Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zmywarka Bosch SGS43E32EU/15 nie działa

25 Mar 2020 19:11 351 13
  • Poziom 9  
    Potrzebuję pomocy, zaniemogła zmywarka jak w tytule nie pobierała wody wymieniłem przepływomierz i nadal to samo, rozebrałem moduł sterowania i widzę że jest przypalony jest to Siemens EPG57150 typ H. Naprawiłbym ale nie wiem co się mogło upalić /jeszcze nie wylutowałem przekaźnika. /Ma może ktoś schemat bo nie mogę nigdzie znaleźć modułu
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 26  
    Pod przekaźnikiem widać upaloną ścieżkę na PCB - tak na pierwszy rzut oka - na taśmie połączeniowej też jakieś osmolenia, pewnie od zwarcia.
  • Poziom 9  
    Tak, wszystko widać i co dalej? Jest upalona ścieżka, zadymiona taśma, co to mogło sprawić - przekaźnik? Czy szukać innej przyczyny?
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Specjalista AGD
    wpiotro napisał:
    co to mogło sprawić

Zimny lut i brak prawidłowego połączenia, przeciążenie punktu połączeniowego i w końcu jest uszkodzenie / spalenie.

Przekaźnik najczęściej przeżywa, ale trzeba wykonać poiary lub pro forma wymienić, odtworzyć popalone ścieżki i będzie śmigać.

Zmywarka bodaj nie grzała Ci wody.
  • Moderator AGD
    Dość często przy takim uszkodzeniu obrywa procesor.
  • Specjalista AGD
    cezet napisał:
    Dość często przy takim uszkodzeniu obrywa procesor.

Hmm, nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby przy wypaleniu punktu padł proc. Co innego strzały z elementów wykonawczych.
  • Pomocny post
    Moderator AGD
    mrice napisał:
    Hmm, nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby przy wypaleniu punktu padł proc. Co innego strzały z elementów wykonawczych.

Oj zdarzyło się.
    wpiotro napisał:
    zaniemogła zmywarka jak w tytule nie pobierała wody

Tzn. jak zaniemogła ? Pompa spustowa chodzi ?
    W pierwszej kolejności trzeba zmierzyć napięcie na układzie 7805 czy jest dokładnie 5V. Jeśli jest niższe lub go brak to moduł do wymiany.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Wylutuj przekaźnik zaznaczony na zdjęciu, sprawdź czy działa i czy zostało coś z tego przypalonego wyprowadzenia. Napraw uszkodzone ścieżki i przelotki ścieżek (strzałki) które są pod tym przekaźnikiem.
    Zmywarka Bosch SGS43E32EU/15 nie działa
    Jeśli przekaźnik jest sprawny wlutuj go do płytki (ale lepiej byłoby go wymienić). Połączenie do tego nadpalonego wyprowadzenia zrób izolowanym przewodem (linka 1-1,5mm²) tak jak na zdjęciu. Podłącz i sprawdź czy działa.
  • Poziom 33  
    wpiotro napisał:
    Czy ścieżka pod przekaźnikiem idzie tylko do jego nóżki zasilania?

Tak jak widzisz na płytce, idzie tylko do jednego ze styków przekaźnika. Oczyść te nadpalenia na płytce i tak zostaw tą ścieżkę. Brakujące połączenie zrób przewodem po drugiej stronie płytki tak jak pisałem. Jeśli przekaźnik masz z 5-oma wyprowadzeniami (czyli ze stykiem NC, zwieranym przy braku zasilania cewki) to odetnij i zeszlifuj zbędne wyprowadzenie oraz podłóż pod przekaźnik w tym miejscu kawałek grubszej folii izolującej aby nie było styku ze ścieżką która przebiega właśnie w tym miejscu.
    Napraw ścieżkę po prawej stronie (w kółku) i zrób przelotkę na drugą stronę płytki.

• Pomocny post
    Moderator
    Należy najdokładniej odtworzyć wszystkie przelotki na PCB oraz narysowane ścieżki połączeń na zamieszczonym rysunku!
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    TONI_2003 napisał:
    Należy najdokładniej odtworzyć wszystkie przelotki na PCB oraz narysowane ścieżki połączeń na zamieszczonym rysunku!

Patrząc na przebieg ścieżek po obu stronach płytki wydaje mi się ze wystarczy "zrekonstruować" tylko ścieżkę i przelotkę którą zaznaczyłem kółkiem. A zamiast odtwarzać wypaloną ścieżkę do styku NO przekaźnika lepiej wykonać baypass przewodem.
  • Pomocny post
    Moderator
    Patrzeć się, a mieć to w realu to dwie różne sprawy :idea: Zwłaszcza dla laika i potem okazuje się, że jednak nie działa, a nam obu wydawałoby się, że musi to działać :D
  • Poziom 9  
    Zrobiłem jak kolega opisał, posprawdzałem kilka razy, idę montować i próba :D
    Dziękuję wszystkim za pomoc ! Udało się, naprawiliście, jeszcze raz wielkie dzięki !
    temat do zamknięcia