Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Octagon SF8008 Combo UHD - Jak uzyskać dobrą współpracę z TV 4:3?

musculus 30 Apr 2020 22:42 633 0
    musculus
    Level 17  
    Witam,
    Kupiłem tuner Octagon SF8008 Combo UHD pracujący pod Linuksem (Enigma2). Podłączyłem go kabelkiem A/V do TV kineskopowego o proporcjach ekranu 4:3. (Wiem, że podłaczanie tunera 4K do takiego telewizora może wydawać się dziwne, ale u mnie tak jest). Działa, ale programiści najprawdopodobniej nie przewidzieli, że ktoś będzie ten tuner stosować w tej konfiguracji i nie przewidzieli ustawiania proporcji ekranu (w każdym razie ja tego nie znalazłem). No i obraz jest rozciągnięty w pionie. Mogę go zmniejszyć korzystając z pilota do TV (on ma możliwość ustawienia proporcji 16:9 letterbox), ale wtedy nie będę w stanie odtworzyć obrazu 4:3 na pełnym ekranie bez używania pilota do TV. Telewizor na ogół oglądają moi rodzice, którzy mają już ponad 80 lat i trochę się gubią w ustawianiu proporcji. Dlatego wolałbym to ustawić w tunerze, żeby automatycznie robił letterbox, gdy źródło jest w formacie 16:9.
    Myślałem, że na tunerze jest X windows, gdzie w pliku konfiguracyjnym mógłbym wpisać ręcznie proporcje ekranu. Ale tu tego nie widzę. To działa jakoś inaczej.
    Czy możecie mi podpowiedzieć, czy da się jakoś (np. w jakichś plikach konfiguracyjnych) ustawić proporcje ekranu podłączonego telewizora?