logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Peugeot 206 2002 - szukam schematu pinout BSM B2 i Sagem S20000

Adrian199315 23 Mar 2020 19:52 2871 20
REKLAMA
  • #1 18554605
    Adrian199315
    Poziom 6  
    Posty: 7
    Witam poszukuje schematu pinout dla bsm b2 do peugota 206 2002rok na sterowniku sagem s20000
    Problem jest nastepujący zgłosił się do mnie klient z uszkodzony sterownikiem od 206 poprosił o zrobienie clona bo poprzedni mechanik stwierdził ze sterownik jest martwy. Zrobiłem klona wywaliłem immo ale auto dalej nie pali brak jest zasilania na bsm na główny przekaźnik mocy <brak sterowania> poszukuje pinout dla bsm by móc dale szukać babola,pompa paliwa nie podaje brak zasilania na wtryski zaworek od wolnych obrotów sondy itd
    pozdrawiam Adrian
  • REKLAMA
  • #2 18554721
    Doktorr
    Poziom 35  
    Posty: 2430
    Pomógł: 287
    Ocena: 1095
    Człowiek to się całe życie uczy. X naście lat wymieniam BSM sztuka za sztukę pod numery, a teraz się dowiaduję, że powinienem je klonować.
  • #3 18554727
    Adrian199315
    Poziom 6  
    Posty: 7
    Kolego klona robiłem sterownika silnika sagema s2000 nie bsm i tak tez napisałem
  • REKLAMA
  • #4 18554759
    Doktorr
    Poziom 35  
    Posty: 2430
    Pomógł: 287
    Ocena: 1095
    Na początek zaglądnij na wiązkę między BSM a ECU na wysokości skrzyni biegów lubi ugnić bodajże biały kabelek (+15) do ECU.
  • REKLAMA
  • #5 18554793
    Adrian199315
    Poziom 6  
    Posty: 7
    Jutro rano obejrzę cała wiązke a co do bsm masz może rozpiskę pinów ? albo schemat połączenia Ecu z bsm
  • #6 18554820
    Doktorr
    Poziom 35  
    Posty: 2430
    Pomógł: 287
    Ocena: 1095
    Jak dobrze pamiętam powinno być a Autodacie.
  • #7 18554846
    stalin2
    Poziom 18  
    Posty: 636
    Pomógł: 16
    Ocena: 76
    Pod kolektorem ssącym jest łączka wiązki u mnie się rozpięła , złączyłem i upewniłem try-tytkom
  • #8 21627901
    Pati
    Poziom 27  
    Posty: 1641
    Pomógł: 35
    Ocena: 409
    Witam, widzę podobny rejon poszukiwań, ja mam 206 Sagem 1.4B ale problem z wentylatorami nie chodzi na szybkim biegu. Tematy przekaźników itp już są za mną W załączniku jest obrazek ze schematu i tam jest połączenie do B2. Może ktoś mi przybliżyć co to za moduł i dlaczego może nie wystawiać +12V (bo do pierwszego biegu bierze widzę na sztywno po stacyjce. Zgłasza błąd obwodu wentylatora. Kable sterujące masą do ECU drożne.
    Załączniki:
    • Peugeot 206 2002 - szukam schematu pinout BSM B2 i Sagem S20000 pt206.jpg (77.06 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #9 21628085
    stalin2
    Poziom 18  
    Posty: 636
    Pomógł: 16
    Ocena: 76
    Wentylator chłodnicy? Na stole na krótko ma wszystkie prędkości? Jak podmienisz wentylator na iny ze złomu to też brak ostatniego biegu ?
    W silniku wentylatora sà wszystkie szczotki sprawne czy ta od szybkiego biegu jest starta ?
  • #10 21630231
    Pati
    Poziom 27  
    Posty: 1641
    Pomógł: 35
    Ocena: 409
    stalin2 napisał:
    Wentylator chłodnicy? Na stole na krótko ma wszystkie prędkości? Jak podmienisz wentylator na iny ze złomu to też brak ostatniego biegu ?
    W silniku wentylatora sà wszystkie szczotki sprawne czy ta od szybkiego biegu jest starta ?

    Szanowny kolego wentylator ma jedną prędkość lecz w układzie jest rezystor który robi mu tzw jedynkę. Są dwa przekaźniki które mają sterowanie masą z ECU. Dodatkowo musza mieć + więc jeden bierze po stacyjce a drugi z modułu B2. I tu moje pytanie czy ten B2 nie wystawia +
  • #11 21630265
    artur.heise
    Poziom 33  
    Posty: 1606
    Pomógł: 223
    Ocena: 587
    Pati napisał:

    Szanowny kolego wentylator ma jedną prędkość lecz w układzie jest rezystor który robi mu tzw jedynkę. Są dwa przekaźniki które mają sterowanie masą z ECU. Dodatkowo musza mieć + więc jeden bierze po stacyjce a drugi z modułu B2. I tu moje pytanie czy ten B2 nie wystawia +



    Dziwny ten schemat, ale stawiam, że chodzi o BSM pod maską (BM34):

    Schemat elektryczny wentylatora chłodnicy z przekaźnikami i bezpiecznikami

    1320 : kalkulator silnika
    1509 : przekaźnik zasilania wentylatora chłodnicy na wysokich obrotach
    1510 : wentylator chłodnicy
    1506 : rezystancja dwubiegowa wentylatora chłodnicy

    Zasilanie przekaźnika przez F1, ale wentylator to już MF1 (MaxiFuse) schowany pod BSM.


    Schemat BSM z oznaczeniami bezpieczników i przewodów w komorze silnika
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #12 21632722
    Pati
    Poziom 27  
    Posty: 1641
    Pomógł: 35
    Ocena: 409
    Schemat elektryczny z przekaźnikami, bezpiecznikami i opornikiem oznaczonym jako 1506

    To jest część schematu dla szybkiego biegu, ja mam problem z wolnym i tym co się dzieje przed tą linią rezystora a dokładnie to co się dzieje z dodatnim biegunem zasilania przekaźnika wolnego biegu.

    Dodano po 5 [minuty]:

    Ja widzę na moim schemacie źle oznaczyłem 1 i 2 bieg na odwrót.
  • #13 21632776
    artur.heise
    Poziom 33  
    Posty: 1606
    Pomógł: 223
    Ocena: 587
    Pati napisał:
    To jest część schematu dla szybkiego biegu, ja mam problem z wolnym


    Napisałeś wcześniej: "nie chodzi na szybkim biegu" - to może się zdecyduj? :)


    Pati napisał:
    Ja widzę na moim schemacie źle oznaczyłem 1 i 2 bieg na odwrót.




    Po drugiej stronie rezystora jest przekażnik sterowany linią K4.

    1508 : przekaźnik zasilania wentylatora chłodnicy na niskich obrotach


    Schemat elektryczny z przekaźnikiem wentylatora chłodnicy na niskich obrotach
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #14 21633753
    Pati
    Poziom 27  
    Posty: 1641
    Pomógł: 35
    Ocena: 409
    A przepraszam nie wiem dlaczego tak napisałem. Nie chodzi na wolny ale z silnika bo z klimy już chodzi. Było mieszane już wcześniej i ktoś pozakładał lipne przekaźniki już są nówki i teraz wygląda to następująco.
    Już mam pomierzone wszystko okazuje się, że jak rozgrzewam go z zimnego to standardowo dochodzi do 93st i opada po otwarciu termostatu do 85. Wtedy jeszcze nie załącza się żaden wentylator ani parametr wymaganych obrotów wentylatora % nie rośnie.
    Jak już przepuści przez chłodnice na wyłączonej klimie i ją rozgrzeje to dochodzi do ok. 92 i tu wartość % wymagana narasta do ok. 23% dla temp. ok 96st. Wtedy jednak załącza się ten pierwszy bieg ale dosłownie na ułamek sekundy widoczny na komputerze tylko i od razu wartość wymagana wskakuje na 99% załącza się drugi bieg a co dziwne na liczniku temperatura maszeruje do końca i włącza ostrzeżenie STOP. Wychłodzi do około 90st wyłącza wentylator do zera i tak wkoło.

    Jak klima jest załączona to chodzi na wolnym biegu i wtedy chłodnica jest chłodzona i to się nie dzieje.

    Reasumując jak przechodzi temperatury 95st na 97 to dostaje szajby na zegarach jakby zmierzył sobie 130 ale nigdzie nie pokazuje wyższej temperatury na bcm też widzi 97. Jedyne co to widzę parametr w bcm temperaturę oleju i ona jest na invalid cały czas. Poziom też był na invalid ale wyczyściliśmy kostkę dwa piny od czujnika poziomu i wrócił poziom oleju ale gdzie czujnik temperatury oleju to już nie wiem. Też czujnik poziomu chyba nie mierzy temperatury bo ma tylko dwa piny.... Spróbuje załączyć video z tego.

    Dodano po 8 [minuty]:

    Film poniżej.




  • #15 21633825
    artur.heise
    Poziom 33  
    Posty: 1606
    Pomógł: 223
    Ocena: 587
    Pati napisał:
    Poziom też był na invalid ale wyczyściliśmy kostkę dwa piny od czujnika poziomu i wrócił poziom oleju ale gdzie czujnik temperatury oleju to już nie wiem. Też czujnik poziomu chyba nie mierzy temperatury bo ma tylko dwa piny


    Czujnik temperatury i poziomu to ten sam czujnik- najpierw mierzy poziom (na zimnym silniku), a potem przechodzi do pomiaru temperatury.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #16 21633877
    Pati
    Poziom 27  
    Posty: 1641
    Pomógł: 35
    Ocena: 409
    artur.heise napisał:
    Pati napisał:
    Poziom też był na invalid ale wyczyściliśmy kostkę dwa piny od czujnika poziomu i wrócił poziom oleju ale gdzie czujnik temperatury oleju to już nie wiem. Też czujnik poziomu chyba nie mierzy temperatury bo ma tylko dwa piny


    Czujnik temperatury i poziomu to ten sam czujnik- najpierw mierzy poziom (na zimnym silniku), a potem przechodzi do pomiaru temperatury.




    Yhm, no to w takim razie go może wymienię też albo przynajmniej zapnę aby pokazywał jakąś temperaturę a nie błąd.

    Tu również ale tylko gdy silnik jest odpalony to gdy przechodzi w ten agresywny tryb wyświetlania temperatury rejestruje się ten błąd.


    p0485 cooling function incorporated into the engine ecu

    nie rejestruje się gdy temperatura jest przekraczana bez odpalania (farelką) ale również nie załączają się wiatraki wtedy i nie ma takiego wymogu % w blokach.
  • #17 21633933
    artur.heise
    Poziom 33  
    Posty: 1606
    Pomógł: 223
    Ocena: 587
    Pati napisał:

    p0485 cooling function incorporated into the engine ecu


    po polsku: Usterka funkcji chłodzenia wbudowanej w kalkulator wtrysku
    Załączniki:
    • 206 - B1HACDK1 - Obsługa _ utrzymanie _ System wtrysku J34P (SYSTEM WTRYSKU SAGEM I WTRYSK TU3A).pdf (329.09 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #18 21634474
    Pati
    Poziom 27  
    Posty: 1641
    Pomógł: 35
    Ocena: 409
    W Twoim pierwszym schemaciku widzę, że na F2 idzie sygnał na sterownik silnika, o napięciu na wentylatorze, może tego mu brakuje...

    Dodano po 3 [minuty]:

    Lub jest nieprawidłowe, czytałem trochę na obcych forach, że ludzie zmieniali wentylator i pomagał w podobnych sytuacjach lub zmienili rezystor. Może jest tak, że po włączeniu pierwszego biegu z uwagi na nieprawidłową rezystancję lub nieprawidłowe obciążenie np. nieoryginalnym wentylatorem napięcie tego sprzężenia zwrotnego jest poza tolerancją dla prawidłowego wykrycia 1go biegu.

    Dodano po 44 [minuty]:

    Już mam sprawdzone napięcie na tym przewodzie występuje przy samym ECU (F2). i wynosi 7,7V dla 1 biegu i 13.6 dla 2.
    Jest jeszcze jedno czasami zdarza się że występuje błąd średniej prędkości ??
    P0481 i P0480
    Fan assembly medium speed relay control...

    Dodano po 15 [minuty]:

    I jeszcze ważna informacja nie mogę w ramach testu załączyć pierwszego biegu (LOW SPEED TEST) zawsze jest błąd załączenia. Nie rejestruje wtedy żadnego błędu ale w teście informuje że nie wykonano (przekaźnik nawet nie wskakuje na chwilę). Inaczej jest dla drugiego biegu (HIGH SPEED TEST) tutaj Przekaźnik wskakuje na chwilę ale załącza pierwszy bieg jak szybko klikam start testu to nawet się rozpędzi do pełnej prędkości 1go biegu....
    Wykluczyłem już możliwość zamiany biegów miejscami, bo jak pisałem wcześniej na klimie jak załącza jedynkę to jest ok i jest fizycznie jedynka.

    Dodano po 9 [minuty]:

    Szkoda, że nigdzie nie ma odczytu tej wartości z przewodu sprzężenie, bo może w sterowniku tego nie widzi. Jakiś zimny lut czy coś.
  • #19 21634530
    artur.heise
    Poziom 33  
    Posty: 1606
    Pomógł: 223
    Ocena: 587
    Pati napisał:
    W Twoim pierwszym schemaciku widzę, że na F2 idzie sygnał na sterownik silnika, o napięciu na wentylatorze, może tego mu brakuje...


    Dla pewności proszę podaj ostatnich osiem znaków VIN- czy na pewno patrzę na właściwe schematy. :)

    Pati napisał:
    I jeszcze ważna informacja nie mogę w ramach testu załączyć pierwszego biegu (LOW SPEED TEST) zawsze jest błąd załączenia. Nie rejestruje wtedy żadnego błędu ale w teście informuje że nie wykonano (przekaźnik nawet nie wskakuje na chwilę).


    To jest chyba przypadłość SAGEM S2000- miałem tak samo w innym silniku z tym sterownikiem i wszystko działało OK (poza testem).
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #20 21634554
    Pati
    Poziom 27  
    Posty: 1641
    Pomógł: 35
    Ocena: 409
    artur.heise napisał:
    To jest chyba przypadłość SAGEM S2000- miałem tak samo w innym silniku z tym sterownikiem i wszystko działało OK (poza testem).


    Aha to ok załóżmy że ten temat pomijamy (Testów)

    Więc reasumując Wszystko jest ok (kliam itp) oprócz tego, że jak osiąga temperaturę 95st. to załączą na pół sekundy 1 potem 2 a na liczniku robi aferę (STOP) jakby temperatura była 130st. a cały czas jest odczyt liniowy bez wzrostu na kompie.
    Tu nie mam możliwości diagnostyki tego co czyta licznik (wiesz coś może czy występuje?) BCM widzi to samo co ECU. Założyłem na kostkę drugi czujnik i na zimnym silniku zagrzałem go farela i afera taka sama więc wykluczam udział innych potencjalnych czujników.

    W głowie mi siedzi czy widzi ten sygnał sprzężenia z wentylatorów ale nie mam nigdzie odczytu poza miernikiem przy kostce ECU.

    Widziałem, też dane konfiguracyjne ma wpisane 2/3 speed fan ale bez klimy, są trzy pozycje 1. jw, 2. 1 speed bez klimy, i trzecia pozycja to to że "zarządzanie poprzez ECU" czy coś takiego przełączyłem na to zarządzanie ale było identycznie. Jeszcze zobaczę może co zmieni ta pozycja 1 speed bez klimy.

    Też tam było dziwnie że 2/3 speed bez klimy a klima jest i działa.

    Dodano po 33 [sekundy]:

    VIN VF32CKFWA44600442

    Dodano po 1 [minuty]:

    No i ta temperatura oleju na invalid mnie rtochę męczy ale to już mocno poboczny trop a czujnik drogi

    Dodano po 1 [minuty]:

    I nie widzi też temperatury zewnętrznej
  • #21 21634650
    artur.heise
    Poziom 33  
    Posty: 1606
    Pomógł: 223
    Ocena: 587
    OK, schematy pasują po VIN. :)

    Pati napisał:

    Tu nie mam możliwości diagnostyki tego co czyta licznik (wiesz coś może czy występuje?) BCM widzi to samo co ECU. Założyłem na kostkę drugi czujnik i na zimnym silniku zagrzałem go farela i afera taka sama więc wykluczam udział innych potencjalnych czujników.


    Jeśli chodzi o temperaturę oleju i poziom, to licznik korzysta z informacji przesyłanych z BSI. Temperatura płynu jest z kolei przesyłana przez kalkulator silnika.


    Schemat elektryczny połączeń czujnika temperatury z modułami BM34 i BSI1


    Schemat połączenia czujnika temperatury płynu chłodzącego z kalkulatorem silnika

    Pati napisał:
    W głowie mi siedzi czy widzi ten sygnał sprzężenia z wentylatorów ale nie mam nigdzie odczytu poza miernikiem przy kostce ECU.


    Sygnał nie jest wykorzystywany/obecny- system działa "na ślepo" zasilając albo wentylator bezpośrednio albo przez rezystancję.

    Pati napisał:
    Widziałem, też dane konfiguracyjne ma wpisane 2/3 speed fan ale bez klimy, są trzy pozycje 1. jw, 2. 1 speed bez klimy, i trzecia pozycja to to że "zarządzanie poprzez ECU" czy coś takiego przełączyłem na to zarządzanie ale było identycznie. Jeszcze zobaczę może co zmieni ta pozycja 1 speed bez klimy.

    Też tam było dziwnie że 2/3 speed bez klimy a klima jest i działa.


    Najwyraźniej oprogramowanie nie przewidywało dwubiegowego z klimą

    Pati napisał:
    I nie widzi też temperatury zewnętrznej


    Nie widzi, bo konfiguracja auta nie posiada czujnika:

    Wiersz „CZUJNIK TEMPERATURY ZEWNĘTRZNEJ” zaznaczony na czerwono w tabeli konfiguracji auta
    Pomogłem? Kup mi kawę.

Podsumowanie tematu

✨ Poszukiwano schematu pinoutu modułu BSM B2 do Peugeota 206 z 2002 roku z silnikiem sterowanym przez Sagem S20000. Problem dotyczył braku zasilania na główny przekaźnik mocy BSM, co skutkowało brakiem podawania paliwa i brakiem zasilania wtrysków oraz innych elementów (zaworek wolnych obrotów, sondy). W dyskusji zwrócono uwagę na konieczność sprawdzenia wiązki między BSM a ECU, szczególnie przewodu +15 (biały kabel) przy skrzyni biegów, który może ulegać uszkodzeniom. Wskazano, że schematy pinów i połączeń można znaleźć w Autodacie.

Dodatkowo poruszono temat problemów z wentylatorem chłodnicy w modelu 206 z silnikiem 1.4B Sagem, gdzie wentylator nie działał na wolnym biegu. Omówiono układ sterowania wentylatorem, w tym rolę rezystora dwubiegowego, dwóch przekaźników sterowanych masą z ECU oraz zasilania z modułu B2 (BSM pod maską, BM34). Przedstawiono fragmenty schematów elektrycznych z oznaczeniami przekaźników i połączeń, wskazując na możliwe przyczyny braku napięcia na przekaźniku wentylatora.

W dyskusji pojawiły się także kwestie diagnostyki błędów P0480, P0481 i P0485 związanych z funkcją chłodzenia w ECU, problemy z odczytem temperatury i sygnałem sprzężenia zwrotnego z wentylatorów, a także różnice w konfiguracji sterowania wentylatorem w zależności od wersji wyposażenia klimatyzacji. Wskazano, że licznik korzysta z danych BSI i kalkulatora silnika, a system chłodzenia działa bez czujnika prędkości wentylatora, co może powodować błędne sygnały i ostrzeżenia na desce rozdzielczej.

Podsumowując, rozwiązaniem problemu jest dokładna kontrola wiązek, wykorzystanie schematów Autodata, analiza błędów diagnostycznych oraz uwzględnienie specyfiki sterowania wentylatorem i modułem BSM B2 w Peugeocie 206 z ECU Sagem S20000.
REKLAMA