Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Ctek MXS 5.0, MXS 7.0 czy NOCO Genius 7200

bobwoj 01 Aug 2019 11:47 7734 4
    bobwoj
    Level 10  
    Witam,

zastanawiam się nad kupnem najlepszej ładowarki automatycznej do ładowania akumulatorów 12v samochodowych bez odłączania klem.
    Zależy mi na bezpieczeństwie instalacji samochodowej, oraz jak najbardziej efektywnym algorytmie ładowania. Którą ładowarkę wybrać?
    Ctek MXS 5, czy Noco Genius 7200?
    Trochę się naczytałem i na angielskich i amerykańskich forach preferowana jest ładowarka Ctek ze względu na jakoś wykonania, algorytm ładowania oraz renomę. Teraz po kolei:
    Jakość wykonania, Płyta główna w Ctek jest laminowana a Genius nie. cyt:(CTEK has a laminated PCB board inside
    Noco has a basic single sided PCB with NO protective coating at all. So without considering the case structure, if moisture was to get in, at least the CTEK stands some hope

Ctek używa bardziej zaawansowanego algorytmu ładowania opartego na IUoU, który jest szybszy i bardziej wydajny w przypadku wszystkich typów akumulatorów samochodowych.
    cyt:
    https://www.vintageveloce.com/2012/10/choosing-battery-charger-ctek-or-noco.html

" Główną różnicą między tymi dwiema ładowarkami jest algorytm ładowania - i jest to bardzo ważna różnica:

Ctek stosuje pełny prąd aż do osiągnięcia optymalnego napięcia, a następnie stale zmniejsza prąd, podczas gdy akumulator jest zablokowany przy tym optymalnym napięciu. To rozciąga akumulator, ponieważ jest utrzymywany na optymalnym poziomie przez prawie cały cykl ładowania (Bulk, Absorption i Float).

W ostrym kontraście, Genius używa gorszej metodologii po prostu zmniejszając prąd, gdy tylko bateria osiągnie maksimum w tym cyklu (rzekomo dodatkowe kroki!); w konsekwencji napięcie spada, a akumulator rzadko jest utrzymywany w optymalnym stanie podczas cyklu ładowania. W rzeczywistości algorytm ładowania stosowany przez ładowarki Genius jest prawie identyczny z niektórymi bardzo tanimi inteligentnymi ładowarkami supermarketów i nie ma w tym nic „Wicked Smart”!

Różnice te są najbardziej widoczne, jeśli weźmiesz częściowo rozładowaną / półsiarczaną (starą!) Baterię i połączysz każdą ładowarkę po kolei, trzymając woltomierz na zaciskach w całym cyklu ładowania: Ctek da ci bardziej naładowany bateria za każdym razem. Zwróć uwagę zwłaszcza na krok „Float” Ctka; bateria jest zablokowana przy stałym napięciu 13,4 V przez cały czas - Genius po prostu „podstępuje” z dowolnego niskiego prądu, tak że bateria prawie nigdy nie osiąga idealnej wartości 13,4 V (pływak i podstęp NIE są takie same!).

Zauważ również, że przy mocno rozładowanym akumulatorze Ctek rozpocznie ładowanie przy napięciu 2 V - Genius nawet nie rozpozna akumulatora przy tak niskim napięciu, wymagającym minimum 7 woltów.

W prawdziwych aplikacjach Ctek za każdym razem pokonuje geniusza - mimo że ma premię cenową."
    User removed account
    Level 1  
    bobwoj
    Level 10  
    1. Ctek MXS 7 - Tak
    2. Nie wiem, nie mam jak sprawdzić.
    paszczakq
    Level 26  
    porównując CTEK MXS 5.0 i biedronkowy TOP Craft to biedronkowa się prawie nie nagrzewała i robiła swoje tak samo jak CTEK który robił się dosć ciepły . Algorytmy ito to już się powoli robi nowa religia . Tak to klepie jeden chińczyk .
    bobwoj
    Level 10  
    Wybrałem Noco ze względu na stosunek jakości do ceny.