Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rury do cwu oraz bojler problem

27 Oct 2020 20:24 792 14
 • Level 8  
  Rury do cwu oraz bojler problemIMG_202010...125523.jpg Download (3.83 MB) Rury do cwu oraz bojler problemIMG_202010...125609.jpg Download (2.99 MB) Rury do cwu oraz bojler problemIMG_202010...125640.jpg Download (3.49 MB) Rury do cwu oraz bojler problemIMG_202010...125737.jpg Download (2.81 MB) Rury do cwu oraz bojler problemIMG_202010...163912.jpg Download (2.7 MB)

  Witam
  Mam problem z nie dogrzewaniem wody w bojlerze. Prosiłbym o sprawdzenie poprawności podłączenia hydrauliki.

  Wygląda to dokładnie tak woda CWU pokazuje mi 70 stopni w bojlerze 120 l
  puszcze około 30 może 40 litrów i już woda jest chłodna (nie nadaje się do mycia) a na czujniku temperatury pokazuje w tym czasie, że woda ma 62 stopnie. Cała hydraulika montowana 3 lata temu wygląda jak byłoby coś zapowietrzone, lub uszkodzony zawór zwrotny za pompą CWU. Proszę o ekspercką poradę. Dodam jeszcze, że wcześniej było dobrze woda starczała na długo.
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 8  
  zadam64 wrote:
  A sprawdzales rzeczywista temperature wody a nie tylko na termometrze bojlera . Moze nie tych 70 stopni ?


  Jak widać na załączonym zdjęciu nie mam zamontowanego termometra bezpośrednio do bojlera. Jedynie jest poprowadzony kablem czujnik z kotla który steruje i tak dalej. Mam zamiar taki termometr założyć bezpośrednio do bojlera żeby znać faktyczną temperaturę. Znajomość temperatury i tak dalej nie rozwiązuje mojego problemu. Moim zdaniem zapowietrzona jest spirala w bojlerze lub sam bojler, albo uszkodzony zawór zwrotny. Jeżeli jest coś zapowietrzone w jaki sposób mam to odpowietrzyć?
 • Level 8  
  roman 18 wrote:
  Kolego, czy sprawdzałeś zasilanie wężownicy tego bojlera czy w tej górnej rurce nie zebrało się powietrze, bo brak tam odpowietrznika,albo go nie widzę. Jeżeli nie wiesz jak się odpowietrza to Ci podpowiem. pozdrawiam.

  Tak zdecydowanie proszę o pomoc nie mogę sobie poradzić. Dziś znowu 70 stopni na piecu z czujnika który jest w bojlerze i wody starczyło do kąpania na jedno osobę potem już leciała chłodna. O jaki odpowietrznik chodzi? Gdzie on powinien się znajdować? Zrobiłem wszystkie zdjęcia jeśli będzie potrzeba wrzucę nowe, ale nie mam innego odpowietrznika poza odpowietrznikiem automatycznym (czerwony grzybek) który jest zaraz za pompką od cwu.
  Dodam Jeszcze, że wydaje mi się że jest coś nie tak z wężownicą pewnie coś zapowietrzone ale jak to sprawdzić? I jak odpowietrzyć. Bardzo proszę o konkretne pomocne odpowiedzi nie bardzo wiem jak się zabrać do tego. Jeśli będzie potrzeba proszę o edycję moich zdjęć które wrzuciłem w pierwszym poście i opisaniu co gdzie i jak?
  Pozdrawiam!!
 • Level 20  
  Jak pompa CWU pracuje to powrót z wężownicy jest gorący czy zimny/letni? Jeśli zimny to zapowietrzona wężownica. Odpowietrznik na pompą powinien to odpowietrzyć ale może jest uszkodzony. Jeżeli zasilanie wężownicy w miejscu wejścia do zasobnika(ostatnie zdjęcie górna rura) jest wyżej względem miejsca gdzie teraz masz ten odpowietrznik to lepiej go przenieść w tamto miejsce. Sprawdź czy jak włącza się pompa CWU to czy z tego odpowietrznika uchodzi powietrze. Jeśli tak to włączaj i wyłączaj pompę co parę chwil do usunięcia powietrza. Jeśli odpowietrznik nie działa to możesz odpowietrzyć na pompie albo na śrubunku przy zasobniku

  Dodano po 4 [minuty]:

  Po tych manewrach uzupełnij wodę w instalacji.
  Co to za pexy co dochodzą do zasilania i powrotu wężownicy CWU na ostatnim zdjęciu?
 • Level 8  
  hajtaler wrote:
  Jak pompa CWU pracuje to powrót z wężownicy jest gorący czy zimny/letni? Jeśli zimny to zapowietrzona wężownica.

  Powrót jest gorący, dodatkowo dodam, że obieg jest bardzo krótki, ale to raczej normalne pewnie większość ludzi tak ma.

  hajtaler wrote:
  Odpowietrznik na pompą powinien to odpowietrzyć ale może jest uszkodzony. Jeżeli zasilanie wężownicy w miejscu wejścia do zasobnika(ostatnie zdjęcie górna rura) jest wyżej względem miejsca gdzie teraz masz ten odpowietrznik to lepiej go przenieść w tamto miejsce. Sprawdź czy jak włącza się pompa CWU to czy z tego odpowietrznika uchodzi powietrze. Jeśli tak to włączaj i wyłączaj pompę co parę chwil do usunięcia powietrza. Jeśli odpowietrznik nie działa to możesz odpowietrzyć na pompie albo na śrubunku przy zasobniku

  Odpowietrznik jest w tej chwili w najwyższym punkcie. Wiosną oraz latem używałem bojlera tylko i wyłącznie na prąd nie było problemów z wodą. Zauważyłem wczesną jesienią, że z grzybka odpowietrzającego leci woda (wcześniej nie wiedziałem, że to odpowietrznik) więc zakręciłem ten grzybek po kilkunastu dniach dowiedziałem się, że to odpowietrznik więc go z powrotem odkręciłem z wyczuciem i prawda uchodziło powietrze lecz było tego powietrza bardzo mało. W tej chwili grzybek jest cały czas odkręcony nie leci z niego woda ani powietrze, przynajmniej nic nie słychać nawet jak puszczam bardziej gorąco wodę do zasobnika przez pompę CWU. Odkręcałem śrubunek przy zasobniku nie było żadnego powietrza oraz odpowietrzałem pompe również powietrza nie było.

  hajtaler wrote:
  Po tych manewrach uzupełnij wodę w instalacji.
  Co to za pexy co dochodzą do zasilania i powrotu wężownicy CWU na ostatnim zdjęciu?


  Woda w instalacji uzupełniania jest na bieżąco dopuszczana do nie pracującego zimnego kotła. Pexy, które dochodzą do zasilania i powrotu wężownicy CWU już tłumacze mam pod to podpięte dwa stare grzejniki w piwnicy (suszarnia i pralnia) grzejniki i tak są zamknięte zaworem i mam zamiar je wyrzucić a rury zaślepić okazały się nie potrzebne. Dodatkowo dodam, że wczesną wiosną używałem oba grzejniki jeden grzał, a drugi był kompletnie zapowietrzony. I teraz nasuwa się pytanie czy wine mają te dwa grzejniki bo to one właśnie grzeją z CWU. Czy uszkodzony jest odpowietrznik automatyczny. Przypomnę, że grzejniki i tak są zakręcone i będę się ich pozbywał. Ewentualne powietrze powinno być usunięte przez odpowietrznik nawet jeżeli jakieś powietrze do wężownicy dostało się z grzejnika, lecz nie spełnia on swojej funkcji. Czy ma kolega jeszcze jakieś pomysły ? Dziękuje pozdrawiam.
 • Level 32  
  Czy rury ciepłej i zimnej wody idące do bojlera ( te od spodu) były wymieniane?
 • Level 35  
  Ile lat ma bojler, wcześniej było dobrze czy tak zawsze jest? Nie zamienione rurki na podłączeniu zimna/ciepła woda.
 • Level 23  
  Kolego, ten odpowietrznik nie usunie powietrza z wężownicy bo przed odpowietrznikiem od strony wężownicy jest zawór zwrotny i on nie puści powietrza do odpowietrznika. trzeba to zrobić inaczej,zakręć zawór kulowy na zasilaniu przed bojlerem i popuść śrubunek przed tym zaworem do chwili aż poleci sama woda bez powietrza, następnie na zamknij zawór na powrocie przy bojlerze a ten na górze otwórz i znów popuść śrubunek aby wygnać powietrze tego ciągu zasilania od pieca, jeżeli będzie leciała woda to będzie odpowietrzone. Pootwieraj zawory i grzej,jeszcze jedno rób to na zimnym piecu i wyłączonych pompach ,pozdrawiam.
 • Level 20  
  Odpowietrznik jak jest uszkodzony to go wymień. Może być zwykły(ręczny). Nagrzej instalację i zatrzymaj pompę i wtedy odpowietrzaj ręcznym. Powtarzaj kilka razy. Co znaczy że na bieżąco uzupełniana jest woda? Chyba nie codziennie? Wodę w układzie uzupełnia się raz w sezonie, ewentualnie po zagotowaniu czy odpowietrzaniu. Jeśli często dolewasz wody to również ją zapowietrzasz bo w świeżej wodzie jest dużo tlenu i sporo czasu mija zanim się odgazuje. Pomysłów na razie więcej brak. Jedynie jak koledzy wyżej - zamienione podłączenia zasilanie ZWU z wyjściem CWU
 • Level 32  
  roman 18 wrote:
  ten odpowietrznik nie usunie powietrza z wężownicy bo przed odpowietrznikiem od strony wężownicy jest zawór zwrotny i on nie puści powietrza do odpowietrznika.
  To prawda nie zauważyłem go wcześniej, ale właściciel napisał że powrót jest gorący.
 • Level 8  
  78db78 wrote:
  Ile lat ma bojler, wcześniej było dobrze czy tak zawsze jest? Nie zamienione rurki na podłączeniu zimna/ciepła woda.


  Bojler ma 5 lat wcześniej było dobrze. Żadne rurki nie były wymieniane wszystko jest od nowego pompki też.

  roman 18 wrote:
  Kolego, ten odpowietrznik nie usunie powietrza z wężownicy bo przed odpowietrznikiem od strony wężownicy jest zawór zwrotny i on nie puści powietrza do odpowietrznika. trzeba to zrobić inaczej,zakręć zawór kulowy na zasilaniu przed bojlerem i popuść śrubunek przed tym zaworem do chwili aż poleci sama woda bez powietrza, następnie na zamknij zawór na powrocie przy bojlerze a ten na górze otwórz i znów popuść śrubunek aby wygnać powietrze tego ciągu zasilania od pieca, jeżeli będzie leciała woda to będzie odpowietrzone.


  Chcesz powiedzieć, że odpowietrznik jest zamontowany w złym miejscu? Odpowietrzałem śrubunkami żadne powietrze nie wyleciało tylko sama woda.

  hajtaler wrote:
  Co znaczy że na bieżąco uzupełniana jest woda? Chyba nie codziennie? Wodę w układzie uzupełnia się raz w sezonie, ewentualnie po zagotowaniu czy odpowietrzaniu. Jeśli często dolewasz wody to również ją zapowietrzasz bo w świeżej wodzie jest dużo tlenu i sporo czasu mija zanim się odgazuje.


  Woda jest uzupełniana raz na miesiąc. Wezmę to pod uwagę faktycznie może masz racje i sam to zapowietrzam zbyt często dopełniając wodę do instalacji. Układ mam otwarty.
  Na pewno będę wymieniał zawór zwrotny bo to właśnie jego podejrzewam oraz przy okazji ten odpowietrznik. Napisze co dalej.
 • Level 8  
  roman 18 wrote:
  Kolego a jaką temperaturę trzymasz na kotle? Dopatrzyłem się pewnej nieścisłości ,bojler ma 5 lat a hydraulika 3 to było przerabiane? pozdrawiam.

  Na kotle trzymam około 60 stopni
  Bojler rok produkcji 2015 (tablica znamionowa) zakupiony i zamontowany wraz z cała hydrauliką w 2017 lipcu. Do dnia dzisiejszego nic nie wymieniane w całej instalacji. Teraz podałem najdokładniejsze daty. Czekam aktualnie na zamontowanie dodatkowego termometru, który będzie wskazywał faktyczną temperaturę w bojlerze oraz na wymianę zaworu zwrotnego. Dam znać później co dalej. Pozdrawiam.