logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Diory WS332 - charczenie głośnika, spalony tranzystor BD139, prąd spoczynkowy

08 Paź 2005 14:47 10081 105
Najlepsze odpowiedzi

Dlaczego we wzmacniaczu Diora WS332 charczy głośnik, pali się BD139 i nie da się ustawić prądu spoczynkowego?

Najbardziej prawdopodobna przyczyna to błąd w połączeniach albo polaryzacji elementów w stopniu sterowania i regulacji prądu spoczynkowego, a nie same tranzystory końcowe: sprawny układ powinien mieć na K72 ok. -1,2 V, na K73 ok. +1,2 V, na K74 ok. -0,5 V, a na T502/T504/T506 napięcia zgodne z podanymi przez schematem wartościami [#1998009][#1969849] Jeśli na K74 pojawia się około -21 V albo pali się R536/BD139 po dołączeniu obciążenia, to trzeba szukać przerwy, zwarcia lub źle wlutowanego tranzystora w okolicy T508/T510/T514 oraz punktów K78-K80; R536 nie powinien mieć więcej niż ok. 0,7 V [#1904456][#1986983][#1991218] Nie testuj tego na głośniku jako jedynym obciążeniu — lepiej użyj rezystorów 50–100 Ω/1 W w zasilaniu albo 10 Ω zamiast kolumn i sprawdź, czy końcówka nie wzbudza się ponadakustycznie, bo przy BD911/BD912 to była realna możliwość [#1926200][#1969849] Sprawdź też, czy na wyjściu nie ma składowej stałej, czy C509/C510 oraz C517–C520 są na miejscu, a w razie potrzeby zwiększ małe pojemności kompensacyjne i popraw masy, bo wzbudzanie i zła masa potrafią dać charczenie oraz grzanie drivera [#1915704][#1964232][#1969849]
REKLAMA
  • #1 1882634
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #2 1882754
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Musisz operować symbolami według schematu, bo na schemacie nie ma BD139, ale za to jest T506, T509, gdzie mogłyby być takie tranzystory, napisz konkretnie, którego pali, czy to charczenia jest na cichym graniu, czy tylko na głośnym.
    Pozdrawiam
  • #3 1882836
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #4 1883033
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Dla czego nie chcesz tutaj rozmawiać, tylko na GG? Nie pasuje Ci elektroda? Jeżeli pali się T510, to 514 musi być przebity, albo mieć przerwę, ale jeżeli piszesz, że sprawdzałeś i jest dobry, to widocznie mam bardzo małe wzmocnienie prądowe i mocno obciąża T510, co na jedno wychodzi i dla tego się pali, na wszelki wypadek, między kolektor, a emiter jego wstaw 150pF, nic innego mi do głowy nie przychodzi, a do póki nie usuniesz usterki, to nie ma, co ustawiać prądu spoczynkowego.
    Pozdrawiam
  • #5 1883171
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #6 1883251
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Kto Ci podsuną taki pomysł, żeby obciążać same sterujące głośnikiem, przecież one mają za małą moc strat, w dodatku w emiterach siedzą oporniki, ograniczające prąd, takie coś się robi, ale bez obciążenia, po to tylko żeby sprawdzić czy na wyjściu jest 0, można też zadać sygnał z generatora i oscyloskopem sprawdzić, co się dzieje, ale nic po za tym, wiec, sprawdź czy masz zero na wyjściu i sprawdź czy końcówki są sprawne, ale nie omomierzem, tylko sprawdź wzmocnienie tych tranzystorów.
    Pozdrawiam
  • #7 1883327
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #8 1883572
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Jeżeli nie ma napięcia na wyjściu, to najprawdopodobniej, jest to sprawne, podłącz końcówki, ale na 100% sprawne, powinno to działać
  • #9 1883613
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #10 1884106
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Coś mi się wydaje, że tobie nie można pomóc, ale co do jednego to masz absolutną rację, te rezystory na pewno są powodem grzania się tego sterującego, a zwłaszcza ten R536, weź go wywal, w tedy zrobi się absolutna przerwa i prąd już przez niego nie popłynie i będzie zimny, że ja też na to wcześniej nie wpadłem.
    Dla bezpieczeństwa wylutuj R522, następnie załatw sobie miernik, co ma pomiar hFE przemierz te wszystkie tranzystory, zapisz sobie na kartce, gdzie jest baza, kolektor, emiter, wlutuj je poprawnie, sprawdź czy nie ma mikropęknięć na ścieżkach, przez pomiar omomierzem, ale od strony elementów, nie od strony ścieżek, bo w tedy wyskoczą wszystkie przerwy, typu zimne luty i jak to zrobisz, to załącz i sprawdź, a jak nadal nie będzie działać, to poproś kogoś żeby Ci to zrobił.
  • REKLAMA
  • #11 1884409
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #12 1894682
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • Pomocny post
    #13 1895602
    Teslacoil
    Poziom 19  
    Posty: 285
    Pomógł: 22
    Ocena: 11
    Sprawdź napięcie na zenerce D502, nie wiem co znaczy "spolaryzowane" odnośnie rezystorów, w każdym razie obojętnie jak je wlutujesz(nie myl z "obojętnie gdzie"). K78 ok. 0,7V K66 ok. -0,7V względem masy. Przy pomiarach Volume na min., do wyjść podłącz rezystory kilkusetomowe jednowatowe.
  • #14 1895691
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #15 1897159
    Teslacoil
    Poziom 19  
    Posty: 285
    Pomógł: 22
    Ocena: 11
    To następne do sprawdzenia: C515, T506, C510.Zmierz napięcie na emiterach pary różnicowej, napisz wynik.
  • #16 1897498
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #17 1897833
    Teslacoil
    Poziom 19  
    Posty: 285
    Pomógł: 22
    Ocena: 11
    Napewno chodzi o R528, ten w minusie, czy może R526 w bazie kopcącego T510? Jeśli jest to R526, sprawdź, czy nie masz zwartego do +28V przeciwległego do bazy T510 jego wyprowadzenia.
  • #18 1898235
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #19 1898327
    Teslacoil
    Poziom 19  
    Posty: 285
    Pomógł: 22
    Ocena: 11
    Sprawdź jednak, czy punkt wspólny R518, R526, R520 nie jest zwarty do "+" i czy C510 (18p) jest w porządku.
  • #20 1899371
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #21 1899422
    Teslacoil
    Poziom 19  
    Posty: 285
    Pomógł: 22
    Ocena: 11
    Jeśli tak to T514 musi mieć zwarcie baza-emiter. Wcześniej pisałeś, że napięcie na zenerce jest o.k., a teraz że 11,8V? Jak to jest?
    Jak masz drugi kanał sprawny, to porównaj napięcia w kilku miejscach.
  • #22 1899557
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #23 1900273
    Mariuszbrzydal
    Poziom 12  
    Posty: 31
    Pomógł: 3
    Ocena: 6
    jeżeli po wylutowaniu tak wskazuje to żeczywiście ma przebicie
  • #24 1900534
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #25 1901830
    Teslacoil
    Poziom 19  
    Posty: 285
    Pomógł: 22
    Ocena: 11
    Wylutuj końcówki, zmierz napięcie na wyjściu bez obciążenia, w p. K72,73,74. Podaj wyniki. Pisałeś coś o żarówce. Opisz dokładnie jak to podłączasz (powinny być dwie, w + i -), lepiej dawać rezystory 51-100Ω.
  • #27 1902252
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #28 1904456
    Teslacoil
    Poziom 19  
    Posty: 285
    Pomógł: 22
    Ocena: 11
    Ma być: K72 -1,2V; K73 1,2V; K74 -0,5V. Nie wiem jakim cudem w K74 (baza T508) jest u ciebie -21V skoro K72 ma -1V, popatrz na schemat. Coś przerabiałeś w okolicach T506 i 508?. Poza tym złącze B-E wytrzymuje do 5 V wstecznego napięcia. Tutaj na T508 jest 20V co oznacza jego koniec. Wywal też tę żarówę z pierwotnego i zasil wzmacniacze mocy przez rezystory 50-100Ω/1W w + i -, najlepiej za elektrolitami, ostatecznie na zewn. wyprowadzeniach uzw. wtórnego. Jak coś sie "skrzaczy" to zadymią rezystory (lub jeden), zdążysz to wyłączyć, i reszta ocaleje. W zdecydowanej większości przypadków na tym wygrywam, więc i tobie tak radzę. Walcz i pisz. Trzeba to w końcu wspólnie zwalczyć, bo wstyd...
  • #29 1905965
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #30 1910026
    Teslacoil
    Poziom 19  
    Posty: 285
    Pomógł: 22
    Ocena: 11
    Posprawdzaj czy na pewno nie ma nigdzie zwarć po stronie druku, bo na to mi wygląda.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy problemów z wzmacniaczem Diory WS332, w którym występuje charczenie głośnika, spalanie tranzystora BD139 sterującego oraz niemożność ustawienia prądu spoczynkowego mimo wymiany tranzystorów i rezystorów. Użytkownik stosował różne tranzystory zamienne (BD135, BC639) oraz modyfikował układ, w tym przeróbkę na Darlingtony BDW83D/84D zasilane napięciem ±54V, a następnie powrót do oryginalnej konfiguracji przy napięciu ±27V. W trakcie naprawy wykryto zwarcia ścieżek, błędne polaryzacje i nieprawidłowe połączenia rezystorów (np. R536, R532, R528), a także uszkodzenia tranzystora BD137 sterującego różnicową parą tranzystorów. Zalecano pomiary napięć w punktach K66, K78, K72, K73, K74 oraz kontrolę kondensatorów (C501, C502, C510, C514, C517-C520) i rezystorów (R516, R526, R536, R530, R531-534). Wskazywano na możliwe wzbudzanie wzmacniacza na częstotliwościach ponadakustycznych, co potwierdzały niestabilne napięcia stałe na wyjściu i zygzakowata amplituda. Sugerowano zastosowanie cewek tłumiących, zwiększenie pojemności kondensatorów tłumiących oraz stosowanie rezystorów zabezpieczających w zasilaniu. Po dokładnym przelutowaniu, wymianie uszkodzonych elementów i poprawnym podłączeniu tranzystorów, wzmacniacz zaczął działać poprawnie, choć pojawił się problem z nierówną głośnością kanałów, co mogło wynikać z uszkodzeń końcówki mocy lub sterowania. Ostatecznie użytkownik zdecydował się na hybrydową modernizację wzmacniacza z wykorzystaniem modułów STK4050 i zasilania ±81V, zachowując oryginalne przedwzmacniacze. Wskazano, że prawidłowa polaryzacja, brak zwarć, odpowiednie wartości rezystorów i kondensatorów oraz właściwe chłodzenie tranzystorów sterujących są kluczowe dla stabilnej pracy wzmacniacza WS332.
REKLAMA