Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gramofon Daniel G-1100fs - Kręci za szybko, problem z elektroniką

16 Dec 2020 00:18 570 13
 • Level 9  
  Dzień dobry,

  mam nietypowy problem z Danielem. Kręci za szybko zarówno na 33 jak i na 45 obr./min. i przyczyną nie jest żadna typowa usterka jak wypalona żarówka oświetlająca fototranzystor. Paski nowe, łożysko i silnik przesmarowane. Problem leży w płytce elektroniki - z inną płytką (pożyczoną) prędkości są odpowiednie.

  Zmierzyłem napięcia we wszystkich punktach opisanych na schemacie. Zgadzają się za wyjątkiem punktu 2 (czyli wyjście z wzmacniacza/stabilizatora na silnik). Zamiast -1,8V i -1,4V mam tam wyraźnie więcej, bo -4,5V i -3,8V.

  Wymieniłem T104 (BD136), T106, T107, D101, D102. Bez zmian. Sprawdziłem C102, R106, R107, R108, R109, R110, R111 - dobre (i to tak w tolerancji 5%). W zasilaczu są nowe elektrolity, napięcie ustawione na 11V. Kręcenie potencjometrami zmienia prędkość, ale i tak jest dużo za duża - poza zakresem regulacji, a jest to wersja z reostatami 4,7k (na schemacie i na drugiej płytce jest 2,2k).

  Łamię sobie na tym głowę już od kilku tygodni. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Piotr
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Helpful post
  Level 31  
  Ja bym się przyjrzał jeszcze raz dokładniej optyce silnika napędu. Wygląda na to ,że jest za słabe światło? Powiedz jak w twoim modelu jest rozwiązana optyka, żarówka-fototranzystor, żarówka fotorezystor?, Led-fototranzystor? Z własnego doświadczenia wiem ,że ten sprzęt występował w dwóch wersjach żarówek montowanych w sensorach(także autostopu i niekiedy stabilizacji), 12V i 6V, taka zamiana np. z 6V na 12V żarówki oświetlającej fototranzystor mogłaby spowodować przyspieszenie obrotów np 2x a co za tym idzie napięcie sterujące silnikiem mogłoby się podwoić. możesz spróbować doświetlić tarczę stabilizacji jakimś dodatkowym światłem i sprawdzić czy coś to poprawi(zwolni silnik). Bardzo mały jest odsetek uszkodzeń samej elektroniki w tych gramofonach, dopóki nie pieprznie w to piorun to będzie to działać, najczęściej jednak bywają problemy po naprawiaczach/wymieniaczach żarówek i wkładaczach diod led w sensory, wtedy sprzęt zaczyna odmawiać współpracy. O światełka w sensorach nie zapytam, bo jak opisujesz automatyka działa poprawnie.
  Gramofon Daniel G-1100fs - Kręci za szybko, problem z elektroniką
  Na tym schemacie podłym w jakości, ale czytelnym w wersji daniela z żarówkami 6v masz na linii -11V wpiętą żarówkę z równoległym rezystorem 220ohm(trochę strzelam bo wzrok już nie ten :D ) takie zestawienie musi być dla żarówki o mniejszym napięciu.
 • Level 9  
  Winylov wrote:
  Ja bym się przyjrzał jeszcze raz dokładniej optyce silnika napędu. Wygląda na to ,że jest za słabe światło? Powiedz jak w twoim modelu jest rozwiązana optyka, żarówka-fototranzystor, żarówka fotorezystor?, Led-fototranzystor?


  Żarówka telefoniczna 12V 50mA (nowa z zapasów magazynowych) oświetlająca fototranzystor z serii BPYP, czyli tak jak w oryginale. W całym gramofonie nie ma żadnych ledów, wszędzie (sensory, autostop) są takie żarówki.
  O 6V Danielach słyszałem, podobno tak miała pierwsza seria. Płytka z którą jest problem z 1981r., wartości wszystkich elementów w układzie są takie same jak na pożyczonej płytce poza wspomnianymi reostatami (tu 4,7k, tam 2,2k, czyli teoretycznie na płytce wadliwej zakres regulacji w dół powinien być większy).
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 31  
  Ok. Skupmy się na zasilaniu żarówki stabilizatora, sprawdź czy między masą a żarówką doświetlania stabilizatora obrotów jest ten rezystor(poprawiłem/powiększyłem ten słabo czytelny schemat). pomiar ohm między masą a żarówką, powinien go wykazać. Schematy płytek wersji 6V i 12V znacząco się różnią. Proszę o foto PCB od strony elementów.
  Pierwszy raz czytam słowo reostat, masz na myśli potencjometr suwakowy obrotowy?
  Jeśli do płytki 6V do sensorów włożysz żaróweczki 12V to gramofon będzie pracował ,ale zaczną się kłopoty z powrotem ramienia po zakończeniu odtwarzania.
 • Level 9  
  Winylov wrote:

  Pierwszy raz czytam słowo reostat, masz na myśli potencjometr suwakowy obrotowy?
  Jeśli do płytki 6V do sensorów włożysz żaróweczki 12V to gramofon będzie pracował ,ale zaczną się kłopoty z powrotem ramienia po zakończeniu odtwarzania.


  Więc tak, reostat to po prostu rezystor regulowany (bo potencjometry od prędkości tak są tutaj podłączone).
  Rada z żarówką poprowadziła mnie chyba na właściwy tor - otóż przy płytce "za szybkiej" jej wyjęcie nie powodowało żadnej zmiany prędkości, przy tej "dobrej" wyjęcie żarówki powodowało wzrost napięcia na silniku do wartości odpowiadającej płytce "szybkiej". Czyli gdzieś tłumiło sygnał z fototranzystora - no i rzeczywiście, okazało się że rezystor R171 na płytce za szybkiej miał wartość 100k, na tej pożyczonej 15k.

  Po wymianie R171 na 15k napęd zwolnił. Aż za bardzo, teraz na prędkości 45rpm ledwo jestem w stanie ukręcić 33!

  Rezystora między żarówką a masą nie ma (!) i nigdy go w tym egzemplarzu nie było. Bałagan z tymi schematami i ze zmianą układu co tydzień, tak to wygląda.

  A napięcie na żarówce przy silniku wynosi aż 20V! Następnym moim krokiem będzie próba zbicia tego napięcia.
 • Level 43  
  Trips wrote:
  reostat to po prostu rezystor regulowany
  Najczęściej jednak używamy nazwy "PeeRek".
  Trips wrote:
  napęd zwolnił. Aż za bardzo, teraz na prędkości 45rpm ledwo jestem w stanie ukręcić 33!
  Peerkami nie da się ustawić pożądanych prędkości?
  Trips wrote:
  Bałagan z tymi schematami i ze zmianą układu co tydzień, tak to wygląda.
  W większości polskich gramofonmów z napędem stabilizowanym za pomocą fotoelementu na silniczku napędowym było tak, że wprowadzano zmiany w okresie produkcji - od drobnych po zasadnicze. Stąd też czasem w gramofonie "A" można było znaleźć płytkę"B" lub mimo tego samego typu gramofonu, były różnie rozwiązane stabilizacje (inne tarcze, żarówki, i wiele z tym związanych zmian na płytce).
  Czasem kupując gramofon dostawało się nawet instrukcję z innym schematem, niż wersja gramofonu wyciągnięta z pudełka wraz z tą instrukcją...
  Nihil novi - realia socjalistycznej gospodarki planowej.
 • Level 31  
  Teraz przywalę kulą w płot, może jedna jest naświetlana ledem a druga sprawna żarówką? I obie są sprawne?
 • Level 43  
  Albo inne napięcia żarówek?
 • Service technician RTV
  Luźna uwaga.Bywałem na wielu szkoleniach w Fonice.Konstruktorzy opowiadali,że kasę dostawali nie za projekty,a za wnioski racjonalizatorskie.Zwłaszcza za te ,które dawały jakieś oszczędności we fabryce:).Stąd mnogość wersji,często nie uwzględnianych w serwisówkach.My dostawaliście od nich wielkie płachty sino drukowanego papieru technicznego z podwersjami,lub opisem zmian.Sama płytka tak jak pisali koledzy była niezawodna.
 • Level 35  
  Winylov wrote:
  Z własnego doświadczenia wiem ,że ten sprzęt występował w dwóch wersjach żarówek montowanych w sensorach(także autostopu i niekiedy stabilizacji), 12V i 6V, taka zamiana np. z 6V na 12V żarówki oświetlającej fototranzystor mogłaby spowodować przyspieszenie obrotów np 2x a co za tym idzie napięcie sterujące silnikiem mogłoby się podwoić. możesz spróbować doświetlić tarczę stabilizacji jakimś dodatkowym światłem i sprawdzić czy coś to poprawi(zwolni silnik)

  Czy możesz rozwinąć ten wątek, bo widzę, że przez bardzo wiele lat nie "rozumiałem" zasady działania stabilizacji obrotów w tych gramofonach.
  Jak zmiana napięcia żarówki z 6V na12V spowoduje dwukrotne zwiększenie obrotów.?
  Fotorezystor powinien dawać prostokątne impulsy do układu stabilizacji i czym bardziej są prostokątne tym lepsza stabilizacja, sprawdziłem inny gramofon z tym rozwiązaniem z fotorezystorem już mającym mniejszą czułość, sprawdziłem jak gramofon reaguje na napięcie zasilania, przy 230V małe wahania obrotów, zmniejszenie napięcia powodowało przyśpieszenie obrotów, a zwiększenie napięcia do 250V spowodowało prawidłowe obroty.
  Po wymianie fotorezystora na nowy, pełna stabilizacja na obydwu prędkościach i przy napięciu sieci od 200V do 250V.
 • Level 31  
  Oczywiście kolego kazikszach, masz absolutną rację. To była taka moja mało przemyślana zachęta do tego aby autor jeszcze raz zweryfikował układ optyki. Przepraszam za tą bzdurę, zmiana ilości światła spowoduje zmianę amplitudy drgań na fotorezystorze. Prostokątów bym się tam nie spodziewał przebieg na fotorezystorze to trójkąt/sinus.
 • Level 35  
  Winylov wrote:
  Oczywiście kolego kazikszach, masz absolutną rację. To była taka moja mało przemyślana zachęta do tego aby autor jeszcze raz zweryfikował układ optyki. Przepraszam za tą bzdurę, zmiana ilości światła spowoduje zmianę amplitudy drgań na fotorezystorze. Prostokątów bym się tam nie spodziewał przebieg na fotorezystorze to trójkąt/sinus.

  Dziękuje za wyjaśnienie, obserwowałem oscyloskopem, nie był to idealny prostokąt, ale bardziej trapez.
 • Level 9  
  W Danielu nie ma fotorezystora w układzie stabilizacji lecz fototranzystor.

  Problem udało mi się rozwiązać - i rzeczywiście była to kwestia żarówki, więc bardzo dziękuję za naprowadzenie mnie na rozwiązanie. Już mówię o co chodziło: żarówka oświetlająca fototranzystor w moim Danielu powinna mieć 24V 50ma i tylko taka działa prawidłowo (i ma to sens, bo żarówka dostaje z zasilacza około 20V). To jeszcze nie rozwiązało wszystkich problemów - okazało się, że jeden rezystor w układzie regulacji zmienił swoją oporność z 1M do około 1,3M. Po wymianie i czyszczeniu potencjometrów prędkości udało się wyregulować idealnie.
 • Level 31  
  To dopiero racjonalizatorskie rozwiązania co Daniel to inaczej, rękodzieło. :spoko:
  Ale sporo chyba tego w sumie naprodukowali, po portalach handlowych trochę się tego przewala.