Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bufor jako sprzęgło hydrauliczne

13 Mar 2020 13:22 180 2
 • Poziom 9  
  Witam
  Chciałbym spytać czy możliwe jest podłączenie pieca gazowego w jednym obiegu razem z kominkiem z płaszczem wodnym. Kominek wyposażony jest w wężownice schładzającą (awaryjnie). Oczywiście całość odpowiednio sterowana i pracowało by tylko jedno źródło piec albo kominek. Chodzi mi o połączenie hydrauliczne tzn byłby to jeden obieg hydrauliczny - kominek zasilał by bufor (1 pompka obiegowa po stronie komika) a po" drugiej stronie bufora" byłby piec gazowy i natępowałby odbiór na C.O (2 pompka obiegowa). Bufor bez wężownic zachowywał by się w tym układzie jako duże sprzęgło hydrauliczne...?
  Całość zabezpieczona zaworem membranowym bezpieczeństwa 2 bary ( zgodnie z zaleceniem producenta kominka). Piec gazowy może pracować na wyższych ciśnieniach. Oczywiście całość wyposażona w niezbędny osprzęt do układu zamkniętego i odpowiednio duże naczynie wzbiorcze.
  ?
 • Moderator - Systemy Grzewcze
  Najlepiej aby kocioł gazowy i kominek ładowały bufor, a z drugiej strony regulator pogodowy z zaworem mieszającym rozbierał ciepło na grzejniki.
  Dodatkowo powrót do kominka daj z samego dołu bufora, a powrót do gazówki z drugiego króćca od góry.
  Pozwoli to na rozpalenie w kominku mimo pracującego przed chwilą kotła gazowego.
  Kominek będzie miał gdzie zrzucić nadmiar ciepła.

  Dodano po 23 [sekundy]:

  hermuś napisał:
  Bufor bez wężownic zachowywał by się w tym układzie jako duże sprzęgło hydrauliczne...?


  Dokładnie tak
 • Poziom 9  
  Zapomniałem dodać że piec gazowy już pracuje w instalacji niskotemperaturowej zasilając tylko podłogówkę. W takim razie zasilanie bufora przez piec gazowy chyba nie ma sensu... Oczywiście za buforem zawór mieszający obniżający temperaturę wody podgrzanej przez kominek. Czyli taki układ jako jeden obwód hydrauliczny jest dopuszczalny i w pełni bezpieczny co obniży koszty wykonania i skomplikowanie układu