Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Modernizacja instalacji elektrycznej Rozmieszczenie gniazd

Karlos2284 12 Dec 2020 01:43 918 9
Bosch
    Karlos2284
    Level 4  
    Witam wszystkich mogących udzielić fachowej porady. Za wszelkie wskazówki z góry dziękuję. A sprawa miewa się następująco w niedalekiej przyszłości zamierzam rozmieścić kable elektryczne wymienić z cienkich aluminiowych na miedziane spełniające aktualne normy. Zamierzam poprowadzić kable na ścianach do konkretnych miejsc gdzie będą spełniać swoją funkcję. Kable doprowadzę w bliskiej odległości do istniejącego licznika. A resztę prac pozostawię elektrykowi. Chciałbym żeby wszystko podłączył rozbudował rozdzielnie i zainstalował mi podlicznik elektroniczny tylko na tą zmodernizowana instalacje który będzie pokazywał mi zużycie prądu podczas moich wizyt okolicznościowych. Na rysunku rozmieściłem kilka obwodów i miejsca planowanych gniazd jeśli ktoś ma jakieś uwagi spostrzeżenia proszę o radę co zmienić lub przekształcić. Dzięki za wszelką pomoc jeszcze raz.
    Modernizacja instalacji elektrycznej Rozmieszczenie gniazd
  • Bosch
    Merio186
    Level 17  
    Gniazdo porządkowe pokoju trzeciego jest połączone z łazienką i kuchnią? Kuchnia i łazienka powinny mieć swoje obwody. Ja osobiście gniazda nablatowe w kuchni rozdzieliłbym na dwa obwody zasilane z dwóch różnych faz. Ma to znaczenie przed świętami i okolicznościami rodzinnymi gdzie kuchnia pracuje pełną parą.

Jak wszystko na jednej fazie poleci i jednym obwodzie to włączysz czajnik, mikser i masz granicę zabezpieczenia.

Lodówkę wydzielasz na osobny obwód ze względu na Twoje rzadkie bywanie w domu?
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    Karlos2284 wrote:
    Zamierzam poprowadzić kable na ścianach do konkretnych miejsc gdzie będą spełniać swoją funkcję. Kable doprowadzę w bliskiej odległości do istniejącego licznika. A resztę prac pozostawię elektrykowi

Najpierw należy zakres prac jak również trasy poszczególnych obwodów uzgodnić z elektrykiem a dopiero późnej wykonać prace uzgodnione z nim.
  • Bosch
    Karlos2284
    Level 4  
    Dzięki za uwagi i odpowiedź na zadane pytanie. Szczegóły prowadzenia kabli na scianach i wszelkie związane z nimi restrykcje powoli przyswajam. Wiem że musza być prowadzone równolegle i prostopadle do konkretnych gniazd przełączników zachowanie odstępu od styku ściana ściana, siana sufit, w odpowiedniej odległości od podłogi i z zachowaniem odległości od otworów okiennych i drzwiowych. Gniazda jak i łączenie nie mogą się znajdować w bliskiej odległości instalacji C. O.
    Do tego schematu jeszcze dojdzie oświetlenie w pokojach w korytarzu w łazience kotłowni. Moja prośba to jakie elementy muszę skompletować do modernizacji istniejącej rozdzielni. Chcę wyliczyć oszacować koszt materiałów jakie muszę zakupić. Do instalacji pod licznika który będzie pokazywał mi aktualne zużycie energii, w powstałej nowej instalacji przedstawionej na schemacie. Czy jest możliwość poprowadzenie głównego kabla zasilającego od starej rozdzielni do nowej i tam wszystko podpiąć w miejscu oddalonym może o 2m.To będzie jakieś 11 obwodów świetlnych i tyle samo gniazdkowych. Dzięki za informację Pozdrawiam zainteresowanych

Zdublowany tekst usunąłem [krzysiek7]

Dodano po 5 [godziny] 10 [minuty]:

To znowu ja jeśli któryś z Panów znajdzie chwilę niech zerknie na poprawiony schemat. Naniosłem uwagi. Ale wciąż mam kilka pytań.
    1. Czy podwójne gniazdo w kotłowni to dobry pomysł na podłączenie grzałki od bojlera C. O. I pompki od kotła na paliwo stałe czy muszą być osobne obwody?
    2. Czy w kuchni 2 gniazda robocze nad blatem można połączyć z gniazdem okapu?
    3. W kuchni nie narysowałem jeszcze jednego obwodu z 2 gniazdami a żeby rysunek był przejrzysty.
    Oczywiście wszystkie sprzęty lodówka zmywarka piekarnik i indukcja na oddzielnych obwodach czy do wszystkich wystarczy przekrój kabla 3x2.5? Czy indukcję i piekarnik na jakimś specjalnym. Widziałem że teraz niektóre indukcje mają kabel zakończony wtyczka.
    Karlos2284
    Level 4  
    Opis poszczególnych obwodów.
    markus-19
    Level 30  
    Karlos2284 wrote:
    Wiem że musza być prowadzone równolegle i prostopadle do konkretnych gniazd przełączników zachowanie odstępu od styku ściana ściana, siana sufit, w odpowiedniej odległości od podłogi i z zachowaniem odległości od otworów okiennych i drzwiowych

Jeśli projektujesz sam instalacja będzie wykonana niezgodnie z polskim prawem. Chyba że podłoży się projektant + ktoś z UB...
    CYRUS2
    Level 43  
    To jest domek czy mieszkanie w bloku - kotłownia wskazuje na domek.
    Karlos2284 wrote:
    Do tego schematu jeszcze dojdzie oświetlenie w pokojach w korytarzu w łazience kotłowni. Moja prośba to jakie elementy muszę skompletować do modernizacji istniejącej rozdzielni.
    Instalacja elektryczna w domku nie składa się z tylko z gniazd, oświetlenia i bezpieczników.
    Sa jeszcze inne - drogie aparaty.
    Niech fachowiec zrobi projekt całej instalacji.
    Karlos2284 wrote:
    Chcę wyliczyć oszacować koszt materiałów jakie muszę zakupić.
    Można to obliczyć dopiero jak będzie projekt całości zrobiony przez fachowca.
    Plany ma kolega ma na 21 wiek, ale czy w starej instalacji jest przewidziana moc zapewniającą realizację zamiarów kolegi ?
    Stara instalacja jest jednofazowa czy 3-fazowa ?
    Karlos2284
    Level 4  
    Podłączenie do domu poprowadzone jest droga napowietrzna do frontowej ściany budynku, gdzie znajduje się skrzynka. Od niej dalej jest prowadzone kablem na zewnątrz po obrysie budynku, do środka domu do licznika z bezpiecznikami. Jest zasilanie 3 fazowe, ze względu na gospodarstwo, gdzie pracowały maszyny różnego rodzaju potrzebujące większej mocy, typu śrutownik do zboża. Ile by kosztował taki plan? I czy po jego sporządzeniu mogę sam poprowadzić kable na ścianach a podłączenie do rozdzielni pozostawić elektrykowi? A jeszcze jedno, podczas prac ziemnych w około budynku została wyciągnięta bednarka. Co w tym wypadku zrobić? Problemy narastają.
    ^ToM^
    Level 40  
    Karlos2284 wrote:
    A sprawa miewa się następująco w niedalekiej przyszłości zamierzam rozmieścić kable elektryczne wymienić z cienkich aluminiowych na miedziane spełniające aktualne normy.

Swój rysunek musiałbyś przedstawić wpierw projektantowi z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi, aby przy projektowaniu uwzględnił twoje potrzeby. On wykona stosowny projekt zgodnie z przepisami. Taki projekt przekażesz dopiero elektrykowi a on wykona instalację zgodnie z projektem. Wtedy będziesz miał wykonane jak należy. Zwykły elektryk zwykle nie ma odpowiednich uprawnień do projektowania instalacji elektrycznych.
    Karlos2284
    Level 4  
    Do ponownej analizy