Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana instalacji w firmie

01 Sep 2015 22:32 2007 28
 • Level 17  
  Dobry wieczór,

  Na wstępie zaznaczę że nie ja będę się zajmował wymianą instalacji elektrycznej tylko elektryk. Nie chcę po prostu doprowadzić do sytuacji że w firmie której pracuję elektrykę będzie montował "fachowiec" lub ktoś kto nawciska jakiś niepotrzebnych rzeczy żeby wydoić z nas na kasę.

  Przeczytałem już kilkanaście postów związanych z tym tematem właśnie tu na elektrodzie i chciałbym podsumować to wszystko. W firmie pracuje ponad 20 komputerów szkoda by było żeby się to popaliło :)

  Sytuacja wygląda następująco: Firma wynajęła dom dwupiętrowy jednorodzinny z baaaardzo starą instalacja elektryczną.
  1. Instalacja elektryczna nie posiada uziemienia (bolec w gniazdkach podpięty do powietrza)
  2. Nie wiem na ten moment czy dom w ogóle ma uziemienie wkopane (nie wiem jak to sprawdzić)
  3. Tablica elektryczna ma bezpieczniki typu "korki"
  4. Światło w danym pokoju jest podpięte do tego samego obwodu co gniazdka elektryczne (przeprowadziłem test - wykręcając korek w pokoju nie było światła i prądu w gniazdkach)
  5. W ścianach są rurki i puszki
  6. Przewody w ścianach doprowadzone do gniazdek to o ile się nie mylę 1,5 (miedziane). Dodatkowo nie są one w wspólnej izolacji tylko oba przewody osobno.

  Jak widać zbyt dobrze nie jest :)
  Z tego co wyczytałem to od fachowca powinienem spodziewać się MINIMUM:
  1. Rozdzielenia instalacji osobno na oświetlenie oraz gniazdka (na każdy pokój oczywiście)
  2. Wymiany przewodów na 3 żyłowe 2,5 (w każdym pokoju 4-5 komputerów, wystarczy?) i czy w takim razie te stare kable (1,5) może pójść na oświetlenie?
  3. Wymiana całej tablicy elektrycznej: wyłącznik główny, bezpieczniki na każdy obwód, róznicówka - czy coś jeszcze się tam powinno znaleźć o czym nie wiem?

  Odnoście poprzedniego punktu 2. Czy to możliwe żeby tego uziemienia nie było w ogóle? Czy tak się dawniej robiło? Rozumiem że jeżeli nie to koszty znacznie rosną :)

  I jeszcze jedno pytanie. Tych komputerów jest 20 i pewnie będzie więcej czy w takim razie powinno się te obwody porozdzielać na rożne fazy? Niestety nie wiem ile tych faz jest teraz podpiętych do budynku...

  Z góry dziękuję za pomoc. Zdaję sobie sprawę ze wygląda to trochę tak jak bym odpowiadał na własne pytania ale to dość poważne przedsięwzięcie które zostało zrzucone na moje bary. Chcę po prostu wiedzieć czego mam oczekiwać :)
  [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • LegrandLegrand
 • Helpful post
  Level 21  
  A co jest w projekcie instalacji, który został na tą okoliczność wykonany?
  Raczej żaden poważny fachowiec nie podejmie się wymiany instalacji w siedzibie firmy bez projektu instalacji.
 • Level 17  
  Rozumiem. Pewnie trzeba będzie się skontaktować z najemcą i tak dalej, jeżeli mi się uda coś takiego zdobyć to wstawię jakieś skany. Ale to już jakaś sugestia że jeżeli ktoś o to pyta to już wie co robi :)
 • Electrician specialist
  marszalek_duck wrote:
  Chcę po prostu wiedzieć czego mam oczekiwać :)
  Znaleźć projektanta, który wykona odpowiedni projekt. Nie wiemy w jakim obiekcie jest ta instalacja, jakie uzgodnienia będą wymagane - np. z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż., jaki jest stan istniejący - kolegi opis nie jest profesjonalny i nie porusza wielu kwestii (np. moc przyłączeniowa). Projektant z odpowiednimi uprawnieniami jest w takim przypadku niezbędny.
 • LegrandLegrand
 • Helpful post
  Moderator of Electricians group
  marszalek_duck wrote:
  Czy to możliwe żeby tego uziemienia nie było w ogóle? Czy tak się dawniej robiło? R

  Możliwe, nie wszyscy to robią do dziś.... a trzeba.
  Wkopanie nowego uziomu i materiał kosztują. A trzeba to jeszcze wprowadzić do budynku i odpowiednio połączyć.
  marszalek_duck wrote:
  czy w takim razie powinno się te obwody porozdzielać na rożne fazy?

  Raczej na oddzielne zabezpieczenia. O tym jak, gdzie, czym i po co zadecyduje projektant.
  marszalek_duck wrote:
  czy w takim razie te stare kable (1,5) może pójść na oświetlenie?

  Nie, do wymiany ze względu na "oba":
  Quote:
  Dodatkowo nie są one w wspólnej izolacji tylko oba przewody osobno

  Brak trzeciego.

  Quote:
  1. Rozdzielenia instalacji osobno na oświetlenie oraz gniazdka (na każdy pokój oczywiście)

  Rozdzielnica, wystarczy jedna na całą instalację. Odpowiednio duża.

  Reszta jak wyżej - z projektantem do obgadania.
 • Level 17  
  Firma to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zatrudnia około 25 osób. Szefowie wynajęli po prostu dwupiętrowy dom w Krakowie. Wcale bym się nie zdziwił gdyby się okazało że dom ma moc przyłączeniową "jak zwykły dom" (5Kw o ile się nie mylę?).
  Nikt nie sprawdzał przed wynajmem jaka tam jest instalacja, nikt się za bardzo na tym nie zna (ja jestem programistą). Temat został poruszony dopiero po przeprowadzce... mleko rozlane coś trzeba zrobić.

  Czyli o ile dobrze rozumiem to najpierw żeby cokolwiek zrobić trzeba znaleźć projektanta a dopiero potem dzwonić do elektryka? W przypadku tak niedużej firmy nie można tego załatwić poprzez fachowego elektryka? Czy po prostu takie są wymogi prawne?
 • Level 17  
  Quote:
  marszalek_duck napisał:
  mleko rozlane coś trzeba zrobić.

  A oczywiście w umowie najmu firma zadbała o swoje prawa?


  Nie zaglądałem do umowy najmu :) Po prostu miałem się zorientować co i jak. Temat jest otwarty. Ale powiem tak: Raczej nie spodziewali się takiego remontu :|
 • Helpful post
  Electrician specialist
  Instalacja w starym domu z całą pewnością nie zaspokoi potrzeb firmy. Możecie problem rozwiązać na dwa sposoby. Zaprosić pana Kazia z garażu i zrobi swoje. Jeżeli jednak chcecie funkcjonować normalnie to należy bezwzględnie przebudować instalację z uwzględnieniem potrzeb i zacząć należy od początku czyli pytania czy moc jest wystarczająca. Jeżeli nie to wniosek do energetyki o zwiększenie mocy, następnie podpisanie umowy przyłączeniowej, przystosowanie instalacji do zwiększonego poboru mocy i zgłoszenie gotowości przyłączenia instalacji do sieci Dostawcy.
  Ale wybacz, przez internet nikt nie udzieli Ci rzetelnych informacji. Po prostu należy zobaczyć to na własne oczy i dopiero zalecić jakieś działania.
 • Level 17  
  Quote:
  Ale wybacz, przez internet nikt nie udzieli Ci rzetelnych informacji. Po prostu należy zobaczyć to na własne oczy i dopiero zalecić jakieś działania.


  Od początku zdawałem sobie z tego sprawę, po prostu chciałem się zorientować "co i jak", jak wspominałem elektryk ze mnie żaden. Informacje i tak są pomocne bo teraz wiadomo w ogóle od której strony ruszyć.
 • Level 39  
  Rozumiem że jest również rozważana sieć strukturalna dla komputerów jeżeli tak to można uwzględnić również obwody prądowe dla komputerów i nie ingerować w istniejącą instalacje, zadbać oczywiście o odpowiednią moc przyłączeniową.
 • Helpful post
  Level 21  
  Jeżeli chcesz wiedzieć w co powinna być wyposażona taka instalacja by mniej, więcej wiedzieć czy projektant/elektryk to partacz czy fachowiec to w zasadzie można częściowo odpowiedzieć na to pytanie:
  - podział na osobne obwody oświetleniowe oraz gniazdek, osobno łazienka, kuchnia/pomieszczenie socjalne
  - wyłączniki różnicowo-prądowe
  - instalacja 3 przewodowa (TN-S lub TN-C-S), jest to w zasadzie wymuszone moim poprzednim punktem
  - wyłączniki nadprądowe
  - ograniczniki przepięć (ze względu na zasilanie sprzętu elektronicznego)
  - równomierny podział na każdą fazę
  - odpowiednie rozmieszczenie gniazdek, z możliwością dalszej rozbudowy (bo napisałeś o możliwości rozbudowy firmy)
  - dobór odpowiedniego oświetlenia, tak by zapewnić komfort ludziom pracującym przy komputerze
  - jeśli to firma, w której pracują ludzie to w zależności od wymogów i potrzeb może być potrzebne np. oświetlenie ewakuacyjne jeśli ktoś pracuje w nocy, instalacja alarmowa, monitoring, klimatyzacja (pobierająca sporo prądu), pomieszczenie socjalne itd. To wszystko trzeba uwzględnić.
  Nie można zapomnieć też o odpowiednim oznakowaniu wyłącznika głównego, spełnieniu norm przeciwpożarowych itd.
  By zrobić tą instalację zgodnie z przepisami i w razie wypadku nikt nie poszedł do więzienia trzeba zatrudnić projektanta znającego przepisy. Po zrobieniu projektu elektryka, który wykona instalację.
  To jest firma, a nie przydomowy garaż, tam pracują ludzie, mogą być różne kontrole, może się zdarzyć wypadek, nigdy nic nie wiadomo, instalację trzeba wykonać zgodnie z przepisami bo tutaj ryzykujemy też czyjeś życie, które trzeba szanować.
 • Admin of electroenergetics
  supchem wrote:

  - instalacja 3 przewodowa (TN-S lub TN-C-S), jest to w zasadzie wymuszone moim poprzednim punktem


  TT w instalacji odbiorczej też ma trzy przewody.
 • Level 17  
  Quote:
  Rozumiem że jest również rozważana sieć strukturalna dla komputerów jeżeli tak to można uwzględnić również obwody prądowe dla komputerów i nie ingerować w istniejącą instalacje, zadbać oczywiście o odpowiednią moc przyłączeniową.  Sieć już jest, trochę "rzeźba" po prawdzie ale działa (dom był już podnajmowany pod coś ala biuro).
  Tak jak wspominałem ta elektryka to trochę takie rozlane mleko. Sądząc po aktualnym wyglądzie infrastruktury sieciowej to może i by się tam dało faktycznie poprowadzić prąd dla komputerów (tak było to właśnie rozwiązane w poprzedniej siedzibie że kable sieciowe i prąd szły w takich plastikach przy podłodze). Jeżeli jednak nawet coś takiego jest możliwe to czy elektrownia pozwoli na dodatkową przyłącz gdy zobaczy jak "wygląda" ta stara instalacja? Nie znam się ale to chyba nawet niebezpieczne jest...
 • Level 21  
  Łukasz-O wrote:
  TT w instalacji odbiorczej też ma trzy przewody.

  No prawda, o tym zapomniałem. W zasadzie bardziej chodziło mi o to że musi być zastosowany wyłącznik różnicowo-prądowy.
 • Admin of electroenergetics
  supchem wrote:

  No prawda, o tym zapomniałem. W zasadzie bardziej chodziło mi o to że musi być zastosowany wyłącznik różnicowo-prądowy.

  Wyłącznik RCD nie ma tu akurat żadnego powiązania.
 • Helpful post
  Level 18  
  opornik7 wrote:
  Możecie problem rozwiązać na dwa sposoby. Zaprosić pana Kazia z garażu i zrobi swoje.

  Znając Kolegę z postów na forum i jego zaangażowania dla bezpiecznych i profesjonalnie wykonanych instalacji oraz tępienia wszelkiego rodzaju druciarstwa a'la pan Kaziu, należało by chyba dodać że ów cytat przepełniony jest sarkazmem :)

  Miejsca takie jak pomieszczenia biurowe muszą spełniać określone wymagania (w tym BHP). Projektant będzie o tym wiedział.
  Instalacja, również ta wykonana wg projektu, wymaga pomiarów i protokołu odbioru.
  Pan Kaziu tego firmie nie da.
  Mam nadzieję że firma nie będzie na tyle głupia i skąpa by nie wykonać nowej instalacji fachowymi rękoma.
  Pozdrawiam.

  Może jeszcze warto Autorowi tematu przypomnieć że do gniazdka bez podłączonego (i "działającego") przewodu ochronnego nie wolna podłączać urządzeń których wtyczka posiada styk na kołek ochronny! Na obudowie takiego urządzenia może pojawić się napięcie stanowiące zagrożenie dla życia. Warto to powiedzieć Szefowi i chyba warto przypomnieć ze odpowiada za życie pracowników.

  Ponad to rożnego rodzaju filtry w np. zasilaczach urządzeń wymagają do prawidłowego działania przewodu/styku ochronnego.
 • Level 42  
  marszalek_duck wrote:
  Nikt nie sprawdzał przed wynajmem jaka tam jest instalacja, nikt się za bardzo na tym nie zna (ja jestem programistą). Temat został poruszony dopiero po przeprowadzce... mleko rozlane coś trzeba zrobić.

  To nie rozlane mleko ale "zbita butelka".
  Kolego wymiana instalacji w dwupiętrowym domu to koszty pewnie ponad 20tys. zł.
  20 kompów, trzeba liczyć po 1kW na kompa(tak lekko), oświetlenie i jeszcze parę rzeczy dojdzie.(czajniki,grzejniki ,kuchnia, oświetlenie.....)
  Firma to nie jest domek gdzie 10kW wystarczy.
  Podstawowe pytanie to czy ZE da wam taki przydział mocy jaki potrzebujecie. Wymienić trzeba wszystko,łącznie z WLZ-tami w budynku, nawet z WLZ-tem do przyłącza na płocie(jeżeli takie występuje).

  Na chwile obecną, można zastanowić się nad tym co zrobić żeby istniejące kompy się nie popaliły.
  Jak w budynku tzw. "zero" w instalacji 3F nie wytrzyma obciążenią i upali się. Wtedy większość kompów "pójdzie z dymem" , na dodatek utracicie dane.
  Przed skutkami upalenia się "zera" listwy komputerowe nie zabezpieczą.

  Doraźne, jeżeli jest to stara instalacja z "zerowaniem" to należy wymienić i wyzerować gniazda - ale doraźnie, tylko do momentu wymiany instalacji.
 • Level 18  
  CYRUS2 wrote:

  Na chwile obecną, można zastanowić się nad tym co zrobić żeby istniejące kompy się nie popaliły.
  Jak w budynku tzw. "zero" w instalacji 3F nie wytrzyma obciążenią i upali się. Wtedy większość kompów "pójdzie z dymem" , na dodatek utracicie dane.
  Przed skutkami upalenia się "zera" listwy komputerowe nie zabezpieczą.

  Doraźne, jeżeli jest to stara instalacja z "zerowaniem" to należy wymienić i wyzerować gniazda - ale doraźnie, tylko do momentu wymiany instalacji.

  Kolego CURUS2, pelna zgoda ale gdzie w tym wszystkim jest człowiek?* :D

  *humorystycznie, z dystansem ;) ale i z nawiązaniem do: pierw chroń, potem zasilaj ;)
 • Level 42  
  elvis13 wrote:
  Kolego CYRUS2, pelna zgoda ale gdzie w tym wszystkim jest człowiek? :D
  Uważasz, że po postach na forum firma zaprzestanie działaności od zaraz ?
  Niech do czasu wymiany instalacji ludzie mają jakąś ochronę - bo obecnie nie maj żadnej ochrony.
  Tutaj kolego jest w tym człowiek.
 • User removed account  
 • Level 17  
  Przekazałem informację. Nawet przedstawiłem kilka postów z forum. Odłączyliśmy połowę komputerów. Pracujemy tylko na mac mini ponieważ one nie mają w wtyce bolca na uziemienie. To jest jakieś 9 komputerów. W przyszłym tygodniu (najprawdopodobniej w poniedziałek) ma się zjawić elektryk przysłany przez najemcę. Dzięki informacjom zawartym na forum będzie można określić czy jest to fachowiec czy nie. Nie wiemy póki co jak sprawa wygląda z projektem, pewnie dowiemy się więcej w poniedziałek....

  Teraz mam pytanie. Czy jeżeli elektryk zrobił by instalację elektryczną (zakładam że byłby to fachowiec który wie co robi). To czy potem w oparciu o tą gotową instalację można zrobić projekt i go "oddać"? Wiem ze kolejność jest niepoprawna ale na czymś trzeba pracować i trzeba zrobić coś żeby było bezpiecznie. Kilka Tygodni przestoju to zbyt duże straty. Realia są jakie są.
  Szefowie zdają sobie sprawę że będzie to kosztować co najmniej kilka tysięcy (chyba spadnie to głównie na najemcę). Więc wygląda na to że jeżeli chodzi o podejście techniczne do instalacji to będzie załatwione to pożądanie :)

  Nie wiemy póki co jaką w końcu mamy tą moc przyłączeniową (najemca nie wiedział), wiec wyjdzie to dopiero jak przyjdzie elektryk. Z uziemieniem najemca coś wymruczał ze chyba jest jedno na dwa domy (możliwe?) ale też nie był pewien.

  Jeżeli się czegoś dowiemy od elektryka i jeżeli jeszcze nie znudziliście się "naszymi problemami" to mogę po weekendzie relacjonować co i jak.
 • User removed account  
 • Level 14  
  Witam.
  Przy takiej ilości komputerów (zasilacze impulsowe) mogą być problemy (trzecia harmoniczna), trzeba zastanowić się nad doborem baterii kondensatorów.

  Pozdrawiam.
 • Level 42  
  marszalek_duck wrote:
  To czy potem w oparciu o tą gotową instalację można zrobić projekt i go "oddać"? Wiem ze kolejność jest niepoprawna

  Projekt robi fachowiec z wyższej półki niż elektryk -z uprawnieniami projektowymi.
  Projekt daje gwarancje, że w instalacji będzie to co powinno być, niezależnie od fachowości wykonawcy.
  Po robocie to się robi dokumentacje podwykonawczą, jeżeli klient chce za to zapłacić.
 • Electrician specialist
  CYRUS2 wrote:
  Projekt daje gwarancje, że w instalacji będzie to co powinno być, niezależnie od fachowości wykonawcy.
  Gwarancji nie ma, od pilnowania wykonawcy jest inspektor nadzoru. Nie raz widziałem, że w obiekcie zamontowano co innego niż w moim projekcie.

  CYRUS2 wrote:
  Po robocie to się robi dokumentacje podwykonawczą
  Powykonawczą, a nie podwykonawczą, jak podpowiada w wordzie autokorekta. I powinna być ona wykonana. Czy jak pacjent nie zapłaci to chirurg nie zaszywa rany po operacji?
 • Administrator of HydePark
  TWK wrote:
  Czy jak pacjent nie zapłaci to chirurg nie zaszywa rany po operacji?


  Po dzisiejszych doświadczeniach z NFZ'em, obawiam się, że może tak być.

  Wracając do tematu, Pan Kazio, panu Kaziowi nie jest równy. Znam takiego jednego, który oficjalnych papierów nie posiada. Nie prowadzi też działalności (tak, wiem odbiera wam chleb), więc ani rachunku, ani innych dokumentów wystawić nie może, ale rysunek zrobi...
  Ale... Jakbyście zobaczyli jak wygląda jego instalacja... Nie wiem, czy jest jakaś ...filia z tym związana, np. "kablofilia", ale można się zarumienić :D Nawet najbardziej czepialski inspektor odbierze ją z pocałowaniem w rękę.
  Tyle, że to jest człowiek z pasją, a nie "zrobić, zarobić, zniknąć".


  Pozdrawiam.
  CMS
 • Level 21  
  To już nawet nie chodzi o zdolności "Pana Kazia" do wykonywania instalacji. Pan Kazio może ją zrobić poprawnie, ale jak nie będzie projektu i pomiarów z odpowiednimi pieczątkami, a zdarzy się wypadek, to firma - mówiąc oględnie - leży. To nie to samo, co "mieszkaniówka". Papiery muszą się zgadzać.
  Nie ma problemu ze zrobieniem dokumentacji powykonawczej (włącznie ze zrobieniem całego projektu do położonej już instalacji). Pytanie - kto się pod tym podpisze? A pierwsza poważna kontrola lub wypadek, brutalnie zweryfikują braki w papierach.
 • Level 20  
  TWK wrote:
  Czy jak pacjent nie zapłaci to chirurg nie zaszywa rany po operacji?

  Będąc w szpitalu (NFZ) chirurg zapytał mnie przed operacją czy chce szycie marynarskie za free czy "stawiam kawę" za szycie precyzyjne:)) Sytuacja z życia wzięta.
  TWK wrote:
  Nie raz widziałem, że w obiekcie zamontowano co innego niż w moim projekcie.
  Prawda, podmianki to częsta praktyka, szczególnie jeśli chodzi o $$.