Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Bosch WFC 1600 - Startuje z kopyta i staje

slawek-matyl 25 Feb 2020 18:26 447 6
e-mierniki
    slawek-matyl
    Level 11  
    Witam
    Temat dotyczy pralki Bosch WFC 1600. Prała, prała i niby skończyła, ale nie wypłukała i wywirowała. Uruchamiając program prania od początku, napuszcza wodę, pierwszy obrót w lewo z kopyta i koniec. Tak jak by straciła możliwość regulacji obrotów.
    Myślałem, że to triak, wymontowałem i zbadałem na stole - wg. mnie sprawny
    Pomiar rezystancji:
    tacho = 15Ω, uzwojenie = 3Ω, stojan = 2Ω.
    Wyciągnąłem silnik by sprawdzić kostki, styki i szczotki. Wszystko w jak najlepszym porządku. Na razie brakło mi pomysłów co by można jeszcze sprawdzić, nie posiadam oscyloskopu, a sprawdziłbym przebiegi na procesorze sterujące triakiem oraz przebiegi z prądniczki tacho.
    Z góry dziękuje za sugestie i pozdrawiam serdecznie.
  • e-mierniki
    kecajk49
    Level 33  
    Fajnie ,pomierzone a jak zachowuje się miernik nawet na zakresie rezystancja poruszajac bebnem w lewo/prawo- mierząc rezystancę cewki.
    Jeśli nic się nie zmienia to zajrzyj do silnika bo to coś z magnesem się stało a jeśli się zmienia to wymień triak o ile mierzyłeś na wtyczce przy module, jeśli pomiar był przy silniku to pomierz na tej wtyczce przy module , może kabelek ma przerwę bowiem nie napisłeś w którym miejscu zmierzyleś a wyniki są OK !
  • e-mierniki
    slawek-matyl
    Level 11  
    Pomiar rezystancji przeprowadzony na wtyczce gdzie wchodzi do sterownika. Prądniczka tacho daje zmienne napięcie przy ręcznym kręceniu bębnem, wiec wydaje mi się że jest sprawna. Postaram się sprawdzić na płytce sterownika obwód prądniczki tacho, tylko nie mam pojęcia czy ten sygnał jest formowany dla mikrokontrolera na sygnał logiczny czy analogowy
    kecajk49
    Level 33  
    Nie kombinuj tylko wymień triak od silnika, jest na radiatorze.
    Telo
    Service technician RTV
    Witam

Jeżeli według Twoich pomiarów triak jest sprawny to sprawdź sterowanie nim z procesora.
    slawek-matyl
    Level 11  
    Triak sprawdzany w taki sposób: napięcie zasilania 12V, obciążenie 10Ω, bramka przez 470Ω. Sprawdzany przy dwóch polaryzacjach napięcia zasilania. Odpala prąd przy "ruszeniu" bramką, i trzyma, sam z siebie nie włącza się. Mam zamiar sprawdzić obwód prądniczki i sterowania triakiem, tylko bez oscyloskopu to raczej kicha. Spróbuje miernikiem z pomiarem częstotliwości.
    slawek-matyl
    Level 11  
    Witam
    Pralka śmiga aż miło (odpukać)...
    Dla pewności wymieniłem kondensatory przy przetwornicy AC/DC, wymieniony triak i leżący na nim warystor. Moim zdaniem na 99% wina triaka, który badany na stole przy napięciu 12V zachowywał się poprawnie, jak znajdę czas sprawdzę go przy napięciu sieciowym. Nowe triaki pomiędzy skrajnymi łapkami miały około 90Ω, ten z pralki około 60Ω.

Jeśli okaże się, że napięcie sieciowe go otwiera, testowanie niskim napięciem mija się z celem (dla zastosowań sieciowych).