Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Montaż i podłączenie grzejnika łazienkowego typu drabinka

dr_FranekStein 30 Aug 2020 11:07 1287 20
    dr_FranekStein
    Level 9  
    Witam szanownych kolegów, mam takie pytanie. Chciałbym samodzielnie, no może z pomocą ojca zamontować w łazience grzejnik. Prosiłbym o w miarę jak najdokładniejszy opis krok po kroku jak to zrobić profesjonalnie i prawidłowo. W tej chwili sytuacja wygląda tak:
    Montaż i podłączenie grzejnika łazienkowego typu drabinka

Grzejnik Nameless 50x90 i zawór jaki ma być zamontowany to :

Zbigniew Rusek
    Level 36  
    Nie widzę, by rurki były nagwintowane. Pewnie będą lutowane. Najważniejsze, by nie pomylić zasilania z powrotem, gdyż taka pomyłka może spowodować nawet niedziałanie kaloryfera.
    sigwa18
    Level 38  
    Ze ściany wystaje miedz do lutowania a ty masz złaczki pex. Trzeba skŕócic ruru i zalutować odpowiedie przejścia pod zawór grzejnika.
    Zbigniew Rusek
    Level 36  
    dr_FranekStein wrote:
    Na odwrocie pisze że jest też przyłącze do miedzi

Na tym zdjęciu/rysunku widać, że rury zasilająca i powrotna nie mogą do tego zaworu iść równolegle, lecz prostopadle, czyli na jedną na pewno trzeba będzie dać kolanko a drugą pewnie przyciąć.
    Wojtermet25
    Level 27  
    Witam.
    Parę pytań.
    Czy wiesz która rurka to zasilanie,a która powrót?
    Czy rozstaw rurek jest zgodny z rozstawem przyłączy zaworu?
    Czy grzejnik będzie zamontowany tak jak ten przykładowy z pierwszego postu (czyli przyłącza po lewej stronie grzejnika)?
    Czy masz możliwość zakręcenia tylko tych dwóch rurek, żeby odciąć je od reszty instalacji na czas montażu,czy trzeba spuścić więcej wody?
    Teraz porady.
    Jeżeli zasilanie jest z prawej rurki i pasuje rozstaw to zostawiasz zawór tak jak jest,tylko zamieniasz w nim końcówki na te do miedzi,ucinasz rurki (najlepiej obcinakiem rolkowym miniaturowym, można też inaczej tylko trzeba opiłować końce, żeby nie było zadziorów) na taką długość żeby po założeniu na nie zaworu ,dostać wymiar przyłączy do grzejnika od ściany (bo grzejnik chyba nie ma regulacji odległości).
    Jeżeli odpowiedzi na powyższe pytania są inne niż moje założenia to pisz i będziemy dalej ustalać.

Dodano po 13 [minuty]:

Zbigniew Rusek wrote:
    Na tym zdjęciu/rysunku widać, że rury zasilająca i powrotna nie mogą do tego zaworu iść równolegle, lecz prostopadle

Nie znam się;) , ale wg mnie,rury zasilająca i powrotna muszą być do siebie równolegle i muszą wchodzić prostopadle (współosiowo) do przyłączy tego zaworu.
  • Helpful post
    Parowy
    Level 22  
    Zbigniew Rusek wrote:
    dr_FranekStein wrote:
    Na odwrocie pisze że jest też przyłącze do miedzi

Na tym zdjęciu/rysunku widać, że rury zasilająca i powrotna nie mogą do tego zaworu iść równolegle, lecz prostopadle, czyli na jedną na pewno trzeba będzie dać kolanko a drugą pewnie przyciąć.

No nie bardzo, to jest zawór kątowy, ze ściany rurki mają wychodzić w poziomie, do grzejnika wchodzą w pionie, nie potrzeba kolanek.

Ze schematu wynika że nie ma regulacji odległości grzejnika od ściany, czyli trzeba rurki przyciąć na odpowiednią długość z marginesem błędu około 1 mm.

Potrzebny będzie grzejnik już fizycznie, na miejscu.
    Załóż na niego mocowania do ściany (o ile nie są umocowane na stałe), wkręć w grzejnik półśrubunki od zaworu i przykręć do nich zawór razem z adapterami, czyli końcówkami do rurek miedzianych.
    Przyłóż grzejnik do ściany i zaznacz na rurkach miedzianych miejsce cięcia, uwzględnij to że rurki w adaptery wchodzą głębiej.
    Rurki miedziane teoretycznie powinny mieć trochę luzu w otulinie, więc masz 1-2 mm zapasu do dyspozycji. Teoretycznie, zależy jak majster je umocował.
    Rurki po obcięciu trzeba zgradować, usunąć wszelkie zadziorki w miejscu cięcia, pilnik, papier ścierny, nożyk, cokolwiek, adapter ma lekko wejść w rurkę.
    Złóż wszystko do kupy (grzejnik przyłożony do ściany i podłączony zawór, bez otwierania zaworów), zaznacz miejsca na kołki na ścianie, wiercenie itp, itd.

Oczywiście zamknij zawory od CO.

Kwestia polaryzacji zasilania i powrotu, w zaworze który masz zasilanie powinno być z lewej, tak też teoretycznie powinno być w instalacji, upewnij się że tak to zostało wykonane (czyt. dopytaj wykonawcę).

Grzejnik jest, nazwijmy to, dwustronny, ma podłączenia z dołu i z góry. Jedno wykorzystasz do podłączenia zaworu, drugie trzeba zaślepić, przy czym po przeciwnej stronie do zasilania należy wkręcić odpowietrznik, w drugą dziurkę zaślepkę.

To chyba wszystko.
    Powodzenia :)

Jeszcze jedno, powierzchnia tego zaworu nie lubi brutalnej siły, bądź ostrożny i wszystko dokręcaj przez szmatkę, dosłownie, nakrętkę owiń szmatką i dopiero na to jakiś klucz nastawny itp.

Gwoli ścisłości, to jest adapter

A to jest śrubunek

Dodano po 15 [minuty]:

Wojtermet25 wrote:
    ,ucinasz rurki (najlepiej obcinakiem rolkowym miniaturowym,

Słusznie, czyli o takim narzędziem
    dr_FranekStein
    Level 9  
    Wojtermet25 wrote:
    Witam.
    Parę pytań.
    Czy wiesz która rurka to zasilanie,a która powrót?
    Czy rozstaw rurek jest zgodny z rozstawem przyłączy zaworu?
    Czy grzejnik będzie zamontowany tak jak ten przykładowy z pierwszego postu (czyli przyłącza po lewej stronie grzejnika)?
    Czy masz możliwość zakręcenia tylko tych dwóch rurek, żeby odciąć je od reszty instalacji na czas montażu,czy trzeba spuścić więcej wody?
    Teraz porady.
    Jeżeli zasilanie jest z prawej rurki i pasuje rozstaw to zostawiasz zawór tak jak jest,tylko zamieniasz w nim końcówki na te do miedzi,ucinasz rurki (najlepiej obcinakiem rolkowym miniaturowym, można też inaczej tylko trzeba opiłować końce, żeby nie było zadziorów) na taką długość żeby po założeniu na nie zaworu ,dostać wymiar przyłączy do grzejnika od ściany (bo grzejnik chyba nie ma regulacji odległości).
    Jeżeli odpowiedzi na powyższe pytania są inne niż moje założenia to pisz i będziemy dalej ustalać.

Ad 1 Nie wiem ale napewno jest to zrobione zgodnie ze sztuką budowlaną
    Ad 2 Jest zgodny
    Ad 3 Będzie tak samo zamontowany
    Ad 4 Nie ma możliwości zakręcenia tylko tych rurek

Tak naprawdę większość rzeczy jest przy takim montażu do ogarnięcia , głównie chodzi mi czy trzeba ucinać a jeśli tak to w którym miejscu te rurki oraz jak się montuje ten zawór na rurkę miedzianą, czy trzeba dawać coś dodatkowo, jakieś uszczelnienie czy coś...
  • Helpful post
    Wojtermet25
    Level 27  
    Parowy wrote:
    Kwestia polaryzacji zasilania i powrotu, w zaworze który masz zasilanie powinno być z lewej, tak też teoretycznie powinno być w instalacji, upewnij się że tak to zostało wykonane (czyt. dopytaj wykonawcę).

Czy aby na pewno?
    Wg mnie ten zawór jest fabrycznie zestawiony na zasilanie z prawej strony.
    Z resztą opisu jak najbardziej się zgadzam,i myślę, że nie powinieneś mieć problemu z ogarnięciem tematu.
    Parowy
    Level 22  
    Wojtermet25 wrote:
    Parowy wrote:

Czy aby na pewno?
    Wg mnie ten zawór jest fabrycznie zestawiony na zasilanie z prawej strony.
    Z resztą opisu jak najbardziej się zgadzam,i myślę, że nie powinieneś mieć problemu z ogarnięciem tematu.

Racja, nie wiem czemu mi się tak utrwaliło.
    dr_FranekStein
    Level 9  
    Witam ponownie. Grzejnik już zamontowany, poszło bardzo gładko , okazało się że regulacja na uchwycie jest ok. 1cm więc to ułatwiło trochę sprawę no ale do rzeczy... Po zamontowaniu i poskręcaniu wszystkiego , uzupełniłem wodę w układzie, odpowietrzyłem, ustawiłem termostat na 5, włączyłem kocioł gazowy i okazuje się że wszystkie grzejniki pięknie grzeją a ten nowy ani trochę. Dodam że jakimś cudem już sobie poradziłem i grzejnik na ten moment grzeje idealnie jednak chciałbym zadać Wam małą zagadkę...co trzeba było jeszcze zrobić żeby zaczął grzać?
    Proszę o odpowiedzi... 😁

dr_FranekStein
    Level 9  
    Wojtermet25 wrote:
    Odkręcić zawór powrotny lub przeregulować nastawę wstępną.

A więc...ponieważ grzejnik jako jedyny nie grzał postanowiłem spróbować metody prób i błędów no i szczęśliwie zacząłem od odkręcenia tej zaślepki po przeciwnej stronie zaworu termostatycznego i zajrzeniu do środka. W środku imbus, myślę pewnie jakaś regulacja, no to go lekko przekręciłem i czuję że zaczyna napływać ciepła woda, przekręcam mocniej woda napływa bardziej. Więc ustawiłem go powiedzmy na czuja, w pozycji nazwijmy to średniej i po chwili grzejnik zrobił się gorący.
    Tak sobie myślę czy producent nie mógł napisać na obudowie zwykłej informacji że po zamontowaniu grzejnika trzeba zrobić coś takiego. Przecież pewnie ktoś inny kombinowałby niepotrzebnie w innych miejscach, sprawdzał kocioł, ciśnienie itp. albo wzywał niepotrzebnie fachowca... Co o tym myślicie?
    Tak czy inaczej grzejnik grzeje aż miło, ja jestem zadowolony no i dziękuję za Waszą pomoc...
  • Helpful post
    Parowy
    Level 22  
    dr_FranekStein wrote:
    Więc ustawiłem go powiedzmy na czuja, w pozycji nazwijmy to średniej i po chwili grzejnik zrobił się gorący.

Możesz go śmiało odkręcić do lekkiego oporu, nie powinien wypaść, to jest zawór powrotu.

dr_FranekStein wrote:
    Tak sobie myślę czy producent nie mógł napisać na obudowie zwykłej informacji że po zamontowaniu grzejnika trzeba zrobić coś takiego. Przecież pewnie ktoś inny kombinowałby niepotrzebnie w innych miejscach, sprawdzał kocioł, ciśnienie

Wiesz, z reguły podłączają to ludzie wiedzący o co chodzi, bez urazy - mało który amator bierze się za to sam :)

Dałeś rade i szacun :)
    dr_FranekStein
    Level 9  
    Też tak pomyślałem że każdy kto już raz to robił od razu wiedziałby w czym problem.
    Ja tak jak napisałeś jestem amatorem ale szybko się uczę i wiele rzeczy sobie w domu robię sam, jednak grzejnika jeszcze wcześniej nie podłączałem...teraz już mniej więcej wiem o co biega a każda kolejna umiejętność na pewno nie zaszkodzi...