Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy da się z takiego silnika zrobic enkoder?

23 Mar 2020 20:45 234 10
  • Poziom 38  
    Da sie ale po co. Skomplikowany układ elektroniczny.
  • Poziom 43  
    Robiłem "enkoder" z krokowego hybrydowego, do wykrywania pozycji służył komparator, im niższa prędkość obrotowa tym niższe napięcie z uzwojeń, więc przy najniższych prędkościach może gubić impulsy. Krokowy ma uzwojenia przesunięte w fazie o 90°, tu masz silnik 3 fazowy z uzwojeniami co 120° więc przebiegi będą inne.

Enkoder z silnika krokowego służył mi tylko do zabawy, w zastępstwie enkodera/impulsatora do nastawianai parametrów na wyświetlaczu, do tego nadawał się dobrze, to że zgubił czasem jakiś impuls nie przeszkadzało.

Krokowy hybrydowy jest przystosowany do niskich obrotów, a ten BLDC do wysokich, wiec podobnie z pracą jako prądnica BLDC zacznie działać przy stosunkowo wysokich obrotach.

Dając trzy komparatory na trzech fazach uzyskał byś przebiegi takie jak przebiegi z czujników halla poniżej
    Czy da się z takiego silnika zrobic enkoder?
  • Poziom 3  
    Z tego enkodera chciałem zrobić kierownicę oczywiście do pc z arduino
  • Poziom 43  
    Adrian2002 napisał:
    Z tego enkodera chciałem zrobić kierownicę oczywiście do pc z arduino
    Czyli potrzebował byś lepszej rozdzielczości i dokładnej pracy przy bardzo małych prędkościach obrotowych, tu silnik się nie sprawdzi, gdybyś przerobił na resolver/selsyn to mogło by działać, ale to dużo pracy i trudniejsze w obsłudze, podczas kiedy enkoder, optyczny można zrobić o wiele prościej wystarczą dwa transoptory szczelinowe i tarcza w paski którą da się zrobić jako wydruk na folii z drukarki laserowej (robiłem wiec potwierdzam że się da).

Jaką rozdzielczość miałby mieć ten twój enkoder?

Fajną opcją są czujniki magnetyczne takie jak AS5047 prostsze w budowie od optycznych enkoderów i łatwiej o dużą rozdzielczość, ale trochę trudniej kupić.
  • Poziom 3  
    Może od początku zacznijmy co jest mi potrzebne żeby działała kierownica
  • Poziom 43  
    Oczywiście potrzebujesz jakiegoś czujnika pozycji kątowej który obsłuży więcej niż jeden obrót - jeśli to ma realistycznie oddawać zakres ruchu kierownicy samochodowej.

Można by kombinować z potencjometrami istnieją trzy-obrotowe i pięcio-obrotowe, albo jedno-obrotowy z przekładnią, można użyć enkodera optycznego, lub magnetycznego, są jeszcze inne technologie czujników ale trudniejsze w budowie i obsłudze.
  • Poziom 3  
    A który najlepszy czujnik
  • Poziom 3  
    Widzę dużo tych czujników który model proponujesz
  • Poziom 43  
    Adrian2002 napisał:
    Widzę dużo tych czujników który model proponujesz
    Dużo zależy od ciebie, te układy są rzadko spotykane w krajowych sklepach, czy nie będziesz miał problemów z zakupem, nie wiem też jak u ciebie z programowaniem, ogarniesz sam obsługę SPI, czy będziesz szukał gotowych bibliotek do Arduino, jak montażem i produkcją płytek pod obudowy SMD, czy może będziesz szukał gotowych PCB?