Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator od pralki zamontowany w kosiarce

14 Sie 2019 10:39 156 7
  • Poziom 3  
    Witam Panowie mam pytanie potrzebuję się dowiedzieć jaka jest różnica w daniu kondensatora rozruchowego o pojemności 10uF od fabrycznego 12uF? . Zamontowałem go w kosiarce i działa. Myślę że pojemność wpływa w tym wypadku na czas rozruchu (rozładowanie kondensatora) co za tym idzie czas załączenia obwodu uzwojenia rozruchowego ?
    Zgóry dzięki
  • Poziom 42  
    Wiele to nie zmienia. Te kondensatory i tak mają tolerancję pojemności 10% więc 10uF jest blisko 12uF +-10%.
  • Poziom 35  
    damian070 napisał:
    Witam Panowie mam pytanie potrzebuję się dowiedzieć jaka jest różnica w daniu kondensatora rozruchowego o pojemności 10uF od fabrycznego 12uF? . Zamontowałem go w kosiarce i działa. Myślę że pojemność wpływa w tym wypadku na czas rozruchu (rozładowanie kondensatora) co za tym idzie czas załączenia obwodu uzwojenia rozruchowego ?
    Z góry dzięki

Większa pojemność = mniejsza reaktancja. W tym przypadku nie będzie żadnych negatywnych skutków. Większy o około 20% będzie początkowy prąd rozruchu.
  • Poziom 3  
    To dzięki Panowie a z tym rozładowaniem chyba jest odwrotnie , jak kondensator się naładuję to wtedy jest przerwa i rozłącza obwód ?
  • Poziom 39  
    To jest obwód prądu przemiennego.
  • Poziom 42  
    damian070 napisał:
    To dzięki Panowie a z tym rozładowaniem chyba jest odwrotnie , jak kondensator się naładuję to wtedy jest przerwa i rozłącza obwód ?

Nie, kondensator sprawia, że prąd jest przesunięty w fazie względem prądu drugiego uzwojenia. Dzięki temu pole magnetyczne w silniku nie jest pulsujące tylko wirujące co pozwala silnikowi pracować.
  • Poziom 3  
    kindlar napisał:
    To jest obwód prądu przemiennego.

Tak, mi chodzi o tą kosiarkę z kondensatorem rozruchowym , że jak się naładuję to jest w nim przerwa , bo też jest kondensator pracy i to on odpowiada za fazę pomocniczą?

Dodano po 2 [minuty]:

Kraniec_Internetów napisał:
    damian070 napisał:

Nie, kondensator sprawia, że prąd jest przesunięty w fazie względem prądu drugiego uzwojenia. Dzięki temu pole magnetyczne w silniku nie jest pulsujące tylko wirujące co pozwala silnikowi pracować.

To znaczy że ten kondensator jest niezbędny do dalszej pracy tego silnika , bo myślałem że jest tylko do rozruchu