logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wzmacniacz audio DIY - końcówka mocy dla transformatora ±46V, cel: 70W

Miniu871 04 Gru 2020 12:39 1395 41
Najlepsze odpowiedzi

Jaką prostą i ekonomiczną końcówkę mocy dobrać do zasilania ±46 V, aby uzyskać około 70 W audio?

Najprościej wybrać Holtona 100, bo to prosta końcówka na tranzystorach i forumowo została polecona jako „najprostsza, dobrze grająca” opcja; do tego napięcia będzie pasować lepiej niż TDA7294, który został odradzony [#19089044] [#19089161] Jeśli chcesz gotowy zestaw, wskazano też kity Advance Electronic: A-130 (100 W), A-131 (200 W) i A-132 (400 W) [#19089598] Przy Twoim transformatorze 2x33 V~ po wyprostowaniu wychodzi około 2x46 V, co według odpowiedzi daje nawet zapas do około 2x100 W [#19089598] Do samej końcówki mocy zwykle wystarczy potencjometr głośności, bez przedwzmacniacza, chyba że potrzebujesz regulacji barwy lub innych funkcji [#19089598] [#19089676] Jeśli jednak chcesz osobny preamp z 16 V, nie zasilaj LM1036 bezpośrednio z wyższego napięcia; lepiej zejść najpierw LM317 do około 20–24 V i potem LM7812 do 12 V [#19089687] [#19090207]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 19089028
    Miniu871
    Poziom 9  
    Posty: 66
    Pomógł: 3
    Ocena: 3
    Witam.
    Planuję zrobić wzmacniacz audio. Mam transformator z uzwojeniem symetrycznym, które daje około 33 V, co po wyprostowaniu da jakieś ±46 V.
    Jaką końcówkę mocy zastosować, żeby osiągnąć ~70W i żeby układ był ekonomiczny i prosty w budowie?
    Pozdrawiam!

    Moderowany przez Marek_Skalski:

    Poprawiłem pisownię i poprosiłem Autora tematu o poprawę pisowni w pozostałych postach. Czas na poprawę do 2020.12.08.

    3.1.13. Dbaj o poprawność językową i zachowuj zasady netykiety. Nie wysyłaj wiadomości z których trudno wywnioskować co ich autor chciał przekazać.

  • REKLAMA
  • #2 19089044
    moze-byc
    Poziom 29  
    Posty: 1001
    Pomógł: 133
    Ocena: 140
    Z takich najprostrzych, dobrze grających to Holton 100. Nawet nieźle gra a zbudujesz go prawie na kolanie.
  • REKLAMA
  • #3 19089125
    Miniu871
    Poziom 9  
    Posty: 66
    Pomógł: 3
    Ocena: 3
    Muszę poczytać o tej kosce
    Do tej pory myślałem nad jakimś tda7294
    I zastanawiam się czy przy budowie zasilacza do Jakiej kolwiek kostki nie dołożyć do elektrolitów filtrujacych
    Jakiegoś małego kondensatora 100nf lub470
    Dziękuję za zainteresowanie moim postem
  • #4 19089161
    moze-byc
    Poziom 29  
    Posty: 1001
    Pomógł: 133
    Ocena: 140
    Miniu871 napisał:
    Muszę poczytać o tej kosce

    Holton to nie kostka. To wzmacniacz na tranzystorach.
    Miniu871 napisał:
    Do tej pory myślałem nad jakimś tda7294

    Nie polecam. Jedyna zaleta tego to prostota wykonania.
  • #5 19089186
    Miniu871
    Poziom 9  
    Posty: 66
    Pomógł: 3
    Ocena: 3
    Tak teraz znalazłem że to wzmacniacz nie kostka
    Proszę o wyrozumiałość do tej pory zbudowałem tylko 1 wzmacniacz na tda 7377 złapałem bakcyla i chciałbym coś konkretniejszego skonstruować
    Można prosić jakiś schemat lub link do budowy tego holtona interesowała by mnie budowa bez przed wzmacniacza na lm
    tylko takie znalazłem
    Prosił by o cenne informacje niezbędne w budowie bo w kwestii mosfetów jestem zielony
  • #6 19089218
    moze-byc
    Poziom 29  
    Posty: 1001
    Pomógł: 133
    Ocena: 140
    Miniu871 napisał:
    Można prosić jakiś schemat lub link do budowy tego holtona interesowała by mnie budowa bez przed wzmacniacza na lm
    tylko takie znalazłem

    To znaczy?
    Wpisz w google Holton 100/200/300/400 (liczba to moc). Jest kilka wersji przedwzmacniacza ale w każdym moc reguluje się dokładając kolejne pary tranzystorów końcowych. Któraś firma wypuszczała nawet kit do montażu oparty o te schematy.
    Podobno była też wersja w której występował wzmacniacz operacyjny ale nie mogę znaleźć schematu.
  • #7 19089241
    Miniu871
    Poziom 9  
    Posty: 66
    Pomógł: 3
    Ocena: 3
    Właśnie szukałem tego kitu na popularnym serwisie aukcyjnym
    Później poszukam
    A kwestia filtracji napięcia po mostki
    Mam 12 elektrolitów 3300uf 63v
    To by wyszło po 6 dokładać coś w nf?

    Czy prócz wyżej wspomnianego holtona
    Sa dostępne gotowe płytki pod inny wzmak pod napięcie 46+-v
  • #8 19089254
    moze-byc
    Poziom 29  
    Posty: 1001
    Pomógł: 133
    Ocena: 140
    Miniu871 napisał:
    To by wyszło po 6 dokładać coś w nf?
    Nie ma potrzeby.
    Miniu871 napisał:
    Mam 12 elektrolitów 3300uf 63v

    Za dużo, będziesz się męczył z prądami ładowania przy rozruchu. Po 2-3 na stronę wystarczą.
    Miniu871 napisał:
    Czy prócz wyżej wspomnianego holtona
    Sa dostępne gotowe płytki pod inny wzmak pod napięcie 46+-v

    Są w sprzedaży różne kity wzmacniaczy, zestawy do samodzielnego montażu. Poszukaj na Allegro, Botlandzie. Trzeba się rozejrzeć.
    O! Znalazłem. Kity z Holtona robił Advance Electronic. Nazywają się A-130 (100W), A-131 (200W) i A-132 (400W). Teoretycznie można iść do 1kW.
  • #9 19089449
    Miniu871
    Poziom 9  
    Posty: 66
    Pomógł: 3
    Ocena: 3
    Z tego co czytałem to przed wzmacniacz byłby na lm 1036 mam trafo które po wyprostowaniu da jakieś 16v uzylbym go do zasilenia preampa jak patrzyłem na dataset to lm tyle ma jako max v
    Czy to dobry pomysł?
    Dziękuję za link wyżej

    Dodano po 13 [minuty]:

    Mają sporo fajnych kitow napewno bym coś wybrał od Advance Electronic

    Widziałem tu na forum że ktoś zrobił takiego holtona i jak wyżej napisałem pre zrobił na lm może warto by coś takiego zrobić pod 16v?
  • #10 19089536
    moze-byc
    Poziom 29  
    Posty: 1001
    Pomógł: 133
    Ocena: 140
    Miniu871 napisał:
    Czy to dobry pomysł?

    Nie. Puszczanie elementów na maksymalnym napięciu w tym przypadku to proszenie się o kłopoty. Poszukaj może innego preampa.
    Słuchaj, ten transformator 55V to o jakiej mocy? Mógłbyś zamiast końcówki mocy 100W kupić dwie i mieć stereo, albo jedną większej mocy.
  • #11 19089586
    Miniu871
    Poziom 9  
    Posty: 66
    Pomógł: 3
    Ocena: 3
    Ja chciałbym zrobić coś w stylu Dual mono więc jak wyżej
    Widzuakem na tej stronie Kity przedwzmacniaczy które mogą pracować od 12-16v to by podeszły

    To trafo to jest z wzmacniacza onkyo ten wzmacniacz miał 70-80 w na kanał ma pobór prądu 190w i dwa razy po 33v+- z tego o pamiętam jak kiedyś je mierzylem
  • #12 19089598
    moze-byc
    Poziom 29  
    Posty: 1001
    Pomógł: 133
    Ocena: 140
    O, to akurat 2x 100W.
    Miniu871 napisał:
    Kity przedwzmacniaczy które mogą pracować od 12-16v to by podeszły

    Tak, ale w tym modelu końcówki mocy jedyne czego potrzebujesz to potencjometr zmiany głośności. Chyba że chcesz dodać jakieś regulacje, to kombinuj.
  • #13 19089622
    Miniu871
    Poziom 9  
    Posty: 66
    Pomógł: 3
    Ocena: 3
    Czy w takim razie jest sens dodawać jakiś przedwzmacniacz czy tylko po potencjometrze puścić?
    Bo mam wolny transformator który by posłużył do zasilenia tego przedwzmacniacza a nie mam pomysłu na niego i jaką wtedy filtracjie zastosować miałem kondensatory na 25v nie pamiętam ile uf
    Ile by potrzeba dać uf ?
  • #14 19089676
    moze-byc
    Poziom 29  
    Posty: 1001
    Pomógł: 133
    Ocena: 140
    Miniu871 napisał:
    Ile by potrzeba dać uf ?

    Mało. Myślę 1000uF starczy.
    Miniu871 napisał:
    Czy w takim razie jest sens dodawać jakiś preamp czy tylko po potencjometrze puścić?

    Moim zdaniem nie ma sensu jeżeli go nie potrzebujesz. Pomyślałbym za to o module który będzie miał różnicowe wejście sygnału. Bywa że przez łączenie wielu sprzętów tworzą się pętle masy co wytwarza brum. Ale to już opcja.
  • #15 19089687
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Posty: 34181
    Pomógł: 3925
    Ocena: 9299
    LM 1036 najlepiej pracuje przy zasilaniu 12V=. Masz transformator dający 16V ~, czyli po wyprostowaniu będziesz mieć 22,6V=. To napięcie przepuszczasz przez LM7812 i masz 12 V idealnie odfiltrowane do zasilania PW. Dla LM7812 potrzebny będzie radiatorek.
    To czy chcesz mieć samą końcówkę mocy, czy kompletny wzmacniacz zależy już od Ciebie i od zastosowania jakie sobie wymyślisz. W domowym zastosowaniu dobrze mieć przedwzmacniacz z możliwością korekcji barwy i ew. regulacji Loudness, w zastosowaniu bardziej "estradowym" zdecydowanie wystarcza sam wzmacniacz mocy.
    Miniu871 napisał:
    chciałbym zrobić coś w stylu Dual mono więc jak wyżej
    Do Dual Mono potrzebowałbyś dwa transformatory o takich samych parametrach - do zasilania każdej z końcówek. Masz jeden dający 2x33V~ i jeden 16V~, więc sam z siebie się problem rozwiązał.
  • REKLAMA
  • #16 19089694
    moze-byc
    Poziom 29  
    Posty: 1001
    Pomógł: 133
    Ocena: 140
    398216 Usunięty napisał:
    Do Dual Mono potrzebowałbyś dwa transformatory o takich samych parametrach - do zasilania każdej z końcówek. Masz jeden dający 2x33V~ i jeden 16V~, więc sam z siebie się problem rozwiązał.

    Ale czemu nie może zasilić obu końcówek z jednego?
  • #17 19089728
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Posty: 34181
    Pomógł: 3925
    Ocena: 9299
    moze-byc napisał:
    czemu nie może zasilić obu końcówek z jednego?
    Bo nie będzie to już dual mono. Jak sama nazwa wskazuje Dual Mono to wzmacniacz gdzie w jednej obudowie są dwa całkowicie niezależne wzmacniacze mocy.
    Poza tym nie napisałem, że nie może zasilić dwóch końcówek z jednego transformatora - więc to co Kolega pisał o czytaniu ze zrozumieniem w innym temacie znalazło zastosowanie, ale odnośnie do Ciebie Kolego.
  • #18 19089730
    bratHanki
    Poziom 39  
    Posty: 5702
    Pomógł: 451
    Ocena: 1385
    Miniu871 napisał:
    Witam.
    Planuję zrobić wzmacniacz audio. Mam trafo symetryczne, które daje jakieś 33V, co po wyprostowaniu da jakieś 46.
    Jaką końcówkę mocy zastosować żeby osiągnąć +- 70W i żeby układ był ekonomiczny i prosty w budowie
    Pozdrawiam

    Jakim prądem może być obciążony, tzn. jaką ma moc ten transformator? Sory, już doczytałem.
  • #19 19089732
    Miniu871
    Poziom 9  
    Posty: 66
    Pomógł: 3
    Ocena: 3
    Ten 16v to już po wyprostowaniu ma
    I zastanawiam się czy go użyć do audio gdyż kiedyś zwarl mi się ale po tym fakcie go zmierzyłem i wartości ma takie jak przed zawarciem
    nie pamiętam czy to się stało zaraz za uzwojeniem wtórnym czy za kondensatorami
    Nie grzeje się na jałowym jest bardzo letni pod obciążeniem letni nic nie wani

    Można go użyć bez obawy?

    Dodano po 3 [minuty]:

    Czyli mam trafo symetryczne które daje po wyorostowaniu 2x46 v
    I liniowe dające 16 v też stałego


    I chce tym mocniejszym zasilić 2 końcówki a słabszym preamp

    Przepraszam jak coś mące i nie dopowiedziałem
  • #20 19089749
    moze-byc
    Poziom 29  
    Posty: 1001
    Pomógł: 133
    Ocena: 140
    398216 Usunięty napisał:
    Bo nie będzie to już dual mono. Jak sama nazwa wskazuje Dual Mono to wzmacniacz gdzie w jednej obudowie są dwa całkowicie niezależne wzmacniacze mocy.

    Aj, wcześniej proponowałem układ stereo, stąd nie popatrzyłem że autor zaproponował coś czego prawdopodobnie nie rozumie.
    Miniu871 napisał:
    Można go użyć bez obawy?

    Jak działa poprawnie to tak.

    Dodano po 51 [sekundy]:

    Miniu871 napisał:
    Czyli mam trafo symetryczne które daje po wyorostowaniu 2x46 v
    I liniowe dające 16 v też stałego
    I chce tym mocniejszym zasilić 2 końcówki a słabszym preamp
    Przepraszam jak coś mące i nie dopowiedziałem

    Dokładnie, na razie wszystko jest jak trzeba
  • #21 19089823
    Miniu871
    Poziom 9  
    Posty: 66
    Pomógł: 3
    Ocena: 3
    Więc puki co zabiorę się za obudowę i zasilanie nad doborem wzmaka i przed się zastanowię

    Filtracje do zasilacza symetrycznego mam
    A jaka zastosować do tego 16?
    Obecnie leży sam bez mostka i kondensatorów
    A mam sporo takich rupieci?
    Kondensatory 25 v i jaką pojemność?

    Myślałem też nad filtrem Emi
    Mam sporo zasilaczy ATX warto by dać kilka kondensatorów i dlawik przed trafo
    ?
  • REKLAMA
  • #22 19089829
    moze-byc
    Poziom 29  
    Posty: 1001
    Pomógł: 133
    Ocena: 140
    Miniu871 napisał:
    Kondensatory 25 v i jaką pojemność?

    Tam jest mały pobór prądu, takie 1000-2200uF wystarczy.
    Miniu871 napisał:
    Mam sporo zasilaczy ATX warto by dać kilka kondensatorów i dlawik przed trafo

    Jak przed?
  • #23 19089834
    Miniu871
    Poziom 9  
    Posty: 66
    Pomógł: 3
    Ocena: 3
    Ten zasilacz symetryczny traktować jak dwa oddzielne trafa
    Jedna końcówkę zasilić masa i v1 a druga masa i v2
    ?
  • #24 19089840
    moze-byc
    Poziom 29  
    Posty: 1001
    Pomógł: 133
    Ocena: 140
    Miniu871 napisał:
    Ten zasilacz symetryczny traktować jak dwa oddzielne trafa
    Jedna końcówkę zasilić masa i v1 a druga masa i v2
    ?

    Nie nie. Robisz coś takiego:
    Wzmacniacz audio DIY - końcówka mocy dla transformatora ±46V, cel: 70W
  • #25 19089979
    Miniu871
    Poziom 9  
    Posty: 66
    Pomógł: 3
    Ocena: 3
    Czyli wychodzą 3 przewody z trafo
    Jak na schemacie środkowy to wspólna masa a skrajne to v1 i v2
  • #26 19090014
    moze-byc
    Poziom 29  
    Posty: 1001
    Pomógł: 133
    Ocena: 140
    Miniu871 napisał:
    Czyli wychodzą 3 przewody z trafo

    A u Ciebie jest inaczej? Jak tak to pokaż.
    Miniu871 napisał:
    Jak na schemacie środkowy to wspólna masa a skrajne to v1 i v2

    0V to masa i łączysz że środkowym odczepem uzwojenia wtórnego. Skrajne przewody uzwojenia na mostek prostowniczy w dowolnej polaryzacji. Tam gdzie masz + mostka to napięcie dodanie, tam gdzie - ujemne.
  • #27 19090059
    Kontrakton80
    Poziom 15  
    Posty: 1338
    Pomógł: 19
    Ocena: 261
    Zamawiałem kilka kitów od Advance Electronic, szybko wysyłają i jest z nimi dobry kontakt. Mam od nich końcówke mocy A126 na TDA 7294, przedwzmacniacz i zabezpieczenie kolumn. Fajne też jest to, dają do zestawu lepsze kondensatory( u mnie były to jamicony), a avt daje Leaguery.
  • #28 19090173
    Miniu871
    Poziom 9  
    Posty: 66
    Pomógł: 3
    Ocena: 3
    A może zamówić same płytki a graty do montażu na nich wygrzebac ze swoich
    Jak ma być po kosztach?
    Płytka +-10
    A cały kit +-40
    A trochę kondensatorow rezystorow
    Tranzystorów itd mam
    ?
  • #29 19090178
    moze-byc
    Poziom 29  
    Posty: 1001
    Pomógł: 133
    Ocena: 140
    Z takim podejściem to to nie będzie dobrze grało
  • #30 19090186
    Miniu871
    Poziom 9  
    Posty: 66
    Pomógł: 3
    Ocena: 3
    U mnie jest 3 odczepy środek wspólna masa skrajne v1 iv2
    I skrajne dam do mostka a masa będzie ich wspólna

    Pisałem o kondensatorach i dlawiku przed trafo chodziło mi czy warto robić filtr przeciwzakłóceniowy ac

    Ma te graty z części pierwotnej zasilaczy ATX
    Moze jakiś warystor dołożyć?

    Dodano po 1 [minuty]:

    Ok więc warto dołożyć kilka PLN i złożyć na nowych gratach

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik planuje zbudować wzmacniacz audio z transformatora o napięciu ±46V, dążąc do osiągnięcia mocy około 70W. W dyskusji zaproponowano kilka rozwiązań, w tym wzmacniacz Holton 100, który jest prosty w budowie, oraz układ na TDA7294. Użytkownik rozważał również zastosowanie przedwzmacniacza na LM1036, jednak otrzymał ostrzeżenia dotyczące pracy na maksymalnym napięciu. Wskazano, że do zasilania przedwzmacniacza można użyć transformatora 16V, a do końcówek mocy transformatora 33V. Uczestnicy dyskusji podkreślili znaczenie odpowiedniej filtracji napięcia oraz sugerowali użycie kondensatorów o pojemności 1000uF do zasilania. Wspomniano również o dostępnych zestawach do samodzielnego montażu, takich jak kity od Advance Electronic.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA