Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór bezpiecznikow 12 v w kabinie

13 Cze 2019 00:40 162 9
  • Poziom 3  
    Mam pewne pytanie. Kupiłem kabinę do ciągnika i jest ona zabezpieczona bezpiecznikiem 30
    Ma ona 2 przekaźniki po 30. 4 lampy robocze ledowe led, koguta, oraz lampke w środku, silnik wycieraczki i wyjście na nagrzewnice. Ja chciałbym to wykorzystać do radia. Moje pytanie brzmi następująco czy muszę zabezpieczać oddzielnie lampy robocze ledowe czy nie? Jaki bezpiecznik mam zastosować do radia? ( 2 głośniki) i jaki bezpiecznik do koguta ledowego.
    Dziekuje za pomoc
    Glosniki 2 po 280w i 40 moc wejściowa
    Radio 4x50
    Lampa 48 w
  • Admin grupy komputery
    damian00980 napisał:
    Jaki bezpiecznik mam zastosować do radia?
    Radia samochodowe najczęściej mają swój bezpiecznik, jeśli twoje nie ma, to daj 10A.
    Na lampę możesz dać 5A.
  • Poziom 3  
    Czyli mam rozumieć że jednak każda lampę muszę zabezpieczyć bezpiecznikiem?
  • Moderator Radia Samochodowe
    Zły dział przenoszę do początkujących.
  • Pomocny post
    Admin grupy komputery
    damian00980 napisał:
    Czyli mam rozumieć że jednak każda lampę muszę zabezpieczyć bezpiecznikiem?
    Dla bezpieczeństwa instalacji możesz zabezpieczyć każdą, twoja wola. W innym wypadku, zwarcie będzie spalać główny bezpiecznik i nie będziesz wiedzieć które z podzespołów zawiodło.
  • Poziom 3  
    Dziękuję bardo za pomoc. A jaki byś polecił bezpiecznik do kogota ledowego? Jakiej mocy? Myślałem o 7.5 lub 5. Niestety nie mam od niego papierów ani miernika żeby sprawdzić jaki dać
  • Admin grupy komputery
    Pisałeś, że lampa ma 48W, więc dla niej 5A. Nie wiem ile wat mają pozostałe, czy chcesz dać każdej osobny bezpiecznik, czy może połączyć je grupowo.

"Kogut" to też różnie bywa. Są starsze wersje z silniczkiem i obrotowym lustrem, są stroboskopowe i są też LED.
  • Poziom 12  
    damian00980 napisał:
    Niestety nie mam miernika

Najtańszy z zakresem do 10A znaleziony przez https://www.ceneo.pl/Mierniki_uniwersalne;0112-0.htm kosztuje 10 zł.

Wymagany bezpiecznik możesz odnaleźć podłączając koguta pod akumulator "na krótko" za każdym razem przez bezpiecznik o mniejszym amperażu.
  • Poziom 3  
    DriverMSG napisał:
    Pisałeś, że lampa ma 48W, więc dla niej 5A. Nie wiem ile wat mają pozostałe, czy chcesz dać każdej osobny bezpiecznik, czy może połączyć je grupowo.

"Kogut" to też różnie bywa. Są starsze wersje z silniczkiem i obrotowym lustrem, są stroboskopowe i są też LED.

SA dwa przekaźniki jeden na lampy z przodu które będą świecić się razem będzie ich 2 szt
    I następne dwa z tyłu na oddzielnym przekazaniu też 2 szt
  • Admin grupy komputery
    Na lampy możesz możesz dać najmniejszy dostępny bezpiecznik, 1A > 3A, tam i tak nie będzie więcej jak 6W. Zakładając że to światła obrysówki/postojowe.

Co z tym kogutem?