Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Ekspres Saeco Incanto HD 8916 wolny wypływ kawy (po kropelce)

pawelki 15 Dec 2020 11:52 1881 9
    pawelki
    Level 9  
    Witam,
    Mój problem pojawił się po odkamienieniu ekspresu. Kawa przestała prawie w ogóle wypływać z wylewki.
    Na początku pomyślałem, że zaparzacz się zapchał ale pożyczyłem taki sam (działający) i nic się nie zmieniło.
    Uruchomiłem ekspres bez zaparzacza i okazało się, że z zaworu gorącej wody, który łączy się z zaparzaczem woda cieknie po kropelce (prawie tak wolno jak kawa z wylewki). Wydaje mi się, że tam ciśnienie powinno być dużo wyższe.
    No więc rozebrałem ekspres i zacząłem sprawdzać po kolei. Najpierw wspomniany zawór (niedawno był wymieniany) okazał się czyściutki jak nowy, to samo bojler (drożny). Kolejna pompa. Rozebrałem ją (żadnych śladów zakamienienia). Tylko czy musi być zakamieniona, żeby nieskutecznie podawała ciśnienie? Raczej nie. No ale wracając do początku i faktu, że ekspres zamulił się zaraz po odkamienianiu, doszedłem do wniosku, że to pewnie jednak coś, gdzieś się zapchało.
    Aaaa i jeszcze jeden objaw, który rzucił mi się w oczy. Jak uruchomię robienie kawy to spod obudowy przedniej słychać syczenie a po prawej stronie obudowy leci mgiełka pary wodnej. Jak rozkręciłem obudowę to rosy było najwięcej na pompie ale też na bojlerze i przewodach wodnych.
    Może ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem i potrafi mi pomóc. Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    robsons10
    Level 23  
    Witam. Wewnątrz ekspresu jest trójnik do którego dochodzą dwa przewody ciśnieniowe, a od strony komory bloku wchodzi do niego tzw zawór iglicowy zwany też palcem. Zdarza się że trójnik pęka i dlatego puszcza część wody na zewnątrz lub puszcza opaska jak jest zapchany.
    https://www.google.pl/search?source=hp&ei=ZPbYX_vQJuSNlwTN04G4BA&q=Trójnik+saeco&oq=Trójnik+saeco&gs_lcp=ChFtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1ocBADOgIIKToGCCkQFhAeOgUIKRCgAToICAAQsQMQgwE6AggAOgUILhCxAzoICC4QsQMQgwE6CwgAELEDEMcBEKMCOgIILjoFCAAQsQM6BggAEBYQHjoFCCEQoAFQ0OABWK2FA2D4iANoAHAAeACAAeMBiAGcC5IBBTYuNi4xmAEAoAEBsAEP&sclient=mobile-gws-wiz-hp#imgrc=NGnQBoMbtxHRZM&scso=_mPbYX7r2DKz5qwHH_qagBw10:95
    pawelki
    Level 9  
    robsons10 wrote:
    Witam. Wewnątrz ekspresu jest trójnik do którego dochodzą dwa przewody ciśnieniowe, a od strony komory bloku wchodzi do niego tzw zawór iglicowy zwany też palcem. Zdarza się że trójnik pęka i dlatego puszcza część wody na zewnątrz lub puszcza opaska jak jest zapchany.

Sprawdziłem trójnik i zawór iglicowy. Wszystko drożne. Gdzieś indziej musi być problem.

Dodano po 16 [minuty]:

ssss wrote:
    Prosze przesledzic jak idzie woda

Z tym jest największy właśnie problem. Nie mogę puścić obiegu wody i jednocześnie obserwować jej przepływ, ponieważ potrzebowałbym aby ekspres był całkowicie rozłożony. No chyba, że wyjąłbym go z obudowy, odłączył pompę od płyty głw i podał jej 230V z zewnątrz. Wtedy może byłoby możliwe stwierdzenie w którym momencie woda się zatrzymuje.

Jedno co wiem w tej chwili to to, że w każdym z wężyków jest woda jak je zdejmuję. Wszystko wskazywałoby na to, że problem jest w zaworze gorącej wody (paluchu) ale ja tam nic nie spostrzegłem nieprawidłowego jeżeli chodzi o drożność. Pewnie pozostanie mi podmianka. Wtedy będzie wiadomo na 100% czy to jest winowajca.
  • Helpful post
    ssss
    Level 36  
    Nalezy kazdy wezyk sprawdzic na droznosc zarazem grzalka
    pawelki
    Level 9  
    ssss wrote:
    Nalezy kazdy wezyk sprawdzic na droznosc zarazem grzalka

Grzałka i wężyki drożne. Sprawdzałem.
  • Helpful post
    ssss
    Level 36  
    Odlacz przewod 26 od zaworu 15 podaj na pompe 220V i woda musi swobodnie leciec
    pawelki
    Level 9  
    No wiec jest sukces. Dziękuję za wskazówki!!! Okazało się, że w obiegu wodnym krążył kawałek czerwonego oringu (skąd się wziął nie mam pojęcia, ponieważ żadnego oringu nie brakuje), który blokował przepływ wody i ciśnienie było za małe, żeby otworzyć w pełni zawór gorącej wody.
    Odpaliłem wszystko i znów leci kawa tak jak powinna :)
    Jedno co nie działa poprawnie to płukanie. Jak się ekspres wyłącza lub uruchamia to podczas płukania układu woda z wylewki poleci może 1sek (już na sam koniec procesu). Pamiętam, że jak był nowy to woda leciała minimum 3sek, może dłużej.
  • Helpful post
    ssss
    Level 36  
    Prosze ze dwa razy odkamienic
    pawelki
    Level 9  
    Odkamienienie pomogło. Dzięki za wszystkie sugestie. Temat zamknięty!