Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik poziomu cieczy + stycznik przy pompie

04 Maj 2020 18:14 240 8
  • Poziom 3  
    Witam,
    Mam pompę głębinową podpięta pod wyłącznik ciśnieniowy (pompa 1,5KW wg opisu pobiera 10,88 A) skrzynka rozruchowa z termikiem na 13A , kondensator 55uF)
    Pompa i wyłącznik ciśnieniowy oraz zbiornik 200l znajdują się w kręgu betonowym wkopanym w ziemie. Ponieważ zbiorniki przeponowe lubią w takich warunkach strzelić- chciałbym zrobić zabezpieczenie instalacji, że gdyby nastąpiła awaria nie zalało kręgów i elektryki w niej się znajdującej. Znalazłem coś takiego jak przekaźnik poziomu cieczy F&F PZ-828 RC z sondą i obciążeniem na styku 16A.

Czy bezpośrednio pod zacisk 4 i 7 mogę podłączyć skrzynkę rozruchową pompy głębinowej czy trzeba to puścić przez stycznik ?
    Założenie jest takie, że gdy walnie zbiornik lub pojawi się woda w kręgu - ma się wyłączyć pompa, aby nie zalała wszystkiego. Dodam że przekaźnik lub stycznik byłyby już w budynku - 3 metry obok (mam przeprowadzone dodatkowe kable do miejsca gdzie jest pompa więc nie problemu podpiąć sondy, podać napięcie itd.).

Pozdrawiam
    Grzesiek
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    Styk niby 16A ale użył bym go w obwodzie siłowym ale jako sterowanie stycznika właśnie. Stycznik w budynku odcinał by zasilanie L+N całkowicie od kręgu a dodatkowo zainstalowałbym alarm. Nie zbiera sie tam woda deszczowa? Chociaż jesli te styki nie będą używane do załączanie i wyłączania pompy powinny wytrzymać.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 3  
    Wody ani gruntowej ani opadowej tam niema. Zastanawiam się tylko czy taki przekaźnik jest przystosowany do ciągłego podawania napięcia do zasilania pompy gdzie ona włącza się i wyłącza kilkanaście razy na godzinie (chyba nie przysmaży się na stałe?). Stycznik rozumiem, że wystarczy zwykły 25A 230V ? Co do alarmu to są jakieś wyjce na szynę TH-35, które by współpracowały z takim przekaźnikiem ? Przy okazji wpiąłbym też drugą sondę i zabezpieczył kotłownio-pralnie przed zalaniem.
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    Te styki nie są za dobre w takich przekaźnikach i nawet oświetlenie potrafi je wypalić. Często wymieniam w oświetleniu hali produkcyjnej. To nie dokładnie te przekaźniki ale styki pewnie podobne i dla bezpieczeństwa zastosowałbym stycznik a ten przekaźnik potraktował jako sterujący. Wystarczy 1 fazowy choć ja zastosowałbym trzyfazowy i odcinał L i N.
  • Pomocny post
    Moderator Elektrotechnika
    driven22 napisał:
    (pompa 1,5KW wg opisu pobiera 10,88 A

Do zasilania silnika służą styczniki a to co pokazałeś to przekaźnik . Przekaźnik ma sterować stycznikiem pompy.
    Tu na szybko schemat jaki możesz wykorzystać do połączenia przez elektryka tej pompy. Styki 4 lub 8 podłączasz w zależności od tego czy chcesz wyłączyć pompę lub załączyć po zadziałaniu poziomu zbiornika. Przydał by się wyłącznik zasilania tej pompy i różnicowoprądowy. Dla twojego bezpieczeństwa.
  • Poziom 3  
    Ok, będzie przekaźnik +stycznik wpięty w układ. Obecnie mam przekaźnik zaniku faz, różnicówkę i bezpiecznik idzie to wszystko do skrzynki rozruchowej pompy gdzie L jest puszczony na wyłącznik ciśnieniowy z niego wraca do skrzyneczki potem przez kondensator i bezpiecznik termiczny leci do pompy. W tym tygodniu zamówię więc zalaniowy z sondą + stycznik i dołożę do układu. Dzięki wszystkim- pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Podłączyłem, ale mam jeszcze pytanie.
    Obecnie jest tak podłączony przekaźnik ze stycznikiem, że stycznik pracuje ciągle a po wykryciu cieczy rozłącza stycznik. Moje pytanie czy tak powinno być- cewka stycznika sobie buczy, jest ciepły- czyli cały czas styki są zwarte itd. Czy to będzie zdrowe dla stycznika czy może inaczej to podpiąć ?
  • Użytkownik obserwowany
    Tak ma być. Stycznik przewodzi tylko jak jest wysterowany. Nie uruchomi pompy w przypadku awarii jak styki same odpadną.

Dodano po 2 [minuty]:

Można jeszcze dodatkowo puścić sterowanie stycznika przez ciśnieniowy. Wówczas jeśli jest potrzeba wody ciśnieniowy załączy stycznik a ten pompę wtedy stycznik nie będzie sały czas pracował. Natomiast sygnał z czujnika cieczy wziąć ze styku NC. Jak czujnik wykryje ciecz rozłączy ten styk co uniemożliwi uruchomienie pimpy.
  • Poziom 3  
    Kupiłem stycznik NC i jest już tak jak chciałem. Stycznik rozłącza napięcie po wykryciu zalania, a cewka załącza się tylko w tym przypadku. Koniec z buczeniem cewki itd. Dzięki za pomoc :)