Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Huawei B818 czy TP-Link, prośba o pomoc w doborze sprzętu

caxap77 08 Nov 2020 18:12 2142 19
 • #1
  caxap77
  Level 10  
  Witam, mam prośbę o pomoc w doborze sprzętu do internetu LTE.
  W związku z bieżącą sytuacją (zdalna nauka, częściowo zdalna praca) okazało się, że to co służy mi za połączenie z siecią jest wysoce niewystarczające (chociaż tak naprawdę to wiedziałem to jeszcze zanim zaczęła się pandemia i wszelkie restrykcje z nią związane). Otóż aktualnie korzystam ze starego telefonu Xiaomi Redmi 4a służącego za hotspot do tego repeater sygnału TP-Link RE200 żeby zasięg był na parterze (telefon jest na 1 piętrze gdzie jest lepszy zasięg sieci GSM). Ten sprzęt w połączeniu z najbliższym BTSem około 1,6km ode mnie zapewnia mi szałowe od 1mbit/s do maks. 5 mbit/s. Generalnie internet służy mi do tele lub videokonferencji przez MS Teams/Skype/Zoom, do surfowania po sieci i okazjonalnego obejrzenia czegoś w serwisie VOD, piszę okazjonalnego bo mam miesięcznie 120GB w Virgin Mobile także muszę rozsądnie z tego korzystać. Tak jak wcześniej napisałem połączenie za pomocą starego Xiaomi to czasami za mało nawet na MS Teams (niezrozumiała mowa, zwieszanie obrazu itd.) Oczywiście są momenty gdy połączenie jest wystarczające zarówno do głosu i obrazu, ponadto jeśli chodzi o VOD to najczęściej oglądam w jakości SD, czasem wskoczy na HD.
  Po przewertowaniu internetu wyszło mi, że najlepiej byłoby gdybym sprawił sobie Huawei B818 - znakomita większość użytkowników chwali uzyskiwane za jego pomocą transfery. Z drugiej strony kosztuje on niemało i jeśli się na niego zdecyduję to chciałbym mieć pewność, że internet będzie działał zadowalająco. Pytanie czy w mojej sytuacji lepiej się skłaniać ku B818 czy też może wystarczyłby TP-Link MR200 lub MR600. Poniżej przesyłam zrzuty ekranu z Netmonstera i Network Cell info lite. Generalnie to trochę napaliłem się na tego Huaweia ale mam takie wątpliwości: wszędzie piszą, że o ile sygnał LTE zbiera fantastycznie to już rozsył sygnału WIFI wewnątrz domu to masakra czyli oprócz Huaweia musiałby jeszcze chodzić też repeater. Ponadto w Huwaeiu nie można ustawić limitu prędkości transferu co paradoksalnie jest dla mnie problemem – korzystam z jednego z dostawców VOD (współdzielę konto z innymi ludźmi którzy mają światłowody a zatem konto w serwisie jest ustawione na maks. jakość) mi przy moim miesięcznym ograniczeniu 120 GB zależy żeby jakość była średnia i tym samym żeby nie zżerało mi niezliczonych GB. Jako jeden z użytkowników jednego konta nie mogę ustawić sobie średniej jakości, to można zrobić globalnie na całe konto. W tym przypadku lepszy byłby którykolwiek z TP-link bo w nich można ustawić limit na prędkość przesyłu danych. I jeszcze kilka słów na temat BTS, jak wspomniałem mam 1,6 km do BTS w Starych Budach (Mazowsze) o symbolu GRO3302, po drodze trochę drzew. Niedawno Play postawił w połowie drogi między moim domem a powyższym BTSem nowy BTS także jak tylko go uruchomią to będę miał około 800m do niego (co może potrwać bo sąsiedzi robią wszystko żeby Play go usunął – na btsearch go jeszcze nie ma ale patrzyłem na dodatek do Google Earth gdzie pokazane są wszystkie radiolinie i do tego nowego BTSa jest już radiolinia poprowadzona). Poradźcie proszę, co byłoby korzystniejsze w tej sytuacji Huawei B818, któryś z ww. TP-linków a może coś jeszcze innego? Pozdrawiam
  Huawei B818 czy TP-Link, prośba o pomoc w doborze sprzętu Huawei B818 czy TP-Link, prośba o pomoc w doborze sprzętu Huawei B818 czy TP-Link, prośba o pomoc w doborze sprzętu Huawei B818 czy TP-Link, prośba o pomoc w doborze sprzętu Huawei B818 czy TP-Link, prośba o pomoc w doborze sprzętu Huawei B818 czy TP-Link, prośba o pomoc w doborze sprzętu
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  caxap77
  Level 10  
  Dzięki za info, a jak myślisz gdybym się zdecydował na tego Huwaeia B818 to na jaki potencjalnie wzrost sygnału a co za tym idzie wartości downloadu i uploadu mógłbym liczyć?
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  caxap77
  Level 10  
  Zrobiłem dziś rano testy (zarówno dla H+ jak i LTE), poniżej screenshoty ze speedtest oraz z Netmonstera. Testy robione w domu i na zewnątrz (na działce).

  Testy w domu robione w miejscu gdzie odbieram najsilniejszy sygnał – telefon leży na parapecie przy oknie w pralni, która znajduje się na pierwszym piętrze.

  Generalnie wyszło mi, że na zewnątrz jest tak samo lub nawet gorzej niż w domu. Co ciekawe nawet w pralni po otwarciu okna i wystawieniu telefonu poza pomieszczenie zasięg robił się słabszy niż wewnątrz. Ponadto jakiś czas temu robiłem test wystawiając telefon na komin – także w tym przypadku zasięg okazał się słabszy niż wewnątrz.

  Co do anten zewnętrznych to wolałbym ich uniknąć – po pierwsze musiałbym przepuścić kabel od anteny przez dach a później przez strop, po drugie po cichu liczę, że zostanie wkrótce uruchomiony nowy BTS zlokalizowany 800 m ode mnie o którym wcześniej pisałem (zakładam, że wzrośnie jakość sygnału) i po trzecie ma być ciągnięty u mnie na wsi światłowód (na Mazowszu jest aktualnie realizowany unijny program pn. Mazowiecka Unia Światłowodowa) liczę, że w perspektywie 1-2 lat będę podłączony do sieci przez FTTH.

  Biorąc pod uwagę powyższe aktualnie rozważam zastąpienie wspomnianego telefonu Xiaomi routerem Huawei B818. To ma być rozwiązanie tymczasowe, które ma poprawić jakość korzystania z sieci.

  Jak myślicie, czy biorąc pod uwagę wartości sygnału przedstawione na screenshotach z mojego budżetowego, starego Xiaomi jeśli postawię na jego miejsce B818 to jakość sygnału i tym samym jakość korzystania z sieci odczuwalnie wzrośnie czy też może dać sobie z tym spokój i czekać na FTTH? Potrzebuję porady bo B818 tani nie jest i nie chciałbym wtopić 800-1000 PLN.

  PS. Tym razem starałem się jak mogłem żeby uniknąć epistoły :)  Huawei B818 czy TP-Link, prośba o pomoc w doborze sprzętu Huawei B818 czy TP-Link, prośba o pomoc w doborze sprzętu Huawei B818 czy TP-Link, prośba o pomoc w doborze sprzętu Huawei B818 czy TP-Link, prośba o pomoc w doborze sprzętu Huawei B818 czy TP-Link, prośba o pomoc w doborze sprzętu Huawei B818 czy TP-Link, prośba o pomoc w doborze sprzętu Huawei B818 czy TP-Link, prośba o pomoc w doborze sprzętu Huawei B818 czy TP-Link, prośba o pomoc w doborze sprzętu
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  matek451
  Level 43  
  Te testy nic nie zmieniły, potwierdziły tylko ze coś jest nie tak z zasięgiem z tego BTS-a lub tym telefonem, nie podałeś lokalizacji ale sygnał na LTE800 jest na takim poziomie ze spokojnie powineneś logować się do któregoś z pasm pojemnościowych LTE. Zrób test na telefonie na zewnatrz ale w poblizu BTS-a na swoim kierunku, to jest stacja T-mobile, PLAY tam się dowiesił i prawdopodobnie docelową stacja bedzie ta na Kościuszki/Racławicka.
  Niezaleznie od stacji wybór B818 od poczatku był jedynym i właściwym, pytanie tylko czemu nie korzystasz od dawna z darmowych 100GB na pre-paidach Play? B818 do kupienia za 600-700 zł. W outlecie Play jest za 769 zł.
 • #9
  caxap77
  Level 10  
  OK, dzięki za dotychczasowe porady, nie kombinuję więcej, biorę B818 i zobaczę jak będzie u mnie działał. Jak będę miał jeszcze jakieś rozterki to pozwolę sobie was trochę poniepokoić :)

  Co do korzystania z darmowych 100GB to jak rozumiem po przejrzeniu ich strony to jest tylko jednorazowa akcja do końca roku (chyba, że o czymś nie wiem?). Aktualnie jestem w Virgin Mobile, który co prawda od niedawna należy do Play ale w VM takiej promocji nie ma.
 • #10
  matek451
  Level 43  
  100GB/M-C było w promocji na wakacje, ilość kart do bólu. Teraz jest nowa odsłona i 100GB jest do 05.01.2021 a ilość kart jest nieograniczona, koszt startera odNowa to 3-5 zł i to jest jedyny koszt. Gdzie chcesz kupić tego B818? Na twoim miejscu jednak zrobiłbym spacer pod ten BTS przy torach kolejowych i tam zrobił test na telefonie.
 • #11
  caxap77
  Level 10  
  Router chciałem kupić w Play'u ten outletowy ale już nie kupię od nich bo okazało się, że wystawiają tylko paragon a ja potrzebuję rachunek imienny (żona jest nauczycielką i wszystko wskazuje na to, że wkrótce będzie mogła uzyskać rządowe dofinansowanie do zakupu sprzętu komputerowego w kwocie 500 PLN w związku ze zdalnym nauczaniem). Masz jakieś sugestie gdzie warto kupić (dobra cena + faktura)?

  Zrobiłem dziś jeszcze jeden test tym razem telefonem małżonki, też Xiaomi ale trochę nowszy Redmi 8a i w miejscu gdzie mam najlepszy zasięg w domu ten telefon przełączył się na pasmo LTE 2100 i na speedteście pojawiło mi się zawrotne, jak na moje warunki, 12mbit/s downloadu, także matek451 Twoja sugestia, że coś jest nie tak z tym moim podstawowym telefonem może być trafna.
 • #12
  caxap77
  Level 10  
  Kupiłem dziś Huaweia B818 uruchomiłem i niestety okazało się, że jest masakra. Nie ma żadnej poprawy a jest wręcz nawet gorzej niż przy korzystaniu ze starego Xiaomi jako hotspota. Próbowałem różnych ustawień pasm za pomocą Hmanagera, najpierw zrobiłem testy na pojedynczych pasmach później w agregacji w różnych konfiguracjach i niezależnie od ustawień transfery tragiczne rzędu 1-3mbit/s.

  Ponadto nie zauważam aby wartości downloadu z poszczególnych pasm sumowały się przy agregacji.

  Poniżej screenshoty z Hmanagera. Mam prośbę o interpretację zawartych w nich parametrów. Czy antena zewnętrzna to jedyne wyjście czy też może są jakieś zaawansowane opcje konfiguracji w AI Life lub Hmanager, dzięki którym możnaby choć trochę polepszyć sytuację?
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  caxap77
  Level 10  
  Zrobiłem dziś test moim Xiaomi w pobliżu najbliższego BTSa. Wynik download około 50-60 Mbit/s, upload około 20 Mbit/s. Biorąc pod uwagę, że umownie mam nałożone ograniczenie jeśli chodzi o download do wartości 70 Mbit/s to uzyskane wartości są świetne.

  Jaka antena pomogłaby w tej sytuacji? Rozumiem, że antena wewnętrzna odpada (pisałeś wcześniej, że to erzac)?
 • #15
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  caxap77
  Level 10  
  Pomiary na B818 robione były wewnątrz mieszkania - router w oknie zorientowanym w kierunku BTS.

  Co do anteny, czy coś takiego: PANEL LTE CT-17_1.8-2.6_Duo MIMO pomogłoby w moim przypadku? Ponadto czy gdybym taki panel podłączył krótkim kablem i ustawił obok routera wewnątrz, w oknie na 1 piętrze, patrzącym na BTS to miałoby to szanse pomóc czy niekoniecznie?
 • #17
  m.jastrzebski
  Level 40  
  caxap77 wrote:
  na Mazowszu jest aktualnie realizowany unijny program pn. Mazowiecka Unia Światłowodowa) liczę, że w perspektywie 1-2 lat będę podłączony do sieci przez FTTH.

  Nie ma takiego programu unijnego.
  Mazowiecka unia swiatlowodowa to inicjatywa Orange, w zasadzie wyłącznie majaca na celu poinformowanie ludzi w gminach o realizacji programu POPC, na co faktycznie sa unijne dotacje.
  Ale ten program przewidywal budowę jakichś sieci i rozliczenie pi razy oko do końca tego roku, plus przewidywal pokrycie 20-kilku procent adresow bez internetu. U mnie we wsi powstało wzdłuż głównej drogi i kilku pobocznych. Generalnie tam gdzie były kable miedziane i latwo bez projektów mozna je bylo wymienić na swiatlowody. W drogach pobocznych prawie nic. 60 domów z 300 czy coś koło tego. Co gorsze, wybudowana za dotacje infrastruktura NIE może być przez chyba 5 lat wykorzystana do świadczenia usług pod innymi adresami, co blokuje przedłużenie kabla i świadczenie usługi komuś kogo dotacja oryginalnie nie objęła. Taki urzedniczy genialny wymysl.
  Jak nie masz do tej pory kabla z popc, to go nie będziesz miał. Dodatkowo możesz sprawdzić na stronie orange listę konkretnych adresow ktore sa realizowane.
 • #18
  User removed account
  Level 1  
 • #19
  caxap77
  Level 10  
  Cheetah, dzięki za info w sprawie anteny (prawdę mówiąc nie wiedziałem, że odpowiedziałeś - nie dostałem powiadomienia na maila).
  Wracając do sedna, dojrzałem do decyzji, że nie będę nic kombinował, kupię antenę i zainstaluję ją na dachu domu.

  I teraz pytanie, która z anten będzie lepsza, ta Yagi zaproponowana przez Ciebie czy np. Antena Dipol ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 10m przew. wtyk SMA 800-3000 MHz lub Cybertech Antena Dualna LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz?

  Dla przypomnienia dodam, że aktualnie do BTSa mam 1600m natomiast w horyzoncie, mam nadzieję, kilku miesięcy do nowego BTSa będę miał około 800m.

  Antena miałaby służyć teraz ale także za jakiś gdy zostanie uruchomiony nowy BTS. Chciałbym uniknąć sytuacji, że antena dobrana do aktualnych warunków nie będzie dobrze współpracować z nowym, bliższym BTSem bo będzie zbyt silna dla o połowę mniejszej odległości.
 • #20
  User removed account
  Level 1