Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Światłowód w małej miejscowości

30 Lip 2019 18:54 864 20
  • Poziom 4  
    Witam serdecznie,
    ostatnimi czasy w mojej miejscowości narodziła się możliwość podłączenia do światłowodu. Do tego momentu korzystam z usług orange, a dokładnie z pakietu "orange love", przepustowość łącza to około 55 Mbps / 6 Mbps. Zadałem kilka pytań nowemu operatorowi m.in. w jaki sposób podłączają się do domków, czy użytkownik otrzymuję terminal ONT, itp. Otrzymałem taką odpowiedź:

"Ad.1. 97% instalacji wykonujemy napowietrznie. Posiadamy specjalne kable napowietrzne wypełnione włóknem aramidowym. Na życzenie klienta wykonujemy przyłącze ziemią, lecz przygotowanie wykopu od słupa energetycznego do budynku jest po stronie klienta.

Ad.2.
    Tak, nasze stacje czołowe są HUAWEI'a, więc terminal również musi być tego samego producenta. Są 2 możliwości:
    a) Naszą sieć światłowodową zakańczamy ONT bridge HG8010 gigabit, i za tym urządzeniem klient montuje swój router
    b) Naszą sieć światłowodową zakańczamy ONT route HG8245 gigabit, lecz klient nie posiada dostępu do zarządzania tym urządzeniem.

Ad.3.
    Urządzenia przekazujemy w bezpłatną dzierżawę. "

Ad.4.
    Internet 300 Mbps / 30 Mbps - 100 PLN brutto miesięcznie.

Co myślicie o ten cenie, czy nie jest zbyt wysoka? Ewentualnie jeżeli zdecydowałbym się na ich ofertę, rozumiem że lepiej byłoby skorzystać z własnego routera? W takim razie jaki router byłby odpowiedni?

Dziękuję za odpowiedz
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Witaj.
    Czy cena jest wysoka to Ty powinieneś określić. Jak dla mnie wysoka, bo w mojej miejscowości mam oferty 900Mbps DL, 225Mbps UL + stałe IP za 80 złotych, a łącze 320DL/80UL ze stałym IP kosztuje 45 złotych. Ale jakby nie było konkurencji i miałbym tylko jedną firmę pod ręką - to i stówa byłaby niezła.

Z własnego routera korzystać lepiej w momencie, gdy masz do tego powód, chcesz zrobić sobie przekierowania portów, jakąś niestandardową konfigurację. Jeśli chcesz podłączyć urządzenia do WiFi i ma tylko działać - to równie dobrze możesz wziąć router od operatora. Jeśli nie krzyczą za dzierżawę dodatkowych opłat - to po co kupować własny za 150, 200 czy więcej złotych - bo tyle będzie router sensowny pod takie łącze kosztował.
  • Poziom 4  
    Byłem raczej przygotowany na wydatek rzędu 400 zł na router. Mojego domu nie pokryje jeden router, na ten moment z funboxem pracuje TP-link, tylko że do funboxa mam pełen dostęp. Jeżeli nie mógłbym zarządzać routerem od dostawy internetu, to rozumiem przez to że nawet nie będę mógł skonfigurować z nim kolejnego routera?
  • Pomocny post
    Jeśli masz duży dom to i tak powinny pracować dwa, trzy lub więcej urządzeń, rozrzucone w różnych miejscach, żeby zapewnić prawidłowe pokrycie zasięgiem i akceptowalne prędkości.

Za routerem operatora można również podłączyć kolejny router, chociaż bardziej praktyczne jest podłączenie punktu dostępowego lub routera skonfigurowane w takim trybie. Kolejne punkty dostępowe mogą mieć ustawioną identyczną nazwę sieci i zabezpieczenia, więc wygląda to jak jedna sieć i urządzenia przełączają się między punktami z automatu.

Jako jest model tego tplinka?
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    uzutkownikxxx napisał:
    Jeżeli nie mógłbym zarządzać routerem od dostawy internetu, to rozumiem przez to że nawet nie będę mógł skonfigurować z nim kolejnego routera?

Każdy własny router jest przecież konfigurowalny :D
    A z racji tego:
    uzutkownikxxx napisał:
    Ad.2.
    Tak, nasze stacje czołowe są HUAWEI'a, więc terminal również musi być tego samego producenta. Są 2 możliwości:
    a) Naszą sieć światłowodową zakańczamy ONT bridge HG8010 gigabit, i za tym urządzeniem klient montuje swój router
    b) Naszą sieć światłowodową zakańczamy ONT route HG8245 gigabit, lecz klient nie posiada dostępu do zarządzania tym urządzeniem.

Skoro ich sprzętu konfigurować nie mogę - to opcja a z bridgem i własny router.
  • Pomocny post
    Niektóre osoby i tak konfiguracja tylko nazwę sieci i klucz, jeśli większych potrzeb nie ma to obie opcje mogą wchodzić w grę.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Zdecydowanie pierwsze rozwiązanie.
    Co do drugiego rozwiązania. Według mnie tam są dwa konta, tj. admin i user. I na usera powinieneś się zalogować żeby, np. zmienić kanał czy nadać nową nazwę sieci.
    Poza tym w sieci krążyły poradniki jak telnetem zmienić hasła. Czy zadziała z danym FW nie wiem.
    Dlatego nie polecam, bo będziesz się tylko denerwować, np. wolnym WiFi o czym często się czyta przy tych Huaweiach.

Co do ceny. To umowa na rok? Na dwa lata? Na osobę fizyczną? Na firmę? Z prywatnym czy publicznym IP?
  • Poziom 4  
    dt1 napisał:
    Jako jest model tego tplinka?

Najtańszy model TL-WR841N

internick napisał:
    Co do ceny. To umowa na rok? Na dwa lata? Na osobę fizyczną? Na firmę? Z prywatnym czy publicznym IP?

Umowa na 24 miesiące, osoba prywatna i z zewnętrznym adresem IP.

Podsyłam Link z ich ofertą https://drive.google.com/open?id=1mbHWRpGqvpWBWgowni8hQU-ucFiD165j
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    uzutkownikxxx napisał:
    Internet 300 Mbps / 30 Mbps

uzutkownikxxx napisał:
    Najtańszy model TL-WR841N

Porty LAN/WAN w tym TPLinku to tylko tylko 100Mb.
  • Poziom 4  
    internick napisał:
    Na prędkości WiFi Ci zależy? Do ilu zł router? Może być używany?

Umowa z orange kończy mi się w listopadzie, wiec mam jeszcze trochę czasu. Co do routera może być używany ale jednak fajnie gdyby po WIFI były zbliżone prędkości co na kablu, aczkolwiek teraz po WIFI mam prędkości rzędu 50Mb/s i żaden z domowników nie narzeka, ważnie żeby to nie był żaden przerost formy nad treścią. W orange posiadam również telefonię internetową VoIP, rozumiem że w takim przypadku potrzebuję routera z gniazdem telefonicznym? Ewentualnie mogę również zostać w orange i korzystać tylko z telefonu stacjonarnego.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    300 Mb/s na WiFi będzie trudno osiągnąć. Wtedy konieczny będzie router z systemem antenowym 3x3. No i karty sieciowe też w tym standardzie.
    Router, np. Netgear R7000: https://wikidevi.com/wiki/Netgear_R7000
    Jeżeli nie zamierzasz wymieniać kart i chcesz zostać przy 2x2 to Asus RT-AC56U: https://wikidevi.com/wiki/ASUS_RT-AC56U
    Jeśli chcesz VoIP to się obawiam, że potrzebujesz rozwiązania numer dwa, z Ich routerem. Tylko to jest gniot, bo ma jedynie procek 400 MHz (szybszy ma 841!), 64 MB RAM i WiFi 2,4 GHz.
    Bez sensu płacić Orange, gdyż pewnie będzie taniej w pakiecie (telefon+internet) wspomnianej wyżej firmy, ale w tym przypadku takie rozwiązanie może okazać się konieczne. Ps. W dobie komórkowców z no limit za 25-30 zł po co Ci telefon stacjonarny?
  • Poziom 4  
    internick napisał:
    300 Mb/s na WiFi będzie trudno osiągnąć. Wtedy konieczny będzie router z systemem antenowym 3x3. No i karty sieciowe też w tym standardzie.
    Router, np. Netgear R7000: https://wikidevi.com/wiki/Netgear_R7000
    Jeżeli nie zamierzasz wymieniać kart i chcesz zostać przy 2x2 to Asus RT-AC56U: https://wikidevi.com/wiki/ASUS_RT-AC56U

Ten Netgear R7000 niedawno był w promocji za niecałe 500 zł, a co myślisz o Asusie AC68?

internick napisał:
    Bez sensu płacić Orange, gdyż pewnie będzie taniej w pakiecie ((telefon+internet) wspomnianej wyżej firmy, ale w tym przypadku takie rozwiązanie może okazać się konieczne. Ps. W dobie komórkowców z no limit za 25-30 zł po co Ci telefon stacjonarny?

Jasne że to jest nieopłacalne ale...... w mojej miejscowości nie ma zasięgu :lol: co prawda telefonu stacjonarnego mało się używa, ale jednak jest wymagany.
  • Poziom 4  
    O super, zainteresuje się bardziej tematem. Bo nie ukrywam, ale nie mam z tym kontaktu na co dzień. Ale już wiem mniej więcej na czym stoję i czego szukać.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    internick napisał:

Do 300 Mb/s wystarczy 2x2 AC867, 3x3 to do 600 Mb/s+. Ja na AC867 w tym samym pokoju co router osiągam 560 Mb/s.
  • Poziom 34  
    W takim razie jaki to router i karta sieciowa?

Autorze, a ile za podłączenie i aktywacji sobie życzą?
  • Poziom 4  
    internick napisał:
    Autorze, a ile za podłączenie i aktywacji sobie życzą?

Podłączenie oto koszt około 120 zł, jeszcze muszę dopytać dokładniej.
  • Poziom 12  
    internick napisał:
    W takim razie jaki to router i karta sieciowa?

Ja mam Fritzboxa 4040 ale każdy, który obsłuży 867 Mb/s w paśmie 5GHz tyle powinien wyciągnąć. Karta to tani Tp link Archer T3U, taki sam wynik na telefonie Iphonie 6s. Zrobiłem test na staruszku Galaxy S4 on obsługuje 433 Mb/s w paśmie 5GHz i na nim wyciągam 292 Mb/s.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Fryce są spoko, ja używam swojego starocia 7490 jako AP i muszę przyznać że sobie doskonale radzi w 5G, ale ... jak nie ma solidnego betonu. Jak pojawiają się solidniejsze ściany to fryce słabo wychodzą. Niestety mimo fajnego oprogramowania i super wydajności (biura na tym konfigurowałem, po ponad 30 stanowisk + VPNy), to anteny mają tragiczne (wytrawione na płytce ścieżki).
    Można to ratować na trzy sposoby:
    - inny router,
    - dostawić netis WF2220 w miejscach gdzie fitz nie domaga (bieda opcja, ale działa)
    - zrobić sobie wifi na unifi ac-lite, albo unifi nanohd.

Prawdę mówiąc to po domach znajomym montowałem często unifi i mimo jednorazowego większego wydatku, byli bardzo zadowoleni. Wcześniej niektórzy wywalili trochę kasy na jakieś asusy i inne potworki "pająkopodobne", finalnie kilka unifi zrobiło wifi które działa zawsze. A wymieniać je pewnie będą jak umrą ze starości, za jakieś 10-12 lat.
    Niestety ale murowany dom 250m^2 nie ogarnie jeden router, a czasami ktoś chce też wifi w ogrodzie.

Cena za 300/30 bardzo średnia.
    Jak ci specjalnie nie zależy na jakimś tam super ogarniętym LAN, to weź router operatora, dostaw 2-3 netisy WF2220 i pokryjesz tym wszystko. Tanie i będzie jako tako.
    Jak chcesz wydajności i żeby wifi śmigało na full łączu, to trzeba rzeźbić.

Tak naprawdę to 300Mb przyda ci się tylko do pobierania gier ze steam albo innych platform.
    Youtube, netflix, czy cokolwiek innego do konsumpcji treści poleci na łączu poniżej 50Mb/s, to samo zwykłe surfowanie po sieci. Wyjątkiem są torrenty, ale to już lekko pieśń przeszłości, w czasach vod, albo jeśli ostro korzystasz z chmur i masz tam gdzieś 1TB miejsca.
    Całe firmy po 200 ludzi stoją na łączach 300Mb/s i wykresy obciążenia łącza przypominają bardzo zniszczony grzebień. :)
  • Poziom 4  
    Witam ponownie, jako że zbliża się mój końcowy okres umowy z orange zakupiłem router Asus RT-N18u, na wiosce nie potrzebuje radia 5GHz w routerze. Światłowód będzie doprowadzony na poddasze, potem terminal ONT od dostawcy ( może uda się go wpakować do rack'a), a ścianie chcę zamontować szafkę rack, myślałem o takiej https://allegro.pl/oferta/linkbasic-szafa-wiszaca-rack-19-6u-600x450mm-8435515454 . Następnie do każdego pokoju doprowadzę po 2 kable lan utp itp. Co do kabli lepiej pójść w kat 6 czy pozostać kat 5. Patch panel w szafce pusty na keystony, a same keystony z firmy Qlantec (alantec). Potrzebowałbym jeszcze jakiegoś AP do routera, nie wiem czy kupić coś w stylu RT-N12+, albo zainteresować się rozwiazaniem typu mesh, Ubiquiti itp. W późniejszym czasie zakupie jakiś prosty niezarządzalny switch ale to jeszcze nie wiem jaki. Co o tym myślicie, może coś zmienić albo o czymś zapomniałem.