Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Audi A4B6 - Dołożenie elektrycznej nagrzewnicy z TDI (układ nowego sterowania)

31 Paź 2019 16:53 678 10
 • Poziom 21  
  Witam wszystkich, temat dość nietypowy.

  Posiadam Audi A4B6 z silnikiem benzynowym 1.8T.
  Planuję dołożyć do niego nagrzewnicę elektryczną występującą fabrycznie tylko w silnikach TDI. Uruchamia się ona w określonych warunkach nagrzewając wnętrze (i tylko wnętrze) samochodu, zanim płyn chłodniczy osiągnie jakąkolwiek temperaturę. Wchodzimy do auta, odpalamy i po kilku sekundach z nawiewów leci przyjemne ciepło.

  Oryginalnie system jest rozwiązany w ten sposób, że obok klasycznej nagrzewnicy wodnej jest zamontowana grzałka wyposażona w 3 elementy grzejne (każdy z osobną wtyczką) o łącznej mocy ~1000W. Elementy zasilane są dwoma przekaźnikami - jedną z 3 wtyczek zasila przekaźnik 40A, pozostałe 2 przekaźnik 60A. Przekaźniki sterowane są poprzez sterownik silnika, który decyduje o włączeniu nagrzewnicy biorąc pod uwagę odczyty z układu climatronic, oraz czujników samego silnika. Między innymi jest to prędkość obrotowa silnika, temperatura płynu chłodniczego, temperatura zewnętrzna, obciążenie akumulatora oraz ustawienie klimatronika.

  Problem jest następujący - sterownik benzynowy nie ma zaimpletowanej możliwości sterowania taką grzałką, więc sterowanie poszczególnymi przekaźnikami trzeba wykombinować samemu. I tutaj pytanie - jak to rozwiązać? Grzałka musiałaby działać tylko gdy spełnione są określone warunki:
  - silnik jest uruchomiony (żeby nie zabiło akumulatora)
  - temperatura zewnętrzna poniżej 5°C (żeby nie grzało gdy jest ciepło)
  - temperatura silnika poniżej 60°C
  - uruchomiony silnik nawiewu na jakiejkolwiek prędkości (dla bezpieczeństwa)

  Myślałem jeszcze nad zrobieniem tego całkiem inaczej - założyć układ czasowy, który za pomocą przycisku włączałby nagrzewnicę na 10 minut. Sterowanie przekaźnikiem wziąłbym dodatkowo po stacyjce by grzałka wyłączała się po wyłączeniu samochodu niezależnie od upłyniętego czasu. Wyłączniki czasowe mogłyby być osobno na małą i dużą część grzałki.
  Ewentualnie inne rozwiązanie - wykorzystać jeden przekaźnik (1/3 mocy) wraz z włączeniem ogrzewania tylnej szyby, a drugi stopień osobno na przycisk jak napisane wyżej. Oba powyższe sposoby są mniej głupkoodporne, ale prostsze do zrealizowania.

  Co myślicie? Jakieś inne sugestie?
  Nie wiem czy temat jest w dobrym dziale, ale lepiej tego nie umiałem przypisać.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 29  
  A nie było tego auta z podgrzewaną przednią szybą? Wowczas można wykorzystać przełącznik , przekaźnik itp...
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 21  
  Były w tych modelach podgrzewane szyby, może jest to jakiś trop jednak nie wiem czy nie będzie się gryzło, tzn. auto się pokapuje, że zasila coś o innych parametrach. W sumie warte obejrzenia jak to elektrycznie jest rozwiązane :)
 • Poziom 21  
  Gdyby auto elektrycznie nie było przystosowane to nawet o to nie pytam.
  Co do sterownika elektrycznie grzanej szyby to komunikuje się on z klimatronikiem i wymagane warunki do włączenia są dość dobre do mojego wykorzystania, jednak problemem jest to że ów sterownik grzania szyby zamienia prąd stały na zmienny o napięciu 25-48V w zależności od napięcia w instalacji. Dodatkowo, sterownik na bieżąco mierzy rezystancję na wyjściu na wypadek zwarcia lub przerwy w folii metalowej na szybie.
  Czyli niestety odpada, bo jak zakodujemy w klimatroniku podgrzewaną szybę to i tak nie będzie działało, bo to sterownik szyby wysyła do klimatornika sygnał 12V mówiący że gotowy jest do włączenia szyby. Ten drugi na podstawie swoich odczytów i wskazań zmniejsza o ok. połowę napięcie na tym pinie dając sterownikowi szyby sygnał do działania.
 • Poziom 23  
  jest jeszcze warunek że działa układ ładowania i napięcie jest powyżej progu . ( nie pamiętam ile )
 • Poziom 21  
  Warunki do włączenia to już teraz małe piwo, choć super byłoby wykorzystać któryś z układów samochodu mający wgląd w te parametry by całe sterowanie było dokładniejsze i bezpieczniejsze.

  Osobiście myślę nad dwoma opcjami:
  1. Zastosowanie jakiegoś podwójnego układu opóźniającego. Każdy z nich miałby pod sobą kontrolę jednego przekaźnika - jeden włącza 1/3 grzałki a drugi pozostałe 2/3. Sterowaniu służyłyby 2 przyciski kontaktowe - krótki impuls włączałby każdy z przekaźników na 10 minut.
  2. Przekaźnik do 1/3 włączany byłby przez klimatronik podczas uruchamiania grzania lusterek. Opcja ta działa jak się orientuję poniżej 5°C temp. zewnętrznej.
  Pozostałe 2/3 włączałby jeden układ czasowy na wzór tego opisanego wyżej.

  Oba rozwiązania podłączyłbym tak, by do wysterowania przekaźników potrzebny byłby włączony klimatronik bądź silnik nawiewu.
 • Poziom 43  
  Przekaźniki czasowe 2szt. plus moduł świateł do załączenia całości po odpaleniu i uzyskaniu ładowania. 2 przekaźniki wysokoprądowe 60A. Takie od świec np. Golf Tdi
 • Poziom 21  
  Całość już prawie na aucie. Sterowanie składa się z termoregulatora, przekaźnika bistabilnego, przekaźnika opóźniającego, automatu do świateł (reagującego na skok napięcia pow. 13,5V) oraz oryginalnego przycisku z diodą z tego samochodu (z modułu parktronic).
  Całość działa tak, że po odpaleniu silnika i wciśnięciu przycisku startuje termoregulator. Porównuje zadaną temperaturę z tą odczytywaną przez sondę umiejscowioną w nagrzewnicy konwencjonalnej. W sytuacji gdy jest niższa włącza oba przekaźniki. Jeden bezpośrednio (o mniejszej mocy) drugi przez wspomnianą zwłokę ustaloną na 10s. Nagrzewnica grzeje tak długo, dopóki silnik nie ogrzeje płynu do progu ustalonego na termoregulatorze. Dioda na przycisku włączającym zasilana jest z plusa drugiego przekaźnika, więc rzutem oka widać, czy grzałka jeszcze grzeje. Zasilanie całego sterowania przez automatyczny włącznik świateł gwarantuje że grzałka będzie pracowała tylko przy odpalonym silniku, a przekaźnik bistabilny umożliwia wyłączenie całości w każdym momencie jak i jest zabezpieczeniem przed samoczynnym startem grzałki po rozruchu silnika. Jest ciepełko!
 • Poziom 15  
  Można wiedzieć jakie są orientacyjne koszty tych części potrzebnych do zamontowania takiego układu ?
 • Poziom 21  
  Nagrzewnica wraz wiązką i przekaźnikami - tutaj ceny różne, ja płaciłem 70zł.
  Przyciski konsoli środkowej z ramką - 60zł.
  Elektronika tj. termoregulator, przekaźniki elektroniczne, włącznik świateł - 120zł
  Kable, konektory oraz inne bibelotki montażowe - 20zł.

  70+60+120+20 = 270zł.