Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak sprawdzić diode zenera??

13 Paź 2005 19:06 26212 4
 • Poziom 23  
  jak w temacie. chce sprawdzic taka diode cyfrowym miernikiem.
  pomóżcie
  pozdro
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Sprawdż jak normalną diodę. W razie wątpliwości podmień na nową, czasami pomiar pokaże że dioda jest ok., a w rzeczywistości padła.
  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Kolega ma rację , diody zenera nie można 100%sprawdzić miernikiem, ponieważwykożystywany jest efekt zenera - przewodzi przy określonym napięciu.Standardowo jednak jeśli jest dobra zachowuje się jak zwykła dioda.
  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Można sprawdzić tak. Podłączyć diodę zaporowo w szeregu z opornikiem. Zasilić napięciem wyższym niż przewidywane napięcie zenera. Dla danego napięcia zenera i zasilania, rezystor trzeba dobrać tak aby płynął prąd Iz (z katalogu). Teraz wystarczy zmierzyć napięcie na diodzie zenera. Jeżeli przy prądzie Iz (np 5mA - dla diod 0,5W) zmierzymy mniej więcej Vz katalogowe to dioda jest dobra.
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Ja do tego wykorzystuje zasilacz laboratoryjny z regulowanym napięciem i ograniczeniem prądowym. podłanczam diodę zaporowo do płynącego prądu, ogranicznik ustawiam na minimalny i powoli zwiększam napięcie. W pewnym momencie napięcie przestaje rosnąć, jest to napięcie przebicia zennera.