logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak podłączyć wyłącznik podwójny do oświetlenia w altance?

Balzak311 23 Mar 2020 20:44 1182 8
REKLAMA
  • #1 18554819
    Balzak311
    Poziom 9  
    Posty: 39
    Ocena: 1
    Witam serdecznie.

    Lada chwila będę robił oświetlenie altanki drewnianej, chce zamontować dwa gniazda i jakieś światło, dwie lampy i chciałbym uzyskać efekt aby można było je niezależnie włączać, raz jedną raz dwie na raz. w załączniku przesyłam schemat i prosiłbym o informacje gdzie mam wpiąć ten przełącznik podwójny.

    Aha czy instalacja na przewodzie 3x1,5 będzie ok., bo w sumie takim przewodem mam doprowadzone zasilanie główne altany

    jeszcze mam takie pomysł zęby w układ zamontować zasilacz LED 12V i oświetlenie zrobić z taśmy led.

    Z góry dziękuje za odp.
    Jak podłączyć wyłącznik podwójny do oświetlenia w altance?
  • REKLAMA
  • #2 18555029
    witold04
    Poziom 18  
    Posty: 316
    Pomógł: 28
    Ocena: 71
    Balzak311 napisał:
    gdzie mam wpiąć ten przełącznik podwójny.

    Czerwony z puszki (kostki) na przełącznik z przełącznika do lampy, Niebieski bezpośrednio do lampy.
    Balzak311 napisał:
    Aha czy instalacja na przewodzie 3x1,5 będzie ok., bo w sumie takim przewodem mam doprowadzone zasilanie główne altany

    Do oświetlenia jest ok zaś zasilanie gniazdek to już masz straty w postaci ciepła w kablu przy większej mocy podpiętej pod gniazdko, powinno na gniazdka być 2,5
    Jak podłączyć wyłącznik podwójny do oświetlenia w altance?
    O to chodziło ?
  • #3 18555119
    Balzak311
    Poziom 9  
    Posty: 39
    Ocena: 1
    Gniazdka będą obsługiwały drobne sprawy typu jakies radio itp. Tak że może da radę.

    A powiedz mi jeszcze gdzie tu wpiąc zasilacz do taśm led
  • REKLAMA
  • #4 18555137
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    Posty: 21786
    Pomógł: 654
    Ocena: 4286
    Balzak311 napisał:
    Gniazdka będą obsługiwały drobne sprawy typu jakies radio itp. Tak że może da radę.



    Jasne do momentu gdy ktoś podłączy farelkę.
  • #5 18555169
    witold04
    Poziom 18  
    Posty: 316
    Pomógł: 28
    Ocena: 71
    Balzak311 napisał:
    Gniazdka będą obsługiwały drobne sprawy typu jakies radio itp. Tak że może da radę.

    Może da radę ale daj zabezpieczenie na altanę max B10
    Balzak311 napisał:
    A powiedz mi jeszcze gdzie tu wpiąc zasilacz do taśm led

    Normalnie zasilacz zamiast jednej lampy taki zasilacz wymaga również ochronnego więc też go koniecznie podepnij.
  • REKLAMA
  • #6 18555221
    kkas12
    Poziom 43  
    Posty: 17367
    Pomógł: 1073
    Ocena: 4281
    witold04 napisał:
    Może da radę ale daj zabezpieczenie na altanę max B10
    A może nie da rady?
    Nie wiesz nic o długości tego przyłącza. To po pierwsze.
    A po drugie gniazda z zabezpieczeniem mniejszym niż ich prąd znamionowy to tak jakbyś "radził" zastosować 16A przed licznikiem, bo może da radę.
    Poza tym gniazda obowiązkowo mają być chronione wyłącznikiem RCD!

    Więc kabel minimum (w zależności od odległości) 3x2,5 i zabezpieczenie 16A w domu, zaś w altance skrzyneczka w której RCD dla gniazd i B6 (przed RCD) dla oświetlenia. Wyłącznik główny również wskazany.
  • REKLAMA
  • #7 18555257
    witold04
    Poziom 18  
    Posty: 316
    Pomógł: 28
    Ocena: 71
    kkas12 napisał:
    gniazda z zabezpieczeniem mniejszym niż ich prąd znamionowy

    Sugerowałem się przewodami dlatego napisałem max B10 autor sam pisał że będzie tam typu jakies radio itp.
    kkas12 napisał:
    Więc kabel minimum (w zależności od odległości) 3x2,5 i zabezpieczenie 16A w domu, zaś w altance skrzyneczka w której RCD dla gniazd i B6 (przed RCD) dla oświetlenia. Wyłącznik główny również wskazany.

    Zgadza się i jest to po Bożemu jak książka przykazała.
  • #8 18555287
    Ktoś_tam
    Poziom 40  
    Posty: 5320
    Pomógł: 504
    Ocena: 2870
    Wszystko jest źle i tak zostanie bo się sam za to zabierasz.
    Już źle jest ze użyłeś przewodu doprowadzajacego prąd do altany to raz, dwa że o tak śmiesznym przekroju. Więc widzisz jedno zadanie a już w dwóch miejscach się wyłożyłeś. Już tak na marginesie jaka to długość?
    Do oświetlenia obowiązkowo przewód 4 żyły od wyłącznika.
    RCD obowiązkowe, wyłączniki nadprądowe obowiazkowe, być może również na oświetlenie jeśli będzie ono zewnętrzne. Pozostaje kwestia ich umiejscowienia.
    Po tych pytaniach które zadajesz i po tym co zrobiłeś jedyna rada to już nic więcej nie rób zwłaszcza, że obiekt drewniany. To żaden wstyd elektryka zatrudnić do czegoś na czym się samemu nie zna.
  • #9 18555288
    retrofood
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31317
    Pomógł: 1140
    Ocena: 4789
    Balzak311 napisał:

    Aha czy instalacja na przewodzie 3x1,5 będzie ok., bo w sumie takim przewodem mam doprowadzone zasilanie główne altany


    Jaka odległość od domu, którędy i jak poprowadzone?

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik planuje zainstalować oświetlenie w altance drewnianej, w tym dwa gniazda i dwie lampy, które mają być włączane niezależnie. W dyskusji poruszono kwestie dotyczące podłączenia wyłącznika podwójnego oraz odpowiedniego przewodu do instalacji. Zalecane jest użycie przewodu 3x2,5 mm² dla gniazdek oraz 4-żyłowego przewodu do oświetlenia. Podkreślono również konieczność zastosowania zabezpieczeń, takich jak wyłącznik RCD oraz odpowiednie wyłączniki nadprądowe. Użytkownik rozważa również użycie zasilacza LED 12V do taśmy LED. Wskazano na potrzebę konsultacji z elektrykiem ze względu na ryzyko związane z instalacją w obiekcie drewnianym.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA