Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Indukcja Amica PI6140WTK - działa połowicznie

Piotrasns2 11 Mar 2020 00:28 1074 3
 • #1
  Piotrasns2
  Level 1  
  Witam mam taki przypadek.
  Indukcja działa bez problemów przez 4 lata. Ostatnio położyłem odpowiedni garczek na indukcji uruchomiłem strzeliło błysnęło i bezpieczniki wyleciały! Rozebrałem indukcję zauważyłem przepaloną ścieżkę na filtrze napięcia zdjęcie.
  postanowiłem podłączyć indukcję na jedną fazę. Indukcja działa tylko na lewej stronie górne małe pole i dolne duże pole prawa strona jak chciałem uruchomić to wyrzucało wszystkie korki. Zakupiłem nowy filtr napięcia i zamontowałem, podłączyłem na dwie fazy tak jak było na początku i niestety to nic nie dało, prawe pole błysnęło szczeliło i wyleciały esy. Na płycie głównej z wierzchu i od spodu nie widać żadnego osmolenia albo przepalenia.
  Indukcja Amica PI6140WTK - działa połowicznie Indukcja Amica PI6140WTK - działa połowicznie
  Jak widać na zdjęciu płyta ma zabudowę bliźniaczą, od środka w lewą stronę jest sprawna części, a od środka w prawą stronę ta część niesprawna. Po pomiarach omomierzem zauważyłem, że są inne wskazania na tranzystorach przyklejonych do dużego radiatora miedzy tymi dwiema stronami. Na jednej stronie znajdują się dwa małe i jeden duży np.: H30R1203 HBE505 zdjęcie.
  Indukcja Amica PI6140WTK - działa połowicznie
  Czy wymiana tych tranzystorów coś by pomogła? Albo czy może miał ktoś podobny przypadek? Albo iść na łatwiznę i kupić całą płytę główną nową za 850 zł bo niema szans do tego dość.
  Pozdrawiam
  Edit:

  Jak podłączę kuchenkę z odłączonymi niedziałającymi polami i przesunę gorący garczek na te pole to mi czujniki termiczne pokażą, że jest ciepłe pole. Gdy chce uruchomić takie pole to wybieram np.: siłę grzania 9 i na wyświetlaczu wszystko działa więc procek raczej sprawny, tylko brakuje tego charakterystycznego kliknięcia 😊, ale to akurat oczywiste bo te dwa talerze indukcyjne odłączam żeby żona cokolwiek mogła ugotować i się nie martwię, że przez przypadek uruchomiła by te niedziałające bo by wyleciały esy...
  Indukcja Amica PI6140WTK - działa połowicznie Indukcja Amica PI6140WTK - działa połowicznie
 • #2
  tomtim123
  Level 34  
  Tranzystory najpewniej pomierzyć po odlutowaniu. Jeśli piszesz, że są inne wskazania, to stawiam na te tranzystory, bo jeśli wywala bezpieczniki, po włączeniu niedziałającej strefy to jest skutek uszkodzonych tranzystorów, które robią zwarcie po włączeniu.

  Zrób jeszcze taki test odlutuj tranzystory z uszkodzonej strony i wtedy spróbuj czy ci wywali bezpieczniki po włączeniu uszkodzonej strefy, jeśli ci nie wywali bezpieczników, to jest szanse, że po wymianie tranzystorów płyta ruszy. Pamiętaj, że tam są dwa tranzystory jeden duży na radiatorze i mały sterujący SMD SOT-23. Po wylutowaniu tranzystorów posprawdzaj dokładnie wszystkie rezystory w tym obwodzie. Pozdrawiam
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #3
  Telo
  Service technician RTV
  Witam

  Z mojej strony mogę dodać , sprawdź kondensatory MKP i tranzystory z pewnego źródła oraz sprawdź sterowanie czy nie masz jakiegoś elementu uszkodzonego.
 • #4
  skryn
  Home appliances specialist
  Tranzystory/tranzystor IGBT zwarte/zwarty.
  Dalsza zabawa nie ma sensu.
  Zakupić nowy moduł z gwarancją serwisu przy montażu i wtedy ścigać serwis. Kosztuje to mniej więcej trzy czwarte nowego urządzenia.
  Zabudowę masz głęboko tam, gdzie serwis nie sięga. To ich brocha.
  Tyle w temacie.