Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik zblizeniowy na diodzie laserowej (IR)

29 Cze 2019 22:50 330 2
 • Poziom 3  
  Witam!\
  Czujnik zblizeniowy na diodzie laserowej (IR)
  Robie wlasnie czujke zblizeniowa, ktora chce wykorzystac w samochodzie (czujka cofania/zblizenie)
  '
  Pierwszy pomysł, to zreallizowanie projektu na scalonym nadajniku/odbiorniku ultrasonicznym, np. serii "HC-SR xxxx"

  Musialem jednak zmienic plany, ponieważ nie posiadam na stanie tego modułu ani nie mam jak tego zaprogramować, więc postanowiłem zrealizować układ z użyciem podczerwieni na opa LM358 (najprosciej)

  Wiem, że biorąc się za tego typu projekt muszę uwzględnić przede wszystkim przeróżne zakłócenia w postaci promieniowania pochodzącego z zewnątrz, itp. oraz realizować coś w rodzaju filtru - pytanie jak? Macie jakieś sprawdzone pomysły?

  Nadajnik:
  Jako nadajnik postanowiłęm użyć diody laserowej, lub modułu czerwonego lasera ze wskaznika (4.5V zasilanie) (1 i 5mW mocy)

  Odbiornik: Tutaj mam już dylemat i nie wiem czego użyć; czy fototranzystora, fotodiody, lub może scalonego odbiornika/TSOP?

  Myślałem jeszcze, żeby moduł lasera/diode IR wysterować przebiegiem prostokątnym

  I tutaj mam kilka pytan:

  Co do odbiornika - jaki wybór będzie najlepszy? Mam różne fotodiody, w tym IR, PIN, fototranzystory IR, scalone odbiorniki - potrafi ktoś opisać na tym przykładzie plusy i minusy zastosowania fotodiody, fototranzystora, czy scalonego odbiornika? - W różnych aspektach, szczególnie jesli chodzi o zasięg i poziom zakłóceń - Mam fotodiody PIN, IR. fototranzystory 3 i 5mm IR, przeróżne - jak dobrać elementy? ,

  Jak zrealizować filtr odcinający inne rodzaje promieniowania z zewnątrz i w jaki sposób odcina się stałą składową sygnału z fotodiody za pomocą pojemności (kondensatora)?

  Jakie wartości rezystorów stosować w przypadku fototranzystora a fotodiody?


  Jeśli do tego układu chcę zastosować buzzer, zamiast LED na wyjściu - który będzie dawał przerywany sygnał dźwiękowy w przypadku pojawienia się przeszkody - szybszy, lub wolniejszy w zależnosci od odległości przeszkody - w jaki sposób to zrobić w tym układzie? Dodatkowy op amp i przebieg prostokatny, np 555?


  **Pytanie poza tematem: W jaki sposób mogę sprawdzić rodzaj fototranzystora, lub fotodiody (DS), kiedy naklejki opisowe na woreczkach w których je trzymam się wytarły? Jest jakiś sposób, bez używania profesjonalnego sprzętu, aby to sprawdzić? Trochę tego mam i leży już dość długo.


  Bardzo dziękuje za wszelkie pomocne odpowiedzi,
  Pozdrawiam!
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  1. Zobacz jaka jest zależność prądu fotodiody od natężenia światła. W dzień oświetlenie możne być kilkaset tysięcy razy większe niż w nocy. Zastanów się czy układ jaki wykombinowałeś da sobie radę z takimi zmianami.
  2. Załóż, że na przeszkolę może padać 1000W/m² mocy pochodzącej ze słońca. Czy jeśli dodatkowo oświetlisz ją diodą laserowa to różnica w ilości obitego światła będzie wykrywalna ?
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Badanie intensywności światła odbitego nie ma sensu - problem słońca obejść się da modulacją na przykład, ale srebrny samochód będzie odbijał setki razy więcej niż czarny matowy samochód. Brudny będzie odbijał więcej niż czysty, i tak dalej.
  Musiał byś badać czas powrotu sygnału - to daje realną informację o odległości. A to się prościej robi na ultradźwiękach.