logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Podłączenie silnika 3 fazowego bez tabliczki - jak zamontować przełącznik 2 biegowy?

1993JerRy 08 Gru 2020 10:02 666 13
  • #1 19098221
    1993JerRy
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Witam wszystkich. Mam taki problem mianowicie sąsiad poprosił mnie o założenie mu przełącznika 2 biegowego do swojego silnika problem w tym że silnik nie poisda starego przełącznika żadnej tabliczki a kable są takie niezbyt czytelne. 3 kable owinięte białą taśmą założyłem że to fazowe jeden niebieska więc minus a 2 w białej izolacji z czerwoną koszulka na sobie wtyka 4 kable 3 fazowe i jeden "uziemiający"
    Czy moglibyście pokierować jak podłączyć tak by to miało "ręce i nogi" oraz działało?
    Podłączenie silnika 3 fazowego bez tabliczki - jak zamontować przełącznik 2 biegowy? Podłączenie silnika 3 fazowego bez tabliczki - jak zamontować przełącznik 2 biegowy? Podłączenie silnika 3 fazowego bez tabliczki - jak zamontować przełącznik 2 biegowy?
  • #2 19098258
    Zutket
    Poziom 36  
    Posty: 2876
    Pomógł: 270
    Ocena: 1045
    1993JerRy napisał:
    Witam wszystkich. Mam taki problem mianowicie sąsiad poprosił mnie o założenie mu przełącznika 2 biegowego do swojego silnika...
    z tego co widać, to przełącznik gwiazda/trójkąt. Podłączenie takiego przełącznika wymaga trochę doświadczenia i wiedzy.

    1993JerRy napisał:
    3 kable owinięte biała taśma założyłem że to fazowe jeden niebieska więc minus a 2 w białej izolacji z czerwoną koszulka na sobie wtyka 4 kable 3 fazowe i jeden "uziemiający"
    Nie ma coś takiego jak ,,minus". Aby podłączyć taki silnik, należy najpierw ustalić które przewody są do czego, czyli ustalić poszczególne uzwojenia.
    1993JerRy napisał:
    Czy moglibyście pokierować jak podłączyć tak by to miało "ręce i nogi" oraz
    Jedynie co można Ci doradzić, to bezpieczniej dla ciebie i silnika będzie jak poprosisz kogoś kto ma uprawnienia i doświadczenie.
  • #3 19098261
    grzeskk
    Poziom 35  
    Posty: 2197
    Pomógł: 320
    Ocena: 729
    Przełącznik to jest gwiazda trójkąt, natomiast przewody w silniku to wszystkie "fazowe" i należy ustalić pary aby dobrze podłączyć. Nie ma tam żadnego minusa. Przewód ochronny z wtyku bezpośrednio do obudowy silnika pomijając włącznik.
  • #4 19098268
    osiniak75
    Poziom 35  
    Posty: 2076
    Pomógł: 350
    Ocena: 543
    Skąd wiesz jeśli nie ma tabliczki że można taki przełącznik zastosować do tego silnika? Na przełączniku masz napisane zasilanie L1,L2,L3, oraz początki i końce uzwojeń. Teraz tylko musisz ustalić które z sześciu przewodów to U1-U2, V1-V2, W1-W2.
  • #5 19098297
    Trimus
    Poziom 5  
    Posty: 49
    Ocena: 2
    Prawdopodobnie ten silnik łączy się najzwyklej w gwiazdę lub w trójkąt. Należy tylko się dowiedzieć które przewody są początkiem a które końcem uzwojenia

    Dodano po 5 [minuty]:

    Niech pan spróbuje połączyć te 3 przewody bez taśmy ani koszluli i po koleji sprawdzać oporności między tymi 3 przewodami z koszlulkami i naklejoną taśmą. Jeżeli oporności będą równe silnik powinien ruszyć (przy takim połączeniu) w gwiazdę

    Jak te koszulki założył ktoś kompetentny lub producent to połączenie może wyglądać tak:
    Załączniki:
    • Podłączenie silnika 3 fazowego bez tabliczki - jak zamontować przełącznik 2 biegowy? 12.png (121.13 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #6 19098497
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika
    Posty: 7142
    Pomógł: 355
    Ocena: 1609
    1993JerRy napisał:
    Mam taki problem mianowicie sąsiad poprosił mnie o założenie mu przełącznika 2 biegowego do swojego silnika problem w tym że silnik nie poisda starego przełącznika żadnej tabliczki a kable są takie niezbyt czytelne. 3 kable owinięte białą taśmą założyłem że to fazowe jeden niebieska więc minus a 2 w białej izolacji z czerwoną koszulka na sobie wtyka 4 kable 3 fazowe i jeden "uziemiający"
    Czy moglibyście pokierować jak podłączyć tak by to miało "ręce i nogi" oraz działało?

    Problemem jest to że są pewne granice pomocy i nikt nie będzie brał odpowiedzialności za to co kol. chce zrobić zwłaszcza że z postu wynika że kol. nie ma Swiadectwa Kwalifikacyjnego upoważniającego do takich prac ani wiedzy a same chęci to za mało gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo .
    Żeby podłączyć taki silnik najpierw należy przeprowadzić szereg pomiarów aby upewnić się czy silnik jest sprawny i czy można podłączyć zasilanie.
    Czy kol. wykonał pomiary rezystancji uzwojeń i izolacji silnika?
  • #7 19099758
    1993JerRy
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Na 3 kablach miałem osobna taśmę (jakby opatrunkowa) dlatego napisałem że przypuszczam że są to kable fazowe. Na jednym miałem taśmę niebieska na odcinku około 5 cm napisałem minus ale miałem na myśli neutral. Źle się wyraziłem kable w czerwonej koszulce są od biegu startowego i "drugiego ". Prawda nie mam uprawnień po prostu wydawało mi się że podłączenie 6 kabli z czego 3 są kablami przepływającymi zasilenie nie może być trudne. Panowie poprawcie mnie jeśli się myle

    1. Kable z 3 taśmami to kable fazowe
    2. Kabel z niebieską taśma przykręcam do obudowy silnika
    3. Kable w czerwonej koszulce to kable które podpinam pod w1 i w2 tak by mieć dwa biegi .
    Pozdrawiam
  • #8 19099784
    Trimus
    Poziom 5  
    Posty: 49
    Ocena: 2
    Niech pan wyśle tabliczkę. Może jest mało czytelna ale może uda coś się ustalić. Ona jest bardzo ważna, ponieważ na niej pisze czy silnik ma dwa biegi czy jeden ile ma kW itd.
  • #9 19099817
    zyzy52
    Poziom 28  
    Posty: 727
    Pomógł: 126
    Ocena: 366
    1993JerRy napisał:

    1. Kable z 3 taśmami to kable fazowe
    2. Kabel z niebieską taśma przykręcam do obudowy silnika
    3. Kable w czerwonej koszulce to kable które podpinam pod w1 i w2 tak by mieć dwa biegi .
    Pozdrawiam

    Nie spotkałem się nigdy z takim podłączaniem silnika. Mam prośbę nie rób tego sam, poproś elektryka, aby nie doszło do jakiegoś nieszczęścia.
  • #10 19099826
    Trimus
    Poziom 5  
    Posty: 49
    Ocena: 2
    Pozatym ten silnik nie ma raczej 2 biegów. Wygląda mi to na zwykły silnik jednobiegowy podpinany na gwiazdę lub trójkąt. Tzn może mieć ale żeby to powiedzieć musiałbym to zobaczyć,lub widzieć tabliczkę znamionową. Ta taśma lekarska o której pan mówił jest tam z całą pewnością dlatego żeby odzielic początek i koniec uzwojenia, żeby nie pomieszac przewodów. Niech pan zrobi tak jak pisałem wcześniej. Połączy razem te 3 kabelki bez taśmy ani koszulek termozgrzewalnych, i potem Niech pan mierzy oporności (multimetrem) między tymi przewodami których pan nie połączył ( tymi z koszulkami i taśmą). Jak pan nie wie jak to zrobić niech pan sobie zobaczy w internecie jak mierzyć oporności między uzwojeniami. Jeżeli oporność będą równe lub bliskie sobie wartością to znaczy że silnik może być sprawny i ruszy.

    Dodano po 1 [minuty]:

    zyzy52 napisał:
    1993JerRy napisał:

    1. Kable z 3 taśmami to kable fazowe
    2. Kabel z niebieską taśma przykręcam do obudowy silnika
    3. Kable w czerwonej koszulce to kable które podpinam pod w1 i w2 tak by mieć dwa biegi .
    Pozdrawiam

    Nie spotkałem się nigdy z takim podłączaniem silnika. Mam prośbę nie rób tego sam, poproś elektryka, aby nie doszło do jakiegoś nieszczęścia.


    Pan ma rację ja również nie spotkałem się z takim podłączeniem, bo takowe nie istnieje.

    Dodano po 1 [minuty]:

    zyzy52 napisał:
    1993JerRy napisał:

    1. Kable z 3 taśmami to kable fazowe
    2. Kabel z niebieską taśma przykręcam do obudowy silnika
    3. Kable w czerwonej koszulce to kable które podpinam pod w1 i w2 tak by mieć dwa biegi .
    Pozdrawiam

    Nie spotkałem się nigdy z takim podłączaniem silnika. Mam prośbę nie rób tego sam, poproś elektryka, aby nie doszło do jakiegoś nieszczęścia.


    Jeżeli tamten pan podłączy tak silnik to z całą pewnością albo nie ruszy albo zrobi zwarcie w uzwojeniu i spali silnik
  • #11 19099842
    edziu
    Poziom 29  
    Posty: 1866
    Pomógł: 47
    Ocena: 180
    1993JerRy napisał:

    1. Kable z 3 taśmami to kable fazowe
    2. Kabel z niebieską taśma przykręcam do obudowy silnika
    3. Kable w czerwonej koszulce to kable które podpinam pod w1 i w2 tak by mieć dwa biegi .
    Pozdrawiam

    Takiej głupoty jeszcze nie widziałem, z takim podejściem porażenie gwarantowane.
    Weź elektryka z uprawnieniami co ma wiedzę.
  • #12 19099850
    Trimus
    Poziom 5  
    Posty: 49
    Ocena: 2
    edziu napisał:
    1993JerRy napisał:

    1. Kable z 3 taśmami to kable fazowe
    2. Kabel z niebieską taśma przykręcam do obudowy silnika
    3. Kable w czerwonej koszulce to kable które podpinam pod w1 i w2 tak by mieć dwa biegi .
    Pozdrawiam

    takiej głupoty jeszcze nie widziałem, z takim podejściem porażenie gwarantowane.
    weź elektryka z uprawnieniami co ma wiedzę.


    Od kiedy kable z uzwojeń podłącza się do obudowy. Odp. Nigdy. Jeżeli tamten pan w taki sposób podłączy zobaczy tylko dym lub go porazi. Jestem przekonany że to najzwyklejszy silnik asynchroniczny indukcyjny. Podłączany na gwiazdę lub trójkąt. Niech pan który utworzył tego posta nie podłącza tak silnika bo może dojśc do nieszczęścia!!!! Lub silnik może się spalić i sąsiad napewno nie będzie zadowolony
  • #13 19099872
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika
    Posty: 7142
    Pomógł: 355
    Ocena: 1609
    Topolski Mirosław napisał:
    Żeby podłączyć taki silnik najpierw należy przeprowadzić szereg pomiarów aby upewnić się czy silnik jest sprawny i czy można podłączyć zasilanie.
    Czy kol. wykonał pomiary rezystancji uzwojeń i izolacji silnika?

    Czekam do jutra na odpowiedź inaczej temat ląduje w koszu.
  • #14 19100753
    1993JerRy
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Zrobię jak radzą koledzy faktycznie nie będę ryzykował. Silnik jest dwubiegowy bo tak działał do tej pory i tak powiedział właściciel.
    Temat zamknięty

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zadał pytanie dotyczące podłączenia silnika trójfazowego bez tabliczki znamionowej do przełącznika dwubiegowego. W odpowiedziach podkreślono, że kluczowe jest ustalenie, które przewody są uzwojeniami silnika oraz ich odpowiednie połączenie. Wskazano, że nie ma przewodu "minus", a przewody ochronne powinny być podłączone do obudowy silnika. Użytkownik został ostrzeżony przed samodzielnym podłączeniem silnika bez odpowiednich uprawnień i doświadczenia, co może prowadzić do uszkodzenia silnika lub zagrożenia bezpieczeństwa. Ostatecznie użytkownik zdecydował się na skorzystanie z pomocy elektryka.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA