Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung RSH7UNBP1/XEO - Lodówka (SbS) przestała chłodzić/mrozić

01 Kwi 2020 12:36 1068 4
  • Poziom 9  
    Witam Wszystkich,
    (wczoraj) moja domowa lodówka (Samsung Side-by-Side Samsung RSHUNBP1 / XEO) przestała chłodzić/mrozić po 8 latach ciągłego użytkowania.
    Na początek wyłączyłem, "rozmroziłem", wyczyściłem, po ok 2h włączyłem.
    Przez pierwsze kilka godzin po włączeniu temperatura zamrażalnika i lodówki wg wyświetlacza wynosiła 18-20°C i w środku było ciepło.
    Teraz po ok 12h od włączaniu wyświetlacz lodówki pokazuje 5°C, a zamrażalnik 12°C (zaprogramowana temperatura jest (5°C/-20°C). Wg pirometru w środku lodówki jest ok 16-18°C, a w zamrażalniku ok 10-12°C.
    Przy czyszczeniu lodówki odpinałem czujnik temperatury lodówki i nie widać na nim było fizycznych uszkodzeń, w kostka połączeniowa była też ok. Przy odpiętym fizycznie czujniku lodówka wykrywała jego brak (błąd e2). Ciekawe, że czujnik temperatury lodówki przez parę godzin po włączeniu pokazywał (wysoką) temperaturę poprawnie, a teraz już nie działa dobrze. Czujnik temperatury w zamrażarce nie ma tych objawów i w miarę trzyma się temperatury rzeczywistej.

Dalej jednak nie widzę związku złego mrożenia zamrażalnika, przez awarię czujnika temperatury lodówki

Rozważam, że to usterka płyty, ale (płyta na górze lodówki obok transformatorów) nie widać na niej fizycznych uszkodzeń, rdzy czy napuchniętych kondensatorów.

Zrobiłem też przegląd tyłu lodówki. Było trochę kurzu na „chłodnicy”, ale wiatrak pracuje normalnie, nigdzie nie ma wody, ani wycieków oleju.

Z obserwacji zachowania fizycznego - lodówka pracuje cicho, czasami „pyka” (termostat?), a jedyne co mnie martwi, że jakoś za rzadko i za krótko słychać pracę agregatu chłodniczego.

Próbowałem wezwać serwisanta, ale jeden już mi odmówił przyjazdu przez COVID, a z drugiego serwisu mam czekać na telefon od ich technika, ale nie wiadomo kiedy zadzwoni bo ma sporo zleceń ☹

Mam multimetr, wszystkie narzędzia i ogólne pojęcie na temat elektrotechniki – tylko brakuje mi wskazówki ja zrobić naprawę lodówki Bardzo proszę o pomoc w tym trudnym okresie - szczególnie, że to nie czasu żeby żyć bez lodówki i latać codziennie do sklepu po jedzenie.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Specjalista AGD
    siudzio napisał:

Z obserwacji zachowania fizycznego - lodówka pracuje cicho, czasami „pyka” (termostat?), a jedyne co mnie martwi, że jakoś za rzadko i za krótko słychać pracę agregatu chłodniczego.

Prawdopodobnie zatarta sprężarka. Te "pykanie" to zadziałanie termika cieplnego zamontowanego w układzie rozruchu sprężarki.
    Ta praca agregatu to ile trwa?
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    Spróbuj zewrzeć na płytce sterującej przekaźnik od agregatu, tak żeby pracował pod twoim nadzorem ciągle z 2-3 h kontrolując organoleptycznie temperaturę agregatu. Jeśli agregat i gaz jest w porządku, to temperatura powinna spaść poniżej zera i tu będziesz miał dowód na to czy do wymiany czujnik czy płyta sterująca do naprawy. Może faktycznie czujnik świruje i często rozłącza agregat i lodówka nie ma czasu żeby się schłodzić poniżej zera. Po tym teście koniecznie wróć do stanu poprzedniego bo spalisz sobie agregat. Zdrówka życzę.
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję. Zrobiłem test jak zasugerował tomtim123 i w tym teście wyszło, że agregat załączył się poprawnie i temperatura zaczęła spadać. Przez 2 godziny zamrażalnik wychłodził się o ok 8-10 stopni (do okolic 1-2°C), ale nagrzał się przy tym bardzo mocno agregat (60° - i wtedy zaczął wydawać odgłosy). Teraz wyłączyłem całą lodówkę żeby agregat ostygł i będę sprawdzał za jakiś czas czy uda mi się schłodzić zamrażalnik poniżej zera.
  • Poziom 27  
    siudzio napisał:
    Bardzo dziękuję. Zrobiłem test jak zasugerował tomtim123 i w tym teście wyszło, że agregat załączył się poprawnie i temperatura zaczęła spadać. Przez 2 godziny zamrażalnik wychłodził się o ok 8-10 stopni (do okolic 1-2°C), ale nagrzał się przy tym bardzo mocno agregat (60° - i wtedy zaczął wydawać odgłosy). Teraz wyłączyłem całą lodówkę żeby agregat ostygł i będę sprawdzał za jakiś czas czy uda mi się schłodzić zamrażalnik poniżej zera.

Czyli niestety tak jak sugerował"machefi" masz zatarty agregat. Ja miałem podobnie w grudniu tuż przed Świętami, lodówka pełna i postanowiliśmy z Żoną odlodzić i wyczyścić zamrażalnik, bo ciężko szuflady wychodziły, więc zamrożone produkty za okno i na noc wyłączona lodówka z prądu i następnego dnia żona umyła zamrażalnik i zapakowała produkty z powrotem. Włączyła lodówkę do prądu i gotowe. Następnego dnia coś mi się nie podobało, że coś za ciepło w lodówce ( charakterystyczny zapach ), dodam że lodówka miała 18 lat i nie miała wyświetlacza temperatury. Następnie otwieram zamrażalnik i okazało się, że produkty są lekko miękkie. Odsunąłem lodówkę i dotknąłem agregatu który pracował i czasem pyknął i był gorący. No nic stwierdziłem, że to nie możliwe żeby lodówka po umyciu się zepsuła. Wydzwoniłem jakiegoś fachowca od lodówek i przyjechał miły starszy Pan wyciągnął z walizki śrubokręt i po zdjęciu pokrywy od startera agregatu zwarł dwa styki po czym wywaliło mi korek i powiedział, że sprężarka zatarta. Zapytałem ile za wymianę agregatu i Pan pomyślał i oznajmił mi, że agregat około 300zł. + nabicie+ wymiana 500-600zł. Więc stwierdziłem że kupujemy nową lodówkę, bo po tej wymianie może się za niedługo okazać, że jest nieszczelność i czynnik uleci i dalej będzie problem. Zapytałem Pana jaki model markę wybrać i Pan doradził że marka obojętna, tylko jeśli kupię lodówkę do 1200zł powiedzmy to nie opłaca się dokupywać dodatkowej gwarancji lecz jeśli lodówkę kupię za więcej niż 1500zł to warto dokupić gwarancję na 5 lat. Mój typ padł na AMICA bo za dodatkowe 3lata gwarancji dopłata jest 150zł. lecz tylko na stronie AMICi, bo w sklepie RTV za 3lata dodatkowej gwarancji chcą 350zł. Zatem lodówkę kupiliśmy w sklepie 1400zł i na stronie AMICA.pl dokupiliśmy dodatkowe 3 lata gwarancji za 150zł. Zdrówka życzę