Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie wyłącznika podwójnego

23 Mar 2020 20:44 144 8
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie.

Lada chwila będę robił oświetlenie altanki drewnianej, chce zamontować dwa gniazda i jakieś światło, dwie lampy i chciałbym uzyskać efekt aby można było je niezależnie włączać, raz jedną raz dwie na raz. w załączniku przesyłam schemat i prosiłbym o informacje gdzie mam wpiąć ten przełącznik podwójny.

Aha czy instalacja na przewodzie 3x1,5 będzie ok., bo w sumie takim przewodem mam doprowadzone zasilanie główne altany

jeszcze mam takie pomysł zęby w układ zamontować zasilacz LED 12V i oświetlenie zrobić z taśmy led.

Z góry dziękuje za odp.
  • Poziom 16  
    Balzak311 napisał:
    gdzie mam wpiąć ten przełącznik podwójny.

Czerwony z puszki (kostki) na przełącznik z przełącznika do lampy, Niebieski bezpośrednio do lampy.
    Balzak311 napisał:
    Aha czy instalacja na przewodzie 3x1,5 będzie ok., bo w sumie takim przewodem mam doprowadzone zasilanie główne altany

Do oświetlenia jest ok zaś zasilanie gniazdek to już masz straty w postaci ciepła w kablu przy większej mocy podpiętej pod gniazdko, powinno na gniazdka być 2,5
    O to chodziło ?
  • Poziom 8  
    Gniazdka będą obsługiwały drobne sprawy typu jakies radio itp. Tak że może da radę.

A powiedz mi jeszcze gdzie tu wpiąc zasilacz do taśm led
  • Admin Elektroenergetyka
    Balzak311 napisał:
    Gniazdka będą obsługiwały drobne sprawy typu jakies radio itp. Tak że może da radę.

Jasne do momentu gdy ktoś podłączy farelkę.
  • Poziom 16  
    Balzak311 napisał:

Może da radę ale daj zabezpieczenie na altanę max B10
    Balzak311 napisał:
    A powiedz mi jeszcze gdzie tu wpiąc zasilacz do taśm led

Normalnie zasilacz zamiast jednej lampy taki zasilacz wymaga również ochronnego więc też go koniecznie podepnij.
  • Poziom 42  
    witold04 napisał:
    Może da radę ale daj zabezpieczenie na altanę max B10
    A może nie da rady?
    Nie wiesz nic o długości tego przyłącza. To po pierwsze.
    A po drugie gniazda z zabezpieczeniem mniejszym niż ich prąd znamionowy to tak jakbyś "radził" zastosować 16A przed licznikiem, bo może da radę.
    Poza tym gniazda obowiązkowo mają być chronione wyłącznikiem RCD!

Więc kabel minimum (w zależności od odległości) 3x2,5 i zabezpieczenie 16A w domu, zaś w altance skrzyneczka w której RCD dla gniazd i B6 (przed RCD) dla oświetlenia. Wyłącznik główny również wskazany.
  • Poziom 16  
    kkas12 napisał:
    gniazda z zabezpieczeniem mniejszym niż ich prąd znamionowy

Sugerowałem się przewodami dlatego napisałem max B10 autor sam pisał że będzie tam typu jakies radio itp.
    kkas12 napisał:
    Więc kabel minimum (w zależności od odległości) 3x2,5 i zabezpieczenie 16A w domu, zaś w altance skrzyneczka w której RCD dla gniazd i B6 (przed RCD) dla oświetlenia. Wyłącznik główny również wskazany.

Zgadza się i jest to po Bożemu jak książka przykazała.
  • Poziom 14  
    Wszystko jest źle i tak zostanie bo się sam za to zabierasz.
    Już źle jest ze użyłeś przewodu doprowadzajacego prąd do altany to raz, dwa że o tak śmiesznym przekroju. Więc widzisz jedno zadanie a już w dwóch miejscach się wyłożyłeś. Już tak na marginesie jaka to długość?
    Do oświetlenia obowiązkowo przewód 4 żyły od wyłącznika.
    RCD obowiązkowe, wyłączniki nadprądowe obowiazkowe, być może również na oświetlenie jeśli będzie ono zewnętrzne. Pozostaje kwestia ich umiejscowienia.
    Po tych pytaniach które zadajesz i po tym co zrobiłeś jedyna rada to już nic więcej nie rób zwłaszcza, że obiekt drewniany. To żaden wstyd elektryka zatrudnić do czegoś na czym się samemu nie zna.
  • Moderator
    Balzak311 napisał:

Jaka odległość od domu, którędy i jak poprowadzone?