Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki wideodomofon wybrać do domku? Czym się kierować przy wyborze?

suworow 31 Jul 2019 12:14 2691 0
Optex
 • Przede wszystkim w zależności od potrzeb, uwarunkowań technicznych i budżetu:

  Podstawowe pytania na jakie sobie trzeba odpowiedzieć:
  • ilość wejść na obiekt, a co za tym idzie ile wejść ma obsługiwać monitor i ile paneli zewnętrznych ma z nim współpracować.
  Zazwyczaj jest to jedno wejście i ewentualnie obok brama. W takim wypadku zazwyczaj nie ma sensu dawania dwóch paneli wywołania. Panel zazwyczaj instalujemy przy furtce a z poziomu monitora decydujemy czy chcemy otworzyć furtkę czy bramę (i o ile chcemy). Ale może być też tak, że mamy 2 niezależne wejścia na teren posesji, np. z dwóch ulic, i chcemy by przy obu wejściach były panele wywołania. Musimy wtedy poszukać monitora, który obsługuje dwa wejścia bezpośrednio lub przez dedykowany przełącznik wejść. Przy czym ta pierwsza opcja jest zazwyczaj prostsza w montażu i daje zazwyczaj większe możliwości.
  • Okablowanie jakie posiadamy. Typ kabla, ilość żył, topologia okablowania. odległości kablowe. Przykładowy temat dot. okablowania: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3518783.html
  • Ilość odbiorników w domu. Czy ma to być jeden monitor, czy więcej, a może np. monitor + słuchawki (które są po prostu tańsze). Planując liczę i rozmieszczenie monitorów/słuchawek warto uwzględnić funkcjonalność. Umieszczanie monitora np. w przedsionku jest słabym pomysłem. Takiego monitora po prostu możemy nie usłyszeć.
  • Jakie funkcje dodatkowe nas interesują:
  - Automatyczne nagrywanie wszystkich dzwoniących do furtki. Tu trzeba zwrócić uwagę na to czy monitor robi tylko zdjęcia, czy nagrywa filmy. Pierwsza opcja nie jest zbyt fortunna, bo zdarza się że monitor wykona zdjęcie gdy dzwoniący był np. odwrócony, albo na chwilę zszedł z pola widzenia kamery. Nagranie wideo daje nam większe szanse na uchwycenie twarzy dzwoniącego.
  - Przekierowanie audio a może i audio i video na telefon komórkowy. Możliwość podejrzenia z aplikacji kto dzwoni, porozmawiania z nim, otwarcia mu furtki
  - sterowanie nie tylko furtką a np. i bramą. Jedne monitory pozwalają na sterowanie tylko jednym wejściem, inne mają dwa wydzielone przyciski (jeden do furtki, drugi do bramy) a jeszcze inne pozwalają na sterowanie furtką i bramą, ale przez dodatkowe moduły.
  - możliwość zamontowania dodatkowej kamery z podglądem np. na bramę
  - możliwość zastąpienia obrazu z oryginalnej kamery, obrazem z kamery dodatkowej, np. wtedy, gdy panel montowany jest na bardzo niskim słupku.

  Na co zwrócić uwagę przy wyborze monitora:
  • Posiadane funkcje (patrz wyżej, większość opisywanych tam funkcji to właśnie funkcje monitora).
  • Sposób zasiania:
  - zasilane bezpośrednio z sieci 230V. A więc w ich miejscu montażu musimy mieć przewód zasilający lub gniazdo.
  - zasilane z zewnętrznych zasilaczy.
  • Wielkość ekranu i jego rozdzielczość. Większość oferowanych obecnie monitorów wyposażona jest w ekran 7 cali. To dość wygodne, ale do obserwacji niewielkiej przestrzeni przed furtką wystarczający jest ekran rzędu 4-5 cali. Duży monitor jest niezbędny natomiast wtedy, gdy do systemu dołączony jest sygnał z kamer przemysłowych obejmujących znacznie większy obszar, np. cały podjazd. Wtedy też istotna staje się rozdzielczość samego monitora
  • Przyciski. W wideodomofonie ekran dotykowy to nie zawsze zaleta.
  • Możliwość regulacji podstawowych parametrów obrazu (jasność, kontrast, nasycenie kolorów) i głosu (siła głosu, głośność wywołania) Nie wszystkie monitory to oferują. Zdarzają się też jeszcze w sprzedaży monitory, gdzie znajdziemy kilkadziesiąt melodii wywołania i żadnej wśród nich, która by nie wzbudzała naszego zażenowania :)

  Na co zwrócić uwagę przy wyborze panela zewnętrznego:

  • Kąt widzenia kamery. Nawet z racji na sposób/miejsce montażu kamery nie potrzebujemy dużego kąta widzenia kamery w poziomie, to należy pamiętać że za nim idzie kąt widzenia w pionie. Z moich doświadczeń wynika, że aby kamera była w stanie z niewielkich odległości dobrze objąć twarz osoby niskiej (np. dziecka) jak i osoby wysokiej musi mieć przynajmniej 90 stopni w poziomie, co przekłada się przy proporcjach obrazu 3/4 na jakieś 70 stopni w pionie.
  • Sposób montażu: natynkowy/wpuszczany
  • Daszek ochronny. Nie zawsze wygląda dobrze, ale chroni "oko" kamery przed zbieraniem się na niej np. kropel deszczu, co utrudnia znacznie obserwację.
  • Dobór kamery do szerokości słupka.
  • Czy posiada wbudowany zamek szyfrowy lub czytnik breloków.

  O jakie akcesoria czy funkcjonalności można rozbudować nasz system nawet wtedy, gdy sam producent nie przewidział takich możliwości, nie oferuje np. gotowych pod to modułów:
  • Przycisk wyjścia przewodowy lub bezprzewodowy montowany w okolicach furtki czy np. we wiatrołapie. Jest to przydatne wtedy gdy od środka na furtce nie jesteśmy wstanie zamontować klamki czy obrotowej gałki.
  • Bezprzewodowy lub przewodowy przedłużacz/wzmacniacz sygnału wywołania (w tej roli można np. zatrudnić zwykły bezprzewodowy dzwonek)
  • Dodatkowe oświetlenie np. okolic furtki zapalające się wraz z przyciśnięciem przycisku wywołania lub ścieżki prowadzącej do domu zapalające się wraz z naciśnięciem przycisku otarcia.
  • Diody sygnalizujące stan furtki lub bramy poprzez zamontowane na nich czujniki otwarcia.
  • Zamki szyfrowe, czytniki breloków. Temat dot. współpracy domofonów z zamkami szyfrowymi: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3529688.html
  • Dodatkowe kamery/kamera obserwująca np. podjazd. Nie zawsze nasz monitor musi oferować tu dodatkowe specjalne wejścia. Można w tym celu wykorzystać np. wejście pod drugi panel bramowy.
  • Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe.
  •Sterowanie bramą. To, że dany monitor nie ma takowego dodatkowego dedykowanego przycisku, nie oznacza jeszcze, że się nie da. Można w tym celu wykorzystać np. przycisk interkomu (nie rezygnując jednocześnie z jego podstawowej funkcji) lub taki przycisk wykonać samemu i umieścić w obudowie monitora.
  • Sterowanie furtką pilotem od bramy

  To oczywiście tylko wybrane funkcjonalności. Wszystko tu zależy od pomysłowości instalatora, jego znajomości sprzętu, obeznania z elektroniką i właściwego doboru sprzętu. Dużo też oczywiście zależy od tego, jak zostanie przygotowane okablowanie.


  Najpopularniejsze systemy wideodomofonowe:


  Analogowy system czteroprzewodowy (masa, audio, zasianie, video)
  • Z zasianiem zaczepu bezpośrednio z panela zewnętrznego (popularny w Orno czy Eura). Tu więc do pełnej komunikacji i podania zasilania na rygiel rzeczywiście wystarczają (teoretycznie) 4 żyły. W praktyce często okazuje się, że i tak ze względu na spadki napięć masę i żyłę zasilającą trzeba przynajmniej podwoić.
  • Z dodatkowym obwodem zasilania zaczepu z dodatkowego zasilacza. Zestyk sterujący pracą zaczepu znajduje się najczęściej w panelu zewnętrznym. Plusem jest to, że możemy dobrać odpowiedni do zaczepu zasilacz, a minusem to że musimy go gdzieś zamontować.
  W obu odmianach mogą też wystąpić dodatkowe żyły potrzebne np. do stałego zasilenia wbudowanych czytników RFID czy zamków szyfrowych. Są to np. Commax, Vidos, Kenwei.

  Analogowy system dwuprzewodowy

  Cała komunikacja, zasilanie panela jak i zasianie rygla odbywa się po dwóch żyłach. Zaletą takiego systemu jest niewątpliwie prosta instalacja. Wadą niewielkie możliwości rozbudowy.

  System IP
  • Takie, gdzie cały wideodomofon składa się z panela zewnętrznego, komunikującego się z naszą siecią domową po kablu lub Wi-fi, a połączenia odbierane są tylko przez zainstalowaną na smartphonie aplikację
  • Takie, gdzie obok stacji bramowej mamy dedykowane monitory, a odbieranie połączeń na smartphonie jest tyko opcją.
  Ciekawy temat dot. w miarę taniego wideodomofonu IP:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3348188.html


  ............................................................................
  Ogłoszenie

  Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
  Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
  Systemy zabezpieczeń


  Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  Poradniki Ogólne
  About Author
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Offline 
  suworow wrote 8788 posts with rating 1122, helped 642 times. Live in city Wołomin. Been with us since 2006 year.
 • Optex