z średnicą ośki pasująca do wewnętrznej średnicy kółka pasowego oraz identycznym rozstawem śrub mocujących. Powinno coś się udać dopasować, może na przykład: https://kazpol.com/silnik-12v-ccw-eg-530ad-2b-lewe-obroty,id6530.html

Tu: https://www.tapeheads.net/showthread.php?t=32263 masz stronkę, która ewentualnie może pomóc w naprawie oryginalnego stabilizatora lub wymianie silniczka.
  • Poziom 8  
    Dziękuję kolegom za cenne rady. Dodałem BD139, ale bez efektu. Może być uszkodzony układu stabilizacji. Faktycznie będę musiał poszukać zamiennika.
  • Poziom 17  
    Cześć. Posiadam Magetofon Dual C830 to podobny konstrukcyjnie sprzęt, tranzystor przy silniku to C2298 więc raczej sam BD139 go nie wyręczy. Zerknij na DS załączam zdjęcie silnika. Marantz 5025 - brak tranzystora na silniku mechanizmu napędu
  • Poziom 39  
    398216 Usunięty napisał:
    Winylov napisał:
    raczej sam BD139 go nie wyręczy.

Czemu?
    Może dlatego że 2SC2298 to tranzystor darlingtona.
  • Poziom 43  
    I o takie naprowadzenie właśnie mi schodziło. :)
    Skoro ktoś twierdzi, że się nie nadaje powinien (a każdym razie byłoby lepiej) powiedzieć czemu.
    Tym bardziej jeśli pisze w dziale dla Początkujących... ;)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Chodziło mi bardziej o format obudowy tranzystora, co się praktycznie potwierdziło.
    Miałem też do czynienia z magnetofonem, w którym był zastosowany w tym miejscu odpowiednik BD139 prawie dokładny.
    Wiele zależy od tego, jakie elementy są na płytce stabilizatora.
  • Poziom 31  
    398216 Usunięty napisał:

Skoro ktoś twierdzi, że się nie nadaje powinien (a każdym razie byłoby lepiej) powiedzieć czemu.
    Tym bardziej jeśli pisze w dziale dla Początkujących... ;)

Nie zgadzam się z tym. Bardzo dobrze napisał Winylov żeby zajrzeć do datasheet w celu uzyskania odpowiedzi. Nawet jeśli to dział dla początkujących.
  • Poziom 43  
    kris8888 napisał:
    Bardzo dobrze napisał Winylov żeby zajrzeć do datasheet w celu uzyskania odpowiedzi. Nawet jeśli to dział dla początkujących.
    taaa... A nie zauważyłeś, że większość tu piszących nawet nie wie co to takiego ten datascheet? A zrozumienie (jeśli nawet wie i znajdzie kartę katalogową) co tam napisano to już czarna magia. W 90% wypadków taki użytkownik zadowala się np. ABSOLUTE MAXIMUM RATING, nawet nie próbując zrozumieć co znaczy dalszy opis, czy charakterystyki.

Skąd więc pewność, że nawet jak znajdzie DS tego tranzystora będzie zdawać sobie sprawę jaka to różnica?
  • Poziom 31  
    No nie róbmy z elektrody piaskownicy, jakieś minimum własnej inwencji też powinno być. Zresztą autor chyba już jakoś sobie sam radzi skoro nie zadaje kolejnych pytań.
    Poza tym jeśli ktoś na podstawie DS nie potrafił by odróżnić tranzystora darlingtona od zwykłego to jak miałby sobie poradzić z naprawą całego stabilizatora?
  • Poziom 43  
    kris8888 napisał:
    nie róbmy z elektrody piaskownicy,
    My nie robimy. Młodzi użytkownicy o to sami dbają.
    kris8888 napisał:
    Poza tym jeśli ktoś na podstawie DS nie potrafił by odróżnić tranzystora darlingtona od zwykłego to jak miałby sobie poradzić z naprawą całego stabilizatora?
    A mało to podobnych przykładów? Poszukaj, poczytaj i wyciągnij wnioski.
    To dla mnie jest przykre, ale niestety prawda jest taka, ze coś takiego jak umiejętność logicznego myślenia i własnej inicjatywy w rozwiązywaniu własnych problemów (!) to coraz rzadsze zjawisko wśród młodych i młodszych. Takie pokolenie najwidoczniej - ogłupianie grami komputerowymi i wychowanie "bezstresowe" (gdzie każdy dzieciak może podać do sądu rodzica, bo KAŻE mu odrabiać lekcje) zbierają żniwo...
    Nie mówię, że to norma, trafiają się wyjątki, ale większość ustala średnią.
  • Poziom 8  
    Panowie, na wstępie, nie chciałbym by problem z moim silniczkiem wpływał na stan Waszych nerwów. Nie jest to aż tak ważne.
    Dziękuję za podpowiedzi. Szukając sam wskazówek oraz posiłkując się Waszymi radami wysnułem oczywiste wnioski. Producenci tego typu silników ze stabilizatorem obrotów stosowali różne rozwiązania. Tranzystor montowany na obudowie mógł być różny. Były Darlingtony, były i zwykłe npn odpowiedniki BD109.
    Żeby nie błądzić to ustalić muszę konkret. Mój silnik ma typ: MM01200040, a pod tym numerem następny: 81225-A. Dokładnie z tego typu silnika należy odczytać typ tranzystora. Następnym etapem będzie wymontowanie płytki i wymiana podejrzanych elementów. Ze zdjęć wynika, że jest tam tranzystor, trzy diody i kilka elementów biernych.

Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

W tekście chodziło mi o BD139, a nie BD109.
  • Poziom 43  
    Andy_99 napisał:
    nie chciałbym by problem z moim silniczkiem wpływał na stan Waszych nerwów.
    Moje nerwy są jak najbardziej OK. W całej tej :korespondencji"z Kolegą chciałem jedynie zwrócić uwagę na dość niski poziom zaangażowania (co w połączeniu z totalnym brakiem wiedzy ) wielu Użytkowników piszących w tym dziale.
    Całe szczęście Ty do nich nie należysz, bo mimo pewnych luk potrafisz wyciągać wnioski i samodzielnie próbujesz coś z tym zrobić. Gdyby wszyscy tak .... :( ;)
  • Poziom 39  
    398216 Usunięty napisał:
    W całej tej :korespondencji"z Kolegą chciałem jedynie zwrócić uwagę na dość niski poziom zaangażowania (co w połączeniu z totalnym brakiem wiedzy ) wielu Użytkowników piszących w tym dziale.
    Upss.... . :cry:

Edit.

Andy_99 napisał:
    Panowie, na wstępie, nie chciałbym by problem z moim silniczkiem wpływał na stan Waszych nerwów.
    "Olać" te czyjeś nerwy a tym bardziej te które są "OK". :D
    Andy_99 napisał:
    Ze zdjęć wynika, że jest tam tranzystor, trzy diody i kilka elementów biernych.
    Zamieść te zdjęcia, może wspólnymi siłami uda się rozrysować schemat tego modułu.
  • Poziom 31  
    Andy_99 napisał:

Żeby nie błądzić to ustalić muszę konkret. Mój silnik ma typ: MM01200040, a pod tym numerem następny: 81225-A.

To trochę inny niż podaje serwisówka i wskazują zdjęcia tego magnetofonu w necie. Tam jest widoczny MM01200032. Pewnie tylko inna wersja wykonania niż Twojego, a parametry te same. Co nie zmienia faktu, że jest to i tak wewnętrzny numer inwentaryzacyjny Marantza i na jego podstawie raczej nic konkretnego nie znajdziesz. Producent silniczka może być zupełnie inny, np. Mitsumi, a Marantz tylko zamówił to jako podzespół.
    Jeśli chcesz koniecznie zachowac oryginał i nie szukać zamiennika to wymontuj silnik, wymontuj płytkę stabilizatora, zrób dokładne zdjęcia dwóch stron płytki, a najlepiej spróbuj rozrysować jej schemat (przyda się też dla innych). Jeśli po wstawieniu darlingtona stabilizator nadal nie działa trzeba będzie poszukać przyczyny, w końcu tak jak napisałeś, układ nie jest szczególnie skomplikowany, raptem kilka elementów.
  • Poziom 39  
    kris8888 napisał:
    wymontuj płytkę stabilizatora, zrób dokładne zdjęcia dwóch stron płytki,
    Właśnie to samo miałem na myśli pisząc:
    gumisie napisał:
    Zamieść te zdjęcia, może wspólnymi siłami uda się rozrysować schemat tego modułu.
  • Poziom 8  
    Witam
    Dotarłem do właściciela takiego samego magnetofonu z identycznym silnikiem. Na silniku jest tranzystor C2298, (co było mi sugerowane).
    Dziękuję za rady. Temat zamykam. Dam znać później w tym wątku czy wymiana samego tranzystora przyniosła efekt, czy też musiałem ingerować w płytkę stabilizatora.
  • Poziom 16  
    Dokładnie jest to silnik produkcji Matsushita (Panasonic)

Model sfotografowany: Matsushita MHI-5R2CHA DC 12V
    Marantz 5025 - brak tranzystora na silniku mechanizmu napędu
    Płytka stabilizatora:
    Marantz 5025 - brak tranzystora na silniku mechanizmu napędu Marantz 5025 - brak tranzystora na silniku mechanizmu napędu Marantz 5025 - brak tranzystora na silniku mechanizmu napędu

Silnik:
    Marantz 5025 - brak tranzystora na silniku mechanizmu napędu Marantz 5025 - brak tranzystora na silniku mechanizmu napędu

Ale patrząc na zdjęcia w pieszym poście to raczej będzie jakiś nowszy model, ale stabilizator nie powinien się zbytnio różnić. Porównaj płytkę PCB z moimi zdjęciami.
    Ogólnie jest to porządny silnik i warto go ratować pod warunkiem jeśli komutator i łożyska ślizgowe są w dobrym stanie ;)