Witam . Kupiłem 20 sztuk diód pomarańczowych i zielonych 10mm i 10 sztuk diód 12mm. Czy wie ktos jaki opornik zastosowac pod 12v??? Z góry dziękuje. Pozdrawiam
Twój problem był wielokrotnie poruszany na forum. Dwa kolor zbytnio niema znaczenia ponieważ prąd takiej diody wynosi maksymalnie 20mA, natomiast napięcie przewodzenia diody wynosi ok.3V. I teraz korzystasz z prawa Ohma U=I*R czyli R=U/I czyli
R=Uzas-Ud/20mA
Być może się mylę dlatego proponuje skorzystać z funkcji szukaj.
600-1000 Ohm/0,5 W dla w miarę jasnego świecenia i dłuższej zywotności,co da ci 12mA czyli jakies 55% możliwości diody dla u=12V
Jak to do auta to jesli chcesz polecieć po całości tzn 100%/100% czyli świecenia na maksa to dobierz opornik ale stabilizuj napięcie żeby nie spalić diody przy pracy alternatora.
Wątpliwości ???patrz wzór wyżej
pozdro