Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie hydroforu do "starej" pompy abisynki

03 Maj 2020 19:04 486 5
  • Poziom 3  
    Kupiłem działkę rekreacyjną na której znajdują się dwa ujęcia wody. W jednym jest podłączona abisynka, która działa normalnie. Drugie ujęcie wody to też abisynka, która jednak nie zasysa wody. Jednak nie w tym rzecz. Planuje do tej drugiej podłączyć hydrofor i zrobić z tego ujęcia źródło wody, z którego podlewał większy teren działki. Rozkręciłem pompę, spuściłem "sondę" i woda jest. Na głębokości około 4 metra, mniej więcej zasób półtora metrowy.

Pytanie w jaki najprostszy sposób mogę podłączyć całość do pompy. Przyznaje się, że nie za bardzo się na tym znam. Co powinienem zakupić, aby mieć kompletny wykończenie pod podłączenie hydroforu. Czy dam rady to wszystko sam zmontować czy będąc niedoświadczonym lepiej zlecić to komuś. Myślałem, żeby zrobić to prościej tj. skorzystać z pompy zanurzeniowej. Niestety przewód wodny to tylko rura doprowadzająca wbita w ziemię, więc jeżeli miałaby być to pompa zanurzeniowa musiałbym wszystko wyciągać i pogłębić otwór. Może jednak tak będzie taniej i prościej?

Załączam obrazek. Będę wdzięczny za wszelką pomoc w odpowiedzi na pytanie jakie zakupy trzeba zrobić i jak to wszystko "zamknąć\ w szczęśliwie lecącą wodę" z węża ogrodowego;)

Podłączenie hydroforu do "starej" pompy abisynki Podłączenie hydroforu do "starej" pompy abisynki Podłączenie hydroforu do "starej" pompy abisynki
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Odkrec podstawe "Abisynki " zaloz zawor jednokierunkowy na szpilke,nastepnie rozgaleznik trojdrozny .Od gory przykrecasz powtornie podstawe "Abisynki", a na odejsciu z boku zawor kulowy i filtr piaskowy . Musisz pamietac, ze na zime musisz oproznic szpilke i reszte z wody ponoszac zawor jednokierunkowy .
    Musisz wzisc pod uwage ze "abisynka"podniesie sie o kilkanascie cm i w tym przypadku dodatkowo obejmy na rozgalezniku i odpowiednia stabilizacja calosci. Mozesz skrocic szpilke i poprosic hydraulika o naciecie nowego gwintu na szpilce gdy bedzie ona przycieta .
  • Poziom 3  
    Dziękuję za instrukcję, wszystko jasne. Niemniej jeśli dobrze patrzyłem to podstawa abisynki jest zespolona "zatopiona" w płycie betonowej. Nie pozostaje mi nic innego jak ją rozkuć...

P.S: Nie wyraziłem się też jasno. Do tego nie będę już podłączał abisynki to będzie tylko ujęcie pod hydrofor.
  • Poziom 35  
    Po zmianie mozna kolnierz od "Abisynki" zamontowac. Moze sie przydac np. do zassania wstepnie wody ze szpilki bo niekoniecznie pompa bedzie mogla zrobic to samodzielnie, a po co ja meczyc.
  • Poziom 3  
    Ok cenna uwaga.

Czy w przypadku, kiedy jednak nie zastosowałbym abisynki to ten rozgałęźnik jest mi potrzebny? Szpilka ma 5/4 cala czy nie muszę do tego zestawu kupować reduktora do 1 cała?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Wszystkie srednice po stronie ssacej robie bez redukcji , zwezen . Gdy rezygnujesz z abisynki to ja przenioslbym zawor jednokierunkowy jak najblizej pompy by wode miec blisko agregatu .