Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Przyczepka SAM - Dystanse czy inne felgi?

coverled 04 Mar 2020 13:22 660 10
    coverled
    Level 13  
    Przyczepka SAM, na belce od Opla Astry, koła 14 cali, 5J, ET 35, otwór centrujący 57,1, 4x100.
    Modernizowałem skrzynię, okazało się że jest za mało miejsca miejsca pomiędzy pionową ścianka nadkola a wewn krawędzią opony. Na pusto czy z niedużym obciążeniem jeszcze jako tako. A przy większym obciążeniu na nierównościach całość lekko pracuje na boki na tyle co pozwala opona. Zauważyłem, że lekko ociera. Chcę "odsunąć" felgi na zewnątrz nadkola.
    Sugestie przerób nadkola i nie ładuj za dużo odpadają :D
    Pytanie co będzie lepsze? Dystanse czy inne felgi, z innej marki pojazdu przy zastosowaniu pierścieni centrujących, inne ET przy zachowaniu średnicy i szerkości felgi.
    Przy założonej feldze zostaję mi jeszcze 10 mm piasty, myślałem o dystansach 8 mm.
    Druga opcja inne felgi, chyba od któregoś modelu Renault znalazłem z ET nawet poniżej 30.
    Jaki wpływ na łożysko ma zastosowanie jednego lub drugiego rozwiązania. :?:
  • Helpful post
    DriverMSG
    Admin of Computers group
    Może wystarczą węższe opony? Bo o ich rozmiarze nic nie wiemy.

coverled wrote:
    Jaki wpływ na łożysko ma zastosowanie jednego lub drugiego rozwiązania.
    W obu przypadkach będzie podobnie gorzej dla łożyska i tym samym zmieni się charakterystyka zawieszenia (zmniejszysz ładowność).
    Osobiście szukałbym innych felg (ewentualnie opon).

coverled wrote:
    otwór centrujący 57,1
    To na belce z Astry?
    Nie znam Opla z takim rozmiarem otworu. Otwór 57 ma VW.
    coverled
    Level 13  
    Opony 175/65/14C. Węższe będą za wąskie.
    Otwór ma 57 mm, 57,1 mm zostało mi po przeglądaniu ofert dystansów.
    Teraz mam felgi z logo bmw, 57 mm, 4x100, 5J, 14 cali.
    Belka na pewno z Opla Astry, wcześniej miałem z Kadeta.
    Podłożenie "dystansu" pomiędzy czop a belkę pewnie też odpada?
    DriverMSG
    Admin of Computers group
    Dziwne, masz 100% pewności co do rozstawu śrub?
    Znalazłem tylko jeden model felg BMW 4x100, ale z innym otworem:
    3er (E30) 316 - 325i 12.82 - 12.90 55 - 126kW 5,5Jx14 4x100x56 ET 35
    Pomijając belkę, z czego masz piasty? Zarówno Kadet jak i starsze Astry miały 4x100x56,5.
    Skoryguj rozmiary, bo robi się bałagan :D

Jak byś miał rozstaw 4x108, to byłoby najlepiej. Felgi z Peugeot'a miewają najmniejsze ET, nawet 18.

PS>
    Tak na marginesie, to otworem centrującym w ogóle nie musisz się przejmować (oby tylko felga wlazła), bo fabryczne bębny przyczepek mają mocowanie koła tylko na śruby - nie ma wypustu na otwór centrujący.
    Przyczepka SAM - Dystanse czy inne felgi?
    coverled
    Level 13  
    Belka na pewno z Astry, wcześniej była kadet i fabryczne felgi z ET 47 lub 49. Porządkując kwestię otworu centrującego to internety podają kilka średnic 56 mm z dziesiątymi częściami (wybór w szukajce Allegro). Mierzyłem suwmiarką, rdza, brud, nie dokładnie. Pomijamy otwór centrujący i mój błąd pomiaru, uznajmy że jest to 56.5 mm.
    Do tej pory wylewnie nie interesowałem się odsadzeniem felgi. Przed modernizacją była belka od kadeta z felgami ET 47 lub 49, następnie na tej samej belce jeździły ww, felgi bmw z ET 35. Nie zwracałem na to uwagi, nie zauważyłem żeby działo się coś złego, z łożyskami, zachowaniem przyczepki w czasie jazdy itp.
    Po wymianie belki i zrobieniu nowej skrzyni pojawił się problem opisany powyżej.
    Bardziej skłaniałbym się do felg z mniejszym ET. Do dystansów nie jest przekonany. Opon też nie chciałbym zmieniać na węższe, przejechały nie więcej jak 2 tyś. km.
  • Helpful post
    DriverMSG
    Admin of Computers group
    Najbliżej twoich wymogów jest obecna felga, czyli ET 35.
    Nie widzę w ofertach felg stalowych 4x100 z mniejszym ET.

Jeśli brakuje tam kilka milimetrów, to lepiej faktycznie podłożyć dystans i zastosować dłuższe śruby.

Inna opcja, to wymiana obecnych piast lub bębnów hamulcowych (nie wiem w co wkręcasz śruby kół), na inny rozstaw śrub.

Ostatecznie (bo widziałem takie przeróbki w BMW do driftu), przespawać felgi na inne ET. :D
    coverled
    Level 13  
    Mam piasty. Hmm... o wymianie piast nie pomyślałem. Pojawi się kolejny problem, jakie piasty będą pasowały do czopów. Czopów nie podmienię na coś innego bo nie będzie pasowało do mocowania w belce. Chyba, że jest jakaś znormalizowana średnica czopów? Nie wiem, do tej pory nie potrzebowalem takiej wiedzy. Jak ktoś ma pojęcie to proszę o info.
    spox247
    Level 18  
    Między czop a belkę wstaw dystans i po problemie
    coverled
    Level 13  
    DriverMSG wrote:
    A co z hamulcami? Masz w niej w ogóle hamulce, bębny itd?
    Nie mam hamulca najazdowego, goła piasta, wywaliłem tarcze. Najmniej kombinacji będzie z dystansami, i chyba jednak tak właśnie zrobię.
    coverled
    Level 13  
    Założyłem dystanse 8 mm i dłuższe szpilki.