Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dziwne zachowanie płyty głównej "MEG X570 ACE"

kriss1974 21 Apr 2020 12:07 792 12
    kriss1974
    Level 11  
    Witam forumowiczów "elektroda.pl"
    Ostatnio zrobiłem przesiadkę z Intela na zestaw AMD, w sumie najpierw zakupiłem i5 9600K ale po przeczytaniu wielu recenzji w sieci odnośnie czerwonych postanowiłem tym razem spróbować AMD.
    Zakupiłem taki zestaw:
    CPU: Ryzen 5 3600X
    RAM : Crucial 2x8 GB DDR4-3000MHz
    MOBO: MSI "MEG X570 ACE"
    Dodam że to moja pierwsza przygoda z platformą AMD i dlatego m.in. mam kilka pytań.
    Otóż po pierwszym odpaleniu PC-ta zauważyłem że procek pracuje na maksymalnej wydajności 4,4 GHz bez OC.
    Zaktualizowałem BIOS ale to nic nie dało, wręcz przeciwnie bo temperatura CPU podskoczyła około 10 C.
    Dziwnie zachowuje się też napięcie CPU bo skacze od 0,9V do 1,46V to samo z temperaturami, dodam że dzieje się tak bez żadnego obciążenia czyli na samym pulpicie.
    Wentylator chipsetu pracuje praktycznie bez przerwy a jego temperatura waha się w granicach 60 C.
    Dziwnie też wygląda wyświetlacz kodów LED który pokazuje wiele kodów naraz: 43, 44, 47, 48, 49, 50, 51, 53, 55.
    Próbowałem sprawdzić co określają te kody ale niestety nie ma ich w tabeli.
    Poniżej przesyłem Wam kilka materiałów foto i wideo dla lepszego rozeznania.
    Skoki napięcia i temperatury na samym pulpicie.

Kody błędów LED.

Chipset, wentylator i temperatury.
    Tak jak pisałem wcześniej to mój pierwszy zestaw AMD i może pewne rzeczy są normalne a ja ich nie rozumiem.
    Jest jeszcze wiele rzeczy które nie działają normalnie na tej nowej płycie ale nie chce się dale rozpisywać.
    Płytę mam dopiero trzeci dzień więc zawsze mogę ją zwrócić do Amazona.
    Z góry dziękuje za Waszą pomoc.
    lisek
    Service technician RTV
    Taki masz Bios
    kriss1974
    Level 11  
    lisek wrote:
    Taki masz Bios

Tak, taki mam BIOS.
    Widzę że też Ci skacze napięcie na CPU bo w BIOS-ie masz 1.4V a w CPU-Z 0.9V.
    Ja taką temperaturę CPU jak Ty 31 C miałem na starym BIOS-ie (1.30) ale jak go uaktualniłem do wersji (1.80) to temperatura podskoczyła o ponad 10 C.
    lisek
    Service technician RTV
    Nie zwróciłem uwagi na to ?
    Ciekawe.
    * ale to dla F. 3.9GHz (mnożnik 39.5)
    dla F4.3GHz to napiecie 1.52 Link

Ryzen5 3600X
    Ryzen 5 3600X 6 x Core/12 3,8/4,4GHz TDP=95W
    Dziwne zachowanie płyty głównej "MEG X570 ACE" Dziwne zachowanie płyty głównej "MEG X570 ACE"

Wyświetlaacz POST nie sygnalizuje żadnego błedu
    * ten z lewej strony 4 x SATA 6Gb/s ports
    Dziwne zachowanie płyty głównej "MEG X570 ACE" Dziwne zachowanie płyty głównej "MEG X570 ACE"
    Lub 4x LED ( EZ Debug Led) na prawo od 24-pin złazca zasilania
    - BOOT,, VGA, DRAM,CPU
    * po przejsciu procesu inicjalizacji powinny w końcu .. zgasnąć

Quote:
    4 × SATA 6 Gb/s (obsługuje X570)
    2 × M.2 (X570, PCI-E 4.0/3.0 x4/SATA 6 Gb/s for 2242/2260/2280)
    1 × M.2 (CPU, PCI-E 4.0/3.0 x4 for 2242/2260/2280/22110)

p.s
    Jak pisze niem portal Link wentylator chipseta AMD X570 może pracować w 3-ch trybach pracy (zależnie od obciązenia i Temp. chipseta)

RAM masz wstawiony w A1/B1 lub A2/B2

Quote:
    Warto zauważyć, że górny slot M. 2_1 obsługuje dyski tylko z interfejsem PCI-E (w przypadku Ryzen 3xxx będzie obsługiwał PCI-E 4.0- to gniazdo jest obsługiwane przez procesor), a pozostałe dwa gniazda M. 2_2 i M. 2_3 obsługują wszystkie rodzaje dysków (SATA i PCI-E) i są obsługiwane przez X570.
    kriss1974
    Level 11  
    Bardzo Ci "lisek" dziękuję za pomoc.
    Ale z całym szacunkiem od pierwszej Twojej wiadomości próbuję rozszyfrować co masz na myśli.
    W pierwszej wiadomości kompletnie się pogubiłem bo pokazałeś mi zrzuty ekrany GPU-Z, CPU-Z oraz strony startowej BIOS, na początku myślałem że jest tam gdzieś ukryta jakaś wiadomość ale niestety jej nie znalazłem, na dodatek te dwa czerwone "XX" oraz GPU-Z całkowicie mnie pogrążyły.
    W drugiej niby na coś nie zwróciłeś uwagę ale też nie mam pojęcia o co chodzi na dodatek podałeś mi link do BIOS-u z innym procesorem.
    Napisałem Ci że Tobie też skacze temperatura, mnożnik i napięcie jak mi, i co oznacza "F". 3.9GHz oraz "F4".3GHz a dokładnie chodzi o "F" i "F4" bo reszty prawdopodobnie się domyślę.
    Co do wyświetlacza POST to na tej płycie jest tylko jeden i po prawej stronie.
    Wcześniej wyraźnie napisałem że nie sygnalizuje on żadnego błędu bo wartości podawane przez niego nie figurują w tabeli kodów błędu.
    Sam fakt że POST LED pokazuje coś co nie jest błędem w tabeli jest z założenia błędem bo nie powinien tego pokazywać wiec moim zdaniem to chyba jest jakiś błąd.
    Wcześniej miałem płytę "MAXIMUS VII RANGER" też z wyświetlaczem LED ale jak wszystko było w porządku z PC-tem to nie wyświetlał on 9 dziwnych kodów naraz tylko jeden bodajże A0.
    Z tego co się domyślam to masz taką samą płytę więc czy u Ciebie też są wyświetlane takie dziwne kody które nie figurują w tabeli ?
    Fajnie by było jak byś nieraz rozwinął trochę swoją myśl to dialog popłyną by dużo płynniej a i ja z chęcią zadał bym Ci kilka pytań odnośnie tej płyty.
    Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Dodano po 17 [minuty]:

Dodam że zegar i napięcie już wcześniej ustawiłem sobie na sztywno ale dziwi mnie to że po wyjęciu mobo oraz CPU z pudełka bez zmieniania niczego w BIOS-ie dzieją się takie dziwne życzy. Przecież w instrukcji nigdzie nie jest napisane że po zamontowaniu CPU będzie on działał z pełną mocą a wentylator chipsetu będzie się bez przerwy kręcił. Dziwne zachowanie płyty głównej "MEG X570 ACE"

Dodano po 23 [minuty]:

Co do wentylatora chipsetu to na forach czytałem że włącza się on przy jakimś większym obciążeniu a u mnie on się często włącza na samym pulpicie a temperatura chipsetu nie schodzi poniżej 58 C w momencie jak procesor ma 1-2%.
    Co do wyświetlacza POST to już przechodzi ten proces inicjalizacji czwarty dzień i jakoś nie może go skończyć.
    Dzisiaj napisałem w tej sprawie do serwisu MSI, zobaczymy co napiszą.
    lisek
    Service technician RTV
    Quote:
    "F". 3.9GHz oraz "F4".3GHz

Oznacza częstotliwosc cpu ,która zależnie od (OC) , mnożnika i nap. zasilania (widać na zrzutach z Bios ,zależnie od mnożnika ) się zmienia
    cpu pracuje w zakresie od 3.6GHz do *turbo 4.1GHz

Takie dziwne zachowanie być może wskazuje na uszkodzenie płyty X570 ACE
    - dużo ludzi na nią narzeka , czytaj forum MSI

Popatrz na forum UK , tam opisano "podobne zachowanie" tej samej płyty Link
    :idea: oraz forum MSI Link, Link
    * Link, Link

Spoiler:
    If I plug any combination of RAM in any of the DIMM slots, I don't hear any beeping. No LED lights are on (at first the CPU light came on and then it went away). I will get the following codes:
    3e 3E - Post-Memory PCH initialization (PCH module specific)
    15 15 - Pre-memory System Agent initialization is started
    cc CC - OEM BDS initialization codes
    92 92 - PCI Bus initialization is started
    c8 C8 - OEM BDS initialization codes
    63 63 - CPU DXE initialization is started
    ea EA - S3 Resume Boot Script Error
    54 54 - Unspecified memory initialization error
    4d 4D - OEM post memory initialization codes
    kriss1974
    Level 11  
    Wielkie dzięki "lisek" za tą ciekawa odpowiedz.
    Zapoznałem się ze wszystkimi linkami które mi wysłałeś i znalazłem tam temat z problemem który był prawie taki sam jak mój bo opisywał kod 54 który ponoć dotyczy RAM-u, niestety ten temat nie został rozwiązany a właściciel tej płyty odesłał ja do serwisu. Ja napisałem też w tej sprawie do supportu technicznego MSI i odpisali mi żebym spróbował z innymi kośćmi RAM i żebym sprawdził czy podłączyłem zasilanie procesora do gniazda "cpu-pwr1". Sprawdzałem z innymi kośćmi RAM i nic to nie dało.
    W sumie to już pomału opadają mi ręce przy tej płycie głównej bo czego nie dotknę to jest jakiś problem.
    Dzisiaj np. odkryłem że na panelu przednim po włączeniu jakieś gry słychać w słuchawkach pisk.
    Nagrałem krótkie wideo które wysłałem też do wsparcia technicznego MSI. Ten pisk nagrałem mikrofonem z telefonu LG V40 który ma dosyć dobry dyktafon. Najlepiej ten pisk słychać jak się ściszy głośność.

Mam też problem z kartą wi-fi bo nie działa w niej "wi-fi direct", moja stara karta "Intel 7265AC" bez problemu łączyła się z moim fonem z którego mogłem wysyłać fotki na pulpit peceta a ta nowa 6 generacji Wi-Fi 6 AX200 160MHz mimo że też wspiera tą technologię i jest ona pokazana w "połączeniach sieciowych" to absolutnie nie łączy się z telefonem. Dziwne zachowanie płyty głównej "MEG X570 ACE"
    Podobny problem z siecią mam też przy próbie skonfigurowania telefonu do włączania PC-ta np. z tą aplikacją
    WolOn - Wake on LAN
    Skonfigurowanie tej opcji powinno być w ustawieniach karty sieciowej, chyba tu
    ale zmiana tych ustawień nic nie daje.
    Wcześniej z płytą MAXIMUS VII RANGER mogłem włączać PC-ta klawiaturą USB a tutaj nie wiem jak to zrobić,
    zmieniałem ustawienia w BIOS-ie w zakładce "Wake Up Event Setup" ale nic to nie daje.
    Coś czuję że nie będę oddawał tej płyty do serwisu tylko ją oddam do sklepu i kupię inną, myślałem o ASUS-ie "ROG Strix X570-E Gaming" bo do tej pory zazwyczaj miałem płyty tej marki i nie miałem z nimi specjalnych problemów jednak tym razem chciałem spróbować jakieś innej marki ale chyba trzeba wracać do tej sprawdzonej.
    Też słyszałem że dobre recenzje zbiera "Asrock x570 Taichi", Gigabyte też jest niezły ale mogli by trochę popracować nad przejrzystością BIOS-u.
    A Wy słyszeliście może o jakieś ciekawej płycie z chipsetem X570 ?

Dodano po 10 [godziny] 42 [minuty]:

Mam nowe info, kody LED to temperatura CPU i powinno się to dać jakoś w BIOS-ie wyłączyć a raczej nie powinno się to samo włączyć a ja to mam po “clear CMOS” więc to trochę dziwne.
    kriss1974
    Level 11  
    Po kilku dniach udało mi się rozwiązać kilka problemów.
    Problem z audio pomogła mi rozwiązać pewna osoba na innym forum twierdząc że powinienem spróbować podłączyć do panelu przedniego przewód w oplocie i pomogło.
    Ostatnio kupiłem dwa kable do panelu przedniego ale nie są one wszystkie razem w oplocie co powodowało pisk w słuchawkach.
    Przewód powodujący problem.
    I mój stary przewód w oplocie który idealnie współpracuje z panelem przednim.
    Co do włączania PC-ta telefonem to zapomniałem włączyć opcji w zarządzaniu energią karty sieciowej.

Jednak dzisiaj zauważyłem coś dziwnego otóż jak pisałem wcześniej na tej płycie głównej mam problem z karta "wi-fi 6 AX200" ponieważ nie łączy ona mojego telefonu poprzez technologie "wi-fi direct" wiec postanowiłem zainstalować w tej płycie moją stara kartę "Intel 7265AC" i w dwóch gniazdach pci-e ona nie działała a dokładnie w gnieździe 2 i 3 co widać na fotce poniżej
    w pozostałych dwóch gniazdach działa bez zarzutu.
    Rozumiem że nieraz jakieś gniazdo nie działa żeby mogły działać inne bo nieraz tak bywa ale że dwa gniazda są nieczynne to chyba trochę podejrzane więc wole się spytać Was co o tym sądzicie.
    Dodam że karta "Intel 7265AC" z technologią "wi-fi direct" działa bez zarzutu czego nie można powiedzieć o nowej karcie "wi-fi 6 AX200".
    Karta "Intel 7265AC"

I nowa karta "wi-fi 6 AX200" która nawet nie próbuje wyszukiwać telefonu chociaż też wspiera "wi-fi direct".

Ale najważniejszym problemem do omówienia są tu gniazda pci-e.
    Z góry dziękuje za pomoc.
    kriss1974
    Level 11  
    Witam ponownie.
    Co do gniazd pci-e to nic złego się nie dzieje bo tak ma być jak niektóre gniazda są zajęte to inne nieraz też nie działają.
    Co do "Wi-Fi Direct" to rozwiązałem sprawę w ten sposób że wyjąłem tą nowa kartę "wi-fi 6 AX200" i wsadziłem na jej miejsce moją starą kartę "Intel 7265AC" która nie strzela fochów z "Wi-Fi Direct"

Ale mam jeszcze jedno pytanie tym razem odnośnie opcji zasilania których nie mogę zmienić, zresztą sami zobaczcie

Nigdy wcześniej nie miałem zestawu AMD i trochę mnie zdziwiła ilość opcji w planie zasilania.
    Z góry dziękuje za pomoc.
    safbot1st
    Level 43  
    Nie podałeś jaki zasilacz.
    Z tego, co czytam na forum napięcie 1.46V na takim Ryzenie jest typowe dla 4.4GHz.
    BIOSy zawierają poprawki
    Improved PCI-E device compatibility.
    Improved memory compatibility.
    co na dłuższą metę może oznaczać, że nie wszystkie pamięci i karty PCI-e będą poprawnie działać z płytą.
    Być może BIOS wymaga jeszcze poprawek.
    XMP włączałeś?
    kriss1974
    Level 11  
    Dzięki "safbot1st" za komentarz.
    Z gniazdami pci-e już sobie poradziłem i wszystko jest w porządku po prostu tak jak wcześniej pisałem że nieraz niektóre gniazda nie działają jak inne są aktywne.
    Co do profilu XMP to jest włączony.
    Największym problemem na dzień dzisiejszy jest zablokowany plan zasilania na "Zrównoważony"
  • Helpful post
    lisek
    Service technician RTV
    Co do PCI to opisano to w manualu (które i jak pracują zależnie od ich uzycia)
    Spoiler:
    Ryzen 3xxx processors support 4 USB 3.2 Gen2 ports, 24 I/O lines (including PCI-E 4.0), but 4 lines of them go to interact with the X570, and another 16 lines are PCI — E slots for video cards.
    Other 4 lines: they can be configured by the motherboard manufacturers to choose from (either-or):
    1. operation of a single NVMe drive x4 (high-speed PCI-E 4.0)
    2. two SATA ports on x1 + 1 NVMe port x2
    3. two Hdmi x2 ports
    the X570 chipset supports 8x USB 3.2 Gen2 ports, 4x USB 2.0 ports, 4x SATA ports and 20 I/O lines, of which again 4 are needed for communication with the CPU (total link x8). Other lines can be freely configured.
    Thus, in the sum of the tandem X 570+Risen 3xxx, we get:

16 PCI-E 4.0 lines for video cards (from the processor);
    12 USB 3.2 Gen2 ports (4 from the processor, 8 from the chipset);
    4 USB 2.0 ports (from the chipset);
    4 SATA 6Gbps ports (from the chipset)
    In total, the Board has 4x Serial ATA 6 Gbit/s connectors + 3 storage slots in the M. 2 form factor.
    *(another M. 2 slot, hidden under the housing of the rear panel connector block, is occupied by the Wi-Fi/Bluetooth wireless network controller.)

All 4 SATA600 ports are implemented via the x570 chipset.
    * the upper slot of M. 2_1 supports only PCI-E drives (if using Ryzen 3xxx, it will support PCI-E 4.0 — this slot is served by the processor), and the other two slots of M. 2_2 and M. 2_3 support all types of drives (SATA and PCI-E) and are served by the X570.

To z pewnego forum zza sciany wsch.
    Quote:
    The processor has 16 PCI-E 4.0 lines, they only go to the top two PCI-E x16 slots, the third one gets 4 lines from the system chipset. This is how the distribution scheme looks like

Płyta bdb. opisana na Link

Co do power Plan dla MSI popatrz w forum MSI Link_np.
    * Link
    - co do zablokowania : problem w Power Shell i rejestrze ?
    * od Microsoft Link