Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa hydroforu o mocy 1000W jak zabezpieczyć?

CubaCiechanów 06 Oct 2010 15:29 3854 8
 • #1
  CubaCiechanów
  Level 10  
  Witam kolegów.
  Posiadam przy moim domu studnię, z której będę czerpał wodę pitna. Mam założoną instalację hydrauliczną, w której znajduję się zbiornik hydroforowy 150l, pompa o mocy 1000W, wyłącznik ciśnieniowy. Obwód pompy zabezpieczony jest wyłącznikiem RCD z modułem nadprądowym 16A firmy Moeller. Problem polega na podłączeniu tej pompy przez wyłącznik ciśnieniowy i stycznik. Obecnie jest tak, że przewód zasilający jest przyłączony do ciśnieniowego, przewód PE i N są złączone, a L jest rozłączany przez ciśnieniowy. Nie jest to dobre rozwiązanie dlatego chcę zainstalować w tym obwodzie stycznik, tylko jak?
 • #2
  kkas12
  Level 43  
  Witam!

  Złączenie przewodu PE i N powoduje zadziałanie wyłącznika różnicowoprądowego., czyli uniemożliwia uruchomienie w tym przypadku silnika pompy. Jeżeli takie zadziałanie nie następuje to być może wyłącznik RCD jest niesprawny, albo przewód PE nie jest przyłączony do szyny PE w rozdzielni.
  Obowiązuje zasada,by nie łączyć ponownie żył PE i N raz rozdzielonych.
  Ponadto w przypadku gdy pompa jest przyłączona do sieci w sposób trwały (bez udziału gniazda) wyłącznik RCD w jej obwodzie nie jest wymagany.

  Jeżeli chcesz zamontować stycznik to należy go wpiąć w miejsce pompy. Należy sprawdzić również czy silnik wyposażony jest w wyłączniki termiczne umieszczone w uzwojeniach. Jeżeli tak to również wskazane jest je wykorzystać włączając je szeregowo w obwód cewki stycznika.
  Dobrze było by również zastosować oddzielne zabezpieczenie w obwodzie sterowniczym.
 • #3
  CubaCiechanów
  Level 10  
  Może nie sprecyzowałem w 100%-ach mojej wypowiedzi, przewód PE łączy się w puszce ciśnieniowego z przewodem PE dochodzącym po pompy i analogicznie przewód N z przewodem N, także nie są ze sobą połączone. Wyłącznik RCD jest założony ponieważ pompa jest połączona przez gniazdo 16A. Jeżeli chodzi o "termik" to jest w pompie (dlatego o niego nie pytam). Jeżeli będzie taka konieczność to zabezpieczę obwód sterowniczy. Jeżeli któryś z kolegów będzie tak miły i narysuje mi schemat połączeń to będę bardzo wdzięczy. Wartość zabezpieczenia obwody sterowniczego oczywiście B4 lub B6 (poprawcie koledzy jeśli się mylę)
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  CubaCiechanów
  Level 10  
  Wcześniej była tam zastosowana pompa z silnikiem 3-fazowym, która była zabezpieczona termikiem, stycznikiem, czujnikiem zaniku fazy. Po jej demontażu i założeniu silnika 1-fazowego jest tak jak opisałem wyżej. Może i jest to rozwiązanie stosowane masowo i nie jest złe, ale wolał bym wykonać to w pełni profesjonalnie. Podczas włączania i rozłączania pompy na stykach wyłącznika pojawiają się iskry i dlatego chcę temu zapobiec. Oczywiście styki wyłącznika są przeze mnie czyszczone co jakiś czas.
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  CubaCiechanów
  Level 10  
  Brawo!
 • Helpful post
  #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  CubaCiechanów
  Level 10  
  Dziękuje bardzo. Ja wiem jak to zrobić, chciałem być po prostu pewny! Dzięki.
  Pozdrawiam.