Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa cyrkulacji h=1.7m a mieszkanie 2 poziomowe, wysokosc ma znaczenie?

krzys-iek 12 Jun 2019 07:29 501 6
    krzys-iek
    Level 20  
    Witam

Mam obwod cyrkulacji w mieszkaniu 2 poziomym (od dolnego pietra do wysokosci zasobnika CWU na 2 pietrze beda 4m). Kupilem jakas omniomega pompe cyrkulacyjna (niby Poland ale czy to nie chinol) ktora ma podana h=1.7m i dopiero teraz zastanawiam sie czy jest sens to wlozyc?

Pompa h=1.7m (i widac ze to slabizna, testowalem w lazience z 2 wiadrami).
    Roznica pozimow 4m...?

Nie znam sie na hydraulice, niby instalacja bedzie zalana CWU ale i tak wode trzeba podniesc przeciez?

Jesli nie ten wynalazek to jaki - wazne by waska (9cm montazu) i jak sie uda to nie droga.

Piekne dzieki!
  • Helpful post
    grzeskk
    Level 34  
    Jeżeli to cyrkulacja CWU to zadziała bo tam nie ma tylko podnoszenia a jest obieg więc potrzebny jest przepływ i pokonanie tylko oporów przepływu.
  • Helpful post
    kaczakat
    Level 33  
    Przy pompie cyrkulacyjnej CWU zwróć uwagę na pobór mocy, powinno być kilka W max., a 1.7m podnoszenie to może być nawet za dużo, tyle wystarczy czasami w domowej instalacji CO (oczywiście przepływ nie). Lepiej dołożyć dwie stówki i kupić markową pompę - LFP, Grundfos. Jest szansa, że przez >10lat nie będziesz wracał do tematu. Do tej swojej przynajmniej dołóż jakieś sterowanie, jeśli będzie przerzucać wodę nonstop przez okrągły rok, to zużywając 20W więcej "zje" sobie prądu za 80zł więcej, każdego roku. Jak jeszcze możesz się jej pozbyć to polecam Leszno ERGA 3-9WAT, jest też Grundfos w podobnej cenie, ale bez regulacji wydajności (i tak to tylko 8W mocy).
    krzys-iek
    Level 20  
    @Kaczkat masz racje ale juz kupilem i zamontowalem... te z Leszna zobaczylem pozniej (moze te wiecej 200zl nie tak duzo ale jest tez dosc duza). Ta moja bedzie chodzic tylko okresowo takze o koszta sie nie martwie (moze ze dwa/trzy cywkle po 10 minut na dzien). Ta z Leszna na oko tez jest na 8.5cm to wymiana bedzie prostsza jakby co.

Wiekszosc instalacji ma 9mm pianke albo i mniejsza (ta czerwona) bo tak hydraulkik od dewelopera robil. Nawet kolana rur nie byly izolowane. Takze straty na rurze beda spore. Planuje tylko rano wlaczac pompe, stale godziny pracy. A wieczorem nigdy nie wiesz kiedy sie bedziesz myl takze cala ta cyrkulacja ... wiesz o co chodzi ;-) Jak wchodzisz do lazienki i palisz swiatlo to by moglo zaczac pompowac ALE nie wiem ile czasu zajmie przepedzenie cieplej wody po cyrkulacji, moze znacznie szybciej odkrecisz kran np po siku a tu jesze nic cieplego sie nie pojawi.

PS
    Te tanie pomaranczowe pompy maja w instrukcji zalecenie by nie pompowala wody pionowo w dol (wal jest w poziomie czyli ok). Ale tak u mnie zamontowano, do zbiornika pcha wode w dol do krucca cyrkulacja. Ciekawe czemu tak nie zalecaja?
    ak44
    Level 27  
    W wodzie są rozpuszczone różne gazy. Podczas pracy pompy mogą być bąbelki. Pompy są "smarowane" wodą i najlepiej bez bąbelek.
    Jak pompuje do góry lepiej się ich pozbyć z pompy.
    krzys-iek
    Level 20  
    ak44 wrote:
    W wodzie są rozpuszczone różne gazy. Podczas pracy pompy mogą być bąbelki. Pompy są "smarowane" wodą i najlepiej bez bąbelek.
    Jak pompuje do góry lepiej się ich pozbyć z pompy.

OK ma to sens, tylko w instrukcji zbiornika jest schemat ze pompa ma pompowac wode do rurki RC, takze troche trudno pogodzic taki uklad wg mnie. Musiala by byc odnoga na wylocie cieplej wody i pompowac w gore do obwodu cyrkulacji. Tak czy siak przy krotkich okresach pracy chyba zle nie bedzie, czas pokaze.

Jeszcze moze ktos podpowie, kupilem 8L naczynie przeponowe (do zasobnika ponad 140L). Model "Naczynie przeponowe C.W.U 8 litrów - NP.CWU.08.IB" hiszpanskie.

Ktos pisal ze do zasonbnika CWU powinno byc przeponowe PRZEPLYWOWE by woda tam nie stala (bakterie). Czy to nie na wyrost? W wodzie sa rozne dodatki "na bakterie". U ojca tez tak samo jak u mnie zamontowano zbiornik z tylko jedna rurka (domnieniemam ze nie przeplywowy). Nie mam tez zaworu antyskazeniowego na instalacji. Przesadzam z tym czy Wy jednak montujecie tylko przeplywowe i moze ten zawor anty skazeniowy tez?
    kaczakat
    Level 33  
    Co do zasady woda w zbiorniku CWU jest zanieczyszczona choćby ciepłem i powinien być zawór EA. Wody z CWU nikt nie powinien brać do picia, stąd pewnie w UK mają dwa krany, a u nas najlepiej spuszczać z rurek nieco by poleciała zimna do zupy czy czajnika. W hydroforach jest po 300 litrów wody i nikt tu na larum nie bije, że woda nie napływa górą, a wypływa dołem, a tej wody faktycznie można używać do picia.
    Ja mam zwykłe naczynie, zawór antyskażeniowy, co jakiś czas podgrzewam zasobnik do 75oC i jakoś żyję. Wg mnie zawór EA warto założyć.