Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwsza konstrukcja głośników. Proszę o pomoc

sebasos 26 Wrz 2005 16:03 3127 13
  • #1 26 Wrz 2005 16:03
    sebasos
    Poziom 10  

Witam Chce zrobić głośniki mówie że będzie to moja pierwsza konstrukcja. Troszeczkę poczytałem info na temat głośników ale niestety nie jestem na tyle odważny aby zaryzykować budowy głośników bez pomocy profesjonalistów :)

Na razie wybrałem głośniki niskotonowe i są to VOICE KRAFT- VK 8039 N 180 WATT

DANE TECHNICZNE :
    Typ membrany : Polipropylenowa

Typ kosza : Stalowy

Rodzaj zawieszenia :Gumowe

Typ :Jednocewkowy

Średnica cewki :51 mm

Średnica :200 mm

Karkas cewki :aluminiowy

fs :42 Hz

Qts :0.48

Qms:3.8

Qes :0.55

Vas :28

Skok membrany :18 mm

Impendancja : 4 / 8 ohm

Skuteczność :91 dB

Pasmo przenoszenia :( 45 - 4500 Hz )

Moc muzyczna :180 Watt

Moc znamionowa : 120 RMS

Odnośnie wysokotonowego to jakiej mocy i firmy najlepiej wybrać Z góry dziękuje za pomoc.

Czy wybrałem dobry głośnik niskotonowy czy powinien mieć pasmo od 20 Hz ? Czy wybrać np głośnik Stx'a ?

0 13
  • #2 26 Wrz 2005 16:11
    luke666
    Poziom 33  

Stary, powiedz jak chcesz zbudować samemu głośniki??
    Zbudować to możesz do tego obudowe (ew. zwrotnice)
    jako góre proponuje ARV-104-04-8 Tesli http://www.empire.com.pl/TVM-ACOUSTICS/wysokotonowy/arv-104-04-8.htm Myśle, że powinno wystarczyć.
    Czy powinien mieć pasmo od 20Hz? Będzie miał, ale z jakim spadkiem efektywności... Pozatym co ty chcesz od zwykłych kolumn- zejścia jak w subwooferze? Myślałeś już o jakiejś zwrotnicy do tego?

[UPDATE] Zapomniałem o bardzo istotnej sprawie: jaki pokój, jakie możliwości finansowe, oczekiwania, przeznaczenie kolumn?

Nie oczekuj wiele od tych głośników nisko-średniotonowych. Lepiej wziął byś Telse ARN-188-08/4 x2 w szereg.

0
  • #3 26 Wrz 2005 16:21
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

Łojeju...
    Zostaw tego vk... ile masz kasy na głośniki? I tak poza tym to nie pchaj sie w 2way na 20cm głośniku...

0
  • #4 26 Wrz 2005 16:23
    sebasos
    Poziom 10  

Odnosnie zwrotnicy zastanawiam się czy samemu zrobić czy kupić gotową tu również posłucham Waszej rady. Pokój wielkości 5x5. Jeżeli chodzi o możliwości finansowe około 100-150 Pln za jeden może być troszkę wiecej. Przeznaczenie słuchanie muzyki plus komputer.

Czyli radzisz Tesle ARN-188-08/4 dwa glosniki w jednej obudowie szeregowo podłączone rozumiem.

0
  • #5 26 Wrz 2005 17:37
    luke666
    Poziom 33  

Tak 2x ARN-188-08/4 http://www.empire.com.pl/TVM-ACOUSTICS/niskotonowy/arn-188-08-4.htm jednak co do modelu nie jestem całkowicie pewny (188-05 było wykorzystywane w wielu konstrukcjach). Wysokotonowiec jak wcześniej podałem. Rozumiem że nie podejmiesz się zrobienia samemu zwrotnicy (nie dziwie się, wszystkie zwrotnice wyglądają pięknie tylko na papierze, ew. monitorze), także proponuje gotowca JANBO J-2 http://www.janbo.com.pl/zwrot_dwu.html Może zwrotnica najlepsza do tego zestawu nie jest, może inni znajdą coś lepszego?

0
  • #6 26 Wrz 2005 19:57
    sebasos
    Poziom 10  

Hmm tylko jeżeli ja tam włoże dwie tesle GDN i jedna GDW i uzyje J-2 to czy bedzie wszystko ok ?
    Odnosnie zwrotnicy to zrobic nie jest jakis duzy problem ale wolalbym zaufac juz gotowym :)

Dane techniczne: j-2

CEWKI POWIETRZNE - ZWIĘKSZONA MOC

Wykonywana w dwóch wariantach impedancji obciążeń:

1. Obydwa głośniki - 4 W
    2. Obydwa głośniki - 8 W

PARAMETR Wartość Jedn.
    Dopuszczalna ciągła moc przenoszona przez zwrotnicę 120 VA
    Częstotliwość podziału 4300 Hz
    Tłumienia 12/12 dB/okt.

Prosiłbym o wypowiedź jeszcze innych userów. :)
    I jeszcze bardzo ważne jakie pudło i czy jakies dodatkowe otwory robic jak tak to z ktorej strony bo widzialem juz rozne pudla (nie dla suba) i mialy "dziury" w roznych miejscach :)

Odnosnie wysokotonowego Dane techniczne poniżej ARV-104-04/8

Cytat:
    A. ACOUSTICAL DATA
    Rated noise power 45 W
    Short term maximum power 200 W
    Rated impedance 8 Ohm
    Resonance frequency 0 Hz
    Rated frequency range 2500 - 18000 Hz
    Sensitivity 91 dB
    Equivalent volume - dm3
    Electrical Q factor -
    Mechanical Q factor -
    Total Q factor -

B. MECHANICAL DATA
    Voice coil carrier material kapton
    Voice coil diameter 25.5 mm
    Winding height of voice coil 2.3 mm
    Yoke diameter 24.9 mm
    Air gap height 3.5 mm
    Magnet external diameter 72 mm
    Magnet internal diameter 0 mm
    Magnet height 15 mm
    Compensating magnet external diameter - mm
    Compensating magnet internal diameter - mm
    Compensating magnet height - mm
    Weight 0.6 kg

TEST CONDITIONS
    Sweep voltage 4.5 V
    Frequency range 20 - 20000 Hz

Oraz charakterystyka niskotonowego ARN-188-08/4
    Cytat:

A. ACOUSTICAL DATA
    Rated noise power 60 W
    Short term maximum power 120 W
    Rated impedance 4 Ohm
    Resonance frequency 50 Hz
    Rated frequency range 55 - 4000 Hz
    Sensitivity 86 dB
    Equivalent volume 18.83 dm3
    Electrical Q factor 0.97
    Mechanical Q factor 3.28
    Total Q factor 0.75

B. MECHANICAL DATA
    Voice coil carrier material aluminium
    Voice coil diameter 25.4 mm
    Winding height of voice coil 13 mm
    Yoke diameter 25 mm
    Air gap height 5 mm
    Magnet external diameter 82 mm
    Magnet internal diameter 33 mm
    Magnet height 17 mm
    Compensating magnet external diameter - mm
    Compensating magnet internal diameter - mm
    Compensating magnet height - mm
    Weight 1 kg

TEST CONDITIONS
    Sweep voltage 4.5 V
    Frequency range 40 - 4000 Hz

0
  • #7 26 Wrz 2005 20:29
    luke666
    Poziom 33  

Jak to się mawia- nie bój żaby :)
    Jeżeli podłączymy szeregowo dwa głośniki impedancji 4Ω każdy, to łączna impedancja wyniesie 8Ω. Obudowa, myśle że coś ok 30L na obydwa przetworniki, obudowa BassReflex, tunel BR 8cm średnicy i długości 26cm (najlepiej profilowany), wylot możesz umieścić z przodu lub od spodu, jednak w gre wchodzi to drugie rozwiązanie, ponieważ kolumny podłogowe są zazwyczaj płytkie i wąskie. ARV-ke będzie trzeba stłumić o jakieś 2db. Należy w tym celu zastosować taki tłumik:

0
  • #8 26 Wrz 2005 22:34
    sebasos
    Poziom 10  

Skoro dla głośnika niskotonowego częstotliwość górna to 4000 Hz a zwrotnica ma cięcie 4300Hz to nie za dużo ?

A i jeszcze jedno jeżeli się uprę i zrobie BF od przodu to jaka powinna być odległość od końca tunelu do ścianki tylnej

Najdłuższe tunele jakie znalazłem mają długość 20 cm i średnice 7cm no chyba że moze byc krotszy a szerszy takie znalazłem

0
  • #9 27 Wrz 2005 15:58
    luke666
    Poziom 33  

Jak dasz tunel o większej średnicy, to będziesz musiał także zwiększyć jego długość- praw fizyki nie da się oszukać. Możesz dać wylot tunelu BR od przodu, ale nie wiadomo czy się zmieści. Odległość wylotu BR wewnątrz kolumny do najbliższej przeszkody (ścianki), powinna mieć długość conajmniej równą 1/2 średnicy wewnętrznej tunelu BR. W innym przypadku działanie rezonatora będzie mało efektywne. Można dać krótszą rórke, jednak podniesie to częstotliwość strojenia. Jeżeli tunel BR jest za krótki, to należy go przedłużyć rurką o takiej samej średnicy wewnętrznej.
    Co do zwrotnicy, ARN ciągnie efektywnie w zasadzie do 4500Hz, zauważ jednak, że zwrotnica nie tyle odcina pasmo, co "wycisza" czętotliwości powyżej, lub poniżej częstotliwości cięcia, nie oznacza to więc, że ARN będzie grał całą mocą do 4300Hz, ale będzie stopniowo się "wyciszał" od około 4000Hz, może nawet mniej.

0
  • #10 28 Wrz 2005 03:58
    sebasos
    Poziom 10  

No to mam dylemat. Na pewnej stronie znalazłem coś takiego:

Cytat:
    Fs - częstotliwość rezonansowa głośnika (częstotliwość, w której membrana wykazuje największą amplitudę wychyleń, oczywiście bez zabudowy).
    Vas - pojemność ekwiwalentna głośnika.
    Qts - ogólny współczynnik tłumienia.
    Qes - elektryczny współczynnik tłumienia.
    Xmax - maksymalny możliwy wychył membrany w jedną stronę (powodowany przez cewkę, a nie przez wychył mechaniczny).

Dzięki tym parametrom możemy ocenić, czy nasz głośnik będzie nadawał się do obudowy zamkniętej, tunelowej (bass-reflex), czy pasmowo-przepustowej (band-pass). Generalnie jesli chcecie konstruowac dobre nisko brzmiące bass-reflexy lub band-passy o sensownych gabarytach to Qts musi być mniejszy niż 0,35 , FS jak najniższa i w miera mała Vas. Ale tutaj niestety nie ma reguł i sprawdza się to w drodze obliczeń.
    Dla łatwiejszej oceny stosuje się wzór na EBP (Efficiency Bandwidth Product).

EBP = Fs / Qes

50 lub mniej = najlepsza obudowa zamknięta, przy czym Xmax>0,5cm (najlepiej jak największy) i najlepiej Qts>0,5

50 - 90 = dowolnie (np. band-pass), przy czym 1cm>Xmax>0,5cm i 0,6>Qts>0,3

90 lub wiecej = najlepsza obudowa bass-reflex, przy czym Xmax może być mały i Qts<0,5

Oczywiscie zalecenia o parametrach Xmax i Qts nie są regułą, ale dzięki nim mamy już 100% pewnosc, ze subwoofer nie zawiedzie nas w brzmieniu.

Częstotliwosc rezonansowa głosnika (Fs) powinna wynosić poniżej 40Hz.

Z tego wynika że te głośniki które polecił mi Luke666 najlepiej nadają się do obudów zamkniętych a nie do BR'ów. Teraz pytanie kto ma racje Wrzucając model głośnika 188-05-04 który ma takie parametry
    Cytat:
    A. ACOUSTICAL DATA
    Rated noise power 60 W
    Short term maximum power 120 W
    Rated impedance 4 Ohm
    Resonance frequency 40 Hz
    Rated frequency range 40 - 4000 Hz
    Sensitivity 85 dB
    Equivalent volume 27.59 dm3
    Electrical Q factor 0.54
    Mechanical Q factor 4.39
    Total Q factor 0.48

Otrzymuje współczynnik EBP ponad 90 więc głośniki 188-05-04 nadają się bardziej niż 188-08-04 pod BR. Jeżeli chodzi o podbicie przy 5000 HZ które mają 188-05-04 to wydaje mi się skoro zwrotica tnie na 4300 to powinno być dobrze, ale mogę się mylić. Prosiłbym o wypowiedź innych forumowiczów na ten temat I w dalszym ciągu pozostaje kwestia wielkości pudła i tunelu również znajduje w internecie różne informacje na ten temat. Luke666 proponuje 30 Litrów i tunel 8cm i około 27 długości. Przy zmianie głośników na te które są opisane(188-05 mają wyższą pojemność ekwiwalentną) obudowa powinna być zdaje się większa... tylko jaka ?

Znalazłem na tym forum coś takiego

Cytat:

Ogolnie o objetosciach :

Bezpiecznie bedzie nie przesadzac z objetoscia (pomimo zapewne sporej Qts i nie malej obj. ekwiwalentnej naszego cacka) z uwagi na wytrzymalosc mocowa i wzgledy ekonomiczno-architektoniczne.
    Porponuje dla srednic kosza obj. netto:
    - 20cm - do 40 litrow,
    - 25 cm - do 60 litrow,
    - 30 cm - do 80 litrow,
    Skoro chce włożyć dwa głośniki powiedzmy 16 cm czy to oznacza że ich średnice mam dodać do siebie i wyznaczyć objętość pudła ?

0
  • #11 28 Wrz 2005 12:59
    sebasos
    Poziom 10  

Przeprowadziłem symulacje programem WinISD dla powyższych głośników i co ciekawego zobaczyłem Podany wykres to Maximum Power dla dwóch głośników zamkniętych w obudowie typu BR o pojemnośći 40 litrów i częstotliwości strojenia 40 Hz

Pierwsza konstrukcja głośników. Proszę o pomoc

Co o tym sądzicie?

PS głośniki dla których robiłem symulacje to 188-08-04 i 188-05-04

0
  • #12 28 Wrz 2005 15:21
    luke666
    Poziom 33  

EBP dla tego głośnika wynosi 65,8 :D Chyba nie umiesz liczyć... (nie obrażam Ciebie, tylko stwierdzam błąd)
    Jeżeli chodzi o wykres wytrzymałości mocowej to WinISD *@#&$%!^ głupoty. Nie można się w pełni opierać na wyliczeniach programu, w realu może być bardzo różnie.
    Owszem ARN 188-05 bardziej nadaje się do obudowy BR, ale ARN 188-08 TEŻ się nadaje do tego typu obudowy.

0
  • #13 30 Wrz 2005 09:57
    Kwaczor

Spec od akustyki

Można założyć troche większe Xmax, do tego jeszcze cos mi nie pasuje z tą obudową. Sprawdz dokładnei czy wpisałes odowiednią powierzchnię membrany. Możesz eksperymentować z mniejszym pudłem. Musisz wypracować sensowny wynik patrząc na różne wykresy.

0
  • #14 30 Wrz 2005 14:07
    sebasos
    Poziom 10  

Kwaczor napisał:
    Można założyć troche większe Xmax, do tego jeszcze cos mi nie pasuje z tą obudową. Sprawdz dokładnei czy wpisałes odowiednią powierzchnię membrany. Możesz eksperymentować z mniejszym pudłem. Musisz wypracować sensowny wynik patrząc na różne wykresy.

Parametry do WinISD brałem z forum z gotowych plików do tego programu dla głośników Tesli. Sprawdzałem i są identyczne. Zmniejszając obudowę do 30 litrów i przeprowadzając strojenie obudowy na poziomie Fs głośnika osiągamy bardzo podobne siodło. przy 60Hz 24W dla 05 oraz 80Hz dla 24W dla 08. Wydaje mi się że moc głośnika jest stosunkowa mała dla tego pasma :/

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo