Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzyskanie danych z karty micro SD SanDisc Extreme U3

23 Mar 2020 20:43 732 10
  • Poziom 26  
    Witajcie!
    Posiadam kartę, która od tak przestała działać i smartfon oraz komputer nie moze jej odczytać. Po zainstalowaniu pierwszego lepszego programu do odzyskiwania danych karta jest widoczna lecz nie podejmowalem narazie żadnych prób odzyskiwania bo się na tym nie znam i nie wiem na co mogę sobie pozwolić aby nie uszkodzić bardziej lub nie poblokować danych. Doczytałem że omawiana karta sprawiała problemy choć jest podobno produktem górnych lotów ogólnie dostępnych. Jeśli dostanę wskazowki spróbuję sam się z tym uporać lecz dla pewności mogę chętnemu urzytkownikowi elektrody podesłać pacjenta aby z niego wyciągnął najwięcej na ile pozwalają możliwości.

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    No to tak, do karty musisz się dostać od kuchni - czyli:
    - usunąć warstwę ochronną z pinów technologicznych (o ile karta takowe posiada) najlepiej tak, aby nie uszkodzić połączeń
    - wlutować się do w/w wyprowadzeń
    - odczytać moduł pamięci po protokole NAND
    - zaimportować obraz do programu
    - wykonać korekcję błędów i uzupełnić odczyt
    - poskładać obraz logiczny

Jest też druga opcja, którą sam przedstawiłeś.

• Poziom 28  
    W jaki sposób karta jest widoczna? W żadnym wypadku niczego na niej nie zapisuj. Jeśli widoczna jest pełna pojemność, pokaż, jak ją widzi DMDE. Jeśli 0 GB, procedura opisana przez Łukasza. Poza tym daleki jestem od tego, by się zgodzić w kwestii górnych lotów tej karty.
  • Poziom 26  
    Za każdym razem jak ją podłączałem było coraz gorzej. Na początku czasem była nie widoczna w smartfonie, później potrafiła go zwieszać. Ostatecznie przy pomocy adaptera w laptopie była widoczna lecz nie dało się z niej korzystać . Karta leży już ponad rok i nie pamiętam do końca szczegółów. W momencie zakupu karta miała być super wydajna szybka i na lata ...

• Poziom 28  
    Sprawdź, jak się zachowuje teraz. A na przyszłość - jakiekolwiek problemy w funkcjonowaniu nośnika NANDowego powinny skutkować natychmiastową utratą zaufania do tego nośnika, zabezpieczeniem danych i wycofaniem nośnika z eksploatacji. Jak już coś się zaczyna sypać, to znaczy, że za chwilę będzie dużo gorzej.
  • Poziom 10  
    Na karcie widzę napis REFURB, czyli towar był odnawiany, przywracany do stanu używalności po jakimś uszkodzeniu, które prawdopodobnie znów dało o sobie znać.

Ja przy uszkodzonym nośniku używałem DiskGenius https://www.diskgenius.com/ jest to program do partycjonowania z możliwością odczytu i bezpiecznego przekopiowania danych na inny nośnik /zakładka files - po kliknięciu na nośnik lub partycję/

• Poziom 28  
    ...pod warunkiem, że jest komunikacja z NANDem, a tego nie wiemy. Możemy co najwyżej się domyślać, że Autor stracił zainteresowanie tematem, bo od dwóch dni nie sprecyzował opisu usterki.

• Poziom 28  
    Kwestia, czy ważne są dane, czy karta, bo naprawy nośników fleszowych są destrukcyjne dla danych.
  • Poziom 26  
    Zdecydowanie ważniejsze są dane niż sam nośnik dlatego podjęta została decyzja o przekazaniu karty osobie kompetentnej aby je odzyskała.
    c_4 napisał:
    Na karcie widzę napis REFURB, czyli towar był odnawiany, przywracany do stanu używalności po jakimś uszkodzeniu, które prawdopodobnie znów dało o sobie znać.

/

Tym bardziej mnie to zdenerwowało ,gdyż karta była kupiona jako nowa bez wad.
  • Poziom 38  
    Ostatnio 2 SanDisci 16GB udało mi się uratować (a w zasadzie dane na nich), oba padły w podobnym momencie, mimo że pracowały w całkiem różnych urządzeniach.

Kart za bardzo nie męczyłem "programikami", tylko od razu poszło ddrescue, po odzyskaniu były przeznaczone na straty, tym bardziej że uszkodzenie drugiej z nich objawiało się niemożnością wykonania jakiegokolwiek zapisu ani nawet nadpisania przy pomocy dd (to już były eksperymenty po wykonaniu obrazu).

Ten przykład oczywiście nie jest regułą i w wielu przypadkach bez zgrania NAND FLASH się nie obejdzie, a to już jest bardziej fachowa robota i lepiej zostawić to komuś w temacie (czyli tutaj podjęta dobra decyzja).