Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Lenovo B580 - Aktualizacja biosu przy nienaładowanej baterii

21 Sie 2019 18:28 663 18
  • Poziom 13  
    Witam.
    Posiadam laptop Lenovo B580 model: 20144. W jakimś momencie laptop pracujący na baterii wyłączył się z powodu rozładowania do końca baterii. Laptop leżał włączony (niezauważony) kilka godzin.
    Po włączeniu do prądu zauważyłem wyświetlony komunikat o nieoryginalnej baterii, i bateria nie jest ładowana.
    Wyczytałem w sieci, że lekarstwem na to jest aktualizacja biosu. Niestety, podczas aktualizacji wyskakuje komunikat o nienaładowanej baterii. Podobno bateria przy aktualizacji biosu musi być naładowana około 40%.
    Co zrobić w takiej sytuacji. Rozumiem, że najlepiej naładować w innym laptopie. Niestety wśród moich znajomych nikt nie posiada takowego laptopa.
    Proszę o pomoc w znalezieniu rozwiązania. Laptop Lenovo B580 - Aktualizacja biosu przy nienaładowanej baterii
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 38  
    Cytat:
    Przecież BIOS można zaktualizować zasilając laptop prądem z sieci (gniazdka) na wyjętej baterii.

Jesteś pewny?
  • Poziom 13  
    Właśnie w tym przypadku nie sprawdza się podłączenie laptopa tylko do sieci. Musi być włączony do sieci i bateria naładowana do około 40%. Firma Lenovo chyba zadbała o swój interes. Radzą .... serwis.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 13  
    Ponowiłem swoją walkę z baterią. W innym laptopie baterią naładowałem. Wgrałem nowy (oryginalny z Lenovo) bios. Niestety, nic się nie zmieniło. Laptop baterię widzi, może z baterii pracować, jednakże nie jest ładowana.
    Dziwna sprawa. Do laptopa wlożyłem inną (taką samą) baterię. Laptop normalnie pracuje, i bateria jest ładowana.
    W czym jest rzecz?
  • Red. Komputery FAQ
    To chyba oczywiste że bateria jest uszkodzona. Nie wiem czemu myślałeś że aktualizacja BIOS miała pomóc.

Poza tym akurat w typ wypadku Lenovo dba o interes klientów nie swój.
    W przypadku braku baterii/rozladowanej baterii w przypadku zaniku zasilania nie muszę mówić co się stanie z BIOS'em.
  • Poziom 13  
    No właśnie chyba - nie. Ta właśnie bateria w podobnym laptopie daziała normalnie. Również jest też ładowana.
    A odnośnie biosu, to wywnioskowałem to z poniższego opisu. Podczas uruchamiania, czyli po włączeniu laptopa pierwszy komunikat wyświetla się o treści: "The battery installed is not supported by this system and will not charge.
    Please replace the battery with the correct Lenovo battery for this system.
    Press the ESC key to continue"
    Czyli: "Zainstalowana bateria nie jest obsługiwana przez ten system i nie będzie się ładować.
    Wymień baterię na odpowiednią baterię Lenovo dla tego systemu.
    Naciśnij klawisz ESC, aby kontynuować".
    A nie chodzi to o system. Probowalem pod Win 7, 8, 10. Również pod Linuxem.
    Wyświetla się jeszcze przed uruchomieniem dysku z systemem. I stąd wniosek, że to sprawa Biosu, który wykrył "inną" baterię. Jednakże bateria jest oryginalna od nowości.
  • Spec od monitorów
    Ten model 2144 to jaki ma chipset?
    * HM76 czy ?

Lenovo IdeaPad B580 model: 20144 (i3-3110m Ivy Bridge)
    * Tutaj test podobnego modelu na i5-3210M
    Link_B580-M94A5GE

Cytat:
    Laptop leżał włączony (niezauważony) kilka godzin.
    Po włączeniu do prądu zauważyłem wyświetlony komunikat o nieoryginalnej baterii, i bateria nie jest ładowana.

Może ctrl Aku jest zablokowany, Lenovo czasem lubi robić niespodzianki.

Green Cell sprzedaje taką Aku L11M6Y01
    Compatible Battery Models:
    Cytat:
    Lenovo
    121000675, 45N1042, 45N1043, 45N1048, 45N1049, L08M6D22, L08M6D23, L08M6D24, L11L6F01, L11L6R01, L11L6Y01, L11M6Y01, L11N6R01, L11N6Y01, L11P6R01, L11S6F01, L11S6Y01

• Poziom 13  
    Przepraszam, że nie odzywałem się wcześniej. Byłem w podróży.
    A co to znaczy: "Może ctrl Aku jest zablokowany, Lenovo czasem lubi robić niespodzianki".

Laptop Lenovo B580 - Aktualizacja biosu przy nienaładowanej baterii Laptop Lenovo B580 - Aktualizacja biosu przy nienaładowanej baterii Laptop Lenovo B580 - Aktualizacja biosu przy nienaładowanej baterii
    Chciałem zaznaczyć, że nie jest to bateria dokupiona jako zamiennik. Jest to oryginalna bateria zakupiona wraz z laptopem, który służył wiele lat. Bateria jest ładowana w laptopie Lenovo B50.
    Natomiast bateria od laptopa Lenovo B50 jest ładowana w laptopie B580. Zachowuje się normalnie. Powiecie Koledzy, że nic innego tylko zamienić baterie. Pewnie tak, ale nurtuje mnie sprawa, co stało się, że dotychczasowa bateria w B580 przestała funkcjonować tak, jak powinna. I co może być przyczyną. Jakieś pomysły? Pozdrawiam. :-)
  • Poziom 13  
    Wgrywałem nowy Bios. Ale dlatego i tylko z tego powodu iż bateria odmawiała ładowania. Jednakże dziękuję Koledze za podanie linku.
  • Spec od monitorów
    Nie słyszałem o whitelist Aku dla Lenovo, ale z Lenovo wszystko możliwe.
    * dla WiFi whitelist (są dla wifi/bluethoth) np. opisano Link

Wgranie nowego Bios może być powiązane z tym "nieładowaniem Aku" w tym laptopie , a ładowanie w innym?
    :idea: :!:
    Tak wyglada elektronika Aku dla baterii o symbolach (p.nr), (Lenovo FRU)
    48WH/4400 mAh 10.8V
    L11S6Y01 L11L6Y01 L11S6Y01 75 +, chip podany BQ77910
    Cytat:
    p/n Lenovo 121500051, p/n producenya Aku L11S6F01
    jw. 121500052 - L11L6F01
    jw. 121500053 - L11M6F01

p.s
    Podaj opisy z swojej baterii.
    *lub dobre foto
  • Spec od komputerów
    Jezeli faktycznie nie ma whitelisty w tym modelu, a bateria jest oryginalna, to wyglada na to, ze cos w niej padlo.
  • Poziom 13  
    Gdyby coś w baterii padło, nie dawałaby się ładować w innym laptopie. Tak myslę.

Dodano po 33 [minuty]:

Proszę.
    Laptop Lenovo B580 - Aktualizacja biosu przy nienaładowanej baterii Laptop Lenovo B580 - Aktualizacja biosu przy nienaładowanej baterii
  • Spec od monitorów
    Na tym forum podanym przez kol.kolobos napisano
    Model - B580 (20144)
    BIOS Uefi AMI - H5ET73WW (1.16)
    * old Bios Revision : H5ET63WW (1.06 )
    * Oryginal BIOS: H5ET39WW (1.12) v. 20144

Bios (1.16) dla zamiany wifi , jest pod Link
    Spoiler:
    new card: Atheros AR5B95 AR9285 802.11B/G/N Half Mini PCI-E Card
    old: Intel Centrino Wireless-N 2230

Strona (niem.) Lenovo , Twój model Link , robi scan z update

Do poczytania Link_ bios-mods

Inne ciekawe forum o mod. Bios (wymaga rejestracji) Link

*np. pokazuje to dobrze Aida64 Extreme Edition
    Te baterie L11M6Y01 podobno maja problem w ukl. ładowania (elektronika)

Podobno we wsadzie Bios jest zapisany seryjny nr. (przypisany do danego typu baterii i znajdującego się w nim kontrolera)

np.
    Lenovo 45N1045 (121500047) batteries to nr. ser. 3982
    Lenovo L11S6Y01 .... (3INR19/65-2) FRU: 121500049
    Spoiler:
    Model Name

L11M6Y01 (3INR19/65-2)

ASM P/N 45N1048

FRU P/N 45N1049

LC P/N 121500049

:idea: Czytaj Link_ lenovo-battery-not-installed
    plus z (bios-mods) Link_ B590-unlock-the-checking-original-battery

:idea: Czytając (bq77910 evaluation module (EVM) ) z zał. lub Link mozna wiele się dowiedzieć (BQ77905)
    * plus strona TI Link
    * ciekawie Link_ battery_info

:?: To mnie interesuje
    Cytat:
    Bateria jest ładowana w laptopie Lenovo B50.
    Natomiast bateria od laptopa Lenovo B50 jest ładowana w laptopie B580.

Podaj pełna nazwe tego B50- ? (model?), jaki Bios? nazwa Baterii

:!: Pamietaj:
    Cytat:
    B580 to Wistron, a inne modele to Compal.
    Może na tym polega problem > Bios albo wsad KBC może mieć znaczenie
  • Poziom 13  
    Dzięki Kolego za takie obszerne informacje. Muszę teraz to wszystko przeczytać i przetrawić.

Dodano po 22 [minuty]:

Chciałem Kolegów przeprosić za wprowadzenie w błąd. Tą felerną baterię można ładować w Laptopie Lenovo G585, a nie, jak mylnie podawałem Lenovo B50.
    Jest to Laptop G585, w którym bateria daje się ładować :-)
  • Spec od monitorów
    Poczytaj z HMM o tym Lenovo G585 (model 20137 )
    * Lenovo G585-20137. cpu AMD E1-1200 / grafika dodatk. HD7370-1Gb
    * płyta LA-8681P rev.1.0 Link

:idea: tam ładowanie Twojego Aku ... to całkiem "inna bajka"
  • Poziom 13  
    Gdzie Ty wydziobałeś ten link :-) Szkoda, że po angielsku :-) Ale powoli dam radę :-)

Powoli dostrzegam już, że pewnie moje próby spełzną na panewce. Faktycznie Lenovo obwarował się rozwiązaniami, które zwykły śmiertelnik zdany jest tylko na servis :-)
    Chyba dam sobie spokój :-)