Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa hydroforu o mocy 1000W jak zabezpieczyć?

06 Paź 2010 15:29 3551 8
  • Poziom 9  
    Witam kolegów.
    Posiadam przy moim domu studnię, z której będę czerpał wodę pitna. Mam założoną instalację hydrauliczną, w której znajduję się zbiornik hydroforowy 150l, pompa o mocy 1000W, wyłącznik ciśnieniowy. Obwód pompy zabezpieczony jest wyłącznikiem RCD z modułem nadprądowym 16A firmy Moeller. Problem polega na podłączeniu tej pompy przez wyłącznik ciśnieniowy i stycznik. Obecnie jest tak, że przewód zasilający jest przyłączony do ciśnieniowego, przewód PE i N są złączone, a L jest rozłączany przez ciśnieniowy. Nie jest to dobre rozwiązanie dlatego chcę zainstalować w tym obwodzie stycznik, tylko jak?
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 42  
    Witam!

Złączenie przewodu PE i N powoduje zadziałanie wyłącznika różnicowoprądowego., czyli uniemożliwia uruchomienie w tym przypadku silnika pompy. Jeżeli takie zadziałanie nie następuje to być może wyłącznik RCD jest niesprawny, albo przewód PE nie jest przyłączony do szyny PE w rozdzielni.
    Obowiązuje zasada,by nie łączyć ponownie żył PE i N raz rozdzielonych.
    Ponadto w przypadku gdy pompa jest przyłączona do sieci w sposób trwały (bez udziału gniazda) wyłącznik RCD w jej obwodzie nie jest wymagany.

Jeżeli chcesz zamontować stycznik to należy go wpiąć w miejsce pompy. Należy sprawdzić również czy silnik wyposażony jest w wyłączniki termiczne umieszczone w uzwojeniach. Jeżeli tak to również wskazane jest je wykorzystać włączając je szeregowo w obwód cewki stycznika.
    Dobrze było by również zastosować oddzielne zabezpieczenie w obwodzie sterowniczym.
  • Poziom 9  
    Może nie sprecyzowałem w 100%-ach mojej wypowiedzi, przewód PE łączy się w puszce ciśnieniowego z przewodem PE dochodzącym po pompy i analogicznie przewód N z przewodem N, także nie są ze sobą połączone. Wyłącznik RCD jest założony ponieważ pompa jest połączona przez gniazdo 16A. Jeżeli chodzi o "termik" to jest w pompie (dlatego o niego nie pytam). Jeżeli będzie taka konieczność to zabezpieczę obwód sterowniczy. Jeżeli któryś z kolegów będzie tak miły i narysuje mi schemat połączeń to będę bardzo wdzięczy. Wartość zabezpieczenia obwody sterowniczego oczywiście B4 lub B6 (poprawcie koledzy jeśli się mylę)
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Wcześniej była tam zastosowana pompa z silnikiem 3-fazowym, która była zabezpieczona termikiem, stycznikiem, czujnikiem zaniku fazy. Po jej demontażu i założeniu silnika 1-fazowego jest tak jak opisałem wyżej. Może i jest to rozwiązanie stosowane masowo i nie jest złe, ale wolał bym wykonać to w pełni profesjonalnie. Podczas włączania i rozłączania pompy na stykach wyłącznika pojawiają się iskry i dlatego chcę temu zapobiec. Oczywiście styki wyłącznika są przeze mnie czyszczone co jakiś czas.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Brawo!
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Dziękuje bardzo. Ja wiem jak to zrobić, chciałem być po prostu pewny! Dzięki.
    Pozdrawiam.