Jestem w posiadaniu Technics SU-X999. Wzmacniacz nabyty z diagnozą: uszkodzona hybryda. Niestety grzebał w nim jakiś rzeźnik/kowal.
Na szczęście nie zdecydowałem się na podłączenie go do prądu przed rozbiórką. Moim oczom ukazały się zerwane ścieżki, niepolutowane nóżki i standardowe zimne luty.
Poprawiłem co się dało, zlokalizowałem uszkodzoną parę tranzystorów 2SA1306/2SC3298, spalony opornik i kilka przegrzanych. Wymieniłem drobnicę i obie pary tranzystorów na nowe, parowane. Złożyłem wszystko wstępnie z nadzieją, że może jednak "rzeźnik" postawił złą diagnozę.
Po uruchomieniu zdziwienie - brak jakiejkolwiek reakcji na front panelu, wyświetlacz ani żadna dioda nie świecą. Po chwili wyraźnie grzeją się wymienione tranzystory, para z prawej (patrząc od frontu) wyraźnie mocniej. Nie podłączałem głośników, nie podawałem sygnału.
W wolniejszej chwili wrócę do prac nad tym sprzętem, ponieważ chciałbym go uruchomić. Nie miałem nigdy do czynienia z tymi hybrydami. Na zdrowy rozum, nawet jeżeli SVI jest uszkodzony to panel powinien świecić normalnie i reagować diodami na przełączanie źródła. Jeżeli jestem w błędzie to mnie poprawcie. Jakaś wskazówka, gdzie szukać przyczyny niedziałania frontu?
Poprawiłem co się dało, zlokalizowałem uszkodzoną parę tranzystorów 2SA1306/2SC3298, spalony opornik i kilka przegrzanych. Wymieniłem drobnicę i obie pary tranzystorów na nowe, parowane. Złożyłem wszystko wstępnie z nadzieją, że może jednak "rzeźnik" postawił złą diagnozę.
Po uruchomieniu zdziwienie - brak jakiejkolwiek reakcji na front panelu, wyświetlacz ani żadna dioda nie świecą. Po chwili wyraźnie grzeją się wymienione tranzystory, para z prawej (patrząc od frontu) wyraźnie mocniej. Nie podłączałem głośników, nie podawałem sygnału.
W wolniejszej chwili wrócę do prac nad tym sprzętem, ponieważ chciałbym go uruchomić. Nie miałem nigdy do czynienia z tymi hybrydami. Na zdrowy rozum, nawet jeżeli SVI jest uszkodzony to panel powinien świecić normalnie i reagować diodami na przełączanie źródła. Jeżeli jestem w błędzie to mnie poprawcie. Jakaś wskazówka, gdzie szukać przyczyny niedziałania frontu?