Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Owijanie telefonu przewodem od ładowarki

21 May 2020 16:59 327 4
  • Level 3  
    Witajcie przyjaciele

Dziś mam nurtujące mnie pytanie. Mianowicie: czy owijanie ładującego się telefonu, przewodem od ładowarki, do której to jest podłączony; może szkodzić takiemu telefonowi. Podłączam telefon do ładowarki, ładowarkę do gniazdka i nawijam nadmiar przewodu na telefon i kładę przy gniazdku tuż obok ładowarki; tworząc tym samym cewkę, w której się on znajduje? Czy to szkodzi takiemu sprzętowi? Czy energia takiej cewki jest na tyle wysoka, by mogła zaszkodzić sprzętowi? Ładowarka to standardowa ładowarka do telefonu (beztransformatorowa)

SAMSUNG, Model: ETA0U10EBE
    Input: 100-240V~ / 50-60Hz 0.15A
    Output: 5V / 0.7A

Zwykła ładowarka USB do telefonu
  • HelukabelHelukabel
  • HelukabelHelukabel
  • Helpful post
    Level 40  
    Witam,
    moze uscislijmy:
    - telefon kozysta z 2 linji GND i 5V jest to napiecie stale.
    - jezeli jest to kabel dobrej jakosc to bedzie ekranowany
    - w jaki sposob taka cewka miala by szkodzic? zakladajac najgorszy scenariusz kabel nie ekranowany to przy pradzie stalym bedzie tam stale pole magnetyczne o niewielkiej indukcji.
    Pozdsumowujac nie zagraza to ladowanemu telefonowi
    Pozdrawiam
  • Level 3  
    Witajcie przyjaciele

Sam podejrzewałem to o czym mówicie, ale pomyślałem też o tym, że przez taki przewód może płynąć prąd impulsowy lub przerywany, a to może powodować wzrost wartości parametrów takiego przepływającego prądu (wiem, że w cewkach chyba z rdzeniami, podczas wyłączania prądu, pojawia się prąd wsteczny, mogący uszkodzić obwód, dlatego cewki takie zabezpiecza się diodą prostowniczą).

Pozdrawiam

P.S.: Zresztą taki zasilacz (ładowarka) mogłaby dać maksymalną wydajność mocową na poziomie 3.5W (5V i 0.7A), a wszyscy wiemy, że urządzenia nie pracują na maksymalnych obciążeniach (0.7A) na jakie są zaprojektowane. Chyba, że jest to praca chwilowa
  • Helpful post
    Level 43  
    Ładowarka podaje ustalone napięcie (lub progi napięcia w przypadku Quick Charge). Resztą zarządza układ w samym telefonie. Większą indukcję zrobi sama antena w telefonie. Inna sprawa że pomysł bez sensu - kiepski kabel z czasem popęka, jak za mocno zwiniesz to gniazdo też uszkodzisz.