Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alternatywne podgrzewanie wody w bojlerze.

09 Dec 2019 15:21 615 12
  • Level 7  
    Alternatywne podgrzewanie wody w bojlerze. Dzień dobry,

Mam piec kondensacyjny gazowy Vaillant do Co i Cwu.
    Piec jest połączony z bojlerem 150L.

Teraz mam problem ponieważ mam awarie kotła gazowego. Ogrzewanie mam ponieważ palę w kominku, ale nie mam ciepłej wody bieżącej. Nie było by takiego problemu, gdyby bojler miał wmontowaną grzałkę elektryczną.

Do rzeczy:
    Chciałbym wstawić do kotłowni coś w rodzaju kotła elektrycznego (termy..), żeby nagrzewała wodę w wężownicy w momencie gdy kocioł gazowy tego nie robi (czyli gdy jest jego awaria).

Byłem w hurtowni instalacyjnej, niczego mi nie potrafili zaproponować. Macie jakieś pomysły?
    Alternatywne podgrzewanie wody w bojlerze. Alternatywne podgrzewanie wody w bojlerze.
  • Level 24  
    Są takie bojlery 80 litrów i większe z grzałką oraz pompą ciepła koszt ok 2200 zł , do grzania wody na kąpiel itp wystarczy 200 wat , ariston hybrid ale pewnie też inne firmy to robią .
  • Level 7  
    berthold61 wrote:
    Są takie bojlery 80 litrów i większe z grzałką oraz pompą ciepła koszt ok 2200 zł , do grzania wody na kąpiel itp wystarczy 200 wat , ariston hybrid ale pewnie też inne firmy to robią .

Dzięki. Taką opcję znam. Bojler z grzałką dowiedziałem się dzisiaj w sklepie to 1200zł. Jednak nie o to mi chodzi.
    Oczywiście może się na tym skończyć, że zastąpię dotychczasowy bojler takim z grzałką. Ale puki co chciałbym go zostawić i elektrycznie (awaryjnie) jakoś go wspomagać.
  • Level 24  
    To kup piec elektryczny i tyle , taki do co .https://allegro.pl/listing?string=kocio%C5%82%20elektryczny&bmatch=baseline-dict43-hou-1-2-1127
  • Level 7  
    berthold61 wrote:
    To kup piec elektryczny i tyle , taki do co .https://allegro.pl/listing?string=kocio%C5%82%20elektryczny&bmatch=baseline-dict43-hou-1-2-1127

Patrzyłem na nie. Bojler z grzałką już będzie taniej kupić. Teraz myślę tak:
    Podgrzewacz przepływowy, sterownik, pompka i podłączyć tak jak narysowałem. Czyli sterownik ustawiony na np. 44°C i gdy spada temperatura wody w zasobniku, załącza się pompka i np. dwie sekundy później "terma".

Czy ma to sens? Alternatywne podgrzewanie wody w bojlerze.
  • Helpful post
    Level 7  
    Czy to ma sens? Jakiś tam niby ma. Ale czy to gra warta świeczki.. wątpię.

Podgrzewacze przepływowe maja taki parametr jak "Punkt włączenia grzania" będący minimalnym przepływem cieczy przy którym włączają się grzałki. Zatem nie potrzebujesz sterownika do włączania podgrzewacza, wystarczy by sterownik włączał i wyłączał pompę. Co więcej, gdy temperatura w obiegu podgrzewacza osiągnie zadaną wartość to grzałki się wyłączą i przestaną grzać.

Teraz kilka pytań:
    Czy zamierzasz podgrzewać wodę w zasobniku bezpośrednio czy przez wężownicę?
    Jeśli przez wężownicę to czy chcesz się wpiąć równolegle do istniejącej instalacji?
    Czy dysponujesz sterownikiem lub potrafisz go skonstruować? Podpięcie czujnika ze zbiornika do modułu sterującego termy nic ci nie da.
  • Level 7  
    Dzięki że napisałeś drAmator. Gdyby mi się nie popsuł kocioł gazowy kondensacyjny, pewnie bym nie myślał o takiej zabawie. Ale wolę mieć zabezpieczenie na przyszłość. Bo o ile kominkiem zagrzeje pomieszczenia, to wody użytkowej juz niestety nie. A jak w domu są małe dzieci, to wolę mieć sytuację pod kontrolą.
    drAmator wrote:

Czy zamierzasz podgrzewać wodę w zasobniku bezpośrednio czy przez wężownicę?

Mój bojler nie ma możliwości zainstalowania grzałki elektrycznej (chyba że się mylę), więc poprzez wężownicę
    drAmator wrote:

Jeśli przez wężownicę to czy chcesz się wpiąć równolegle do istniejącej instalacji?

Tak chce to zrobić równolegle (wcześniej zamieściłem szkic)
    drAmator wrote:

Czy dysponujesz sterownikiem lub potrafisz go skonstruować? Podpięcie czujnika ze zbiornika do modułu sterującego termy nic ci nie da.

Wiem że nic nie da. Wyobrażam sobie że zobaczę jaki sygnał (pewnie napięcie) daje czujnik przy jakich temperaturach i kupie pewnie coś w rodzaju Arduino. Następnie napiszę żeby włączał przekaźnik przy takim napięciu, a wyłączał przy takim. Nigdy tego nie robiłem, ale lubię się uczyć.
  • Level 7  
    Z tego co widzę, to twój zasobnik grzałki nie posiada.
    Szkic jest mało dokładny dlatego zadawałem pytania.
    Jeśli lubisz się bawić i skonstruujesz prosty sterownik to taka instalacja jest wykonalna. To co chcesz zrobić to w zasadzie kocioł elektryczny na bazie podgrzewacza ;) Taka konstrukcja działałaby bez sterowania poprzez ręczne załączenie i wyłączenie pompy lub jej pracy ciągłej (gorsza ekonomika ale jednak).
    Mam nadzieję, że myślisz również o bezpieczeństwie i nie zapominasz o zaworze bezpieczeństwa.
    W tym przypadku można podgrzewać przez wężownicę, ale również bezpośrednio wodę w zasobniku podpinając wylot z termy pod wlot wody zimnej do zasobnika zaś wylot ciepłej z zasobnika na zasilanie termy. W tym przypadku nie potrzebowałbyś zaworów odcinających, co więcej masz już zabezpieczenie w postaci naczynia przeponowego oraz zapewne zawór bezpieczeństwa.
    Jednak wydaje mi się, że koszty też będą spore i nie wiem czy niższe niż zasobnik z wężownicą i grzałką.
    Ale dziej się wola twoja.
  • Level 7  
    drAmator Kurcze nie rozumiem. Wyjście z termy do wejścia bojlera i wyjście z bojlera do wejścia termy. To mi wygląda jak grzanie wody dla samego grzania wody :). Bo gdzie jej odbieranie, chyba nie z wężownicy?

W każdym razie mój bojler dowiedziałem się że jest z roku 2001, więc nie będę miał skrupułów żeby go zamienić na inny z grzałką i taka jest moja wola:). Jeśli byś (lub ktoś inny) mógł doradzić jakiś bojler to bym poprosił :). Aktualny jest taki jak na zdjęciach na początku tematu o pojemności 150L. A kocioł Vaillant EcoTEC Plus VC PL306/3-5. Osób aktualnie 2 dorosłe i 2 małych dzieci.
  • Level 7  
    Nie dla samego grzania. Na wejściu do zasobnika rozdzielenie na wyjście termy i zasilanie z sieci, zaś na w wyjściu z termy rozdzielenie na wejście do termy i na krany. Chyba, że chciałbyś grzać warstwowo to odwrotnie. W takim przypadku odpada konieczność zwiększenia ciśnienia w obiegu termy, gdyż (o czym zapomniałem wcześniej) przepływowe ogrzewacze przystosowane są do ciśnień wody wodociągowej i wymagają bodajże 3 barów.

Niestety nie pomogę w doborze zasobnika. Widziałem jakieś tańsze modele Galmet czy Biawar, ale nie mam wiedzy jak one się sprawują.
    Od kilkunastu lat wodę podgrzewam kotłem gazowym dwufunkcyjnym + mały bojler elektryczny na wszelki wypadek, więc nie mam doświadczenia z zasobnikami.
  • Level 7  
    drAmator dzięki za odpowiedzi. Dla mnie temat zamknięty ponieważ podjąłem decyzje o zakupie bojlera z grzałką elektryczną. Jedynie muszę się zastanowić co dalej, ponieważ planuje sobie zrobić wiatrak i z niego brać energię elektryczną do tej grzałki.

• Level 29  
    a nie myślałeś o grzałce na 1/2 cala ?
    są dostępne sa 1200W
  • Level 24  
    Piter.Krr wrote:
    drAmator dzięki za odpowiedzi. Dla mnie temat zamknięty ponieważ podjąłem decyzje o zakupie bojlera z grzałką elektryczną. Jedynie muszę się zastanowić co dalej, ponieważ planuje sobie zrobić wiatrak i z niego prać energię elektryczną do tej grzałki.

Jak byś cos z tym wiatrakiem kombinował to coś chlapnij , powodzenia kibicuję .