logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak przygotować się do studiów na kierunku Automatyka i Robotyka?

Sasquatch 29 Wrz 2005 11:44 8110 43
Najlepsze odpowiedzi

Jak przygotować się przed studiami na kierunku Automatyka i Robotyka: czego uczyć się z elektroniki, programowania i matematyki oraz jakie książki i narzędzia wybrać?

Na przygotowanie do AiR najlepiej postawić na matmę, fizykę, podstawy elektroniki i pierwsze kroki w C/C++, bo właśnie tego kierunku najczęściej uczą i z tym mierzy się na początku studiów [#1859045][#1863193] Na pierwszym roku dominują matematyka i fizyka, a dalej dochodzą teoria elektroniki i automatyki, laboratoria na gotowych zestawach, rysunek techniczny oraz trochę mechaniki zależnie od wydziału i specjalizacji [#1859045][#1863193][#1872930] Do domowych ćwiczeń wystarczy lutownica, miernik, zasilacz, szczypce/kombinerki i obcinak, a na start warto kupować gotowe kity AVT, Jabel albo Nord Elektronik [#1859045][#1865147][#1865654] Z książek dla absolutnie początkujących polecano „Wyprawy w świat elektroniki” Piotra Góreckiego, a do programowania C: Wirtha, K&R „Język C” i potem „Thinking in C++” [#1921103][#1865654] Jeśli chcesz iść bardziej w elektronikę i programowanie, wybieraj wydziały elektryczne/elektroniczne, a jeśli bardziej w mechanikę i rysunek techniczny — mechatronikę lub wydziały mechaniczne; AiR jest dostępne na wielu politechnikach, m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie i PW [#1865147][#1872930][#1877326][#1886435] Gdy nie masz stałego dostępu do komputera, możesz też korzystać z kursu dla początkujących na Elektrodzie [#1872128]
  • #1 1858544
    Sasquatch
    Poziom 11  
    Posty: 13
    Ocena: 1
    Mam takie pytanko. Jestem w 2 klasie LO i powoli zbliża se matura. Na 100% będe pisał matemeatyka na poziomie rozszerzonym i może Fizyke, ale wątpie. Mam pare pytań.
    1.Czy z tym, mam szanse sie dostać na studia: Automatyka i Robotyka?
    2.CO to jest wogule ten kierunek? Szukałem sporo w necie, ale wciąź nie wiem an czym dokładnie polega. Czy to bardziej programowanie, czy budowanie maszyn? Gdzie można po tym znaleźć prace? I czy wogule można...
    3.Czy jeżeli chciałbym poznać podstawy elektroniki itp. żeby zbudować prostego robota <wiem, jest temat>
    " Zakladam, ze znacie choc podstawy elektroniki analogowej i cyfrowej... Bo jak nie, to... "
    Ja właśnie nie znam tych podstaw.
    Moglibyście mi podać tytuł jakiejś książki lub cos w tym stylu z czego moge sie tego nauczyć?
    4. Jakie narzędzia są potrzebne do takiej zabawy? Lutownica, śrudokręt, czy co?
    5.Jakie trzeba znać języki programowania i po co? Jak wyżej: jakie książki polecacie? Teraz mam bardzo rzadko dostęp do mojego komputera, więc chciałbym coś czego sie można bez niego uczyć... (na kompa wchodze tylko w weekendy)


    Z góry dziękuje za pomoc. Jeżeli odpowiedzi do poszczegulnych pytań powiły się na forum wcześniej, to przepraszam, ale to jest 23 strony, a ja mam teraz mało czasu bo pisze na lekcji informatyki.

    Tomasz.
  • Pomocny post
    #2 1859045
    q_n_a
    Poziom 13  
    Posty: 24
    Pomógł: 7
    Ocena: 2
    Cytat:
    ...
    2.CO to jest wogule ten kierunek? Szukałem sporo w necie, ale wciąź nie wiem an czym dokładnie polega. Czy to bardziej programowanie, czy budowanie maszyn? Gdzie można po tym znaleźć prace? I czy wogule można...


    Matematyka, fizyka, teoria elektroniki, teoria automatyki. Z praktyki to najczęściej laborki gdzie badasz zachowanie się gotowych zestawów. Z programowaniem też możesz się zetknąć.

    Cytat:

    4. Jakie narzędzia są potrzebne do takiej zabawy? Lutownica, śrudokręt, czy co?


    Lutownica, miernik, zasilacz, szczypce (ja używałem małych kombinerek), przycinak (ja używałem obcinarek do paznokci)...
    Najlepiej na początek składać gotowe zestawy.

    Cytat:
    5.Jakie trzeba znać języki programowania i po co? Jak wyżej: jakie książki polecacie? Teraz mam bardzo rzadko dostęp do mojego komputera, więc chciałbym coś czego sie można bez niego uczyć... (na kompa wchodze tylko w weekendy)


    Zacząłbym od podstaw informatyki, może jakiś język wysokiego poziomu np. C, poznać procesory i język maszynowy. Książek masa
  • Pomocny post
    #3 1863193
    rasbas
    Poziom 14  
    Posty: 107
    Pomógł: 7
    Ocena: 13
    Witaj. Automatyka i robotyka to chyba jeden z najbardziej rozległych kierunków na studiach. To czego będziesz się uczył zależy od wyboru wydziału. Zakładam, że będziesz chciał wybrać wydział tzw. elektryczny. Na pierwszym roku co byś nie wybrał to jest tylko praktycznie matematyka i fizyka. Obecnie na studiach zaczyna się programowanie od C i C++. Tak jak kolega powyżej napisał będziesz miał kupe różnych laborek. (Biedni ludzie po liceach) A swoją drogą to ciekawe czemu na takich kierunkach są prawie tylko ludzi po liceum (u mnie na 24 osoby w gr tylko 4 jest po technikum). Zetkniesz się też oczywiście z rysunkiem technicznym, jakimś maszynoznawstwem itd. a potem to już zależy od specjalizacji.
    Pozdrawiam
  • #4 1864632
    Sasquatch
    Poziom 11  
    Posty: 13
    Ocena: 1
    Cytat:
    Najlepiej na początek składać gotowe zestawy.
    Po ile takie zestawy są i gdzie je kupić? nawt nie wiem jak to sie nazywa :|.
    Cytat:
    Książek masa
    Torytycznie tak, ale większość jest pisane pod kątem kogoś kto coś umie w tym temacie. Mógłbyś mi podac jakąś książke<tytuł> naprawde dla początkujących?


    Dalej: Gdzie można studiować Automatyke i Robotke?

    Czy jest po tym zawód?

    Dobrze płatny?

    Czy trzeba dużo kas żeb sie tak bawić w domu?
  • Pomocny post
    #5 1865147
    valarian
    Poziom 22  
    Posty: 647
    Pomógł: 33
    Ocena: 112
    Zestawy: poszukaj kitow AVT, Jabel, Nord Elektronik...
    Ksiazki ciezko jakies polecic... Moze zacznij od biblioteki, tam znajdziesz cos z tytulem "...dla poczatkujacych"...
    Automatyke i Robotyke mozna studiowac na wielu Politechnikach, m.in we Wroclawiu, Poznaniu, Gdansku...
    A kasy... No coz, to pojecie wzgledne, bo majetnosc kazdy ma inna... Ale pierwsze "wytwory" mozna zrobic z ogolnodostepnych przedmiotow, wystarczy troche poszukac... Jedynie elektronika troche zajmie [choc czesc elementow zawsze mozna wyciagnac z "dawcow organow": starych elementow od kompa, urzadzen itp]...
  • Pomocny post
    #6 1865358
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5326
    Pomógł: 479
    Ocena: 124
    Szukasz czegoś o AiR, ale czego konkretnie? Czy interesują Cie roboty ganiające po stole i mniej lub bardziej głupie, czy machanie ramieniem robota? Bo jeśli to pierwsze to na tym forum i na przerwach, a jeśli to drugie to właśnie to to czego uczą. No i fizyka i matma na kosmicznym poziomie. Ciekawy kierunek, u mnie (Wrocłąw) masa ludzi na bardzo wysokim poziomie (mat/fiz)

    A książki Sobie na razie odpuść i rwij panny w liceum bo na studiach już dziewuch nie ma, a książki jeszcze będziesz na pamięć znał!
  • Pomocny post
    #7 1865654
    q_n_a
    Poziom 13  
    Posty: 24
    Pomógł: 7
    Ocena: 2
    Cytat:
    Po ile takie zestawy są i gdzie je kupić?


    szukaj w sklepach elektronicznych - także internetowych prawie we wszystkich są dostępne często nazywane z anielska kit

    Cytat:
    Mógłbyś mi podac jakąś książke<tytuł> naprawde dla początkujących?


    dla mnie biblią początkującego C kodera powinno być:
    N.Wirth, Algorytmy+struktury danych=programy
    B.W.Kernighan, D.M.Ritchie, Język C
    są to pozycje historyczne ale podstawowe
    potem naprawdę wybór jest niesamowity może
    B.Eckel, Thinking in C++ (to jest polski tytuł)

    Cytat:
    Dalej: Gdzie można studiować Automatyke i Robotke?

    na większości uczelni techniczych gdzie jest elektryka, elektronika

    Cytat:
    Czy jest po tym zawód?

    nie pracuję w zawodzie :-(
    choć we wczesnych latach 90 pracowałem i to jeszcze na studiach i miło to wspominam

    Cytat:
    Czy trzeba dużo kas żeb sie tak bawić w domu?


    mniej niż wtedy kiedy ja zaczynałem, ale uwaga sklepy elektroniczne w np. moim mieście oferują elementy kilkaset % drożej niż w internecie
    wszystko zależy co chcesz zrobić, ceny kit-ów to kilkanaście-kilkadziesiąt zł

    A
  • #8 1865892
    Sasquatch
    Poziom 11  
    Posty: 13
    Ocena: 1
    OK dzięki bardzo za pomoc. Jestem Wam wdzięczn. Może dołącze do grona Robotków polskich ;) Narazie Wam
  • Pomocny post
    #9 1865989
    rasbas
    Poziom 14  
    Posty: 107
    Pomógł: 7
    Ocena: 13
    Każdy chwali swoje, a więc ja proponuję AGH Kraków. Jak kolega powyżej napisał, ciesz się z życia puki możesz, bo na pierwszym roku szczególnie nie ma czasu na panny :] Co do nauki elektroniki, to wg mnie nic na siłe. Jak masz dostęp do internetu to masz wszystko. Czy kupowanie jakichś książek i że tak powiem nauka jakichś wzorów itd ma jakiś sens ?? Dla kogoś, kto średnio orientuje się w elektronice jest to zapewne czarna magia. Można się tylko niepotrzebnie zrazić. Na początku jak dla mnie wzm. operacyjne - jakaś czarna magia, nie wspomne już o uP itd. Gwarantuję Ci, że musiał byś być nie lada fenomenem, aby po przeczytaniu jakiejś książki powiedzieć z ręką na sercu - przecież to banalne jest. Wg mnie praktyka czyni mistrza i trzeba ciągle coś konstruować i mieś "zacięcie"do tego, aby to polubić. Nie chce Cię w żaden sposób zrazić albo cuś ;) chcę Cie tylko przygotować na wiele porażek, czasami nawet dosyć kosztownych. (sic!) Życzę powodzenia i pamiętaj, teoria z praktyką musi iść w parze.
  • #10 1866240
    Sasquatch
    Poziom 11  
    Posty: 13
    Ocena: 1
    rasbas: Masz na myśli wydział; Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki, czy :Inżynierii Mechanicznej i Robotyki??

    Potem:Czy dobrze tam uczą tego? Bo do Krakowa nie tak daleko.

    Daj mi ktoś linka do sklepu internetowego z kotowym zestwem do składania. Plis.

    Dodano po 5 [minuty]:

    I niech ktoś mi wyjaśni co nieco odnośnie tych kitów. Bo szukam po necie i szukam i jakieś dziwne stronki znajduje z różnymi wiertarkami czy czymś.... Nie ma jakiegoś zestaw np. samochodzik zdalnie sterowan cz coś?

    Dodano po 13 [minuty]:

    I niech koś mi wjaśni jak sie czta te obrazki techniczne, pełno kresek jakieś strzałki itp.
  • Pomocny post
    #11 1867229
    q_n_a
    Poziom 13  
    Posty: 24
    Pomógł: 7
    Ocena: 2
    Sasquatch napisał:

    I niech ktoś mi wyjaśni co nieco odnośnie tych kitów. Bo szukam po necie i szukam i jakieś dziwne stronki znajduje z różnymi wiertarkami czy czymś.... Nie ma jakiegoś zestaw np. samochodzik zdalnie sterowan cz coś?


    GOOGLE na prawdę nie boli

    pierwsze z brzegu:
    http://sklep.avt.com.pl/go/_category/index.php?cidc=id_38
    http://sklep.avt.com.pl/go/_category/index.php?cidc=id_84

    wybierz coś co by Ci się przydało albo zainteresowało i kup

    Sasquatch napisał:

    I niech koś mi wjaśni jak sie czta te obrazki techniczne, pełno kresek jakieś strzałki itp.


    ups
    no to bez książek się nie da, choć myślę, że w internecie też można znaleźć info dla początkujących o elektronice
    tak w skrócie kreski to druty łączące elementy a pozostałe obrazki to elementy rezystory, kondensatory, diody, tranzystory .............
  • Pomocny post
    #13 1872930
    rasbas
    Poziom 14  
    Posty: 107
    Pomógł: 7
    Ocena: 13
    Ja proponuje EAIiE, ale to zależy czego szukasz. I rok to wszędzie praktycznie to samo. Różni się jedynie poziomem. Na EAIiE jest oczywiśćie wyższy niż IMIRze. Na EAIiE masz więcej elektroniki, mechartoniki i programowania. Na IMIRze jest za to dużo mechaniki, rysunków technicznych itd.
  • #14 1877114
    Sasquatch
    Poziom 11  
    Posty: 13
    Ocena: 1
    Cytat:
    Ja proponuje EAIiE, ale to zależy czego szukasz. I rok to wszędzie praktycznie to samo. Różni się jedynie poziomem. Na EAIiE jest oczywiśćie wyższy niż IMIRze. Na EAIiE masz więcej elektroniki, mechartoniki i programowania. Na IMIRze jest za to dużo mechaniki, rysunków technicznych itd.


    Co to dokładnie jest mechatronika? Czy EAIiE to Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie?

    JAk tak to ile w tym roku trzeba było mieć pkt. żeby sie dostać?

    Są 2 działy AiR:
    na wydziałach:
    -Elektrotechniki, Automatyki, Infotmatyki i Elektroniki

    Automatyka i robotyka (m) specjalności: komputerowe systemy sterowania, informatyka w sterowaniu i zarządzaniu i
    -Inżynierii Mechanicznej i Robotyki

    automatyka i robotyka (m) specjalności:
    automatyka i metrologia, robotyka i mechatronika, mechatronika.

    Który wydział lest lepszy? Na który starać sie dostać?

    Czym zajmuje sie MEchatronika?????
  • Pomocny post
    #15 1877326
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5326
    Pomógł: 479
    Ocena: 124
    Tu masz o mechatronice:
    http://studia.korba.pl/sciezki_edukacyjne/studia_techniczne/1,14037,2315,art.html

    Moim zdaniem udeżaj na wydział elektroniczny, poziom najwyższy z innych AiRów (Wnioskuję po progach punktowych i opiniach wykładowców, osobiście nie wiem jak jest na innych wydziałach)

    No i chyba AiR na Elektronice jest najciekawszy, bo piszesz programy, bawisz się prawdziwymi robotami itd.

    Tak jest u mnie we Wrocku, myśle że u Ciebie odpowiednikiem będzie wydział Informatyki i Elektroniki
  • #16 1877921
    Sasquatch
    Poziom 11  
    Posty: 13
    Ocena: 1
    Czemu przestano [rowadzić kurs na stronce? Elektroniczny? Czy będzie wznowiony?
  • Pomocny post
    #17 1886435
    zulusses
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Pomógł: 1
    ja natomiast polecam Wydział Mechatroniki na Politechnice Warszawskiej, gdzie mozna sie specjalizowac m.in. w robotyce mobilnej
    Ale ostrzegam ze studia sa ciezkie.
  • #18 1889179
    Sasquatch
    Poziom 11  
    Posty: 13
    Ocena: 1
    Wiem. Niech ktś mi wymieni uczelnie i jakie sa tam specjalizacje i wdziały <akurat to wiem> al niech mi je tez opisze <bo tego luz nie wiem>. Ładnie prosze :P
  • Pomocny post
    #19 1889467
    Inkwizycja
    Poziom 30  
    Posty: 1318
    Pomógł: 165
    Ocena: 415
    Fajnie ,że masz marzenia i chcesz się uczyć.

    Żeby znaleźć po studiach pracę musisz jeszcze mieć układy sam dyplom nie wystarczy. Święte oburzenie ale taka jest prawda. W realnym świecie liczą się tylko znajomości. Nie masz ich stoisz w Auchan i doradzasz ludziom jakie maja kupować komputery nawet jeśli dyplom masz na 5. Możesz być głąbem i dostaniesz super posadkę ( no i pensyjkę) w KGHM tylko dlatego bo twój wujek jest za-za dyrektora do spraw małoważnych

    Wybierz taki kierunek po którym faktycznie będziesz coś umiał zrobić praktycznego: zaprogramować obrabiarkę , sterownik PLC, naprawić telewizor :) ,telefon komórkowy. Mało kto poszukuje projektantów robotów ( chyba tylko na zachodzie) , elektroników o specjalizacji: obwody grubowarstwowe technologia ( czy jakoś tak :D ) .

    Ps. fajne posadki zostały obsadzone ludźmi którzy kończyli studia w 90-92r –było zapotrzebowanie na nowe technologie i pracodawcy brali wszystkich . Teraz mamy nasycenie rynku pełno - absolwentów i naprawdę trudno znaleźć coś ciekawego. Pocieszające jest tylko to ze coraz mniej ludzi idzie na kierunki typowo techniczne i w tym jest nasza nadzieja.
  • Pomocny post
    #20 1890005
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5326
    Pomógł: 479
    Ocena: 124
    Inkwizycja napisał:
    Fajnie ,że masz marzenia i chcesz się uczyć.
    Ps. fajne posadki zostały obsadzone ludźmi którzy kończyli studia w 90-92r –było zapotrzebowanie na nowe technologie i pracodawcy brali wszystkich . Teraz mamy nasycenie rynku pełno - absolwentów i naprawdę trudno znaleźć coś ciekawego. Pocieszające jest tylko to ze coraz mniej ludzi idzie na kierunki typowo techniczne i w tym jest nasza nadzieja.


    No nie przesadzaj, ja robie uczelnie we Wrocku, w Kobierzycach tworzy się fabryka LCD, a troche wstecz SIEMENS otwierał SDC (Software Development Center) i wziął sporo osób z tutejszej polibudy.

    Także z posadkami nie jest tak źle, a KGHM to temat rzeka, lepiej nie przytaczać, bo się ludzie zdegustują...
  • #21 1890199
    Sasquatch
    Poziom 11  
    Posty: 13
    Ocena: 1
    KGHM co to jest??
  • Pomocny post
    #22 1891847
    Inkwizycja
    Poziom 30  
    Posty: 1318
    Pomógł: 165
    Ocena: 415
    KGHM- polska miedź.

    Tak wzieli z programu pierwsza praca czy absolwent za 480zł (czy coś koło tego :D ). Tak , Siemens ale na przedstawicieli handlowych- taki firokrążca :D ( organizuje prezentacje i probuje cos sprzedać) A ja skończyłem politechnike też we wrocku tylko w 2001r i trochę za ten czas sie napatrzyłem na "prawdziwe życie". Jeszcze raz powiem tylko układy.
  • Pomocny post
    #23 1891920
    emus
    Poziom 16  
    Posty: 191
    Pomógł: 15
    Ocena: 32
    Witam.
    20 lat temu po ciężkich studiach (30-35 godzin w tygodniu, 30-60 ćwiczeń laboratoryjnych na semestr, około 30 egzaminów) skończyłem automatykę na Politechnice Śląskiej. Pracuję jako automatyk.
    Z perspektywy tych lat moje doświadczenia są następujące:
    1. Jeśli pracuje się w elektrowni to lepiej być elektrykiem.
    2. Jeśli pracuje się w przemyśle chemicznym to lepiej być chemikiem.
    3. Jeśli pracuje sie w przemyśle wydobywczym to lepiej być górnikiem.
    4. Wyżej wymienione przemysły przeszły restrukturyzację i przeważnie automatyków wygoniono do spółek które ledwie wegetują a zarobki w nich wystarczają na suchy chleb i wodę (oczywiście nie ma przyjęć do pracy). W macierzystych zakładach jest zaledwie kilka ( zależy od wielkości firmy) stanowisk dla automatyka.
    5. Automatyk jest chłopcem do bicia, bo to na jego urządzeniach widać wszelkie problemy technologiczne, mechaniczne, elektryczne, a a NIKT nie wierzy że te urządzenia są sprawne.
    To stada elektryków, mechaników, chemików, górników są PANAMI, samotny automatyk to SŁUGA.
    6. Można pracować jako komiwojażer firm zagranicznych produkujących automatykę tylko ile jest takiej pracy?
    7. W Polsce nie ma ośrodków badawczo rozwojowych automatyki
    8. Nieliczne polskie firmy branży automatyki ledwo wiążą koniec z końcem

    Jeżeli dalej masz zamiar studiować automatykę to życzę szerokiej drogi.

    Jeżeli masz znajomości a potrzebne ci są tylko tytuły to wybierz jakieś mało stresujące i zajmujące mało czasu studia.
    emus
  • Pomocny post
    #24 1893332
    isiah
    Poziom 12  
    Posty: 29
    Pomógł: 3
    Ocena: 1
    Bardzo pesymistyczna ta wizja studiow, nie do konca prawdziwa. Tez powoli koncze studia na AEiI (Politechnika Slaska) no i prawda jest taka ze niczego konkretnego Cie tam nie naucza, z praca super dobrze tez nie jest ale nie jest az tak zle, wiekszosc znajomych pracuje w swoim lub zblizonym zawodzie i nie narzeka az tak bardzo.
  • #25 1918660
    Sasquatch
    Poziom 11  
    Posty: 13
    Ocena: 1
    Ile sie zarabia po tym? A ile zarazbia przeciętny informatyk??
  • Pomocny post
    #26 1918903
    Devil92
    Poziom 12  
    Posty: 31
    Pomógł: 3
    Co do książek www.btc.pl ja tam wszystko kupuje a mam 13 lat i wiem dosyć dużo :D szczególnie jak robić świerszcza który wnerwia brata :D
  • Pomocny post
    #27 1921103
    azbestzciasta
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Z książek dla baaardzo początkujących polecam "Wyprawy w świat elektroniki" Piotra Góreckiego - są to podstawy elektroniki analogowej z praktycznymi ćwiczeniami.
  • Pomocny post
    #28 1921828
    grudziu
    Poziom 16  
    Posty: 211
    Pomógł: 14
    Ocena: 14
    Sasquatch napisał:
    Cytat:
    Najlepiej na początek składać gotowe zestawy.
    Po ile takie zestawy są i gdzie je kupić? nawt nie wiem jak to sie nazywa :|.
    Cytat:
    Książek masa
    Torytycznie tak, ale większość jest pisane pod kątem kogoś kto coś umie w tym temacie. Mógłbyś mi podac jakąś książke<tytuł> naprawde dla początkujących?
    Dalej: Gdzie można studiować Automatyke i Robotke?
    Czy jest po tym zawód?
    Dobrze płatny?
    Czy trzeba dużo kas żeb sie tak bawić w domu?


    cześć
    ja jestem studentem AiR z Gdańska. Politechnika Gdańska ma dwa kierunki AiR - na ETI (Elektornika, Telekomunikacja i Informatyka) i na wydziale EiA (Elektrotechnika i Automatyka). Z tego co mi sie wydaje to jest wiele miejsc w Polsce gdzie można studiować AiR na najróżniejszych wydziałach.

    Same studia bywają trudne - zwłaszcza w okresie sesji - ale jeżeli tylko chcesz to na pewno dasz sobie rade. Ja jestem po liceum i faktycznie tym co kończyli technikum łatwiej szły laborki, za to nieraz mieli większe problemy na ćwiczeniach z np analizy matematycznej czy algebry liniowej.
    Oczywiście nie zawsze tak jest, a po paru około 3 latach różnice między LO i technikum powoli przestaną istnieć.

    W liceum miałem oceny koło czwórki (4-5 przedmioty ścisłe ; 3-4 reszta) i tylko kiedy trzeba bylo to sie przykładałem mocniej do nauki, a na studiach spokojnie sobie radze, czasem mi sie coś trafi na poprawke jednak przeważnie mam wrzesień wolny; jednak wszystko to kosztem większej ilości h nad książkami

    Jesli chodzi o tytuły ksiązek - dla chcącego nic trudnego, na pewno jak zaczniesz szukać znajdziesz dużo dobrych ksiązek dla początkujących. Musisz tlyko sprecyzować dokladniej dziedzinę! (programowanie, maszyny, automatyka itp)

    Pracy ponoć jest dużo i będzie! ja do tej pory odbyłem tylko praktyki więc jeszcze za bardzo w temacie miejsc pracy nie jestem (aczkolwiek jestem na 4tym roku i powoli zaczynam sie rozglądać) na penwo przydatne będą jakieś układy/znajomości, ale bez nich też sie obejdzie
  • #29 1928728
    Sasquatch
    Poziom 11  
    Posty: 13
    Ocena: 1
    W wie ktoś ile zarabia Robotyk, ile elektronik, ile informatyk? Takie poruwnanie pensji?
  • #30 1929009
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5326
    Pomógł: 479
    Ocena: 124
    Tego nie można porównać, bo to zależy od miejsca pracy, stażu, kwalifikacji itp.

Podsumowanie tematu

✨ Kierunek Automatyka i Robotyka (AiR) to interdyscyplinarne studia łączące matematykę, fizykę, elektronikę, automatykę oraz programowanie, głównie w językach C i C++. Studenci zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną, m.in. poprzez laboratoria z gotowymi zestawami elektronicznymi (tzw. kity), które można kupić w sklepach internetowych takich jak AVT, Jabel czy Nord Elektronik. Podstawowe narzędzia do pracy to lutownica, miernik, zasilacz, szczypce i śrubokręt. Studia wymagają solidnej znajomości matematyki na poziomie całek, pochodnych, macierzy i wektorów oraz fizyki, która jest ściśle powiązana z matematyką. Mechatronika, będąca częścią AiR, łączy mechanikę, elektronikę i informatykę, a specjalizacje różnią się w zależności od wydziału (np. Elektrotechnika, Automatyka, Informatyka i Elektronika lub Inżynieria Mechaniczna i Robotyka). Popularne uczelnie to Politechnika Wrocławska, Gdańska, Poznańska, Krakowska (AGH) oraz Warszawska. Po studiach praca w zawodzie wymaga praktycznych umiejętności, znajomości programowania sterowników PLC, elektroniki i automatyki przemysłowej. Rynek pracy jest konkurencyjny, a zatrudnienie często zależy od doświadczenia i kontaktów. Polecane książki dla początkujących to m.in. "Wyprawy w świat elektroniki" Piotra Góreckiego oraz klasyczne pozycje do nauki języka C autorstwa Kernighana i Ritchiego. Dla nauki programowania C++ warto sięgnąć po "Thinking in C++" B. Eckela. Dla początkujących dostępne są kursy i materiały online, np. na elektroda.net. Warto zacząć od praktyki i prostych projektów, np. budowy prostych robotów z zestawów typu kit.
REKLAMA