logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

MAN TGX - Procedura i doświadczenia z odpowietrzeniem tylnej osi

T5 02 Paź 2020 22:02 10056 11
REKLAMA
  • #1 18955965
    T5
    Admin grupy Samochody
    Posty: 12858
    Pomógł: 1004
    Ocena: 4171
    Jak w temacie, poszukuję materiałów na temat procedury odpowietrzenia tylnej osi.
    Opinie praktyków też są mile widziane.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 18956244
    kakibara
    Poziom 35  
    Posty: 2378
    Pomógł: 202
    Ocena: 1279
    Witam, kilka razy wymienialismy silownik lub przewod w 2 osi skretnej i o dziwo odpowietrzyl sie sam ( 4 osiowy).
    W ostatniej osi skretnej przy uszkodzeniu silownika, wymiany przewodu lub przegubu kulowego oś po skręcie nie cofnie się do jazdy na wprost i pewnie jak zauważyłeś bardzo utrudnione jest cofanie w wielu wypadkach może być wręcz nie możliwe.
    odpowietrzasz pompą hydrauliczna u nas w instalacji jest ciśnienie 9 bar - przy cylindrze na nyplach. W zbiorniczku jak nie plyna bable powietrza kończymy.
  • Pomocny post
    #3 18961694
    stanisławpiotr
    Poziom 33  
    Posty: 1553
    Pomógł: 210
    Ocena: 830
    Sprawdź na pw.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 18962534
    Grzegorzgarage
    Poziom 9  
    Posty: 14
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    Zawsze odpowietrzam poprzez wprowadzenie oleju pod ciśnienie przez nyple
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #6 18963715
    Under_Pressure
    Poziom 22  
    Posty: 525
    Pomógł: 57
    Ocena: 353
    Ja mam pompę z regulatorem ciśnienia ale ustawiam ok. 10-15bar i jest zawsze ok
  • Pomocny post
    #7 18965448
    forestt
    Poziom 15  
    Posty: 135
    Pomógł: 9
    Ocena: 60
    Hej,
    to znalazłem, może Ci pomoże.
    Załączniki:
    • oś skrętna.pdf (709.24 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #8 20401467
    danielpawlowski49
    Poziom 7  
    Posty: 3
    Ocena: 8
    Hej jak to robisz bo wykręciłem siłownik tylnej osi Aby wymienić końcówki i po założeniu siłownika nie reaguje trzecia oś w ogóle na kierownicę Jak mogę to odpowietrzyć lub co mam zrobić Pozdrawiam
  • #9 21503681
    qruq03
    Poziom 16  
    Posty: 260
    Pomógł: 15
    Ocena: 62
    Chciałbym odświeżyć. Podzieli się ktoś materiałami do odpowietrzania? Końcówki do złącz kupowaliście jakieś specjalne, czy "w zwykłym hydraulicznym" idzie dokupić?
  • #10 21817191
    hubertpilat2
    Poziom 1  
    Posty: 1
    Cześć. Dostałeś jakieś wskazówki co do odpowietrzania?
  • #11 21832599
    tudłubnietudziubnie
    Poziom 4  
    Posty: 4
    >>21817191 Końcówki trzeba kupić pomiarowe i wtedy przeredukować na co kto tam ma. Ja bym szukał w dobrze zaopatrzonych sklepach hydrauliki siłowej, ewentualnie można wkręcić swoje szybkozłącza - gwint 10/1
  • #12 21898966
    marszach
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Ocena: 2
    Cześć, może się przyda osie kierowane tył MAN ZF -HS oraz ZF RAS.
    Załączniki:
    • RAS-RAS-PL.pdf (12.88 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • RAS-HS-PL.pdf (11.1 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy odpowietrzania tylnej osi skrętnej w MAN TGX po wymianie siłownika, przewodu lub końcówek. Opisano objawy zapowietrzenia: brak powrotu osi do jazdy na wprost po skręcie oraz utrudnione lub niemożliwe cofanie. Najczęściej stosowana metoda to odpowietrzanie olejem hydraulicznym pod ciśnieniem przez nyple przy cylindrze; podawane wartości robocze to około 9 bar oraz 10–15 bar z regulatorem ciśnienia. Wskazano też, że w niektórych przypadkach układ odpowietrza się sam. Pojawiły się pytania o procedurę, dobór końcówek pomiarowych i szybkozłączy oraz o dokumentację dotyczącą osi kierowanych tył MAN/ZF.
REKLAMA