Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Biawar Classic 80l 2001r. - potrzebny schemat elektryki.

27 Mar 2020 03:12 114 3
 • Poziom 14  
  Jak w temacie. Jest tu termik 4 styki, termostat i włącznik sieciowy 4-stykowy z podświetlaniem. Znalazłem na forum schemat, który zgadzałby się z ilością elementów ale włącznik sieciowy jakoś dziwnie jest wpięty między grzałkę a resztę elementów. Te dorysowane kółka to problem z innego postu (obrazek nie mój).

  Biawar Classic 80l 2001r. - potrzebny schemat elektryki.
 • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
 • Poziom 43  
  puchan napisał:
  (obrazek nie mój).
  I całe szczęście, bo już byś oberwał za ten bohomaz. :cry: Jaki typ wyłącznika ? Kołyskowy, podświetlany? To na pewno nie odłącza i L i N, tylko samo L, identycznie jak regulator temperatury. Czasami zdarzają się wyłączniki dwutorowe, jak ten z tego ,,schematu", wiec czego nie rozumiesz? Pewnie ma trzy piny ten wyłącznik - styk NO i i styk neonówki. Takie połączenie omawiane było tu na Forum wiele razy. Zapraszam:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1289927.html
 • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
 • Poziom 14  
  Włącznik 2 torowy jak na schemacie (4 styki), podświetlany. Dziwi mnie, że jest przed samą grzałką a nie zaraz za wejściem kabla zasilania przed termikiem. A ja niestety nie pamiętam jak było oryginalnie. Schemat widać, że z instrukcji od Biawara więc powinien być wiarygodny. Nowsze schematy do jakich dotarłem nie mają włącznika tylko lampkę kontrolną oprócz termika i termostatu.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Gdyby nie dziura na obudowie po włączniku to bym go podłączył jak Mistera i nawet lampki kontrolne bym sobie dołożył.

  Dodano po 12 [minuty]:

  Chociaż z drugiej strony ma to sens. Włączenie włącznika przy gorącej wodzie sprawi, że nie będzie się świecił i odwrotnie. Taka lampka sygnalizacyjna jak w Misterze. A gdybym chciał go dać przed termik żeby tylko sygnalizował podłączenie do sieci i dostawił równolegle do grzałki lampkę kontrolną?
 • Poziom 14  
  Bojler podwieszony, hydraulika podłączona choć musiałem wodę znów spuszczać bo taśma teflonowa przeciekała i dałem na pakuły. Elektryka chodzi i bojler chyba grzeje bo jest 230 na grzałce ale nie szumi. Zastanawiam się czy dobrze podłączyłem bo w sumie schemat prosty ale widzę, że na schemacie który wrzuciłem wcześniej styk (5) włącznika jest podłączony do grzałki i do masy. Ma tak być? Ja na razie do masy go nie dawałem, tylko na grzałkę.

  Dodano po 6 [godziny] 32 [minuty]:

  I jeszcze jedno pytanie odnośnie przewodu zasilającego. Na razie jest stary ale się grzeje na jakieś 20-30 cm od wtyczki. Bolce są dosyć gorące. Jest to wina kabla i wtyczki a nie gniazdka bo przez przedłużacz dalej grzeje się wtyczka od bojlera a gniazdko na ścianie jest OK. Chcę zamienić kabel na grubszy (2,5mm2) ale nie wiem czy jest sens (i czy jest to prawidłowe) bo przewody w gniazdku mogą mieć tylko 1,5 mm2. Oryginalny przewód od bojlera ma 20 lat i przewody z izolacją mają po 2 mm średnicy czyli chyba 1,5 mm2. Może po prostu dać taki sam tylko nowy?